• умовному паливі (УП), теплота згоряння однієї тони якого становить 29,3 ГДж (7 Гккал);

  1. нафтовому еквіваленті (НЕ), теплота згоряння однієї тони якого становить 41,87 ГДж (10 Гккал).заміщувана енергетична установка

Енергетична установка, з показниками якої порівнюють ефективність використання ВЕР.

Примітка. Залежно від конкретних умов енергопостачання в ролі заміщуваної установки можуть розглядати про­мислові котельні або котельні ТЕЦ.

  1. холодопродуктивність

Кількість теплоти в кілоджоулях (кілокалоріях), відведена від охолоджуваного середовища протягом однієї години.

Примітка. Холодопродуктивність однієї й тієї ж холодильної машини змінюється залежно від температурних умов П роботи.

  1. виробіток холоду (внаслідок використання ВЕР)

Холодопродуктивність за певний період часу в кілоджоулях (кілокалоріях), яку отримують внаслідок використання ВЕР в утилізаційних установках.

  1. Решта термінів та визначень понять — згідно з ДСТУ 2420 та ДСТУ 3818.

4 МЕТОДИКА ВИЗНАЧЕННЯ ВИХОДУ ВЕР

  1. У цьому стандарті використано одиниці фізичних величин згідно з ДСТУ 3651.0 та ДСТУ 3651.1.

  2. Вихід ВЕР визначають для кожного агрегату-джерела ВЕР, беручи до уваги питомий ви­хід ВЕР та випуск продукції (витрати сировини) чи годинний вихід та кількість годин роботи агре­гату-джерела ВЕР за певний період часу.

Питомий вихід ВЕР належить до одиниці продукції основного виробництва для монопродук- тового виробництва чи до одиниці витрат сировини (палива) для багатопродуктового виробництва.

  1. Питомий (годинний) вихід ВЕР визначають як добуток питомої (годинної) кількості енерго­носія на його енергетичний потенціал. Одиницями кількості енергоносія прийнято одиниці маси (кілограм, тонна); для газоподібних енергоносіїв застосовують також одиниці об’єму (кубічний метр за нормальних умов Р = 760 мм рт. ст. (101,3 кПа), t = 0 °С). Енергетичний потенціал енергоносіїв визначають: *

  • для пальних ВЕР — найнижчою теплотою згоряння,

  • для теплових ВЕР — перепадом ентальпій,

  • для ВЕР надлишкового тиску — роботою ізоентропного розширення одиниці об’єму енерго­носія.

Одиницями енергетичного потенціалу є одиниці енергії — кДж (ккал, кВт • год).

  1. Вихід пальних ВЕР вимірюють в одиницях енергії чи виражають через масу умовного палива. Питому чи годинну кількість пальних відходів виробництва визначають за даними опера­тивного обліку на основі показань відповідних вимірювально-реєструвальних приладів, за даними регламентів виробництва чи з розрахунку матеріального балансу агрегату-джерела ВЕР

  2. Питомий рпИТа®° годячий д(п вихід пальних ВЕР в кілоджоулях на одиницю продукції чи за годину обчислюють за формулами:

«й,«Г-йг-сС. <1>

де — питомий об’єм енергоносія пальних ВЕР на одиницю продукції, м3/од. прод.;

Чмті — питомий об'єм енергоносія пальних ВЕР на годину (годинний об’єм), м3/год;

— найнижча робоча теплота згоряння пальних ВЕР, кДж/м3.

  1. Найнижчу робочу теплоту згоряння газоподібних пальних BEP визначають методами, наведеними для природних пальних газів у ГОСТ 27193 та ГОСТ 22667 (експериментально чи за допомогою розрахунків залежно від компонентного складу пальних ВЕР), а також для пальних БЕР як газоподібне, тверде та рідке паливо, згідно з ДСТУ 3581.

  2. Вихід пальних BEP Qf у кілоджоулях за певний проміжок часу (доба, місяць, рік) обчис­люють за формулами:

<ї=<£,". (2)

чи т. (3)

де д^ит — питомий вихід пальних ВЕР на одиницю продукції, кДж/од. прод,;

qj1 — годинний вихід пальних ВЕР, кДж/год;

П — випуск основної продукції (чи витрати сировини, палива), до якої відносять пито­мий вихід ВЕР за період часу, що розглядається, од. пред ;

т — тривалість (кількість годин) роботи агрегату-джерела ВЕР за період часу, що роз­глядається, год.

Вихід пальних ВЕР ВуП. виражений через масу умовного палива у кілограмах, обчислюють за формулою:



де Оун — теплота згоряння умовного палива масою 1 кг, яка дорівнює 29300 кДж/кг (7000 ккал/кг),

  1. Питомий вихід теплових ВЕР 9„ит у кілоджоулях на одиницю продукції чи годинний вихід теплових BEP qj у кілоджоулях за годину обчислюють за формулами:

<?лит = ^ит =rnt^h, (5)

де лгпит — питома кількість енергоносія для теплових ВЕР, кг/од.прод., м3/од. прод.;

mt — годинна кількість енергоносія для теплових ВЕР, кг/год., м3/год;

дА — перепад ентальпій енергоносія, кДж/кг чи кДж/м3.

  1. Перепад ентальпій ДЬ у кілоджоулях на кілограм або метр кубічний енергоносія для теп­лових ВЕР визначають за формулою:

ДЛ = h - h0= с t - Co t0, (6)

де t — температура енергоносія на виході з агрегату-джерела ВЕР, °С;

с — питома об’ємна чи масова теплоємність енергоносія за температури t (для газів беруть теплоємність за постійного тиску), кДж/(мС), кДж/(кГ'°С);

tQ — температура енергоносія під час надходження його на наступну стадію технологіч­ного процесу чи температура довкілля, °С ;

с0 — питома об’ємна чи масова теплоємність енергоносія за температури tQ, кДж/(м3 ■ °С), кДж/(кг-°С);

/і, h0 ентальпії енергоносія за температури t і f0, відповідно, кДж/кг, кДж/м3.

Для водяної пари ентальпію визначають за спеціальними таблицями теплофізичних власти­востей води і водяної пари, або за /S-діаграмою [1], причому за h0 беруть ентальпію живильної води або ентальпію конденсату за температури tQ,

Питому (годинну) кількість І температуру енергоносія на виході з агрегату-джерела ВЕР виз­начають за показами відповідних вимірювально-реєструвальних приладів, за даними технічного регламенту або із розрахунку теплового та матеріального балансу агрегату-джерела ВЕР. Теп­лоємність енергоносія залежно від його складу беруть за довідником [2].

  1. Вихід теплових BEP Q* у гігаджоулях за розглядуваний період часу (доба, місяць, квартал, рік) як і для пальних ВЕР обчислюють, беручи до уваги питомий або годинний вихід, за формулами:

<7> або

QeT=q(T т Ю'6, (8)

де — питомий вихід теплових ВЕР на одиницю продукції, кДж/од. прод;

q] — годинний вихід теплових ВЕР, кДж/год;

Піт — відповідно ДО 4.7.

Методика розрахунку виходу теплових ВЕР для окремих випадків має свої особливості, її на­ведено для нагрітих відхідних газів паливоспалювальних печей у 4.12; для систем охолодження — у 4.13; для нагрітих продуктів або відходів виробництва — у 4.14.

  1. Питомий р*ит або годинний р” вихід ВЕР надлишкового тиску для газоподібних енер­гоносіїв у кілоджоулях на одиницю продукції або за годину обчислюють за формулами:

Ч

(9)

пит Итит ’А $ ~

де V*ur питомий об’єм;

— питомий годинний об’єм ВЕР надлишкового тиску, які утворилися, м3/од. пред., м3/год;

А — робота ізоентропного розширення одиниці маси чи одиниці об'єму газоподібних енергоносіїв, кДж/кг або кДж/м3, яка дорівнює перепаду ентальпій

А = Ah = hy- h2, (10)

де hvh2 ентальпії газу перед утилізаційною турбіною і після Ізоентропного розширення в тур­біні, відповідно, кДж/кг або кДж/м3.

Термодинамічну температуру газу після ізоентропного розширення Т2 в кельвінах обчислюють за формулою: к-1 ( р . (11)

де 1 — температура енергоносія перед турбіною, К;

Р1 і Р2 тиск енергоносія до і після турбіни, МПа;

к — середній показник ізоентропи в Інтервалі температур і Т2.

Для водяної пари перепад ентальпій Ah визначають за /S-діаграмою [1].

Вихід ВЕР надлишкового тиску Q" у гігаджоулях за період часу, що розглядається (доба, місяць, квартал, рік), визначають за формулами, аналогічними для теплових ВЕР (7) і (8):

ЯХ^ГМО-® (12)

чи О^тК)-®, (13)

де — питомий вихід ВЕР надлишкового тиску на одиницю продукції, кДж/од. прод.; q(H — годинний вихід ВЕР надлишкового тиску, кДж/год.; Піт — відповідно до 4.7.

  1. Вихід ВЕР, що утворюються як теплота нагрітих відхідних газів паливоспалювальних печей Q* у гігаджоулях за розглядуваний проміжок часу, обчислюють за формулою:

QeT =8НЮ“Є, (14)

де В — маса чи об’єм палива, який витрачається за розглядуваний проміжок часу (витрати палива), кг(м3);

Н — ентальпія продуктів згоряння 1 кг або 1м3 палива за температури відхідних газів ї, °С, кДж/м3, кДж/кг.

Ентальпію продуктів згоряння Н обчислюють за формулою:

Н=ССОг Чю2+ СНгО '^20+ СЧ2‘И?2п'(а-1)'Ч ' I' (15)

де t — температура відхідних газів, °С;

  1. >снго ыгсп ~ середні об’ємні теплоємності відповідно діоксиду вуглецю, водяних парів, азоту та повітря за сталих температури t, °С та тиску, кДж/(м3 °С) (додаток Б);

— об’єми відповідно компонентів продуктів згоряння 1 кг або 1м3 палива, м3;

Уо — теоретично необхідний об’єм повітря для спалювання 1 кг або 1 м3 па­

лива, м3;

а — коефіцієнт надлишку повітря [3, 4].

Об’єм повітря для спалювання палива й об'єми компонентів продуктів згоряння палива ви­значають залежно від його виду та складу.

Теоретично необхідний об'єм повітря Уо у кубічних метрах для спалювання одного кубічного метра газу обчислюють за формулою:

К

(16)

. = 0,0476 ■ 0.5 с^+0,5 ■ с^+1.5 ■ 2 - +3 т+1

Об’єм сухих трьохатомних газів VRO у кубічних метрах у продуктах згоряння одного кубічно- ' го метра газу визначають за формулою:

Ч " °'0’(CW, +CC0+CH!S+CCH, (17)

Об’єм водяних парів У кубічних метрах у продуктах згоряння одного кубічного метра газу (за теоретично необхідного об’єму повітря Уо) обчислюють за формулою (для вмісту вологи в повітрі dn = 13 г/м3):

^о'ооік,+cH;S+2%. *ї7сзд'і244 ooiei v°' (18)

де d вміст вологи в газоподібному паливі, г/м3.

Об’єм азоту У^ у кубічних метрах у продуктах згоряння одного кубічного метра газоподібно­го палива (за теоретично необхідного об’єму повітря Уо) обчислюють за формулою:

^=0,79 Уо+ОД1 с^. (19)

У формулах (16-19) — ссо , ссо, s, , ссн«, Сспнг— об’ємні частки відповідних газо­вих компонентів у спалюваному газоподібному паливі, % (за нормальних умов: Р - 760 мм рт. ст„ f = 0 °С).

Об’єми компонентів продуктів згоряння одного кілограма рідкого чи твердого палива ^ro2'4h2o’^n2 У кубічних метрах залежно від складу робочої маси палива обчислюють за форму­лами:

%г =0,01866 с +0,375 д^), (20)

^о=в;94^^ +оо1е1V124Q. (21)

де Wp — вологість робочої маси палива, %;

Gf — питома витрата (маса) пари на розбризкування одного кілограма рідкого палива (від 0,03 до 1 кг залежно від типу форсунки);

=0,79 Уо+0,008 (22)

Теоретично необхідний об'єм повітря Уо у кубічних метрах для спалювання одного кілограма рідкого чи твердого палива обчислюють за формулою:

Уо = 0,0899 с +0,375 д^) + 0,265 дн -0,0333 д0. (23)

У формулах (20 - 23) gc, gs, gN, g0, gH, gs — масові частки вуглецю, сірки, азоту, кисню, водню, сірки органічної та піритної в робочій масі палива, %.

Під час спалювання одночасно кількох видів палива вихід ВЕР слід визначати для кожного виду палива за формулою (14) і підсумовувати.

Вихід теплових ВЕР продуктів згоряння палива Qj у гігаджоупях в інтервалі температур від 150 до 1000 °С припускається обчислювати за формулою:

QBT =q В Qh -10“8, (24)

дЄq — коефіцієнт відношення вмісту теплоти в продуктах згоряння до найнижчої теплоти зго­ряння палива, %.

Значення q у відсотках залежно від температури t І виду спалюваного палива обчислюють за емпіричними формулами.

Для природного газу

Q= 198 (с^ТоІ)’ (25)

для мазуту f

9 = 1,43 (<£ог+05>’ (26)

Де ско2 об’ємна частка трьохатомних газів (СО2+ SO2) в продуктах згоряння, %.

За цього методу розрахунку q відносна похибка складає від 10 % до 15 %.

У плавильних та випалювальних паливоспапювальних технологічних печах відхідні гази поряд з продуктами згоряння палива містять також компоненти, які виділяються з шихти, І в деяких ви­падках значний винос пилу, що впливають на вихід ВЕР. Крім того у відхідних газах можуть місти­тись і пальні компоненти (хімічний недопал), хімічну енергію яких треба враховувати в обсягах ви­ходу ВЕР, якщо перед теплоутилізаційною установкою або в ній здійснюють їх довипалювання.