Кондиціювати проби потрібно згідно з 4.2 та 4.3 EN 14325. Необхідно дотримуватись інструкцій виробника щодо кількості циклів очищення, процесу очищення та можливості додаткового просочування. Захисний одяг за всіма вимогами, окрім вимог до проникання рідин та водонепроникання, має відповідати 1-му рівню експлуатаційних властивостей.
Принаймні за одним з хімікатів, зазначених у розділі 4 EN 14325, водонепроникність захисного одягу має відповідати якнайменше 3-му рівню експлуатаційних властивостей.
Принаймні за одним з хімікатів, зазначених у розділі 4 EN 14325, стійкість до проникання рідин захисного одягу має відповідати якнайменше 2-му рівню експлуатаційних властивостей.
Таблиця 1 — Вимоги до випробовувань
Пункти EN 14325 |
Експлуатаційні вимоги |
4.4 |
Стійкість до тертя |
4.7 |
Опір роздиранню (елементарні проби виготовлено у формі трапеції) |
4.9 |
Границя міцності |
4.10 |
Стійкість до проколу |
4.12 |
Водонепроникність |
4.13 |
Стійкість до проникання рідин |
4.14 |
Стійкість до займання |
Якщо матеріал не відповідає будь-якій з вимог таблиці 1, то в протоколі випробування і в інформації виробника потрібно його зазначити як непридатний. Потрібно вказати причину, через яку матеріал не пройшов випробування або воно не було закінчено, наприклад, якщо еластичність проби не дає можливості визначити остаточне значення показника у випробовуванні на стійкість до проколу.
Застосовувані матеріали не повинні спричиняти подразнення шкіри або іншим чином несприятливо впливати на здоров’я людини (4.2 EN 340).
Примітка. Застосовуваний матеріал має бути легкий та еластичний, щоб забезпечити користувачу комфорт і ефективний захист. Властивості матеріалу — це тільки один з аспектів для визначення комфорту користувача захисного одягу. Особливості конструкції одягу можуть більше впливати на комфортність, ніж властивості матеріалу.Шви, з’єднання та складання
Стійкість до проникання рідин
Конструктивне виконання швів має запобігати прониканню рідини крізь отвори в стібках або крізь інші компоненти шва. Шви не повинні перешкоджати стіканню рідини.
Ці вимоги стосуються швів, з'єднань і складань захисного одягу разом зі складовими частинами, наприклад рукавицями, взуттям, які є невід’ємними частинами костюма.
Для костюмів (тип 6) потрібно провести повне випробовування (див. 5.2) на вплив бризок рідини, оскільки воно дає можливість отримати показник стійкості швів, з’єднань і складань до проникання рідин.
Міцність шеа
Зразки кожного виду шва прямої конструкції потрібно перевіряти відповідно до EN ISO 13935-2. Випробовувати потрібно по три зразки кожного виду шва і найгірший результат Із трьох кожної вибірки використовувати для подальшої класифікації. Виконання шва одягу має бути класифіковано відповідно до рівнів експлуатаційних характеристик, зазначених у 5.5 (таблиця 13) EN 14325, за найгіршим результатом, тобто найслабшим типом шва. Міцність шва має відповідати як мінімум 1 -му класу.
ВИМОГИ ДО ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ХАРАКТЕРИСТИК
КОСТЮМА В ЦІЛОМУ
Загальні вимоги
Захисні костюми від хімікатів (тип 6) та одяг, що частково захищає тіло (тип РВ (6)), мають відповідати вимогам EN 340.
Захисні костюми від хімікатів (тип 6) мають відповідати вимогам 5.2, якщо вони з’єднані з елементами одягу для захисту рук, ніг, обличчя та органів дихання, як зазначено в інформації виробника.
Одяг, що частково захищає тіло (тип РВ (6)), не потрібно перевіряти згідно з 5.2.
Примітка 1. Вимоги цього пункту стосуються одягу та його додаткових елементів, таких як рукавиці, взуття, капюшон та засоби органів дихання, які конструктивно не з’єднані з одягом, згідно з Інформацією виробника. З’єднання та складання, за допомогою яких додаткові елементи з’єднані з костюмом, розглянуто в цьому стандарті. Експлуатаційні вимоги до додаткових елементів зазначено в інших європейських стандартах.
У конструкції одягу не повинно бути деталей, які можуть накопичувати рідкі хімікати на поверхні матеріалу, наприклад відкритих кишень.
Захисний одяг має давати користувачу можливість вільно рухатися і має бути настільки зручним, наскільки це можливо поєднати з ефективним захистом, для якого одяг призначено. Захисний одяг потрібно піддати випробовуванню «семи вправами», послідовність яких описано в 5.2.
Примітка 2. Захисний одяг має забезпечувати користувачу необхідний захист І комфорт. Зручність одягу може бути оцінено випробовувачами. які мають досвід роботи в умовах впливу небезпечних факторів, для захисту від яких цей одяг призначено. Захисні костюми, що випробовують згідно з 5 2, може бути оцінено виконанням семи послідовних вправ.
До початку випробовування захисний одяг потрібно очистити, якщо в інформації виробника зазначено, що очищення дозволене. Інструкції виробника щодо кількості циклів очищення та виконання його, а також щодо можливості додаткового просочування має бути виконано. Якщо максимальну кількість циклів очищення не зазначено, одяг потрібно піддавати п’яти циклам очищення.
Стійкість до проникання бризок (аерозольне випробовування)
Потрібно випробовувати три костюми згідно з 5.1 (за умови їхньої придатності), кожне випробовування слід проводити на новому костюмі.
До початку випробовування згідно з EN 468 випробовувач має оцінити костюм, виконуючи сім послідовних вправ. Якщо захисний одяг від хімікатів виготовлено для кількох розмірів, за допомогою випробовування підбирають відповідний розмір згідно з інформацією виробника. Випробовування повинно полягати у триразовому повторенні семи вправ для кожного костюма, який підлягає випробовуванню на проникання бризок.
Вправа 1: стати на коліна, руки поставити на підлогу на відстані (45 ± 5) см від колін; пересуватися вперед і назад на руках та колінах на 3 м у кожному напрямку.
Вправа 2: піднятися по вертикальних сходах не менше ніж на чотири сходинки та сплигнути.
Вправа 3: розташувати руки на рівні грудей долонями назовні, витягнути їх над головою, зімкнувши пальці «в замок», потім пальці розпрямити.
Вправа 4: стоячи на правому коліні, поставити ліву ногу, зігнуту у коліні під кутом (90 ± 10)°, на підлогу; пальцями правої руки доторкнутися до носової частини взуття на лівій нозі.
Вправа 5: витягнути руки прямо перед собою, зімкнувши пальці «в замок», здійснювати повороти корпусом вліво та вправо під кутом (90 ± 10)°.
Вправа 6: поставити ноги на ширину плечей, руки витягнути в сторони; перевести їх вперед паралельно підлозі, присісти якомога глибше.
Вправа 7: стати на коліно, як у вправі 4, при цьому ліва рука вільно звисає, а праву руку підняти вверх.
Якщо костюм перешкоджає проведенню випробовування або під час випробовування костюм пошкоджують, його вважають таким, що не пройшов випробовування.
У разі проведення випробовування на проникання бризок із більш низьким рівнем вимог у метод випробовування згідно з EN 468 потрібно внести такі зміни:
чотири гідравлічні форсунки мають бути порожнисті, конусного типу, з кутом розпилення (75 ± 5)° в трьох напрямках, на кожну форсунку потрібно подавати рідину з інтенсивністю розбризкування потоку (0,47 ± 0,05) л/хв під тиском 300 кПа;
рідина для випробовування має бути іншою, із силою поверхневого натягу (52,5 ± 7,5),1(Г3 Н/м для формування необхідних за розміром крапель аерозолю; калібрувати випробовувальне устаткований потрібно за допомогою рідини, яка має ту саму силу поверхневого натягу.
Примітка. У разі проведення випробовування на проникнення бризок з нижчим рівнем вимог на поверхню костюма розбризкують приблизно 10 % завантаженої рідини порівняно з повним випробовуванням для 4-го типу захисного одягу від хімікатів згідно з EN 468.
У разі проведення випробовування згідно з EN 468 із зазначеними вище змінами захисні костюми від хімікатів мають витримати це випробовування, тобто загальна площа пофарбованої плями на натільній білизні не повинна перевищувати розміру трьох калібрувальних плям.
Якщо костюми не захищають всю поверхню тіла, то для досягнення повного випробовування на проникнення бризок у протоколі випробування потрібно вказувати складові частини, з якими костюм використовують, наприклад капюшон, рукавиці, взуття.
МАРКУВАННЯ
Марковання захисного одягу від хімікатів має бути чітке, стійке і має містити таку інформацію: а) назву, торгову марку або інші ідентифікаційні ознаки виробника;
тип, тобто тип 6 для захисного костюма від хімікатів або тип РВ (6) для одягу, що частково захищає тіло;
позначення цього стандарту;
рік виготовлення, а також місяць виготовлення, якщо очікуваний строк служби одягу менше ніж 24 міс. Цю інформацію може бути зазначено на кожній пакувальній одиниці; необов'язково зазначати її на кожному костюмі;
код виробу, ідентифікаційний номер або номер моделі;
діапазон розмірів згідно з EN 340;
д) піктограму із зображенням того, що захисний одяг призначено для захисту від хімікатів і піктограму про наявність інструкції виробника;
h) для захисного одягу багаторазового використовування — піктограму стосовно догляду згідно з EN 23758. Для одягу одноразового використовування — засторогу: «Не дозволено використовувати більше одного разу» (EN 340).
Примітка. Потрібно звертати увагу на відповідне додаткове марковання.
7 ІНФОРМАЦІЯ, ЩО її НАДАЄ ВИРОБНИК
Інформацією потрібно супроводжувати кожний комплект захисного одягу або принаймні кожну пакувальну одиницю.
Інформацію потрібно надавати офіційною мовою держави або регіону застосування. Інструкції мають бути однозначні. За потреби, інформацію доповнюють ілюстраціями, нумерацією, маркован- ням тощо. Потрібно надавати засторогу щодо ймовірних проблем використовування захисного одягу. Інформація має містити таке:
назву, торгову марку, адресу виробника і/або його уповноваженого представника, встановленого Європейським Економічним Співтовариством або країною, де виріб будуть реалізовувати;
номер цього стандарту;
тип, тобто тип 6 для захисного костюму від хімікатів або тип РВ (6) для одягу, що частково захищає тіло;
інструкцію щодо використання додаткових складових частин для забезпечення потрібного рівня захисту, яка допомогає користувачу підібрати відповідні складові частини, наприклад капюшон або засіб захисту органів дихання, зокрема дихальну маску для обличчя;
типовий номер, ідентифікаційний номер або номер моделі виробника;
діапазон розмірів згідно з EN 340;
д) назви хімікатів і хімічних продуктів (із познаками та приблизними концентраціями компонентів), для захисту від яких призначено захисний одяг. Потрібно враховувати рівні експлуатаційних характеристик для водонепроникності та проникання для кожного хімікату/хімічного препарату; за наявності — довідку про те, де цю інформацію можна отримати (наприклад телефон виробника або номер факсу, або електронну адресу).
Примітка. Якщо е доречним, можна додати показники проникання.
всі інші рівні експлуатаційних характеристик, зазначені в таблиці 1, переважно у вигляді таблиці;
інструкцію про те, що:
захисні костюми від хімікатів типу 6 пройшли повне випробовування згідно з 5.2;
одяг, що частково захищає тіло, типу РВ (6) не пройшов повного випробовування згідно з 5.2;
для одягу багаторазового використовування: пояснення піктограм стосовно догляду згідно з EN 23758 та додаткову інформацію про проведення очищення та дезінфекції (також 5.4 EN 340); особливо про кількість циклів очищення до настання невідповідності одягу вимогам до водонепроникності, або до необхідності додаткового нанесення апрету (див. також 7 т));
к) термін експлуатації предметів одягу, якщо може відбуватися старіння;
інформацію, необхідну для навчання персоналу:
порядок використовування, обмеження під час використовування (діапазон температур та ін.);
випробовування (за потреби), які повинен виконувати користувач перед використовуванням;
пристосування;
застосування;
догляд і чищення;
зберігання;
т) засторогу щодо можливих проблем через погіршення властивостей водовідштовхувального апрету І щодо необхідності його повторного нанесення;
п) за потреби, засторогу про те, що тривале перебування в захисному одязі може спричинити перегрівання організму.
ДОДАТОК ZA
(довідковий)
ВЗАЄМОЗВ’ЯЗОК МІЖ ЦИМ СТАНДАРТОМ
І ОСНОВНИМИ ВИМОГАМИ ДИРЕКТИВИ ЄС 89/686/ЕЕС
ЩОДО ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Цей стандарт було розроблено за дорученням, даним CEN Європейською комісією і Європейською асоціацією вільної торгівлі, і він відповідає основним вимогам Директиви ЄС 89/686/ЕЕС.
З моменту друкування цього стандарту в офіційному журналі європейських товариств, які працюють згідно з директивою, і введення в дію як національного стандарту щонайменше в одній дер- жаві-учасниці вважають, що пункти цього стандарту, зазначені в таблиці ZA.1, відповідають не тільки вимогам цього стандарту в межах сфери його застосування, а й загальним вимогам директиви і правилам EFTA.
Національна примітка
EFTA — Європейська асоціація вільної торгівлі.
Таблиця ZA.1 — Відповідність цього стандарту основним вимогам Директиви 89/686/ЕЕС