Усі двері шахти мають бути забезпечені замками, що відповідають вимогам 7.7.1. Цей замок має бути захищений від навмисного неправильного використовування.

  1. Замикання

    1. Якщо всіх умов дотримано, а саме:

  1. номінальна швидкість < 0,63 м/с;

  2. висота дверей < 1,20 м;

  3. висота порога дверей не менше ніж 0,70 м над рівнем підлоги, у блокуванні немає потреби, якщо є електричне керування.

Немає потреби у блокуванні дверей шахти у разі продовження руху кабіни.

Проте, коли кабіна перебуває у зоні розблокування, заскочка замка має замикатися автоматично та, крім нормального положення блокування, має бути принаймні друге положення блокування на той випадок, коли контрольний електропристрій (7.7.4) недієвий.

Якщо будь-яких з вищезгаданих умов не дотримано, замок має відповідати вимогам стандарту EN 81-1 або EN 81-2. -

  1. Для навісних дверей, блокування має діяти якнайближче до вертикального гранич­ного краю(-їв) дверей, і тривати навіть у випадку прогинання стулок. Елемент блокування має за­хоплювати не менше ніж 10 мм.

  2. Для розсувних дверей замок розташовують якнайближче до краю зачинення голов­ної стулки. Для вертикально-розсувних дверей з центральним відчиненням, замок розташовують на верхній стулці.

  3. Урухомлюють елементи блокування так, щоб сила 300 Н у напрямку розблокування дверей не знижувала ефективності блокування.

  4. Блокування відбувається і підтримується дією гравітації, постійних магнітів або пружин. Пружини діють за допомогою стискання, мають бути керовані й таких розмірів, щоб у момент розбло­кування витки не були стиснутими до суцільної маси.

У випадку, коли постійний магніт (або пружина) більше не виконують своїх функцій, гравітація не має спричиняти розблокування.

Якщо елемент блокування підтримується в своєму положенні дією постійного магніту, має бути можливість нейтралізувати його дію простими засобами (наприклад, теплом або ударом).

    1. Блокувальний пристрій має бути захищено від ризику потрапляння пилу, який може зашкодити належній роботі.

    2. Огляд робочих деталей має бути нескладним, як наприклад, використання оглядової панелі.

  1. Аварійне відмикання

Для кожної двері шахти має бути можливість розблокувати її зовні ключем у вигляді трикутника, як зазначено в додатку В.

Такі ключі видають тільки відповідальній особі. До них надають супровідну детальну письмову інструкцію з основними запобіжними заходами, які обов’язково виконувати для уникнення нещас­них випадків, що можуть виникати внаслідок розблокування, за яким не відбувається ефективного повторного блокування.

Після аварійного розблокування блокувальний пристрій не можна залишати розблокованим у разі зачинення дверей шахти.

У випадку пересування дверей кабіни від дверей шахти, будь-який пристрій (вантаж або пру­жина) має забезпечити автоматичне зачинення дверей шахти, якщо ці двері відчинені з будь-якої причини, коли кабіна перебуває поза зоною розблокування.

  1. Електропристрій для перевіряння зачинення дверей шахти

    1. Усі двері шахти мають бути забезпечені електропристроєм відповідно до 14.1.2 для перевіряння зачиненого положення (контакт дверей), так щоб виконувалися умови, зазначені в 7.7.2.

    2. Якщо двері шахти розсувні, з’єднані з дверима кабіни, цей пристрій може бути загальний із пристроєм для перевіряння блокування, за умови, що він залежить від ефективного зачинення дверей шахти.

    3. Якщо двері шахти навісні, цей пристрій розташовують близько до краю зачинення дверей або на механічному пристрої, що забезпечує зачинення дверей.

  2. Розсувні двері з декількома механічно з’єднаними стулками

    1. Якщо розсувні двері складено з декількох, механічно безпосередньо з’єднаних стулок, дозволено:

  1. установлювати пристрій відповідно до 7.7.4.1 або 7.7.4.2, на одній стулці, й

  2. замикати тільки одну стулку за умови, що це замикання перешкодить відчиненню інших стулок через їх з’єднання у разі блокування (телескопічні двері).

  1. Якщо розсувні двері складено з декількох механічно з’єднаних непрямим способом стулок (наприклад, канатом, ременем або ланцюгом), дозволено замикати тільки одну стулку, за умови, що одиничне замикання перешкодить відчиненню інших стулок і що ці стулки не мають ручок.

Зачинене положення інших стулок, не заблокованих перевіряють захисним електропристроєм безпеки відповідно до 14.1.2.

  1. КАБІНА, ПРОТИВАГА І БАЛАНСУВАЛЬНИЙ ВАНТАЖ

    1. Висота кабіни

Див. 1.4.

  1. Внутрішня площа кабіни і номінальне навантаження

Див. 1.1 і 1.4.

  1. Стіни, підлога і дах кабіни

    1. Кабіну має бути складено зі стін, підлоги, даху та з одним дозволеним отвором, яким є вхід для навантаження та розвантаження.

    2. Стіни, підлога (див. 0.2.5) та дах мають бути із достатньою механічною міцністю. Складова частина, тобто рама, башмаки, стіни, підлога та дах кабіни, мають бути достатньої механічної міцності для опору силам, які діють у разі нормальної роботи службового ліфта, уловлювача, якщо такий є, розривного клапана, якщо такий є, або дії кабіни на її буфер(-и) або її фіксований стопор(-и).

      1. Кожна стіна кабіни має бути такої механічної міцності, щоб у разі прикладеного зусилля в 300 Н до стіни під прямим кутом у будь-якій точці зсередини кабіни назовні, рівномірно розподіле­ного на площі 5 см2, круглої або квадратної форми, була можливість виконати такі умови:

  1. стіна має бути без залишкової деформації;

  2. пружна деформація має бути не більше ніж 15 мм.

      1. Дах кабіни службового ліфта в шахті, який розглядають як доступний для обслугову- вального персоналу (0.3.13), має витримувати в будь-якій точці масу двох осіб, кожна з якої має вагу 1000 Н на площі 0,20 мх0,20 м, без постійної деформації.

      2. Шківи та/або зірочки, поєднані з рамою кабіни, мають бути захищені відповідно до 9.6, якщо вони в межах досяжності ззовні шахти.

    1. Стіни, підлога і дах не виготовляють з матеріалу, що може стати небезпечним через легку займистість або через склад і кількість газу і диму, який вони можуть створювати.

  1. Фартух і автоматично з’єднані пороги

    1. Фартух

      1. Поріг кожної кабіни має бути обладнано фартухом на всю ширину входу в кабіну, який він покриває. Цей вертикальний лист має простягатися униз із вигином, кут якого до горизонталі має бути більше ніж 60°. Проекція цього вигину на горизонтальну поверхню має бути не менше ніж 20 мм.

      2. Висота вертикальної частини має бути не менше ніж висота вертикальної частини дієвої зони розблокування.

    2. Автоматично з’єднані пороги

Якщо службовий ліфт з вертикально-розсувними дверима має положення надання послуг на першому поверсі, фартух, визначений у 8.4.1, може бути замінено на автоматично з’єднані пороги, закріплені на рівнях поверхових площадок, які мають:

  1. витримувати передбачувані в нормальних умовах навантаження (див. 0.2.5) під час наван­тажувальних та розвантажувальних дій;

  2. рухатись автоматично в усіх випадках, наприклад завдяки гравітації або допомозі, у поло­женні надання послуг з відчиненими дверима шахти;

  3. мати ширину, не менше ширини входу в кабіну;

  4. мати довжину, що більше або дорівнює більшій з таких двох величин:

  1. половині зони розблокування плюс 50 мм;

  2. відстань, що відокремлює підлогу кабіни від порога площадки плюс 20 мм;

  1. перекривати підлогу кабіни не менше ніж на 20 мм в усіх положеннях кабіни;

  2. підійматися вверх під впливом зачинення дверей шахти.

  1. Вхід у кабіну

У випадках, коли вантажі, призначені для транспортування (див. 0.2.5), стикаються зі стіною(-ами) шахти під час перевезення, входи до кабіни мають бути захищені відповідними засобами, наприклад, утримувачі, бар’єри, роликові екрани, двері кабіни тощо.

Засоби для пересування мають бути з електропристроєм безпеки, який перевіряє закрите по­ложення відповідно до 14.1.2.

Особливу увагу потрібно надати кабінам, які мають отвори на протилежних або суміжних боках, для запобігання того, щоб речі не виступали назовні кабіни (див. приклади у додатку F).

  1. Двері кабіни

    1. Двері кабіни, якщо вони є, мають бути:

  1. без отворів, або

  2. сітчастими, або

  3. у вигляді стулок з отворами.

Розміри вічок сітки або отворів вибирають враховуючи вантажі.

  1. Двері кабіни мають повністю перекривати вхід у кабіну, за винятком необхідних проміжків.

  2. Пороги, напрямники, дверна підвіска

Вимоги 7.4 щодо дверей кабіни потрібно виконувати.

  1. Захист під час відчинення/зачинення дверей

Двері мають бути такої конструкції, щоб унеможливлювати ризик пошкодження або травми внаслідок защемлення частини тіла людини, одягу або іншого предмета.

    1. Двері, що працюють від привода

      1. Зусилля, потрібне для запобігання зачинення дверей не має бути більше ніж 150 Н.

      2. Якщо двері кабіни зачиняються перед дверима шахти, вони мають бути захищені від­повідно до 7.5.2.1.

  1. Противага і балансувальний вантаж

Використовування балансувального вантажу визначено в 12.2.1.1 для електричних службових ліфтів.

  1. Якщо противага або балансувальний вантаж містить вантажі-наповнювачі, має бути вжито необхідних заходів проти їхнього зсуву. Для цього використовують:

  1. раму, де вантажі є безпечні, або

  2. якщо вантажі виготовляють з металу, мають бути щонайменше дві стяжки для фіксування баласту.

    1. Блоки і/або зірочки, закріплені на противазі або балансувальному вантажі, має бути огороджено відповідно до 9.6, якщо вони розташовані за шахтою.

  1. ПІДВІСНА СИСТЕМА, ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ ПРОТИ ВІЛЬНОГО ПАДІННЯ, ОПУСКАННЯ З ПЕРЕВИЩЕНОЮ ШВИДКІСТЮ І СПОВЗАННЯ КАБІНИ

Засоби підвісної системи для електричних службових ліфтів та службових гідравлічних ліфтів непрямої дії та (або) для з’єднання між кабіною та балансувальним вантажем гідравлічних служ­бових ліфтів мають відповідати вимогам 9.1—9.6.

  1. Підвісна система

    1. Кабіни, противаги і балансувальні вантажі мають бути підвішені на сталевих канатах або сталевих ланцюгах із рівнобіжними ланками (тип Galle) або роликових ланцюгах.

    2. Канати мають відповідати таким вимогам:

  1. відношення між мінімальним руйнівним навантаженням, у н’ютонах, одного з канатів підвісної системи або одного ланцюга і максимальної сили, у н’ютонах, в цьому канаті або ланцюзі, у разі, коли кабіна постійно перебуває на найнижчій поверховій площадці з номінальним навантаженням, має бути не менше 8-ми кратного;

  2. межа міцності на розрив жил має бути:

  1. 1570 Н/мм2 або 1770 Н/мм2 — для канатів однієї межі міцності на розрив, або

  2. 1370 Н/мм2 — для зовнішніх жил і 1770 Н/мм2 — для внутрішніх жил канатів із подвійною межею міцності на розрив;

  1. інші характеристики (конструкція, розтяг, овальність, гнучкість, випробування тощо) мають щонайменше відповідати вимогам відповідних європейських стандартів.

  1. Мінімальне число канатів або ланцюгів має бути — два.

Канати або ланцюги мають бути незалежними.

Використовувати один канат або ланцюг дозволено на електричних службових ліфтах із жор­стким приводом, з виконанням для службового ліфта таких шести умов:

  1. уловлювач відповідає 9.7 і 9.8;

  2. отвір із обмеженими розмірами дверей шахти дорівнює або менше ніж 0,40 м завширшки і 0,60 м заввишки;

  3. номінальне навантаження дорівнює або менше ніж 50 кг;

  4. обмежена площа кабіни дорівнює або менше ніж 0,25 м2;

  5. обмежена глибина кабіни дорівнює або менше ніж 0,40 м, та

  6. висота порогу дверей шахти дорівнює або більше ніж 0,70 м.

    1. Там, де застосовують число (9.1.3), потрібне для урахування — це число канатів або ланцюгів, а не дротів.

  1. Відношення між діаметрами шківа, блока і барабана, кінці каната/ланцюга

    1. Відношення між розрахунковим діаметром шківів, блоків або барабанів і номінальним діаметром канатів підвіски має бути не менше ніж ЗО, незалежно від числа прядок.

    2. Місце закріплення каната відповідно до 9.2.2.1 має витримувати не менше ніж 80 % мінімального руйнівного навантаження каната.

      1. Кінці каната має бути під’єднано до кабіни, противаги або балансувального вантажу або до нерухомої частини канатів за допомогою канатних замків, заповнених металом або смолою, самозатягувальних канатних замків клиноподібного типу, серцеподібних коушів із щонайменше трьома відповідними затискачами, заплетеними вручну петель, вушок, посилених коушами або будь-якою іншою подібною системою безпеки.

      2. Закріплення канатів на барабанах має бути виконане за допомогою клиноподібної сис­теми або використовуючи щонайменше два затискачі, або будь-яку іншу відповідну систему безпеки.

      3. Кінці кожного ланцюга має бути закріплено на кабіні, противазі або балансувальному вантажі або до точок нерухомих частин ланцюгів відповідним кріпленням. Кріплення має бути захи­щене своєю конструкцією або допоміжними засобами проти ненавмисного роз’єднання.

      4. Кінець ланцюга має витримувати не менше ніж 80 % мінімального руйнівного наван­таження ланцюга.

  2. Тяговий канат

    1. Конструкція тягового каната має задовольняти дві умови: