1. Потужність власного споживання

Потужність споживання в колах напруги та струму треба визначати за нормальних умов, за­значених у 8.5, будь-яким придатним для цього методом. Загальна максимальна похибка вимірю­вання потужності власного споживання не може перевищувати 5 %.

  1. Кола напруги

Активна і повна потужність споживання у кожному колі напруги лічильника за номінальної напруги, номінальної частоти і нормальної температури не можуть перевищувати значень, наве­дених у таблиці 1.

Таблиця 1 — Потужність споживання в колах напруги

Лічильники

Клас точності

0,5 і 1

2

Однофазні та багатофазні

3 Вт і 12 В А

2 Вті10 В А

Примітка. Для того щоб узгодити трансформатори напруги з лічильником, виробних лічильника повинен зазнача­ти. чи навантага є індуктивною, чи ємнісною (лише для лічильників, підключених через трансформатор).



  1. Кола струму

Повна потужність, споживана кожним колом струму, у лічильнику безпосереднього підключен­ня за базової сили струму, номінальної частоти та нормальної температури не може перевищувати значень, наведених у таблиці 2.

Повна потужність, споживана кожним колом струму, в лічильнику, підключеному через транс­форматор, не може перевищувати значень, наведених у таблиці 2 за сили струму, що дорівнює номінальній вторинній силі струму відповідного трансформатора за нормальної температури і но­мінальної частоти.

Таблиця 2 — Потужність споживання в колах струму

Лічильники

Базова сила струму Іь

Клас точності

0,5

1

2

Однофазні та багатофазні

< ЗО А

6.0 В А

4.0 В А

2,5 В А

ї ЗО А

10,0 В А

6,0 В А

4.0 В А

Примітка 1. Номінальна вторинна сила струму — це значення вторинної сили струму, зазначене на трансформа­торі струму, на якому базуються характеристики трансформатора. Стандартні значення максимальної вторинної сили струму дорівнюють 120 %, 150 % і 200 % від номінальної вторинної сили струму.

Примітка 2. Для того щоб узгодити трансформатори струму з лічильником, виробник лічильника повинен зазнача­ти. чи навантага є індуктивною, чи ємнісною (лише для лічильників, підключених через трансформатор).



  1. Вплив короткочасних перевантажень струмом

Лічильник має витримувати короткочасні перевантаження струмом без пошкоджень. Після повернення до початкових робочих умов лічильник має нормально функціювати, а зміна похибки вимірювання не може перевищувати значень, наведених у таблиці 3. Лічильник треба витримати (приблизно 1 год) за наявності живлення в колі(-ах) напруги для повернення до початкової темпе­ратури.

Випробувальне коло має бути практично безіндуктивним, а випробування для багатофазних лічильників треба виконувати послідовно для кожної фази.

Лічильник безпосереднього підключенняЛічильник має бути здатним витримувати імпульс струму з піковим значенням, що дорівнює 50 /тах із відносним допустимим відхилом від 0 % до мінус 10 % (але не більше ніж 7000 А) і який зберігає значення 25 /тах із відносним допустимим відхилом від 0 % до мінус 10 % (але не більше ніж 3500 А) протягом 1 мс.

Примітка 1. імпульс струму можна отримати, наприклад розряджаючи конденсатор або тиристорним керуванням колом від мережі живлення

Примітка 2. Значення /№1| — це середньоквадратичне значення максимальної сили струму лічильника.

  1. Лічильник для підключення через трансформатор струму

Лічильник має бути здатним витримувати протягом 0,5 с силу струму, що дорівнює 20 Ітзх з відносним допустимим відхилом від 0 % до мінус 10 %.

Примітка. Для випробування лічильників, що мають комутаційні контакти в колах струму, застосовують вимоги відповідного стандарту.

Таблиця 3 — Зміни похибки внаслідок короткочасного перевантаження струмом

Лічильник для

Значення сили струму

Коефіцієнт потужності

Границі змін відносної похибки, %, для лічильників класу точності

0.5

1

2

безпосереднього підключення

Іо

1


1.5

1.5

підключення через трансфор­матор струму

1

0,3

0,5

1,0



  1. Вплив самонагрівання

Зміна похибки внаслідок самонагрівання лічильника не може перевищувати значень, наведе­них у таблиці 4.

Таблиця 4 — Зміни похибки внаслідок самонагрівання

Значення сили струму

Коефіцієнт потужності

Границі змін відносної похибки, %, для лічильників класу точності

0.5

1

2

/таж

1

0.5

0,7

1.0

0,5 (індуктивна наеантага)

0.7

1.0

1.5



Випробовувати потрібно так: після витримування кіл напруги під номінальною напругою протя­гом принаймні 4 год для лічильників класу точності 0,5; 2 год — для лічильників класу точності 1 і 1 год — для лічильників класу точності 2; за відсутності струму в колах струму в них треба подати максимальну силу струму. Похибку лічильника вимірюють за коефіцієнта потужності, що дорівнює одиниці, безпосередньо після подавання струму, а потім — через короткі проміжки часу, для того щоб мати змогу отримати правильний графік кривої змінення похибки у вигляді функції часу. Пе­ревіряти потрібно принаймні протягом 1 год і в будь-якому разі, доки зміна похибки протягом 20 хв не перевищуватиме 0,2 %.

Потім це саме перевіряння потрібно виконати із коефіцієнтом потужності 0,5 (із індуктивною навантагою).

Кабель для підключення лічильника до джерела живлення має бути завдовжки приблизно 1 м із поперечним перерізом, що забезпечує густину струму від 3,2 А/мм2 до 4 А/мм2.

  1. Випробування напругою змінного струму

Випробування напругою змінного струму треба виконувати згідно з таблицею 5.

Випробувальна напруга має бути практично синусоїдної форми, мати частоту між 45 Гц і 65 Гц і її треба прикладати протягом 1 хв. Джерело напруги має бути потужністю не менш ніж 500 В • А. Під час випробування напругою щодо «землі» допоміжні кола з номінальною напругою, меншою або такою, що дорівнює 40 В, має бути з'єднано із «землею».

Під час цього випробування не повинно виникати пробою, пробивного розряду або перекриття ізоляції.



Таблиця 5 — Випробування напругою змінного струму

Випро­бування

випробувальна напруга, середньоквадратичне значення

Точки прикладання випробувальної напруги

А)

2 кВ для випробування за пунктами а). Ь). с), d) та

500 В для випробування за пунктом е)

випробування, які можна проводити зі знятими кожухом і кришками затискачів:

  • між рамою, з одного боку, та

  • з іншого боку:

  1. кожним колом струму, яке за звичайних умов експлуатації відокремлено та відповідно ізольовано від інших кіл1’;

  2. кожним колом напруги чи набором кіл напруги, що мають спільну точку, які за звичайних умов експлуатації відокремлено та відповідно ізольовано від інших кіл1’;

  3. кожним допоміжним колом чи набором допоміжних кіл, що мають спільну точку, із номінальною напругою понад 40 В;

  4. кожним комплектом обмоток струму та напруги одного й того самого обертового елемента, які за звичайних умов експлуатації з'єднано ра­зом. але відокремлено та відповідно ізольовано від інших кіл9’;

  5. кожним допоміжним колом із номінальною напругою 40 В і менше

В)

600 В або подвійне значення напруги на обмотках напруги за нормальних умов, якщо вона перевищує 300 8 (більше із значень)

Випробування, які можна проводити зі знятою кришкою затискачів, але кришку має бути встановлено, якщо вона металева:

— між колом струму та колом напруги кожного обертового елемента, які за звичайних умов з'єднано разом, це з'єднання тимчасово роз­ривають для проведення випробування 3)

С)

2 кВ

Випробування, які треба проводити із закритим корпусом лічильника, з установленими кожухом і кришкою затискачів:

— між усіма колами струму та напруги, а також допоміжними колами з номінальною напругою понад 40 В. з'єднаними між собою, з одного боку, та «землею», з іншого боку

0)

4 кВ для випробування за пунктом а)

2 к8 для випробування за пунктом Ь)

40 В для випробування за пунктом d)

Додаткові випробування для лічильників в ізольованому корпусі класу захисту II:

  1. між усіма колами струму та напруги, а також допоміжними колами з номінальною напругою понад 40 8. з’єднаними разом, з одного боку, та «землею», з іншого боку;

  2. між рамою і «землею»;

  3. візуальне перевіряння на відповідність вимогам 5.7 ІЕС 62052-11;

  4. між усіма з’єднаними разом струмопровідними частинами всередині корпуса лічильника, з одного боку, та усіма з'єднаними разом струмо­провідними частинами зовні корпуса, які доступні для випробувального пальця, з іншого боку4

4 Лише розриву з’єднання, який звичайно виконують між обмотками струму та напруги, загалом недостатньо, щоб забезпечити потрібну ізоляцію, здатну витримувати випробувальну напругу 2 кВ

випробування в частині А), за пунктами а) і Ь) переважно застосовують до лічильників з підключенням через вимірювальні трансформатори, а також до певних спеціальних лічильників, що мають окремі обмотки струму та напруги



г> Кола, які було випробувано за пунктами а) і Ь) частини А) не підлягають випробуванню за пунктом d). Якщо кола напруги багатофазного лічильника мають за звичайних умов експлуатації' спільну точку, цю спільну точку потрібно підтримувати під час випробування, і в цьому разі всі кола обертових елементів піддають одному випробуванню.

91 Це випробування не є випробуванням діелектричної міцності, а лише засобом перевіряння того, що ізолювальні проміжки с достатніми, коли відкрито доступ до затискачів

4) Випробування за пунктом d) частини D) не с обов’язковим, якщо перевіряння за пунктом с) не підлягає сумніву.

8 ВИМОГИ ЩОДО ТОЧНОСТІ

Застосовують випробування та умови випробувань, наведені в ІЕС 62052-11.



  1. Границі похибки в діапазоні струму навантаги

Якщо лічильник перебуває за нормальних умов згідно з 8.5, то відносні похибки не можуть перевищувати граничних значень, нормованих у таблицях 6 і 7 для відповідного класу точності. Границі відносної похибки для лічильників класу точності 0,5 дійсні лише для лічильників, підклю­чених через трансформатор.

Таблиця 6 — Границі відносної похибки (однофазних лічильників та багатофазних лічильників

із симетричними навантагами)

Значення сили струму ЛІЧИЛЬНИКІВ

Коефіцієнт потужності

Границі відносної похибки, %, для лічильників класу точності

безпосереднього підключення

підключених через трансформатор

0.5

1

2

0,05 /6 S 1 < 0.1 Іь

0,02 /п < 1 < 0,05 /л

1

± 1.0

± 1.5

± 2,5

0,1 — / — /max

0,05 /л 5 / S /їли

1

±0.5

± 1.0

± 2,0

0.1 /,< /<0.2 /в

0,05 Іп£ 1 < 0.1 /„

0.5 (індуктивна навантага)

± 1,3

± 1.5

± 2,5

0,8 (ємнісна навантага)

± 1,3

± 1.5


0.2 /ь 5 / 5 Іт

0,1 /п £ і /(ЛІК

0.5 (індуктивна навантага)

± 0,8

± 1.0

± 2,0

0.8 (ємнісна навантага)

± 0,8

± 1.0


За спеціальними вимогами споживача


0,2 /ь S / S /ь

0.1 /п < 1 З /п

0,25 (індуктивна навантага)

± 2.5

± 3.5


0,5 (ємнісна навантага)

± 1.5

± 2,5




Таблиця 7 — Границі відносної похибки (багатофазних лічильників з однофазною навантагою за симетричної багатофазної напруги в колах напруги)

Значення сили струму лічильників

Коефіцієнт потужності

Границі відносної похибки, %, для лічильників класу точності

безпосереднього підключення

підключених через трансформатор

0.5

1

2

0.2 /с, S 1 S

0.1 /nS/2/п

1

± 1,5

±2.0

± 3,0

0.5/о

0.2 /л

0.5 (індуктивна навантага)

± 1,5

± 2,0

fn

0,5 (індуктивна навантага)

± 1,5

± 2,0

± 3.0

/ь S / S /тії

In £ / 5 /max

1

± 4.0