1. Очисник від пенетранту (крім способу А)

Контроль проби і/або контроль партії для встановлення властивостей очисника від пенетранту треба виконувати, використовуючи методи, наведені у таблиці 3.

Таблиця 3 — Властивості очисника від пенетранту, що вимагають контролю

Властивість очисника

Об’єкт контролю

Метод контролювання

Зовнішній вигляд

Партія

7.1

Чутливість

Проба та партія

7.2

Густина

Проба та партія

7.3

В’язкість (тільки для способів В і D)

Проба та партія

7.4

Температура загоряння

Проба та партія

7.5

Водопоглинання (тільки спосіб В)

Проба та партія

7.10

Вплив на процес корозії

Проба та партія

7.11

Вміст сірки й галогенів*

Проба та партія

7.12

Залишок після випарювання (тільки способи С та Е)

Проба та партія

7.13

Поглинання пенетранту (тільки способи В і D)

Проба

7.14

Інші забруднювальні домішки (за необхідності)

Партія


* Потрібно тільки для продукції, позначеної «з низьким вмістом сірки й галогенів»



  1. Проявник

Контроль проби і/або контроль партії для встановлення властивостей проявника треба виконувати, використовуючи методи, наведені у таблиці 4.

Таблиця 4 — Властивості проявника, що вимагають контролю

Властивість проявника

Об'єкт контролю

Метод контролювання

Зовнішній вигляд

Партія

7.1

Температура загоряння (тільки для форми d)

Проба та партія

7.5

Вплив на процес корозії (за винятком форми а)

Проба та партія

7.11

Вміст сірки й галогенів*)

Проба та партія

7.12

Вміст твердої речовини (тільки для форми d)

Проба

7.13

Ефективність проявника (крім форми е)

Проба та партія

7.15

Дисперсійна здатність (тільки для форм с і d)

Проба та партія

7.16

Густина (рідини-основи) (тільки для форми d)

Проба та партія

7.17

Інші забруднювальні домішки (за необхідності)

Партія


* Потрібно тільки для продукції, позначеної «з низьким вмістом сірки й галогенів».



  1. Контрольні випробовування партії опресованих балонів

Контрольні випробовування партії балонів повинні містити наступне: — перевіряння працездатності балонів, див. 7.18;

— перевіряння одного аерозольного балона в кожній партії.

7 МЕТОДИ ВИПРОБОВУВАННЯ ТА ВИМОГИ

  1. Зовнішній вигляд

Зовнішній вигляд матеріалу повинен бути таким самим, як і вигляд проби.

  1. Чутливість системи дефектоскопічних матеріалів

Див. також додаток С.

  1. Люмінесцентні пенетранти

    1. Контрольні зразки

Використовують контрольні зразки типу 1 з товщиною покриття 10 мкм, 20 мкм та ЗО мкм згідно з EN ISO 3452-3. Ці контрольні зразки треба застосовувати тільки для пенетрантів типу 1.

  1. Пристрої

Реєстрацію індикаторних рисунків виконують електронним способом. Пристрій для реєстрації інди­каторних рисунків складається, наприклад, із таких елементів (див. додаток D), як:

  • мікроскоп;

  • тримач контрольного зразка;

  • реєстраційна система;

  • джерело ультрафіолетового випромінювання;

  • зразок для градуювання пристрою.

7.2.1.3 Градуювання

Пристрій для реєстрації індикаторних рисунків повинен градуюватися за допомогою зразка, що являє собою поліровану металеву пластину розміром близько 33 мм х 95 мм із поперечними тріщина­ми по всій ширині.

Довжина тріщин повинна бути не менше ніж 20 мм, ширина розкриття — (0,15 ± 0,015) мм, а гли­бина — не менше ніж 1 мм. Ці тріщини повинні заповнюватися люмінесцентним порошкомЧ

Такий зразок використовують для градуювання пристрою для реєстрації індикаторних рисунків, причому висота піка на записувальному приладі, викликаному люмінесцентним порошком у тріщині, під час застосовування відповідно до 7.2.1.4, приймається за 100 %.

7.2Л А Метод

Для кожного контрольного зразка кількість індикаторних рисунків підраховують за допомогою мікроскопа з 20-кратним збільшенням.

Оскільки фотоелектронний перетворювач може реагувати на зміну температури, світла чи магніт­ного поля, то він повинен бути досить захищеним. Перед використовуванням апаратура повинна ста­білізуватися.

Апаратуру треба настроювати за допомогою зразка з визначеною люмінесценцією (див. D.4), при цьому відхил стрілки повинен становити приблизно 50 % всієї шкали. Виставляння на «0» виконують таким чином, щоб під час застосовування необробленого контрольного зразка типу 1 стрілка вказува­ла на «0».

Контрольний зразок типу 1 з товщиною покриття ЗО мкм треба обробляти відповідно до рекомен­дацій виробника, при цьому потрібно використати проявник форми d, а час проявлення повинен ста­новити 10 хв. Яскравість індикаторних рисунків визначають вимірювальним приладом для визначання рівнів чутливості.

Якщо потрібно змінити діапазон чутливості на писальному пристрої між настроюванням за допо­могою градуювального зразка і роботою з контрольним зразком, настроювання на «0» і повне розгор­нення шкали повинні залишатися незмінними. У таких випадках потрібно порівнювати висоти піків гра­дуювального та контрольного зразків, при цьому з огляду на різні рівні чутливості писального пристрою.

7.2.1.5 Оцінювання результатів

Після установлення пристрою для реєстрації індикаторних рисунків відповідно до 7.2.1.3 («А» на рисунку 1) вихідне значення приймають за 0 % («В» на рисунку 1). Записують індивідуальні висоти піків, крім зроблених якими-небудь маніпуляціями, тощо. Згруповані піки («С» на рисунку 1) записують як їхнє середнє значення.

Визначають середнє значення граничної висоти (х) і стандартний відхил від пікового значен­ня (оп_!), а рівень чутливості одержують потім з рисунка 2.

1) KEMK 63/М — приклад придатної продукції фірми Phosphor Tehnology Ltd Middle Stray, Nazing, Essex, EN 9 2 LP, U K. Ця інформація наведена для зручності користувачів цього стандарту і не встановлює обмежень CEN названою продукцією.





Для цього прикладу: х =41,8 % стандартного рівня градуювання

п-і = 8,54 % від х

Рисунок 1 — Приклад запису індикаторних рисунків
реєстраційним пристроєм

7.2.2 Кольорові контрастні пенетранта

  1. Контрольні зразки

Контрольні зразки типу І з товщиною покриття ЗО мкм і 50 мкм можна застосовувати тільки з пе­нетрантами типу II.

  1. Спосіб застосовування

Пластини обробляють відповідно до рекомендацій виробника пенетрантів, використовуючи прояв­ник форми d з часом проявлення 10 хв.





7 — рівень чутливості 1, 2 — рівень чутливості 2, З — рівень чутливості 3.

Рисунок 2 — Критерії рівнів чутливості

  1. Оцінювання результатів

Кількість індикаторних рисунків, що покривають не менше ніж 80 % ширини контрольного зразка і їх можна розрізнити чітко неозброєним оком (або в окулярах, якщо їх носити постійно), треба підрахо­вувати і порівнювати з кількістю індикаторних рисунків, яку можна одержати на цьому самому зразку. (Тобто досягає кількості, що одержують під час контролювання зразка спочатку за допомогою люмі­несцентного пенетранту класу 3 за інструкцією виробника, а після цього перевіряють згідно з EN 571-1, після чого пластини повністю очищаються).

  1. Вимоги

Рівень чутливості визначають за таблицею 5.

Таблиця 5 — Визначання рівня чутливості для кольорових пенетрантів

Клас чутливості

Кількість виявлених дефектів, %

ЗО мкм

50 мкм

1

>90

2

75

100



  1. Густина

    1. Метод контролювання

Густину за температури 20 °С треба визначати, використовуючи метод, за якого похибка вимірю­вання не перевищує ± 1 %.

  1. Вимоги

Цього результату треба дотримуватися під час контролювання проби (номінальне значення). Для контролювання партії допускають відхил від номінального значення + 5 %.

  1. В’язкість

    1. Метод контролювання

В’язкість треба визначати, використовуючи метод, за якого похибка вимірювання не перевищує ± 1 %. Результат треба вказувати для температури контролю проби.

  1. Вимоги

Цього результату треба дотримуватися під час контролювання проби (номінальне значення). Для контролювання партії допускають відхил + 10 % від номінального значення.

  1. Температура загорання

    1. Метод контролювання

Температуру загорання треба визначати, використовуючи метод, за якого похибка вимірювання не перевищує ± 2 °С для матеріалів, температура загорання яких становить менше ніж 100 °С або ж не більше ніж + 5 °С для матеріалів із температурою загорання вище або рівною 100 °С. Особливу ува­гу необхідно звернути на безпеку під час контролювання матеріалів із температурою загорання нижче ніж 25 °С.

Для контролювання партії матеріалів вимірювати температуру загорання треба тільки в тих випад­ках, коли її передбачено в межах від 20 °С до 110 °С. Температуру загорання треба визначати відповід­ним методом.

  1. Вимоги

Цього результату треба дотримуватися під час контролювання проби (номінальне значення). Тем­пература загорання під час контролювання партії матеріалів не повинна бути меншою від номінального значення більше ніж на 5 °С.

  1. Очищення від пенетранту (за способом А)

Під час змивання пенетранту м’яким струменем води за температури (20 ± 5) °С залишкові сліди застосованого пенетранту на контрольному зразку типу 2 на поверхнях із шорсткістю Ra = 5 мкм і Rg = 10 мкм не повинні перевищувати тих, що залишалися під час контролювання проби із застосу­ванням того самого пенетранту в тих самих умовах. Під час використовування люмінесцентних пенет- рантів це контролювання треба проводити під УФ-випроміненням інтенсивністю не нижче ніж 3 Вт/м2.

  1. Люмінесцентна яскравість

    1. Метод контролювання

Люмінесцентну яскравість треба визначати відповідно до додатка А, при цьому за еталон беруть результати контролювання проби пенетранту.

  1. Вимоги

Люмінесцентна яскравість повинна бути не нижче ніж 90 % яскравості стандартної проби.

  1. Стійкість до УФ-променів

    1. Метод контролювання

За допомогою детально описаного в додатку А.2 методу виготовляють 10 зразків паперових фільтрів із пенетрантом. Із них 5 — захищені від впливу температури, світла й повітряних потоків, у той час як 5 інших зразків під час захисту від теплового впливу й впливу повітряних потоків протягом 1 год піддаються УФ-опроміненню (365 нм) інтенсивністю (10 + 1) Вт/м2. Люмінесцентну яскравість кожної проби визначають за способом, зазначеним в А.З.

  1. Вимоги

Середня люмінесцентна яскравість зразків, опромінених УФ-променями, повинна бути вище ніж 80 % яскравості неопромінених зразків.

  1. Температурна стійкість люмінесцентної яскравості

    1. Метод контролювання

За допомогою детально описаних у додатку А.2 методу виготовляють 10 зразків паперових фільтрів із дефектоскопічним матеріалом. Із них 5 — захищені від впливу температури, світла й повітряних потоків, у той час як 5 інших зразків на чистій металевій пластині залишаються протягом 1 год у сушильній шафі за температури (115 ± 2) °С без циркуляції повітря. Люмінесцентну яскравість кожного зразка ви­значають за способом, зазначеним у додатку А.З.

  1. Вимоги

Середня люмінесцентна яскравість зразків, підданих тепловому впливу, повинна бути вище ніж 80 % яскравості зразків, які не піддавалися термообробленню.