1. рівень вибухозахисту електрообладнання «Ga», «Gb», «Gc», «Ма» або «МЬ» відповідно.

Символи, що входять у марковання, згідно з 29.3 а)—е), треба розташовувати в порядку, згідно з 29.3, і кожний з них треба відділяти малою прогалиною.

Для пов’язаного електрообладнання, призначеного для встановлення у вибухонебезпечній зоні, якщо енергообмеження забезпечується усередині електробладнання, символ виду вибухозахисту тре­ба брати у квадратні дужки, наприклад Ex d [іа] ПС 74 Gb. Якщо група пов’язаного електрообладнання відрізняється від групи апаратури, то групу пов’язаного електрообладнання треба брати у квадратні дужки, наприклад Ex d [іа ІІС Ga] ІІВ 74 Gb.

Примітка 2. Типовим прикладом є бар’єр безпеки на шунтувальних діодах, розташований усередині вибухонепроникної оболонки.

Для пов’язаного електрообладнання, установлюваного у вибухонебезпечній зоні, якщо енерго­обмеження забезпечується поза електрообладнанням, символ виду вибухозахисту не треба брати у квадратні дужки, наприклад Ex d іа ІІС 74 Gb.

Примітка 3. Типовим прикладом є вибухозахищений світильник з іскробезпечним фотоелементом, під'єднаним до безпечної зони.

Для пов’язаного електрообладнання, не призначеного для встановлення у вибухонебезпечній зоні, символ Ех і символ виду вибухозахисту треба брати у квадратні дужки, наприклад [Ех іа Ga] ІІС.

Для обладнання, яке має пов’язане та іскробезпечне електрообладнання, що не містить з’єдну­вачів та потребує під’єднання до іскробезпечних частин споживачем, маркування «пов’язаного електро­обладнання» не треба використовувати, якщо РВЗ не відрізняються. Наприклад Ex d ib ПС Т4 Gb, але не Ex d ib[ib Gb] ПС 74 Gb, але для тих, що відрізняються РВЗ, марковання Ex d іа[іа Ga] ІІС 74 Gb є правильним.

Примітка 4. Для пов’язаного електрообладнання, не призначеного для встановлення у вибухонебезпечних зонах, температур­ний клас у марковання не долучають.

  1. Ех-марковання для вибухонебезпечних пилових середовищ

Єх-марковання має містити такі відомості:

  1. символ Ех, що вказує, що електрообладнання відповідає одному або більше видів вибухоза­хисту відповідно до стандартів, наведених у розділі 1;

  2. символ кожного використаного виду вибухозахисту:

  • «ta»: захист оболонкою (для РВЗ Da);

  • «tb»: захист оболонкою (для РВЗ Db);

  • «tc»: захист оболонкою (для РВЗ De);

  • «іа»: іскробезпечне коло (для РВЗ Da)

  • «ІЬ»: іскробезпечне коло (для РВЗ Db);

  • «іс»: іскробезпечне коло (для РВЗ De) — на розгляді;

  • «та»: герметизація (для РВЗ Da);

  • «mb»: герметизація (для РВЗ Db);

  • «тс»: герметизація (для РВЗ De) — на розгляді;

  • «р»: продування оболонки (для РВЗ Db або De);

  1. символ групи:

— 11 ІА, ІІІВ або НІС для електрообладнання для вибухонебезпечних пилових середовищ.

Примітка 1. Електрообладнання з маркованням «ІІІВ» можна застосовувати в зонах, що потребують електрообладнання групи ІІІА. Аналогічно, електрообладнання з маркованням «НІС» можна застосовувати у зонах, що потребують електрообладнання груп ІІІВ I ІІІА.

  1. максимальна температура поверхні в градусах Цельсія й одиниця вимірювання °С, перед якою знак «7» (наприклад, Т90 °С).

Якщо потрібна відповідність до 5.3.2.3, тоді максимальну температуру поверхні 7L вказують як значення температури в градусах Цельсія й одиницю вимірювання °С з товщиною шару L у вигляді підрядкового індексу у міліметрах (наприклад Т500 320 °С) або марковання має містити знак «X» для цих умов застосування згідно з 29.2 е).

Якщо це необхідно, згідно з 5.1.1, то марковання має містити знак Та або 7amb разом з темпера­турним діапазоном навколишнього середовища або знак «X», що вказує, згідно з 29.2 е), на ці умови застосування.

Марковання Ех-кабельних вводів, Ex-заглушок і Ех-нарізевих адаптерів не має містити познак температурного класу або максимальної температури поверхні;

  1. РВЗ — «Da», «Db» або «De» відповідно.

  2. ступінь захисту від зовнішніх впливів (наприклад, IP 54).

Символи, що входять у марковання, згідно з 29.4 а)—е), треба розташовувати в порядку згідно з 29.4 і кожного з них треба відділяти малою прогалиною.

Для пов’язаного електрообладнання, призначеного для установлення у вибухонебезпечній зоні, якщо енергообмеження забезпечується всередині нього, символ виду вибухозахисту треба брати у квадратні дужки, наприклад Ex t[ia Da] НІС 7100 °С Db. Якщо група пов’язаного електрообладнання відрізняється від групи апаратури, тоді групу пов’язаного електрообладнання треба брати у квадратні дужки, наприклад Ex t [іа НІС Da] ІІІВ 7100 °С Db.

Примітка 2. Типовим прикладом є вибухозахищений світильник з іскробезпечним фотоелементом, під’єднаним до безпечної зони.

Для пов’язаного електрообладнання, установлюваного у вибухонебезпечній зоні, якщо енерго­обмеження забезпечується поза електрообладнанням, символ виду вибухозахисту не треба брати у квадратні дужки, наприклад Ex t іа НІС 7100 °С Db.

Примітка 3. Типовим прикладом є вибухозахищений світильник з іскробезпечним фотоелементом, під'єднаним до безпечної зони.

Для пов’язаного електрообладнання, не призначеного для установлення у вибухонебезпечній зоні, символ Ех і символ виду вибухозахисту треба брати у квадратні дужки, наприклад [Ех іа Da] НІС.

Для електрообладнання, що містить пов’язане та іскробезпечне електрообладнання, яке не містить з’єднувачів, що потребують під’єднання до іскробезпечних частин споживачем, марковання «пов’язаного електрообладнання» нетреба використовувати, якщо РВЗ не відрізняються. Наприклад, Ex ib t НІС Т100 °С Db, але не Ex ib t [ib Db] НІС 7100 °С Db, але для тих, що відрізняються РВЗ, мар­ковання Ех іа t [іа Da] НІС 7100 °С Db є правильним.

Примітка 4. Для пов’язаного електрообладнання, не призначеного для установлення у вибухонебезпечних зонах, температур­ний клас до марковання не долучають.

  1. Комбінування видів вибухозахисту

У разі використання різних частин електрообладнання або Ex-компонентів відмінних видів вибу­хозахисту Ех-марковання має містити символи всіх використовуваних видів вибухозахисту. Символи видів захисту треба вказувати за абеткою з малими розділовими прогалинами. У разі використання пов’язаного електрообладнання, познаки виду захисту, поміщені у квадратні дужки, треба ставити за познаками виду вибухозахисту основного обладнання.

  1. Декілька видів вибухозахисту

Електрообладнання можна конструювати з використанням кількох видів вибухозахисту, відповід­ним способам установлення, що відповідають вимогам щодо обраних видів вибухозахисту. Наприклад, електрообладнання, сконструйоване відповідно до вимог Ех і та Ex de одночасно, можна встановлю­вати на вибір споживача.

У цьому випадку:

  • для ідентифікування під час монтування кожне Ех-марковання має бути окремо зазначене на електрообладнанні та бути розташоване перед ідентифікаційним маркованням;

  • кожне Ех-марковання має бути окремо зазначене в сертифікаті.

Якщо підготовлено один сертифікат для всіх індивідуальних Ех-марковань, то без усякої дво­значності має бути зазначено використовуване марковання і будь-які варіанти параметрів або даних для кожного, що відрізняється Ех-маркованням.

Якщо підготовлені окремі сертифікати для кожного Ех-марковання, то всі відповідні параметри або дані мають бути зазначені в сертифікаті для індивідуального Ех-марковання.

  1. РВЗ Ga, що використовує два незалежних РВЗ Gb

У разі використання для досягнення РВЗ Gb двох незалежних видів вибухозахисту з РВЗ Gb, до Ех-марковання треба долучати символи обох застосовуваних видів вибухозахисту об’єднаних знаком «+» (див. ІЕС 60079-26).

  1. Ех-компоненти

Ex-компоненти, згідно з розділом 13, треба чітко маркувати. Марковання має містити такі відомості:

  1. назву або товарний знак виробника;

  2. тип виробу;

  3. символ Ех;

  4. символ кожного використовуваного виду вибухозахисту;

  5. символ групи електрообладнання Ех-компонента;

  6. назву або символ органу сертифікації, що оформив сертифікат, номер сертифіката;

д) символ «О»; та

Примітка 1. Знак «X» не використовують.

  1. додаткове марковання, запропоноване стандартами на конкретні види вибухозахисту, згідно з розділом 1.

Примітка 2. Можливо додаткове марковання згідно зі стандартами на конструювання електрообладнання загального засто­сування.

  1. іншу інформацію про марковання, згідно з 29.3 або 29.4, скільки можливо розмістити.

Ех-марковання для вибухонебезпечних газових середовищ і вибухонебезпечного пилу треба на­носити окремо і не можна об’єднувати.

  1. Малогабаритне електрообладнання та малогабаритні Ех-компоненти

Для малогабаритного електрообладнання та Ex-компонентів з обмеженою поверхнею допустиме скорочене марковання. Мінімальний обсяг марковання малогабаритного електрообладнання та Ех-ком- понентів має містити:

  1. назву або товарний знак виробника;

  2. тип виробу (допустима абревіатура познак типу) або посилання на сертифікат, якщо дає змогу визначити тип;

  3. назву або знак випробовувальної організації, номер сертифіката;

  4. символ «X» або «І/» (якщо необхідно);

Примітка. Символи «X» та «У» не використовують разом.

  1. іншу інформацію про марковання, згідно з 29.3 або 29.4, скільки можливо розмістити.Особливо малогабаритне електрообладнання та особливо малогабаритні Ех-компоненти

Для особливо малогабаритного електрообладнання та Ex-компонентів допустимо розташовувати марковання на табличці, що її постачають разом з обладнанням або Ex-компонентом. Марковання на табличці має відповідати вимогам, зазначеним у 29.2,29.3, 29.4, і бути розміщеним у місті, що межує із електрообладнанням або компонентом.

  1. Попереджувальні написи

Попереджувальні написи, якщо потрібно їхнє нанесення на електрообладнанні, наведені в таб­лиці 14. Слова після «Увага», можна замінювати на їхні технічні еквіваленти. Кілька попереджуваль­них написів можуть бути об’єднані в одну рівнозначну засторогу.

Таблиця 14 — Текст попереджувальних написів


Номер підрозділу

Попереджувальний напис

а)

6.3

УВАГА! Відкривати через Y хвилин після від’єднання (Y — кількість хвилин необхідної затримки)

Ь)

6.3

УВАГА! Не можна відкривати у вибухонебезпечному середовищі

с)

18.2

УВАГА! Не можна відкривати під навантаженням

d)

18.4 b) 19

  1. b)

  2. b)

УВАГА! Не можна відкривати під навантаженням

е)

20.1 b)

УВАГА! Не можна роз’єднувати під навантаженням

О

20.1 b)

УВАГА! Не можна роз’єднувати у вибухонебезпечному середовищі

9)

7.4.2 g)

УВАГА! Небезпека електростатичного заряду. Дивись інструкцію

h)

18.4 2)

21.2 2)

21.3 2)

УВАГА! Оголені частини під напругою. Не торкатися!



  1. Альтернативне марковання електрообладнання рівнями вибухозахисту (РВЗ)

Марковання електрообладнання (РВЗ) позначають великою літерою для вказівки вибухонебезпеч­ного середовища, якому воно відповідає, і маленькою літерою, що вказує рівень. На відміну від мар­ковання, наведеного в 29.3 та 29.4, символи «М», «G» і «D» не використовують, оскільки вибухоне­безпечне середовище зазначене маркованням груп електрообладнання І (гірська промисловість), II (гази і випари) і III (горючий пил), а маленьку літеру для РВЗ додають до виду вибухозахисту.

Альтернативне марковання РВЗ не допустиме згідно з I EC 60079-26, якщо електрообладнання призначене для монтування на границі між сферою, що вимагає РВЗ Ga, і менш небезпечною зоною (див. розділ «Марковання» ІЕС 60079-26).

  1. Альтернативне марковання виду вибухозахисту для вибухонебезпечних газових середовищ

Як альтернатива маркованню виду вибухозахисту, згідно з 29.3 Ь), можна використовувати такі символи:

  • «db»: вибухонепроникна оболонка;

  • «еЬ»: підвищена надійність;

  • «іа»: іскробезпечне електричне коло;

  • «ІЬ»: іскробезпечне електричне коло;

  • «іс»: іскробезпечне електричне коло;

  • «та»: герметизація;

  • «mb»: герметизація;

  • «пАс»: немає іскріння;

  • «пСс»: захист від іскріння;

  • «nRc»: обмежений «подих»;

  • «nLc»: енергообмеження;

  • «оЬ» : оливове заповнення;«рхЬ»: продування оболонки;

  • «руЬ»: продування оболонки;

  • «pzc»: продування оболонки;

  • «qb»: заповнення кварцовим піском.

  1. Альтернативне марковання виду вибухозахисту для вибухонебезпечних пилових середовищ

Як альтернатива маркованню виду вибухозахисту згідно з 29.4 Ь) можна використовувати такі символи:

  • «ta»: захист оболонкою;

  • «tb»: захист оболонкою;

  • «tc»: захист оболонкою;

  • «іа»: іскробезпечне електричне коло;

  • «ІЬ»: іскробезпечне електричне коло;

  • «та»: герметизація;

  • «mb»: герметизація;

  • «рЬ»: продування оболонки;

  • «рс»: продування оболонки.