Експлуатаційне розрахункове значення снігового навантаження Se^ , Па, на підставі даних метеостанцій визначається за формулою:

Se(T) =ms +Ss (0,78-InT-0,45), (6.6)

де Г - прогнозований термін служби конструкції в роках;

ms і Ss - відповідно оцінка математичного очікування і стандарту вибірки річних максимумів запасу води у сніговому покриві, Па.

Для розрахунку оцінок ms і Ss запасу води слід використовувати дані снігозйомок на захи­щеному від дії вітру майданчику за період не менше ніж 20 років. При використанні даних для відкритого майданчика розрахункове навантаження , обчислене згідно з формулою (6.6), коригується шляхом ділення на коефіцієнт К = 1,2-0,17 (але не більше одиниці), де У - середня швидкість вітру за три найбільш холодні місяці, м/с.

Експлуатаційне розрахункове значення вітрового тиску і/7^ , Па, на підставі даних метеостан­цій обчислюється за формулою:

Wp} = 0,61 • [7 >] 2. (6.7)

Необхідна для цього розрахункова швидкість вітру , м/с, дорівнює:

V(T) =mw +sw (0,78 InT-0,45), (6.8)

де Т - прогнозований термін служби конструкції в місяцях;

mw і Sw- відповідно оцінка математичного очікування і стандарту вибірки місячних макси­мумів швидкості вітру, складеної з результатів термінових замірів анеморумбо- метром за період не менше ніж 15 років, м/с.

При розташуванні будинку на відкритій місцевості допускається визначення вітрового наван­таження з урахуванням його фактичної орієнтації. Для цього формуються вибірки місячних макси­мумів швидкості вітру за кожним з напрямків (ПН, ПН-С, СХ, ПД-С, ПД, ПД-3, ЗД, ПН-3), а потім згідно з формулами (6.8) і (6.7) обчислюють відповідно розрахункові швидкості вітру і розра­хункові значення вітрового тиску И/^.

Експлуатаційні значення снігового та вітрового навантажень для розрахунків за другою групою граничних станів слід визначати шляхом ділення розрахункових експлуатаційних значень, обчис­лених згідно з формулами (6.6) і (6.7), на відповідні коефіцієнти надійності yfe за експлуатаційними значеннями навантажень згідно з ДБН В.1.2-2.

  1. Для прийняття рішень про можливість короткочасної експлуатації сталевих конструкцій до найближчого ремонту, але не більше ніж на один рік допускається:

  • приймати зменшене на 20 % розрахункове значення снігових, вітрових, ожеледно-вітрових навантажень і температурних кліматичних впливів, як для умов зведення при новому будівництві згідно з ДБН В.1.2-2;

  • приймати характеристичні значення еквівалентних рівномірно розподілених навантажень від устаткування і складованих матеріалів у виробничих та складських приміщеннях за фактичними

  • значеннями, в тому числі і у відхилі їх від вимог згідно з ДБН В.1.2-2 (менше ніж 3,0 кПа для плит та другорядних балок і менше ніж 2,0 кПа для ригелів і колон).

  1. Якщо під час обстеження достовірно встановлено, що конструкція піддалася наванта­женню Ртах , подібному за типом з тим, що передбачалося, але яке не перевищує його харак­теристичного значення Рп , тоді факт підтвердження достатньої несучої здатності допускається в подальшому враховувати шляхом введення розрахункового значення зазначеного навантаження за формулою:

P = 7fm^Pn, (6-9)

Де Yfmi - коефіцієнт надійності за навантаженням обчислюють за формулою:

( р А8

Yfmi=1.0 + (Yrm-1,0) -М , (6.10)

' max /

ТУТIfm ~ коефіцієнт надійності за навантаженням, встановлений для впливу, що розгляда­ється, згідно з ДБН В.1.2-2;

8 - показник ступеня, що приймається, 8 = 3 для постійних і тимчасових тривалих

навантажень і 3 = 2 в інших випадках.

  1. Розрахунок на спільний вплив навантажень від снігу, вітру і мостових кранів допускається виконувати з використанням коефіцієнтів поєднання, які визначаються із врахуванням реальних статистичних даних і питомого впливу діючих навантажень.

Розрахункове зусилля будь-якого виду (поздовжня або поперечна сила, згинальний і крутний моменти) у перерізі або елементі конструкції від одночасного впливу снігового, вітрового й крано- $ вого навантажень рекомендується визначати за формулою:

S = (Ss+Sw+SCf)v. (6.11)

де Ss та - зусилля від несприятливих розрахункових снігових і вітрових навантажень;

Scr - сумарне зусилля від усіх несприятливих кранових навантажень, визначене згідно з ДБН В.1.2-2;

V - коефіцієнт поєднання зусиль, що визначається за формулою:

V = 2s + 2" + 2cf , (6.12)

Cs (1-Ps) + Ps Cw (1-pw) + pw Ccr (1-Pcr) + PCr

Де Ps> Piv- Per ” коефіцієнти, які залежать від імовірнісних властивостей навантажень;

Cs, Cw, Ссг частки зусиль або напружень у перерізі, які враховують питомий вплив снігового, вітрового і кранового навантажень.

Коефіцієнти Ps, Pw, Рсг визначаються за реальними статистичними даними про снігове, вітрове й кранове навантаження так, щоб була забезпечена однакова надійність елементів конструкцій, запроектованих на різні комбінації зусиль. Для запасу надійності допускається приймати ps= 1,56; р„= 1,69; рсг= 1,66.

При обчисленні коефіцієнта поєднання зусиль питоме значення снігового, вітрового і кранового навантажень враховуються їх частками:

Q - ■ Q - °s + + °сг


Sw


§сг


Ss + + Scr


Ss + SW+ $cr


(6.13)



У складних видах деформації, коли в перерізі діє декілька різнорідних силових факторів, у наведені формули замість зусиль Ss, Sw, Scr від снігового, вітрового й кранового навантажень слід підставляти максимальні крайові напруження у перерізі від впливу відповідних розрахункових навантажень.

При розрахунку на інші види навантажень і впливів коефіцієнти поєднань приймаються згідно з ДБН В.1.2-2.

6.8 Оформлення результатів обстежень

  1. За результатами проведеного обстеження складається звіт.

  2. Рекомендовано у звіті містити висновки щодо:

  • фактичних характеристик і конструктивних параметрів будівельних сталевих конструкцій на період обстеження;

  • переліку і аналізу виявлених відхилів від проекту і чинних будівельних норм і стандартів;

  • обґрунтування імовірних причин виникнення дефектів і пошкоджень в будівельних сталевих конструкціях, прогноз їх подальшого розвитку;

  • рекомендованих заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час експлуатації об'єкта.

Даний перелік може бути доповнений в залежності від стану конструкцій, причин та задач обстеження.

7 ПЕРЕВІРНІ РОЗРАХУНКИ

  1. Визначення зусиль в елементах

    1. Розрахунки виконують на основі та з врахуванням уточнених обстежень:

  • геометричних параметрів будинку чи споруди та їх конструктивних елементів - прогинів, висот, розмірів перерізів несучих сталевих конструкцій;

  • фактичних спирань та з'єднань несучих сталевих конструкцій, їх реальної розрахункової схеми;

  • розрахункових опорів сталей, з яких виконані сталеві конструкції;

  • дефектів та пошкоджень, які впливають на несучу здатність сталевих конструкцій;

  • фактичних постійних і прогнозованих тимчасових (снігові, вітрові, температурні) та аварійних (сейсмічні впливи тощо) навантажень, впливів і умов експлуатації будинку чи споруди.

  1. Реальна розрахункова схема визначається за результатами обстеження. Вона повинна відображати:

  • умови спирання або з'єднання з іншими суміжними будівельними конструкціями, деформу­вання опорних кріплень;

  • геометричні розміри перерізів, величини прогинів, ексцентриситетів;

  • вид та характер фактичних навантажень, місця їх прикладання чи розподілу по конструк­тивних елементах;

  • дефекти і пошкодження сталевих конструкцій.

  1. На основі проведеного розрахунку виконують:

  • визначення зусиль у конструкціях від граничних розрахункових навантажень і впливів, у тому числі і сейсмічних;

  • визначення несучої здатності цих сталевих конструкцій.

Співставлення цих величин показує ступінь реальної завантаженості сталевих конструкцій у порівнянні з їх несучою здатністю.

  1. Внутрішні зусилля (напруження) в елементах конструкцій визначаються розрахунком.

Розрахунок конструкцій, як правило, треба виконувати на ЕОМ за уточненими розрахунковими схемами. Для вияву найбільш несприятливого розрахункового стану слід провести дослідження декількох варіантів розрахункових схем, які враховують:

  • варіантність характеристик жорсткості елементів і з'єднань, що визначаються дефектами і пошкодженнями, розладом вузлових сполучень тощо;

  • вплив на роботу несучих конструкцій характеристик жорсткості захисних конструкцій, покрит­тів, перекриттів, а також технологічного обладнання (наприклад, трубопровідних систем).

  1. Жорсткість елементів приймається за їх фактичними розмірами і геометричними харак­теристиками, якщо виконані усі вимоги згідно з ДБН В.2.6-198 щодо відносних товщини стінок, звисів полиць, розкріплення складових елементів прокладками і решітками тощо.

Елементи, які мають загальні викривлення, у розрахунковій схемі допускається приймати прямими, однак із зменшеною осьовою жорсткістю ЕА, яка помножується на коефіцієнт 01 , що враховує підвищене деформування зігнутого стрижня (при статичному розрахунку), або коефіцієнт 02 , що враховує знижений опір зігнутого стрижня (при перевірці стійкості).

Коефіцієнти 0.J і ©2 обчислюють за формулами:

®1= 2-(1±Х)2 2' (7'1)

(1+ х)2+0,25 (2±х) р2

(1 + у)3

©2= у. (7.2)

(1±Х)3 +0,5р2

f .

де р = - - відношення стрілки викривлення до радіуса інерції у площині викривлення; і

X = —— відношення очікуваного значення осьового напруження до критичного напруження,

яке визначається за формулою:

Знак "плюс" у формулах (7.1) і (7.2) належить до розтягу, знак "мінус" - до стиску.

  1. Врахування впливу дефектів і пошкоджень

    1. Перевірний розрахунок сталевих конструкцій виконується, як правило, згідно з ДБН В.2.6-198 з врахуванням впливу виявлених при обстеженні дефектів і пошкоджень згідно з 7.2.2-7.2.14.

    2. Перевірку міцності елементів, які мають послаблення у вигляді вирізів, підрізів тощо, треба проводити по площі Ап з урахуванням ексцентриситету від зміщення центра ваги послаб­леного перерізу згідно з ДБН В.2.6-198.

    3. Вплив корозійних пошкоджень враховується шляхом зменшення геометричних характе­ристик перерізів. При рівномірному за периметром перерізу корозійного зносу розрахункові гео­метричні характеристики перерізів допускається визначати за формулами:

A

(7.4)

(7.5)

ef _ _ lef _ .J _

A W I kc

*ef =' >

де ef - глибина корозії, що приймається:

Aef = A - при однобічній корозії замкнених профілів, мм;

Aef - ~ ПРИ двобічній корозії відкритих профілів (двотаврів, швелерів, кутиків тощо), мм;

тут А - стоншення елемента, яке дорівнює різниці між його початковою і фактичною товщиною;

кс - коефіцієнт неподільності, що дорівнює відношенню площі перерізу розрахункового елемента А до його периметра, який контактує з навколишнім середовищем.

Несучу здатність елемента при будь-якому виді напруженого стану допускається визначати за формулою:

Mef _ Nef _ j _ &ef g

  1. M N kcK'Стиснуті суцільностінчасті елементи металевих конструкцій, які мають загальне викрив­лення, слід розраховувати як позацентрово-стиснуті (рисунок 7.1). Відмінність роботи викривлених стрижнів від позацентрово-стиснутих рекомендується враховувати множенням стрілки викрив­лення у ненавантаженому стані стрижня f на поправочний коефіцієнт к переходу від максимальної f-A стрілки викривлення до еквівалентного ексцентриситету, приймаючи mef= к r mf, де mf= — .

W

Коефіцієнт к обчислюють згідно з формулою:

к =0,82 + Я^ л/гІ • (7.7)

де X - умовна гнучкість стрижня у площині викривлення;

г| - коефіцієнт впливу форми перерізу, який приймають згідно з ДБН В.2.6-198.

Облік згинальних моментів, які виникають від місцевого позавузлового навантаження, наяв­ності ексцентриситетів у вузлах або від пружного затиснення стрижня, виконується незалежно від обліку викривлення.

Ексцентриситет від згинального моменту підсумовується з еквівалентним ексцентриситетом від викривлення.

а - стан вимірювання; б - ненавантажений стан; в - схема з ексцентриситетом

Рисунок 7.1 - Визначення еквівалентного ексцентриситету



  1. Стрілка викривлення стрижня у ненавантаженому стані визначається за формулою:

  1. f = (7-8)

де fj - повна стрілка викривлення, мм, заміряна при навантаженні стрижня силою Np рисунок 7.1);

V - поправочний коефіцієнт (0 < у < 1), обчислений за формулою:

Np r/-Е . . .

де о ,• = —г- < —= напруження в стрижні під час заміру стрілки f>.