Настанова з якості підприємства, запроваджена виробником на кожному підприємстві, має включати відповідну систему документації (див. 4.1.4 та 4.3.4).

Настанова з якості підприємства має описувати та документувати процедури, за допомогою яких підтверджується відповідність виготовленого цементу встановленим стандартом технічним вимогам. Ця Настанова має посилатись на комплект нормативних документів, які містять подальші інструкції щодо внутрішнього контрольного випробування проб та внутрішнього контролювання якості.

Для цього стандарту прийнята умова, що Настанова з якості підприємства має включати комплект цих документів.

Національний відхил

Доповнити підрозділ 4.1.2 реченням:

"За відсутності на підприємстві Настанови з якості, слід включати додаткову інформацію щодо організації внутрішнього виробничого контролю продукції в технологічний регламент підпри­ємства".

Національне пояснення

Технологічний регламент підприємства (далі - ТР) - це обов’язковий документ, передбачений діючою в Україні системою стандартизації.

ТР включає опис технології виробництва цементу і є основним документом, який встановлює перелік і послідовність технологічних операцій, тип устаткування і сукупність операцій, що характеризує технічні і організаційні сторони виробничого процесу, а також встановлює порядок контролю технологічних параметрів якості продукції за виробничими операціями, періодичність контролю, місце і спосіб відбору проб, методи контролю, засоби вимірювальної техніки і допус­тимі похибки вимірювання, вимоги техніки безпеки здійснення технологічного процесу.

Примітка. У випадку існування на підприємстві системи управління якістю згідно з EN ISO 9002 орган з сертифікації може дослідити, чи відповідає Настанова з якості всім вимогам цього стандарту, які стосуються контролювання якості цементу на підприємстві. Якщо всі ці вимоги наведено, ця Настанова з якості може бути застосована при сертифікації продукції.

  1. Системи управління

    1. Заява про політику у сфері якості

Настанова з якості підприємства має включати заяву керівництва про його політику у сфері якості, цілі та зобов’язання для досягнення якості продукції.

  1. Представник керівництва

Виробник має призначити представника керівництва, який, незалежно від інших обов’язків, повинен мати чіткі повноваження та відповідальність за забезпечення того, щоб вимоги цього стандарту щодо оцінювання відповідності були впроваджені та виконувались.

  1. Внутрішній аудит та нагляд з боку керівництва

Для забезпечення постійної придатності та ефективності Настанови з якості підприємства щодо додержання вимог цього стандарту виробник повинен щонайменше раз на рік виконувати наступне:

  1. внутрішні аудити відповідно до положень цього розділу 4 та 6.1;

  2. аналіз виробничого контролю на підприємстві, який проводить керівництво підприємства з урахуванням звітів внутрішніх аудитів.

  1. Навчання

Настанова з якості підприємства має описувати заходи, які здійснюють для підтвердження того, що весь персонал, який бере участь в процесах, що можуть вплинути на внутрішній контроль якості та якість продукції, має належну підготовку або пройшов навчання. Відповідну облікову доку­ментацію необхідно зберігати.

Національне пояснення

  1. Строк зберігання документів зазначається чинним законодавством.Управління документацією

Представник керівництва несе відповідальність за управління всіма документами та даними, які стосуються внутрішнього контролю якості та цієї схеми оцінювання відповідності.

Цей контроль має забезпечити доступ до всіх документів в усіх суттєвих службах, вилучення застарілихдокументів та ефективне впровадження всіх змін або модифікацій в будь-який документ.

Має бути створений загальний перелік з зазначенням чинної версії документів, щоб запобігти використанню недійсних документів.

  1. Протоколи з якості (записи)

Виробник повинен зберігати протоколи внутрішнього виробничого контролю на підприємстві не менше ніж протягом періоду, який відповідає чинному законодавству.

  1. Внутрішнє управління якістю

    1. Контролювання технології

      1. Загальні положення

Настанова з якості підприємства має описувати параметри технологічних процесів, управління процесами, а також випробування, перевіряння, коригувальні дії, поставку та відповідні протоколи (записи).

  1. Компоненти та склад цементу

Виробник повинен документувати процедури та належні методи випробувань, які дозволяють встановити відповідність компонентів вимогам стандарту на продукцію та можливість їх застосу­вання для отримання цементу, який відповідає технічним вимогам.

Настанова з якості підприємства має описувати дії, застосовані виробником, які включно з належними методами випробувань дозволяють забезпечити відповідність складу готової продукції відповідному стандарту на продукцію.

  1. Заходи у випадку відхилів продукції від встановлених вимог

Настанова з якості підприємства має містити процедури, які забезпечують відповідне управ­ління виробництвом у випадку відхилів продукції від встановлених вимог.

  1. Вимірювання та випробування

    1. Контрольне, вимірювальне та випробувальне обладнання

Обладнання для поточного виробничого контролю та випробувань необхідно регулярно пере­віряти та калібрувати відповідно до процедур та періодичності, встановлених в Настанові з якості підприємства.

Національний відхил

Замінити вислів "перевіряти та калібрувати" на "перевіряти, повіряти та/або калібрувати".

Національне пояснення

Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд згідно з Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", підлягають повірці.

  1. Статус контролю та випробувань

В Настанові з якості підприємства мають бути докладно описані процедури контролю та випробувань на різних стадіях виробництва. Вони повинні включати процедури контролю відхилів проміжних матеріалів, не встановлених стандартами.

  1. Транспортування, зберігання, пакування та поставка

В Настанові з якості підприємства мають бути описані запобіжні заходи для збереження якості цементу під час його знаходження в сфері відповідальності виробника. Вона повинна включати опис процедур, які застосовують на складах. Супровідні документи повинні надавати можливість ідентифікувати виробника цементу.

  1. Внутрішні контрольні випробування проб

    1. Відбір проб та випробування

Виробник повинен для кожного сертифікованого цементу застосовувати систему внутрішніх контрольних випробувань. Ця система повинна передбачати підтвердження відповідності продукції вимогам розділу "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію. Властивості, методи випробувань, мінімальна періодичність внутрішніх контрольних випробувань під час звичайного встановленого порядку випробувань та випробувань в початковий період, і критерії відповідності повинні відповідати основним вимогам, наведеним в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію. Для цементів, які не відвантажуються безперервно, періодичність випро­бування та місце відбору проб мають бути визначені в Настанові з якості підприємства.

Всі результати випробувань повинні бути задокументовані.

Національний відхил

Доповнити друге речення першого абзацу після слів "в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію" словами: "або в розділі "Оцінка рівня якості цементів" ДСТУ БВ.2.7-112".

Доповнити третє речення першого абзацу після слів "в розділі "Критерії відповідності" відпо­відного стандарту на продукцію" словами: "або в розділах: "Технічні вимоги", "Методи випро­бувань", "Правила приймання" відповідних стандартів".

Національне пояснення

В Україні критерії відповідності всіх видів, типів і марок цементів наведені в розділі "Оцінка рівня якості цементів" ДСТУ Б В.2.7-112-2002. Властивості цементів, методи випробувань, мінімальну періодичність приймально-здавальних випробувань зазначають в розділах: "Технічні вимоги", "Методи випробувань", "Правила приймання" відповідних стандартів.

  1. Коригувальні дії

В Настанові з якості підприємства повинні бути описані процедури критичного аналізування та регулювання внутрішнього контролю продукції на підприємстві у випадку невідповідності (див. 6.1).

Заходи, які необхідно вживати у випадку невідповідності, мають бути включені в звіт, який підлягає перевірянню і аналізуванню керівництвом.

Якщо при випробуванні будь-якого цементу отримані результати, які не відповідають гранич­ному значенню критерію відповідності для одиничного результату, наведеному в стандарті на продукцію, виробник повинен негайно визначити кількість продукції, якої це стосується, вжити відповідних заходів, щоб запобігти відвантаженню цього цементу, та проінформувати зацікав­леного клієнта, якщо такий цемент вже відвантажений. Додатково виробник повинен негайно визначити причини такої невідповідності, вжити коригувальні дії та провести критичне аналізування всіх відповідних процедур внутрішнього контролю на підприємстві. Всі такі заходи та результати повинні бути відповідно задокументовані в звіті, який має бути розглянутий під час аналізування керівництвом.

  1. Примітка. Орган з сертифікації може вимагати надання інформації про ці дії та їх результати.Вимірювальне та випробувальне обладнання для внутрішніх контрольних випробувань

Обладнання, яке застосовують для внутрішніх контрольних випробувань, підлягає регулярній перевірці та калібруванню відповідно до процедур та періодичності, визначених в Настанові з якості підприємства. Ці процедури можуть передбачати порівняння результатів випробування міцності на стиск з даними іншої лабораторії, визначеної в Настанові з якості підприємства, шляхом про­ведення порівняльних випробувань.

В Настанові з якості підприємства повинні бути описані процедури, які мають довести, що весь персонал, який бере участь у внутрішніх контрольних випробуваннях, має достатній досвід і пройшов навчання. Відповідні записи необхідно зберігати.

Національний відхил

Замінити в першому реченні вислів "перевірці та калібруванню" на вислів "перевірці, повірці та/або калібруванню".

Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.2.2.1.

  1. Протоколи щодо якості

Виробник повинен зберігати протоколи внутрішніх контрольних випробувань та відповідні записи про випробувальне обладнання не менше ніж протягом періоду, передбаченого чинним законодавством.

  1. ЗАДАЧІ ОРГАНУ З СЕРТИФІКАЦІЇ

    1. Загальні положення

Орган з сертифікації (див. 3.1.5) відповідає за виконання трьох окремих функцій - сертифікація, інспектування та випробування. Ці три задачі можуть виконуватись одним або кількома органами. Інспектування може здійснювати інспекційний орган (див. В.1.1), а випробування - випробувальна лабораторія (див. В. 1.2). Посилання на орган з сертифікації завжди включає також посилання на інші органи, що беруть участь в роботі.

Орган з сертифікації повинен виконувати вимоги тих розділів в EN 45011, EN 45004 та EN ISO 17025, які стосуються схем оцінювання відповідності.

Національне пояснення

Див. відомості щодо чинності в Україні згаданих в 5.1 стандартів в Національному вступі цього стандарту.

  1. Нагляд, оцінювання та прийняття внутрішнього контролю продукції на підприємстві

    1. Задачі інспектування

До задач інспектування входить нагляд, оцінювання та прийняття внутрішнього виробничого контролю продукції, який здійснює виробник. При інспектуванні має бути перевірено, чи отримав орган з сертифікації повідомлення від виробника про суттєві зміни в Настанові з якості підпри­ємства, які мають значення для внутрішнього контролю продукції на підприємстві протягом одного місяця після їх введення.

Інспектування має підтвердити, що внутрішній контроль продукції на підприємстві відповідає вимогам розділу 4 цього стандарту і здійснюється відповідно до Настанови з якості підприємства.

  1. Періодичність інспектування

Як правило, інспектування слід проводити один раз на рік, і орган з сертифікації повинен заздалегідь повідомляти виробника, коли буде проведено інспектування.

  1. Звіти

Після кожного інспектування має бути підготовлений та надісланий виробнику конфіденційний звіт.

Виробник повинен повідомити орган з сертифікації про будь-які коригувальні дії, які він здійснив або планує здійснити після отримання звіту.

Після цього орган з сертифікації повинен прийняти рішення стосовно заключної оцінки.

  1. Оцінювання результатів внутрішнього контрольного випробування проб

    1. Задачі оцінювання

Нагляд, оцінювання та прийняття внутрішнього контролю продукції на підприємстві включають оцінювання результатів внутрішніх контрольних випробувань, проведених виробником, для пере­вірки того, чи відповідають вони статистичним критеріям відповідності та граничним значенням для одиничних результатів, встановленим у відповідному стандарті на продукцію.