Проте комітети зі стандартизацїі' виробу повинні враховувати, в цілях безпеки, що якщо в установці можуть існувати залишкові струми пристроїв, то в цьому разі струм захисного провідника має бути суміщений з існуючими захисними заходами. Альтернативно, треба застосовувати трансформатор з окремою обмоткою і з принаймні простим відокремленням.

  1. Постійна складова струму захисного провідника

За нормального застосовування електроустатковання змінного струму в захисному провіднику не повинен генеруватися струм із постійною складовою, який міг би впливати залишковими струмами на відповідне функціювання пристроїв або іншого устатковання.

Примітка. Вимоги до постійної складової струмів за наявності несправності перебувають на розгляді.

  1. Засоби в устаткованні у разі підключення до кіл підсиленого захисного провідника для стру­му захисного провідника, значення сили якого перевищує 10 мА.

В устаткованні, що споживає електроенергію, має бути забезпечено:

  • сполучний затискач, який призначено для підключення захисного провідника, розміром не мен­ше за 10 мм2 для міді або 16 мм2 для алюмінію, або

  • другий затискач, який призначено для підключення захисного провідника, такого самого пере­різу, як і для нормального захисного провідника, щоб підключити другий захисний провідник до устат­ковання, що споживає електроенергію.

  1. Інформація

Для устатковання, що призначено для нерозумного з’єднання з підсиленим захисним провідни­ком, значення сили струму захисного провідника має бути визначено виробником в його документації і в інструкції з монтажу має бути зазначено, що устатковання має бути встановлено, як зазначено в 7.5.3.2.

  1. Інші вимоги

    1. Сигнальні системи

Не дозволено застосовувати будь-який активний провідник сумісно з захисним провідником, як зворотної лінії для сигналізації, в електричних установках будівель.

  1. Кола підсиленого захисного провідника в установках для значень сили струму захисного провідника, що перевищують 10 мА.

Для устатковання, що споживає електроенергію, призначеного для нероз’ємного з’єднання і за­хисного провідника, що розраховано на сили струму, більшу за 10 мА, треба застосовувати засіб для безпечного і надійного з’єднання із землею, як це наведено в ІЕС 60364-5-54.

7.6 Безпечні і граничні відстані і застережні таблички для високовольтних установок

Конструкція установки має бути такою, щоб обмежити доступ у небезпечну зону. Для кваліфіко­ваних фахівців і проінструктованих осіб треба враховувати необхідність доступу до роботи і технічно­го обслуговування. Там, де не може бути дотримано безпечних відстаней, має бути встановлено ста­ціонарні захисні засоби. Технічними комітетами має бути встановлено значення для

  • відстаней до огорож;

  • відстаней до бар’єрів;

  • зовнішніх огорож і оглядових люків,

  • мінімальної висоти І відстані до доступних зон;

  • розмірів будівель. '

Застережні таблички має бути чітко видно на всіх доступних дверях, огорожах, перешкодах, стовпах і опорах повітряних ліній .

8 СПЕЦІАЛЬНІ РОБОЧІ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНІ УМОВИ

Примітка. Вимоги на конкретний виріб щодо роботи електричних установок, наприклад:

  • робота з пристроями, що перебувають під напругою;

  • робота зі знеструмленими пристроями;

  • відключення частин, що перебувають під напругою.

Це є теми для розгляду відповідними технічними комітетами.

  1. Пристрої, що приводять у дію вручну, і компоненти, які призначено для замінення вручну

Примітка 1. Приклади пристроїв:

  1. пристрої, які вимагають повернення в початкове положення (наприклад, автоматичні вимикачі, пристрої проти надструмів, перенапруги і знижених напруг);

  2. замінювані компоненти (наприклад лампи, плавкі вставки), що забезпечують відновлення функцій електроустановки для приведення в дію установок, систем або устатковання. 8.1.1 стосується також технічного обслуговування і поточного ремонту, що провадить користувач.

Примітка 2. У цьому стандарті вираз «вручну» означає «рукою, за допомогою інструменту або без нього»,

  1. Пристрої, які приводять у дію, або компоненти, які призначено для замінення звичай­ними користувачами

Треба зберігати захист від будь-якого контакту з небезпечними струмовідними частинами під час приведення пристроїв у дію або під час замінювання елементів.

Примітка. Деякі патрони ламп І утримувачі запобіжників, що відповідають вимогам існуючих стандартів, не відповідають цій вимозі під час замінювання елементів.

    1. Якщо електроустановка, система або електроустатковання мають пристрої, які приводять удію вручну, або елементи, замінення яких здійснюють вручну, то ці захисні пристрої та елементи тре­ба розташовувати в тих місцях, в яких жодна небезпечна струмовідна частина не є доступною.

    2. Якщо відповідність 8.1.1,1 не може бути реалізовано, то захист треба забезпечувати за допомогою пристроїв, що гарантують ізоляцію від джерела живлення, до виникнення доступу.

  1. Пристрої, що приводять у дію, або компоненти, які призначено для замінення квалі­фікованими фахівцями або проінструктованими особами

Захист від ненавмисного доступу до небезпечних струмовідних частин або ненавмисного входження в небезпечну зону має бути забезпечено відповідно до 8.1.2.1 і 8.1.2.2, якщо:

  1. відсутні огорожі або оболонки, або

  2. огорожі і оболонки мають бути зняті кваліфікованими фахівцями або проінструктованими осо­бами з метою доступу до пристроїв, які приводять у дію вручну, або до компонентів, які вимагають заміни.

Примітка. Технічні комітети можуть обмежити застосовування цього підрозділу або встановити додаткові вимоги І зазначи­ти характер ручного спрацьовування, на який поширюється цей метод захисту.

  1. Розташування пристроїв і елементів

Електроустатковання має бути сконструйовано і встановлено так, щоб пристрої та елементи були доступні і видимі, щоб безпечно приводити в дію пристрої або замінювати елемент.

Примітка. Таку позицію і важливу інформацію, що надає виробник, має бути визначено технічними комітетами, відповідно.

Якщо розташування електроустатковання може обмежувати видимість або доступ до пристроїв або елементів і може створювати небезпеку, то його розташування має бути визначено виробником і дотримано під час монтування.

  1. Доступність і функціювання

Відстань до пристрою і простір, необхідний для його функціювання, мають бути такі, щоб захист від ненавмисного дотику до небезпечних струмовідних частин і ненавмисного входження в небезпечну зону забезпечувався відповідною відстанню від них. Цю відстань має бути встановлено технічними комітетами.

Альтернативно, якщо відстань або простір, по якому здійснюється доступ, менші відповідної відстані від небезпечних струмовідних частин, то має бути передбачено бар'єри. Ці бар'єри мають за­безпечити захист від ненавмисного контакту. Ступінь захисту має бути не менше за ІРХХВ (або ІР2Х) згідно з I EC 60529 за всіма напрямками наближення до захисного пристрою або компоненту і не мен­ше за ІРХХА (або ІР1Х) згідно з ІЕС 60529 щодо інших відповідних напрямів.

  1. Електричні параметри після відокремлення електричних кіл

Якщо захист полягає у відключенні небезпечних струмовідних частин від джерела живлення (на­приклад, при відкритті оболонок або видаленні огорож), то конденсатори має бути автоматично розря­джено, внаслідок чого через 5 с після відключення не повинно бути перевищено значення напруги, на­ведені в 6.5 ІЕС 61201.

Якщо це перешкоджає правильному функціюванню електроустатковання, то має бути передбачено добре видимий попереджувальний напис, що містить час розрядження до граничних значень.

Примітка 1. Для конкретних умов (наприклад від'єднання вилки) технічний комітет зі стандартизації може зазначити корот­ший строк.

Примітка 2. Після відключення за високих напруг має бути розглянуто такі ефекти:

  • конденсатори можуть мати високий залишковий заряд,

  • катушки індуктивності, тобто трансформаторні обмотки, можуть сильно уповільнювати розрядження до відносно тривалого часу.

8.3 Пристрої відключення

  1. Загальні положення

Пристрої, які застосовують для відключення, мають ефективно відключати необхідні кола від усіх струмовідних провідників живлення.

Примітка 1. Стосовно низької напруги, див. також 8.3,2.

У вимкненому стані положення контактів або інших засобів відключення має бути або зовнішньо видимим, або чітко та надійно позначено.

Примітка 2. Індикацію може бути здійснено відповідним маркованням, яке позначає відповідно розімкнене або замкнене положення.

Пристрої, які застосовують для відключення, має бути сконструйовано і (або) змонтовано так, щоб запобігати ненавмисному або несанкційованому спрацьовуванню.

Примітка 3. Таке спрацьовування може бути, наприклад, у разі ударних навантажень і вібрації.

  1. Пристрої відключення для низької напруги

Пристрої, які застосовують для відключення, мають ефективно відключати необхідні кола від усіх струмовідних провідників живлення, а також нульовий робочий провідник. Однак, у системах TN-S, де умови підключення системи живлення такі, що нульовий робочий провідник може бути надійно зазем­леним, відключення нульового робочого провідника може не бути необхідним.

Пристрої відключення мають відповідати двом таким вимогам:

  1. пристрій за нових, чистих та сухих умов у розі минутому положенні контактів має витримувати між клемами лінії та навантаження допустиму імпульсну напругу відповідно до таблиці 2.

Таблиця 2 — Мінімально допустима імпульсна напруга пристроїв відключення відповідно до номінальної напруги

Номінальна напруга системи електроживлення. В1

Мінімально допустима імпульсна напруга, кВь

Трифазні системи

Однофазні системи з середньою точкою

Категорія перенапруги III

Категорія перенапруги IV


120—240

3

5

230/400, 277/480


5

8

400/690


8

10

1000


10

15

" Згідно з ІЕС 60038.

ь Обладнання категорії перенапруги II і І не застосовують для відключення.

Примітка 1. Визначення категорій перенапруги див. 2.2.2.1.1 ІЕС 60664-1:1992.

Примітка 2. Допустимі імпульсні перенапруги зазначено щодо висоти над рівнем моря 2000 м.



  1. сила струму спливу між відкритими електродами за будь-яких обставин не повинна перевищу­вати:

  • 0,5 мА на електрод нового пристрою, чистих та сухих умов, і

  • 6 мА на електрод наприкінці умовного строку служби пристрою, у разі якщо вимірюють між кле­мами кожного електроду за значення напруги, що дорівнює 110 % від напруги між лінією та нульовим робочим провідником, що відповідає номінальній напрузі обладнання, якщо нейтральну точку зірки або середню точку джерела живлення з’єднано з землею. В усіх інших випадках значення напруги має до­рівнювати 110 % від напруги лінія — лінія системи живлення.

  • разі випробовування постійним струмом значення напруги постійного струму має бути таким самим як ефективне значення випробовувальної напруги змінного стуму.

Примітка. Випробовування для перевіряння цих вимог має бути встановлено відповідним технічним комітетом.8.3.3 Пристрої відключення для високої напруги

  1. Загальні положення

Кожний пристрій відключення має відповідати визначеній меті.

Усі загальні вимоги, наприклад схема заземлення, і, за необхідності, спеціальні вимоги розташу­вання, наприклад висота над рівнем моря, мають бути визначено і враховано.

Крім того, струмовідні провідники кожної частини устатковання, після відключення від інших частин устатковання, має бути коротко замкнено і заземлено.

Відповідні технічні умови щодо зазначеного обладнання має бути розроблено з урахуванням конфі­гурації мережі, особливостей умов розташування та досвіду технічної експлуатації та обслуговування.

Треба враховувати, що очікувані електричні наватаження — це не лише навантаження за нормаль­них умов роботи, але також додаткові навантаження, наприклад, у разі несправності внаслідок корот­кого замикання.

Також треба враховувати перенапруги, спричинені блискавкою та переключенням.

Механічні, кліматичні та інші специфічні навантаження, що належать до зовнішніх чинників у місці розташування, має бути передбачено на стадії конструювання обладнання.

Примітка 1. Крім зазначених чинників впливу, важливо враховувати вимоги ІЕС 60071-1 щодо узгодженості ізоляції при виборі відповідного пристрою переключення.

Щоб запобігти ненавмисному спрацюванню, з метою безпеки, блокування пристрою відключення має бути доступно в положенні «ВВІМ» та «ВИМК».

Примітка 2. Під час конструювання або монтування пристроїв відключення має бути враховано те, що у разі відключення можуть утворюватись електричні дуги або гарячі іонізовані гази. Тому обладнання має бути розроблено та встановлено так, щоб іонізований газ, який утворився лід час переключення, не спричинив пошкодження обладнання або виникнення небезпеки для робо­чого персоналу. Це також враховують, якщо в подальшому відбувається розряд з іонізацією до частин, які не є струмовідними.