Світильник піддають 500 циклам вмикання і вимикання (за значення напруги мережі живлення 0,85 нормованого) за однакової тривалості кожного стану 2 с. Після завершення циклів напругу ме­режі живлення знижують до 0,6 нормованого значення. Світильники повинні забезпечувати нормова­ний світловий потік через 60 с, а світильники для освітлення виробничих приміщень підвищеної не­безпеки — необхідний струм лампи через 25 с.

Світильники повинні в процесі й після випробування задовільно функціювати.

Примітка. Для світильників з коротким строком служби або з умонтованим пристроєм затримки вимкнення лампи аварійно­го режиму після відновлення живлення звичайного освітлення для вимикання повної розрядки акумулятора до завершення випро­бування в процесі 500 циклів треба передбачати додатковий період заряджання акумулятора (див. примітку 1 до 22.12.1).

  1. В автономних аварійних світильниках з пристроєм очікування перемикання з режиму очі­кування на звичайний режим освітлення має відбуватися автоматично за напруги мережі живлення не більше ніж 0,9 від мінімального нормованого значення.

Перевірку проводять випробуванням згідно з 22.17.2, при цьому половина з 500 циклів припа­дає на перемикання автономних аварійних світильників у режим очікування тривалістю 2 с.

Після закінчення циклів вимірюють світловий потік згідно з 22.17.2, автономні аварійні світиль­ники переводять у режим очікування, напругу живлення поступово підвищують до 0,9 нормованого зна­чення. Перемикання на робочий режим має відбутися автоматично.

  1. Робота за підвищеної температури

Аварійні світильники повинні задовільно працювати в аварійному режимі за температури навко­лишнього середовища 70 °С, забезпечуючи не менше ніж половину нормованого строку служби.

Перевірку проводять таким випробуванням.

Порівнюють відносні світлові потоки світильника, що працює в аварійному режимі за ta, зі світловими потоками за температури навколишнього середовища 70 °С.

Акумулятор заряджають протягом 24 год за нормованої напруги мережі живлення. Потім ава­рійний світильник поміщають у випробувальну камеру, забезпечену прибудованим люксметром, фотоелемент якого розташований фіксовано щодо світильника. Досягнувши температури taусе­редині камери, світильник відключають від мережі живлення і через 60 с після відключення вимірю­ють його світловий потік.

Світильник виймають з камери й акумулятор заряджають протягом 24 год за нормованої на­пруги живлення. Внутрішній об'єм випробувальної камери заздалегідь нагрівають до 70 °С. Аварійний світильник у камері встановлюють у тому самому положенні, що і в попередньо­му випробуванні. Через 1 год світильник перемикають в аварійний режим. Значення світлових па­раметрів через 60 с не повинні зменшуватися більше ніж на 50 % від початкового значення, і по­винні залишатися такими протягом подальшого після 60 с часу, що дорівнює половині нормовано­го строку служби.

Для акумуляторів централізованого живлення напругу приймають постійною, і акумулятор можна замінити електроживленням.

Примітка. Фотоелемент люксметра повинен міститися на зовнішньому боці стінки випробувальної камери, щоб температура не впливала на його роботу. Це може бути досягнуто використанням прозорого скляного вікна, гнучких світловодів тощо.

  1. Зарядні пристрої для автономних аварійних світильників

    1. Заряджання акумулятора потрібно проводити відповідно до вказівок виробника акумуля­тора (див. додаток А); тривалість заряджання — 24 год за нормованої температури навколишнього се­редовища і напруги живлення від 0,9 до 1,06 нормованого значення.

Перевірку проводять випробуванням і вимірюванням.

    1. Умонтований в автономний аварійний світильник трансформатор для заряджання акуму­лятора повинен відповідати вимогам 4.12 і 4.13 ІЕС 60742.

  1. Пристрої для випробування аварійного режиму роботи

    1. Автономний аварійний світильник повинен бути забезпечений інтегрованим пристроєм для випробування або засобами приєднання до дистанційного пристрою для випробування, що моделює відмову звичайної мережі живлення. Вимикач для випробування ручного керування повинен бути са- моперемикальним або кнопкового типу.

Пристрій потрібно перевірити відповідно до інструкції з експлуатації виробника.

  1. Будь-який дистанційний пристрій для випробування, застосовуваний разом з аварійними світильниками, не повинен впливати на нормальну роботу світильника, крім тестування.

  2. Індикація за кольором має відповідати вимогам ІЕС 60073.

Перевірку проводять зовнішнім оглядом і роботою пристрою для випробування згідно з інструк­цією виробника.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

АКУМУЛЯТОРИ ДЛЯ АВАРІЙНИХ СВІТИЛЬНИКІВ

А.1 Акумулятори, що входять до складу світильників, мають бути одними з таких:

  1. герметичні нікель-кадмієві;

  2. свинцево-кислотні з регулювальним клапаном.

Примітка. Дозволено акумулятори іншого типу, якщо вони відповідають сфері застосування та задовольняють вимоги відповідних стандартів з безпеки, а також вимоги цього стандарту.

А.2 Для забезпечення вимоги 22.6.8 має бути враховано дві умови:

по-перше, акумулятор повинен відповідати відповідному стандарту; по-друге, світильник повинен враховувати специфіку акумулятора, для того щоб виконання завдання було забезпечене використан­ням цього акумулятора протягом його заданого строку служби.

А.З Ємність акумулятора вибирають так, щоб до його заміни світильник досяг свого нормованого строку служби.

Перевірку проводять випробуванням відповідно до А.4 та А.5.

А.4 Герметичні нікель-кадмієві акумулятори

А.4.1 Акумулятор повинен відповідати ІЕС 60285 для елементів, призначених для роботи в ре­жимі постійного заряджання за підвищених температур.

А.4.2 Для роботи акумулятора в світильнику мають бути виконані такі умови:

  1. максимальна температура навколишнього середовища, виміряна термопарою на відстані 5 мм, але без доторкання до акумулятора або до перегородки гнізда акумулятора в світильнику, має бути 50 °С;

  2. максимальний струм перезарядки має бути 0,08 С5 А (за значення напруги 1,06 нормованого);

  3. мінімальна температура повітря біля акумулятора має бути 5 °С (з тимчасовим відхилом до 0 °С);

  4. максимальні струми мають бути для розрядки протягом 1 год — 0,6 С5А та для 3 год — 0,25 С5А (без урахування початкового періоду). Максимальні струми розрядки для інших періодів часу може бути визначено інтерполяцією цих двох значень.

А.5 Свинцево-кислотні акумулятори з регулювальним клапаном

А.5.1 Акумулятор у світильнику має відповідати вимогам ІЕС 60896-2 або ІЕС 61056-1.

А.5.2 Для роботи акумулятора в світильнику має бути виконано такі умови:

  1. максимальна температура навколишнього середовища, виміряна термопарою на відстані 5 мм, але без доторкання до акумулятора або до перегородки гнізда акумулятора в світильнику, повинна бути:

  1. ЗО °С з температурою компенсації в середньому від мінус 3 мВ/елемент/°С до мі­нус 4 мВ/елемент/°С безперервного заряджання або відповідно до рекомендацій вироб­ника акумулятора, або

  2. 25 °С без температурної компенсації. Безперервне заряджання за 25 °С повинно про­ходити на рівні від 2,22 В/елемент до 2,4 В/елемент, як рекомендовано виробником аку­мулятора;

  1. максимальний струм перезарядки має бути 0,4 С2о;

  2. максимальні струми мають бути для розряджання протягом 1 год — 0,4 С20 і для 3 год — 0,17 С20 (без урахування початкового періоду). Максимальні струми розряджання для інших періодів часу мо­жуть бути визначені інтерполяцією цих двох значень;

  3. максимальне діюче значення змінного струму має бути не менше ніж 0,1 С20;

  4. мінімальна температура навколишнього середовища біля акумулятора має бути 5 °С (з тимча­совим відхилом до 0 °С).

А.6 Температуру навколишнього середовища акумуляторів у світильнику потрібно вимірювати че­рез 48 год після початку перезаряджання.

А.7 Якщо робочі параметри поза межами, наведеними в А.4 та А.5, інші, робочі параметри й умо­ви для забезпечення встановленого чотирирічного строку служби акумуляторів мають бути визначені виробником акумуляторів.

А.8 Заміну акумулятора автономного аварійного світильника виконує не користувач, а лише ком­петентна особа.

ДОДАТОК В
(обов'язковий)
КЛАСИФІКАЦІЯ СВІТИЛЬНИКІВ

Світильники потрібно класифікувати та маркувати відповідно до їх конструкції.

Кожне з даних, що вказують на тип, режим роботи, вмонтовані пристрої і нормований строк служ­би світильника, повинно бути нанесено на світильник.

Позначення повинно мати вид прямокутника, розділеного на три або чотири частини, кожна з яких містить одне або більше положень.

Для нанесення значення, що відповідає конструкції, застосовують знак, малюнок або точку, якщо позначення не дано.

Позначення світильника таке:



Сегменти та позиції має бути заповнено літерами та цифрами, наведеними нижче.

  1. Перший сегмент містить одну позицію: ТИП

X — автономний;

Z — з централізованим живленням.

  1. Другий сегмент містить одну позицію: РЕЖИМ РОБОТИ

0 — непостійний;

  1. — постійний;

  2. — комбінований непостійний;

  3. — комбінований постійний;

  4. — складений непостійний;

  5. — складений постійний;

  6. — допоміжний.

  1. Третій сегмент містить чотири позиції: ПРИСТРОЇ КОНТРОЛЮВАННЯ

А — пристрій для випробування;

В — дистанційний пристрій затримки;

С — режим очікування;

D — світильник для виробничих приміщень підвищеної небезпеки;

Е — з незамінюваною лампою(-ами) та/чи акумулятором.

  1. Четвертий сегмент містить три позиції:

ДЛЯ АВТОНОМНИХ СВІТИЛЬНИКІВ, що позначають мінімальну ТРИВАЛІСТЬ аварійного режи­му освітлення в хвилинах:

*10 — тривалість 10 хв;

*60 — тривалість 1 год;

120— тривалість 2 год;

180— тривалість 3 год.

Два приклади маркування для пояснення вибору позначень:

X

1

*B*D

*60



Позначення: автономний світильник постійної дії, з дистанційним пристроєм затримки, для вироб­ничих приміщень підвищеної небезпеки, з тривалістю роботи в аварійному режимі освітлення 60 хв.

Z

1




Позначення: світильник централізованого живлення постійної дії.

ДОДАТОК С
(обов’язковий)

ВИМІРЮВАННЯ ЯСКРАВОСТІ

С.1 Контраст: Яскравість вимірюють перпендикулярно до поверхні з полем діаметром більше ніж 10 мм для кожної колірної поверхні сигналу. Мінімальне та максимальне значення яскравості вимірю­ють по всій поверхні для кожного кольору, при цьому зовнішній край шириною 10 мм не вимірюють. Яскравості двох суміжних кольорів вимірюють на відстані 15 мм з кожного боку від межі розділення двох кольорів, якщо розмір колірної поверхні менше ніж ЗО мм, то розмір поля зменшують.

С.2 До питання щодо світлотехнічних вимірювань: Усі вимірювання яскравостей і освітленостей потрібно проводити за допомогою фотоприймачів, скоригованих під відносну спектральну світлову ефек­тивність VX денного зору.

Фотоприймач повинен мати похибку не більше ніж 10 %.

Завжди значення яскравостей мають бути менші, ніж наведені в цьому стандарті.

Рисунок С.1 — Типовий приклад розташування точок вимірювання

ДОДАТОК D
(довідковий)

ПРИСТРОЇ РЕЖИМІВ ОЧІКУВАННЯ ТА ЗАТРИМКИ

Живлення світильників не повинне вимикатися у разі вимкнення мережі живлення звичайного ре­жиму світильників, щоб акумулятори постійно, залишаючись під’єднаними до мережі живлення, були заряджені. Для вимкнення розрядки акумулятора за вимкнення мережі живлення робочого освітлення та відсутності необхідності увімкнення аварійного (або якщо світильники укомплектовано акумулято­рами, але ще не змонтовано) застосовують пристрої затримки та очікування (див. 22.4). Останні по­винні мати пристрої дистанційного керування, встановлені у визначеному місці.

Основні характеристики пристрою затримки:

  1. функціює лише тоді, коли мережа живлення робочого освітлення вимкнена та немає необхід­ності в роботі аварійного освітлення;

  2. має захист проводки пристрою дистанційного керування від короткого замикання, контакту з за­земленням чи обриву;

  3. повертає світильник у режим робочого освітлення у разі увімкнення мережі живлення.

Основні характеристики пристрою очікування:

  1. незалежність від стану мережі звичайного живлення, коли в приміщенні немає людей, та відмова або вимкнення мережі живлення не спричинює розрядки акумулятора;

  2. має захист проводки дистанційного пристрою керування відповідно до вимог до монтажу ІЕС 60364-5-56 стосовно систем безпеки, тобто:

  1. кола систем безпеки мають бути незалежними від інших кіл.

Примітка. Це означає, що дефект чи будь-яке втручання або зміна в одній системі не впливають на роботу кола іншої системи. Досягається розділенням кіл систем вогнестійкими перегородками, різними прокладками та оболонками.

  1. кола системи безпеки не повинні мати джерел спалаху в місцях прокладки, якщо захист не є вогнестійким. Не можна прокладати через зони, в яких є вірогідність вибуху;

  2. захистом від перевантаження можна нехтувати;

  3. захист від перевантаження потрібно застосовувати за необхідності, якщо перевантаження в од­ному колі впливає на нормальну роботу кола системи безпеки;

  4. розташування пристрою керування має бути позначено та міститись у місцях, доступних тільки кваліфікованому персоналу;

  5. пристрої сигналізації має бути позначено.