Вибір рішення передусім обґрунтовується економічно, однак підлягають обліку й інші еконо­мічно не оцінювані фактори (наприклад, рішення, що стосуються пам'яток історії та архітектури).

  1. При прийнятті рішення щодо ремонту чи підсилення, як правило, треба відновлювати "нормальний" технічний стан сталевих конструкцій.

Конструкції, що перебувають в технічному стані "непридатний до нормальної експлуатації", допускається не підсилювати до найближчого ремонту за умови забезпечення контролю.

  1. Заміна окремих конструкцій допускається, як правило, тільки тоді, коли їх підсилення (ремонт) неможливі або економічно недоцільні.

На основі обстеження з оцінкою технічного стану елементів сталевих конструкцій здій­снюється оцінка загального технічного стану об'єкта (будинку чи споруди) в цілому. При цьому допускається використовувати визначення загального стану об'єкта та ступеня загального фізич­ного зносу сталевих конструкцій відповідно до додатка Д

.ДОДАТОК А
(рекомендований)

ПЕРІОДИЧНІСТЬ ПРОВЕДЕННЯ ОГЛЯДІВ І ОБСТЕЖЕНЬ

А.1 Періодичність поточних оглядів при експлуатації будівель і періодичність обстеження їх технічного стану залежать від умов експлуатації.

А.2 Для сталевих конструкцій одноповерхових виробничих будинків рекомендації щодо періо­дичності проведення поточних оглядів наведені у таблиці А.1, при цьому режим роботи сталевих конструкцій визначається режимом роботи кранового обладнання (режимною групою згідно з ГОСТ 25546) і характером його використання згідно з таблицею А.2, а ступінь агресивності газо­повітряного середовища, проливань рідин і відкладень пилу-за даними згідно з ДСТУ Б В.2.6-193.

Таблиця А.1 - Періодичність поточних оглядів одноповерхових виробничих будинків

Періодичність поточних оглядів (не рідше)

Умови експлуатації та інтенсивність впливів

Орієнтовний обсяг обстежуваних конструкцій

Два рази на місяць

Особливо важкий режим роботи

Усі підкранові конструкції і 10 % конструк­тивних елементів, вузлів, з'єднань по кожному виду конструкцій іншого типу

Сильноагресивне середовище

20 % конструктивних елементів, вузлів і з'єднань

Один раз на місяць

Важкий режим роботи

Те саме

Середньоагресивне середовище

»

Інтенсивний рух наземного транспорту

Усі колони у робочій зоні і 10 % решти елементів, вузлів і з'єднань

Нагрівання конструкцій більше 200 °С

Усі конструкції у зоні нагрівання і 10 % решти елементів, вузлів і з'єднань

Один раз на три місяці

10 % конструкцій кожного виду

Примітка. Організація вибіркових оглядів повинна бути такою, щоб кожний конструктивний елемент був оглянутий не рідше одного разу за три роки.



Таблиця А.2 - Режим роботи сталевих конструкцій одноповерхових виробничих будинків

Загальна характеристика умов експлуатації кранового обладнання

Режим роботи сталевих конструкцій будинків

Будинки (прольоти, ділянки), в яких експлуатуються крани з ручним приводом або ремонтні і монтажні крани режимних груп 2К і ЗК

Легкий

Будинки (прольоти, ділянки), в яких експлуатуються крани режимних груп 4К, 5К і 6К або при регулярному змінному навантаженні

Середній

Будинки (прольоти, ділянки), в яких експлуатуються гакові крани режимної групи 7К, а також крани режимних груп 5К і 6К, що транспортують розплавлений метал

Важкий

Будинки (прольоти, ділянки), в яких експлуатуються крани групи 8К, а також крани режимної групи 7К з лапами, траверсами на жорсткому підвісі або грейферні, магнітогрейферні і мульдомагнітні крани

Особливо важкий



А.З Спеціальні обстеження вперше проводяться не пізніше ніж через термін (після введення в експлуатацію), зазначений у таблиці А.З, а в подальшому - за вказівками, наведеними у висновку про технічний стан конструкцій.

Таблиця А.З - Терміни до першого спеціального обстеження

Конструкції та їх елементи

Термін до першого обстеження, років

У будівлях з режимом роботи конструкцій

В умовах навколишнього середовища

неагресив- ного і слабо-

агресивного

середньо- агресивного

сильно- агресивного

Кроквяні і підкроквяні ферми та зв'язки по них

Легким і середнім

15

12

10

Важким і особливо важким

12

10

7

Колони та зв'язки по колонах

Легким і середнім

25

20

18

Важким і особливо важким

18

15

12

Підкранові конструкції

Легким і середнім

18

12

12

Важким

12

8

8

Особливо важким

8

5

5

Сталева покрівля

10

5

3

Інші елементи виробничих будівель

ЗО

25

20

Транспортні галереї

15

10

8

Димові та витяжні труби

15

10

5

ДОДАТОК Б
(обов'язковий)

ВИМОГИ З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ ПРИ ПРОВЕДЕННІ ОГЛЯДІВ
ТА ОБСТЕЖЕНЬ СТАЛЕВИХ КОНСТРУКЦІЙ

Б.1 При проведенні робіт щодо оглядів та обстежень сталевих конструкцій треба дотриму­ватись норм згідно з ДБН А.3.2-2, НАПБ А.01.001, а також цих норм. Особи, які беруть участь у виконанні робіт, повинні пройти навчання, перевірку знань та інструктаж з питань охорони праці відповідно до НПАОП 0.00-4.12-05.

Б.2 До початку робіт щодо оглядів та спеціальних обстежень організацією, яка проводить роботи, і підприємством, де ці роботи будуть виконуватися, спільно розглядаються способи і засоби доступу до сталевих конструкцій, що підлягають обстеженню, встановлюються безпечні зони, роз­робляються організаційні заходи безпеки. Після цього видається наказ по підприємству про забез­печення робіт з переліком осіб, які беруть участь в обстеженні, і спеціальних заходів з охорони праці.

Б.З Натурний огляд та обстеження сталевих конструкцій неопалюваних будівель та споруд, як правило, виконуються за позитивних температур.

Б.4 Зони, в межах яких постійно діють небезпечні виробничі фактори, позначаються відпо­відними знаками і плакатами з попереджувальними написами. До них належать:

  • зони, які прилягають до неізольованих струмопровідних ліній (у тому числі тролеїв мостових кранів) і електроустановок;

  • зони, які охоплюють ділянки переміщення кранів, машин і обладнання або їх частин і робочих органів;

  • зони, де містяться шкідливі речовини в концентраціях, вищих за гранично-допустимі або можливі їх виділення і проливи;

- зони, де діють інтенсивна вібрація чи шум з інтенсивністю, вищою за гранично-допустиму.

Б.5 При проведенні робіт на ділянках із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також робіт на висоті працівники, які проводять обстеження, повинні пройти медогляд у порядку, вста­новленому для осіб, які постійно працюють у зазначених умовах, а також спеціальне навчання на допуск до безпечного виконання робіт на висоті відповідно до НПАОП 0.00-1.15-07.

Б.6 Особи, які проводять огляд та обстеження, повинні використовувати засоби індивідуаль­ного захисту і спецодяг згідно з НПАОП 0.00-4.01-08 та ДСТУ 7239.

Б.7 Усі роботи на висоті понад 1,3 м від рівня підлоги чи перекриття треба виконувати з помостів або спеціальних пристроїв (колисок, підйомних вишок тощо). Виконання цих робіт без помостів допускається тільки за неможливості їх влаштування з обов'язковим застосуванням запобіжних пристроїв (натягнуті сталеві канати, страхувальні сітки тощо) і монтажних поясів.

Перед початком робіт потрібно щоденно перевіряти стан риштувань, помостів, огорож, драбин, колисок, канатів для страхування тощо.

Б.8 Проведення робіт у зонах пересування мостових кранів допускається тільки з дозволу представника адміністрації підприємства. Ділянка повинна бути огороджена кінцевими упорами або лінійками для кінцевих вимикачів. Тролеї на цій ділянці повинні бути вимкнені і заземлені

Б.9 При використанні для огляду конструкцій вантажопідйомних механізмів керуватися НПАОП 0.00-1.01-07 та іншими нормативно-правовими актами з охорони праці.

Б.10 При роботі в стиснених умовах (між балками, у коробах тощо) усі працюючі повинні бути уважними, щоб не травмуватися об конструктивні елементи і деталі, що виступають.

Б.11 При обстукуванні заклепок, зварних швів з залишками шлаку та елементів, які піддалися корозії, користуватися захисними окулярами.

Б.12 Роботи з натурного огляду проводяться групою не менше ніж із двох осіб, які знаходяться у межах прямої взаємної видимості протягом усієї роботи.

ДОДАТОК В
(довідковий)

КЛАСИФІКАЦІЯ ДЕФЕКТІВ ТА ПОШКОДЖЕНЬ

В.1 Дефекти і пошкодження сталевих конструкцій залежно від їх виду, характеристики, місце­знаходження поділяються на групи:

  1. - послаблення поперечного перерізу, розрив або відсутність елемента;

  2. - тріщини в основному металі або біляшовній зоні;

  3. - тріщини у зварних швах;

  4. - дефекти зварних швів або відсутність шва;

  5. - загальне викривлення;

  6. - місцеві викривлення або вм'ятини;

  7. - послаблення або відсутність болтів чи заклепок;

  8. - дефекти заклепок;

  9. - зміщення відносно проектного положення;

  10. - зазори у місцях з'єднання елементів або конструкцій;

  11. - пошкодження від корозії і руйнування захисних покриттів;

  12. - інші дефекти і пошкодження.

При заповненні експлуатаційних або інших технічних документів рекомендується посилатися на зазначені групи і номери всередині групи згідно з таблицею В.1.

Найзручніше зазначати код дефекту у формі двох чисел, поділених крапкою (номер групи і номер всередині групи). Наприклад, "1.5" - це дефект у вигляді отвору (пропалу), який не перед­бачений проектом і призводить до послаблення поперечного перерізу.

  1. 2 Зазначена у таблиці В.1 категорія дефекту або пошкодження згідно з 6.5.10 є найбільш небезпечною з можливих, тобто припускається, що наявний дефект має істотні розміри і належить до одного із основних елементів конструкції.

Таблиця В.1 - Гранично-допустимі значення дефектів і пошкоджень

Г рупа дефекту (пошкодження)

№ всередині групи

Найменування дефекту (пошкодження)

Ескіз

Категорія згідно з

6.5.10

Г ранично-допустимі значення при технічному стані

Примітка

нормаль­ний

задовіль­ний

1

2

3

4

5

6

7

8

1

1

Виріз в елементі конструкції

-.Ш_ь lJ


Ad

Не допус­кається

Перевіря­ється розрахунком


/ Виріз




2

Вирив в елементі конструкції



Bd

Те саме

Те саме


Вирив




3

Відсутність елемента

Ad

»

Не допус­кається


4

Розрив (злам) елемента


Ad

»

Те саме


І //

і


Група дефекту (пошкодження)

№ всередині групи

Найменування дефекту (пошкодження)

Ескіз

Категорія згідно з L5.10

Г ранично-допустимі значення при технічному стані

Примітка

нормаль­ний

задовіль­ний

1

2

3

4

5

6

7

8

1

5

Пропал отвору в елементі конст­рукції


Bd

Не допус­кається

Перевіря­ється роз­рахунком


т


Пропал


6

Зминання і верти­кальний знос головки рейки



Bd

»

d < 6 мм

d < 7 мм d < 10 мм d < 12 мм

Для КР70

» КР80

» КР100

» КР120



у// / Zz/)

7

Боковий одно- і двобічний знос головки

Si.

' ’'^7



Bd

»

Vs S S ТЇЇ 's s' S2SSSS5S ЮО CO CXJ LO О LO CM

v- CXI T- CXI CM CO CXI co

VI VI VI VI VI VI VI VI

'oo'oo'oco'oo О *O O'O O'O O'O 00 00 co CO CO co <O to

Для КР70

» КР80

» КР100

» КР120


§00 = max(81, 82; 5 де =81+82

8

Приведений знос головки рейки

Див. 1.6 та 1.7

2

Bd

»

D < 14 мм

D < 16 мм

D < 23 мм

D < 28 мм

Для КР70 » КР80 » КР100

» КР120

9

Вибоїна або викришування на поверхні кочення головки рейки


Bd

»

t<4мм 1

/ < 60мм] t<4мм 1

/< 80мм/

ї<5мм I / < 100 мм/ (<7мм 1

/ < 120мм/

Для КР70

» КР80

» КР100

» КР120

X/// *-* ІЛЛІ





. 1

4



f


10

Відколи і зломи у підошві рейки


Bd

»

Не допус­кається