Під час видання доручення на розроблення ТЗ замовник визначає вихідні вимоги у формі головних

завдань, показників та характеристик, яким повинні відповідати результати НДР.

Доручення щодо розроблення ТЗ замовник може дати кільком потенційним виконавцям для подальшого розглядання та приймання на конкурсній основі.

    1. ТЗ розробляють на основі наукового прогнозування та перспектив подальшого розвитку відповідного напряму, результатів виконання попередніх досліджень і експериментальних робіт, аналізу патентної, науково- технічної документації, інформаційних матеріалів щодо новітніх досягнень вітчизняної та зарубіжної науки і техніки, а також досвіду попереднього розроблення та експлуатації аналогічної продукції. Під час розроблення ТЗ слід керуватися НД, що є чинними у цій галузі.

  1. Розроблення, викладення та оформлення ТЗ

    1. ТЗ на НДР розробляють згідно з ГОСТ 15.001. Титульний і останній аркуші ТЗ виконують з додатками Б і В відповідно.

    2. У загальному випадку ТЗ на НДР містить такі розділи:

  • підстава для виконання роботи;

  • мета і призначення НДР;

  • вихідні дані для проведення НДР;

  • виконавці НДР;

  • вимоги до виконання НДР;

  • етапи НДР і терміни їх виконання;

  • очікувані результати та порядок реалізації НДР;

  • матеріали, які подають під час закінчення НДР та її етапів;

  • порядок приймання НДР та її етапів;

  • вимоги до розроблення документації;

  • вимоги щодо технічного захисту інформації з обмеженим доступом (за необхідності);

  • додатки.

Залежно від специфіки НДР дозволено уточнювати зміст розділів, об'єднувати окремі розділи вводити нові.

  1. У розділі «Підстави для виконання роботи» наводять повну назву документа, на підставі якого проводять НДР, його номер, дату затвердження та організацію, що затвердила документ, також терміни початку і закінчення НДР.

Документом, що є підставою для проведення роботи, можуть бути:

  • накази, розпорядження і завдання центральних органів державної виконавчої влади;

  • затверджені наукові та науково-технічні програми;

  • угода з організацією (юридичною особою).

  1. У розділі «Мета і призначення НДР» наводять коротку характеристику та оцінку стану проблеми, що її вирішують, визначають головну мету і задачі роботи. її актуальність та дають обґрунтування необхідності виконання НДР. Під час проведення НДР. що базується на результатах фундаментальних або пошукових досліджень, зазначають, на основі яких досліджень виконують цю роботу.

  2. У розділі «Вихідні дані для проведення НДР» зазначають, що НДР проводять уперше або вона є продовженням попередніх робіт та наводять перелік документів, які необхідно використовувати під час проведення НДР.

  3. Перелік може містити звіти про попередні дослідження, стандарти та нормативні документи України, національні стандарти інших країн, міжнародні стандарти, нормативну і технічну документацію ліцензіара (щодо проведення робіт, які ліцензуються), науково-технічну літературу, ДОВІДНИКИ ТОЩО.

  4. У розділі «Виконавці НДР» наводять організацію — головного виконавця і виконавців складових частин НДР, а також, за наявності, номер і дату затвердження документа, який визначає учасників НДР.

  5. У розділі «Вимоги до виконання НДР» наводять основні технічні вимоги, що їх пред'являють до НДР; якісні і кількісні показники, які мають бути досягнуті у процесі виконання НДР, вимоги до способів оброблювання первинних матеріалів; обґрунтовують необхідність створення макетів, моделей або експериментальних зразків майбутніх виробів, які потрібні для виконання досліджень.

Окремі вимоги (величини), які не можуть бути визначені під час розроблення ТЗ, записують Ь такій редакції: «Остаточні вимоги (величини) ... уточнюють у процесі роботи і узгоджують із ... на етапі ...».

  1. У розділі «Етапи НДР і терміни їх виконання» визначають необхідні етапи виконання ІР, склад робіт за кожним етапом та форму подання результатів, терміни їх виконання і виконавців

  2. У розділі «Очікувані результати та порядок реалізації НДР» наводять передбачувані способи реалізації результатів НДР із наведених у підрозділі 7.3 цього стандарту, рекомендації щодо застосування та впровадження результатів НДР та обґрунтування їхньої ефективності.

  3. У розділі «Матеріали, які подають під час закінчення НДР та її етапів» наводять перелік документів, що їх подають до приймання, а також перелік організацій, із якими слід узгодити звітні документи, визначають кількість макетів виробу або експериментальних зразків, що їх подають до [приймання, якщо в процесі НДР передбачено їх виготовлення.

  4. У розділі «Порядок приймання НДР та її етапів» обґрунтовують необхідність і визначають порядок приймання етапів та НДР у цілому (НТР виконавця або її секцією, приймальною комісією), і

  5. У розділі «Вимоги до розроблюваної документації» наводять конкретний склад звітної документації та інших технічних і організаційно-методичних документів (наукові висновки, моделі, методики, програми, технологічні регламенти, розрахунки, положення, інструкції "), які розробляють на етапах НДР та в цілому. Крім того, визначають спосіб виконання документації (машинопис, фото­копії, світлокопії тощо), кількість комплектів документації, яка повинна бути оформлена виконавцем НДР по закінченні етапів і роботи в цілому, а також організації (підприємства), яким її надсилають.

  6. У розділі «Вимоги до технічного захисту інформації з обмеженим доступом» наводять перелік відомостей, що підлягають охороні, методи і засоби їх захисту, вимоги до заходів технічного захисту інформації під час проведення досліджень згідно з ДСТУ 3396.0.

  7. У разі залучення до виконання НДР виконавців її складових частин головний виконавець НДР затверджує ТЗ на складові частини і укладає договори не пізніше як за 10 діб до початку виконання робіт.

  8. У «Додатках», за необхідності, додають: розрахунки, довідкові та інші технічні матеріа­ли і документи, що їх передають разом із ТЗ.

6.2.3 Оформляють ТЗ на НДР згідно з вимогами ГОСТ 2.105 до текстових документів на аркушах формату А4 згідно з ГОСТ 2.301.

  1. Підписання, погодження та затвердження ТЗ на НДР і її складові частини

    1. Оформлення підписів на ТЗ виконують згідно з додатками Б і В.

Перепік установ і організацій, керівники яких підписують ТЗ на НДР, у кожному певному випадку визначають замовник та головний виконавець, а на складові частини — головний виконавець та виконавці складових частин НДР .

Перелік установ і організацій, із керівниками яких погоджують ТЗ на складові частини НДР, визначає головний виконавець.

  1. У загальному випадку ТЗ на НДР підписують:

  • керівник установи, організації — головного виконавця НДР — на титульному аркуші праворуч, нижче назви НДР;

  • науковий керівник НДР — на ост анньому аркуші;

  • керівники підрозділів стандартизації і метрології, якщо це встановлено замовником, — на ост анньому аркуші.

  1. Погодження ТЗ на НДР у загальному випадку оформляють підписами під грифом ПОГОДЖЕНО:

  • головного споживача — на титульному аркуші в лівому верхньому кутку вище назви НДР;

  • керівників установ, організацій — виконавців складових частин НДР (за вимогою замовника) — на останньому аркуші;

  • керівника установи, організації — розробника ТЗ, якщо він не е головним виконавцем НДР, — на останньому аркуші;

  • керівника головной організації за темой НДР і керівників інших організацій, за вимогою замовника, — на титульному аркуші ліворуч ниже назви НДР.

  1. Дозволено погодження ТЗ окремим документом (листом, протоколом), на який роблять посилання под грифом ПОГОДЖЕНО.

Підписи на титульному аркуші, за винятком підпису замовника, розташовують ліворуч, нижче назви НДР, із перенесенням на наступний аркуш, якщо вони не вміщуються на титульному аркуші.

    1. З атверджує ТЗ на НДР замовник своїм підписом під грифом ЗАТВЕРДЖЕНО на титульному аркуші в правому верхньому кутку, вище назви роботи.

    2. ТЗ на складові частини НДР затверджує так само головний виконавець НДР.

    3. Кількість організацій, що підписують та погоджують ТЗ, може змінюватися залежно специфіки НДР.

    4. Термін підписання, погодження і затвердження ТЗ у цілому не повинен перевищувати од- го мі сяця, а ТЗ на складову частину — 10 днів.

    5. Розбіжності, що виникають під час погодження та затвердження ТЗ, вирішують замовник розробник ТЗ на погоджув альних нарадах.

  1. Внесення змін, облік та зберігання ТЗ

    1. Зміни до ТЗ вносять у випадках:

  • уточнення замовником раніше затверджених ТЗ;

  • уточнення керівником роботи вимог до НДР за результатами роботи, проведеної на етапах.

  1. Зміни у затверджене ТЗ вносять доповненням, яке погоджують і затверджують за тим же рядком, за яким і основний документ. Дозволено зміни до ТЗ погоджув ати тільки з тими організаціями, до компетенції яких вони відносяться.

  2. Доповнення складають із в ступної частини, де пояснюють причину його складання, розділів, яки змінюють чи замінюють, наводять номери і зміст пунктів, які змінюють чи замінюють, та нових пунктів або номери і зміст пунктів, що їх скасовано.

  3. Пі сля видання доповнення на титульному аркуші ТЗ нижче рядка «Шифр, індекс» роб лять позначення «Діє з доповненням № ».

  4. 5 Терміни виконання робіт за етапами а разі змінення ТЗ переглядають тільки в тому випадку, коли зміни призводять до перероблення вже виконаної частини робіт або до змінення обсягу робіт

  5. Облік ТЗ із грифом таємності виконують згідно з вимогами чинного законодавства щодо збереження державної таємниці.

  6. Оригінал затвердженого ТЗ є складовою частиною договору щодо виконання НДР і зберігають його в замовника, а другий примірник — у головного виконавця разом із його примірником договору.

  7. Інформація, яку мі стить ТЗ, є конфіденційною. Розмноження ТЗ, розсилання стороннім організаціям, ознайомлення будь-кого з його змі стом без д озв олу осіб, які затвердили ТЗ, заборонено.

7 ЗМІС Т РОБІТ НА ЕТАПАХ ВИКОНАННЯ НДР

  1. Етапи НДР.

    1. Підставою для проведення НДР е затверджене ТЗ на НДР

    2. .Проведення НДР здійснюють за етапами. Кожен етап повинен вирішув ати певні завдання, потрібні для успішного виконання НДР, проведення наступного етапу, уточнення змісту і напряму НДР.

    3. Етапи НДР та їхній зміст у загальному випадку наведені в таблиці 1.

Таблиця 1 — Етапи НДР

Етап НДР

Зміст етапу

Вибір напряму дослідження

Добір, вивчення та узагальнення науково-технічної і патентної документації

Розглядання можливих напрямів досліджень та їх оцінювання

Вибір напряму дослідження

Обгрунтування прийнятого напряму досліджень

Розроблення, погодження та затвердження ТЗ на складові частини НДР (за необхідності)

Розроблення і погодження методики та програми робіт щодо проведення досліджень

Складання та оформлення проміжного звіту за етапом

Розглядання результатів та приймання етапу, якщо це передбачено ТЗ

Теоретичні та

експериментальні дослідження

Теоретичний пошук, виконання розрахунків і досліджень принципових питань

Розроблення документації, виготовлення і налагодження макетів, моделей або експериментальних зразків майбутніх виробів, програм і алгоритмів {за необхідності)

Проведення експериментальних робіт та досліджень

Оброблення і коригування результатів теоретичних і експериментальних досліджень

Складання висновків за результатами досліджень

Складання та оформлення проміжного звіту за етапом

Розглядання результатів та приймання етапу, якщо це передбачено ТЗ

Узагальнення і оцінювання результатів досліджень, складання звітної документації

Узагальнення результатів теоретичних досліджень і експериментальних робіт

Оцінювання повноти і якості вирішення поставлених завдань Узагальнення матеріалів патентного пошуку і підготовка звіту про патентні дослідження (за необхідності)

Оформлення патентного захисту можливих об'єктів інтелектуальної власності та розроблення заходів щодо збереження «НОУ -ХАУ»

Розроблення проекту ТЗ на наступну НДР у разі необхідності подальших

досліджень або ТЗ (МТВ) на ДКР (ДТР)

Підготовлення комплекту звітної документації

Формулювання висновків за результатами досліджень і розроблення рекомен- дацій щодо застосування результатів НДР Розглядання результатів НДР на науково-технічній раді Подання роботи до приймання

Приймання НДР

Заходи щодо підготовки НДР до приймання Приймання і державний облік НДР



  1. Залежно від виду і складності НДР , ступеня попереднього її опрацювання, за погодженням між замовником і виконавцем НДР дозволено вилучення або доповнення окремих етапів роботи,

поділ або суміщення етапів, а також уточнення складу робіт.

  1. Конкретний зміст етапів, їх приймання, склад звітної документації за результатами кожно­го етапу робіт визначають у ТЗ на НДР або ТЗ на її складові частини.

Примітка. Якщо одерж ан о позитивні результати НДР, які обґрунтовують можливість створення виробу, то для скорочення термінів розроблення можливо починати ДКР до закінчення НДР. У таких випадках ТЗ на ДКР розробляють із урахуванням основних висновків. Що вже одержані під час виконання НДР.