1. Укомплектований пристрій

Витримують укомплектований пристрій протягом (72 ± 1) год в умовах верхніх граничних темпе­ратур і вологості діапазону працездатності, зазначених в інструкції виробника. Дають змогу пристрою повернутися до умов навколишнього середовища, принаймні протягом 4 год, і потім витримують про­тягом (72 ± 1) год в умовах нижніх граничних температури і вологості, зазначених виробником.

  1. Фільтри

    1. Коефіцієнт проникання аерозолю та газова поглинальна здатність

Чотири фільтри випробовують для кожного газу або аерозолю. До двох фільтрів у стані, в якому їх доставлено, застосовують випробовування механічної міцності перед випробовуванням із викори­стовуванням аерозолю або газу. До двох інших фільтрів, перед випробовуванням із використову­ванням аерозолю або газу, застосовують підготування відповідно до 7.1.2, потім випробовують механічну міцність, як зазначено в 7.11.

  1. Визначання пилоємності

У випробовуванні використовують фільтри в тому стані, в якому їх доставлено.

  1. Візуальне оглядання

Проводять візуальне оглядання зразків і відповідні результати заносять до звіту. Візуальним огляданням перевіряють наявність марковання і супровідної інформації виробника.

  1. Коефіцієнт підсмоктування

    1. Загальні положення

Визначені два методи: один із використовуванням хлориду натрію, інший — із використовуванням гексафториду сірки. Загальні принципи випробовувань однакові для обох випробовувальних речовин, але застосовування їх залежить від типу випробного пристрою і його визначають відповідно до таблиці 7. Якщо протигазовий або скомбінований фільтрувальний пристрій, вироблений з непористого ма­теріалу (за необхідності випробовують відповідно до 7.17), явно відкритий до впливання повітря або містить негерметичну шнуровану зав’язку, випробовують його із використовуванням хлориду натрію. Якщо непористість сумнівна, пристрій випробовують із використовуванням гексафториду сірки.

Якщо за таблицею 7 потрібно визначити загальний коефіцієнт підсмоктування (TIL), укомплек­тований пристрій випробовують у випробовувальній атмосфері хлориду натрію. Якщо таблиця 7 вимагає визначання коефіцієнта підсмоктування (IL) без урахування проникання через фільтр, у пристрій подають дихальне повітря (вільне від випробовувальної речовини) або замінюють проти­газовий або скомбінований фільтр на протиаерозольний фільтр високої ефективності. Якщо засто­совують метод із подаванням дихального повітря, джерело подавання повітря приєднують до фільтра(-ів) або обладдя, яке зазвичай використовують із пристроєм. Для цього легкий(-І) шланг(и) і насадку(-и) системи подавання повітря приєднують до фільтрувального елемента(-ів) випробного пристрою і забезпечують надходження вільного від випробовувальної речовини повітря з опором потоку (охоплюючи опір шлангів), типовим для немодифікованого пристрою.

Якщо застосовують метод із використовуванням фільтра високої ефективності, маса і опір диханню таких «модифікованих» пристроїв повинні відповідати значенням замінюваних частин газо- і парозахисних пристроїв.

Перед випробовуванням переконуються в придатному робочому стані пристрою і можливості його безпечного використовування.

  1. Принцип

Випробовувач із вдягненим випробним комплектним пристроєм ходить по тренажеру (біговій доріжці) із зазначеною швидкістю по горизонтальній поверхні в оточенні атмосфери, яка містить відому концентрацію випробовувальної речовини. Швидкість потоку повітря в обладді відрегульовують і підтримують на рівні визначеної виробником мінімальної об’ємної швидкості потоку. Постійно вимі­рюють відсоток проникання випробовувальної речовини в дихальну зону.

Розведення випробовувальної атмосфери чистим повітрям із випробовувального апарата не впливає на точність вимірювання коефіцієнта підсмоктування завдяки значному об’єму і постійній зміні випробовувального повітря.

Таблиця 7 —Тип пристрою і випробовувальна речовина, яку використовують для випробовування коефіцієнта підсмоктування

Тип пристрою

Випробовувальна речовина

Кількість випробовувачів

Тип вимірювання

Розділ, згідно якого заносять результати у звіт

Протиаерозольний

Хлорид натрію

10

TIL

7.3.7.3

Протигазовий

Гексафторид сірки або хлорид натрію*

10

10

IL

IL

7.3.6.4

7.3.7.3

Скомбінований

Хлорид натрію* Гексафторид сірки** та хлорид натрію**

10

5

5

TIL TIL

IL

7.3.7.3

7.3.7.3

7.3.6.4

  1. Непористий за оцінкою 7.17.

  2. * Пористий за оцінкою відповідно до 7.17.

TIL — загальний коефіцієнт підсмоктування.

IL — коефіцієнт підсмоктування без урахування проникання через фільтр.



  1. Випробовувані І кількість випробовувань

Випробовують два укомплектовані пристрої, кожен із залученням п’яти випробовувачів. Для обох пристроїв перед випробовуванням коефіцієнта підсмоктування випробовують міцність оглядового скла. Один укомплектований пристрій випробовують у стані, в якому його доставлено, для одержання п’яти результатів коефіцієнта підсмоктування. Інший укомплектований пристрій випробовують після підго­тування, зазначеного в 6.2, для забезпечення подальших п’яти результатів коефіцієнта підсмокту­вання.

Підбирають випробовувачів, які добре обізнані із використовуванням такого або подібного об- ладдя. Залучають випробовувачів чоловічої і жіночої статі.

  1. Устаткований

Устатковання спільне для обох випробовувальних речовин.

  1. Ковпак

Ковпак розміщують над доріжкою так, щоб можна було забезпечити його наповнення випробо- вувальною атмосферою, яку подають зверху через трубопровід І розпилювач потоку в напрямку голови випробовувана. Концентрацію випробовувальної речовини всередині ефективного робочого об’єму контролюють, щоб впевнитись у її достатній однорідності. Ковпак повинен бути достатньо великий, щоб забезпечити безперешкодний рух випробовувана доріжкою. Забезпечують розміщення всередині ковпака додаткового вентилятора діаметром не менше ніж 350 мм так, щоб швидкість руху повітря через ковпак становила 2 м/с поблизу голови випробовувана.

Швидкість потоку повітря через ковпак із вимкненим додатковим вентилятором, виміряна поблизу голови випробовувана, який перебуває по центру доріжки, повинна становити від 0,12 м/с до 0,2 м/с.

Конструкція ковпака повинна дозволяти, за необхідності, можливість подавання дихального по­вітря (вільного від випробовувальної речовини) в пристрій, який носить випробовувач. Таке джере­ло подавання повітря приєднують до фільтра або обладая, яке зазвичай використовують із пристроєм.

Важливо, щоб приєднання шланга подавання чистого повітря не впливало на припасування обладдя на користувачеві і щоб його приєднання не замінювало будь-які засоби ущільнення, які містить випробний пристрій. За необхідності забезпечують підтримання шланга.

  1. Доріжка

Доріжка повинна забезпечувати рух зі швидкістю 6 км/год.

  1. Пробовідбірник і з'єднання

Пробовідбірник складається з трубки, до якої прикріплена пластмасова кулька діаметром близько 20 мм, яка має 8 отворів діаметром 1,5 мм, розміщених на рівних відстанях по сферичному пери­метру кульки (див. рисунок 1а)). Жорстке оглядове скло пристрою може слугувати опорою для про­бовідбірника після його пробивання у відповідному місці. Пробовідбірник, вставлений у зроблений у склі отвір, необхідно герметизувати.

У пристроях з еластичним капюшоном може існувати необхідність розміщувати на випробову­вані наголовний гарнітур. На наголовному гарнітурі можна закріплювати пробовідбірник і його з’єднання (див. рисунок 1b)).

Для випробовувань усіх типів пристроїв пробовідбірні отвори на кульці повинні розміщуватись у місцях, показаних на рисунках 1а) і 1Ь). Другий пробовідбірник призначений для вимірювання кон­центрації випробовувальної речовини в випробовувальній камері. Пробовідбірники приєднують до аналізувального приладу за допомогою тонких трубок мінімально можливої довжини.

Проби відбирають безперервно зі швидкістю 3 л/хв.

  1. Система виявляння

Система виявляння з пробовідбірниками і з’єднаннями повинна мати час реагування менше 20 с для реагування на відхили використовуваного індикатора від 10 % до 90 % повної шкали.

  1. Джерело енергії

Джерело енергії повинно забезпечувати визначену виробником мінімальну об’ємну швидкість потоку протягом усієї процедури випробовування. Елемент живлення, яким споряджено пристрій, не використовують.

  1. Процедура випробовування

Процедура випробовування однакова для обох випробовувальних речовин.

  1. Розміщують пробовідбірні трубки максимально близько одна від одної всередині ковпака і відрегульовують опір пробовідбірних трубок, наприклад, за допомогою гвинтового затискача, так, щоб отримати однакові показники концентрації випробовувальної речовини в кожній Із трубок.

  2. ВипробовувачІв ознайомлюють з інструкціями виробника, а за необхідності, показують спосіб правильного прилаштовування пристрою відповідно до інструкцій одягання.

  3. Інформують випробовувачІв про те, що, за бажання, вони можуть регулювати лицеву частину в процесі випробовувань. При цьому необхідно повторити відповідну частину випробовувань, відновивши вихідні параметри системи.

  4. Встановлюють швидкість потоку, яка відповідає визначеній виробником мінімальній об’ємній швидкості потоку.

  5. Після одягання пристрою і припасування лицевої частини кожного випробовувана запиту­ють: «Підходить вам лицева частина?» Якщо він відповідає: «Так», то випробовування продовжують. Якщо він відповідає: «Ні», то випробовувана вилучають із групи і замінюють на іншого, про що роб­лять запис у звіті.

  6. Переконуються в тому, що випробовувані не можуть отримувати інформацію про резуль­тати випробувань під час процесу випробовувань.

  7. Переконуються, що подавання випробовувального повітря всередині ковпака відсутнє. (Переконуються, що перемикач подавання випробовувального повітря у положенні ВІДІМКНЕНО).

  8. Розміщують випробовувана під ковпаком. Приєднують пробовідбірник. Забезпечують рух випробовувача зі швидкістю 6 км/год протягом 2 хв. Вимірюють концентрацію випробовувальної речовини всередині лицевої частини для визначення фонового рівня.

  9. Досягають стабілізації показників.

  10. Подають випробовувальну речовину всередину ковпака. (Переводять перемикач пода­вання випробовувальної речовини у положення УВІМКНУТО).

  11. Випробовувач повинен продовжувати рух подальші 2 хв або до моменту стабілізації параметрів атмосфери під ковпаком.

  12. Під час ходіння випробовувач послідовно виконує такі вправи.

Вправи Ь), с) і е) виконують із працюючим допоміжним вентилятором так, щоб забезпечити додаткову швидкість руху повітря 2 м/с для дії спереду, з боків і позаду пристрою по черзі.

  1. ходить без повертання голови або розмови протягом 2 хв;

  2. повертає голову з боку в бік (приблизно 15 разів) протягом 2 хв, імітуючи цим огляд стін тунелю;

  3. рухає головою вверх і вниз (приблизно 15 разів) протягом 2 хв, імітуючи оглядання підлоги і стелі;

  4. читає алфавіт або інший погоджений текст вголос протягом 2 хв, імітуючи цим спілкування з колегою;

  5. ходить без повертання голови або розмови протягом 2 хв.

  1. До звіту заносять

  1. концентрацію в ковпаку;

  2. концентрацію в дихальній зоні пристрою для кожного періоду випробовувань.

  1. Вимикають подавання випробовувальної речовини всередину ковпака. Виводять випро­бовувана з-під ковпака після очищення камери від випробовувальної речовини.

  2. Заносять до звіту суб’єктивну оцінку запотівання оглядового скла кожним випробову- вачем.

  3. Після кожного випробовування пристрою випробовувачем, перед проведенням наступ­ного визначання коефіцієнта підсмоктування, пристрій чистять, дезінфекують і осушують відповід­но до наданих виробником інструкцій.

  4. Процедуру випробовувань проводять з Іншими дев’ятьома випробовувачами, але вправи b)t с) і е) виконують зі створенням додаткової швидкості руху повітря 2 м/с лише в одному напрямку. Упевнюються в тому, що два визначені в 7.3.3 пристрої використовували п’ятеро випробовувачів. Це забезпечить 4 набори результатів для кожного напрямку додаткової швидкості повітря, як показано в таблиці 8, де «х» позначає, що випробовування виконано і результати вимірювання отримано. Таким чином, для 10 випробовувачів будуть отримані 4 набори результатів для кожного напрямку повітряного потоку.

Таблиця 8 — Додатковий експериментальний план для вправ Ь), с) і е)

Напрямок потоку повітря

Вправи

Випробовувані

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Спереду

Ь) с) е)

X

X

X

X X

X



X

X

X



X

X

X



Збоку

Ь) с) Є)

X X

X


X

X

X



X X

X



X X

X


Позаду

Ь) с) Є)

X X

X



X

X

X



X

X

X



X

X

X