Р

6/8

ЕКОМЕНДОВАНІ ДОПУСКИ ДЛЯ КАЛІБРІВ
В ПУБЛІКАЦІЇ ІЕС 60061

ГРАФІЧНЕ ПРЕДСТАВЛЕННЯ ТИПОВОЇ СИСТЕМИ
ПРИПАСОВУВАННЯ ЦОКОЛЯ У ПАТРОНІ


  1. - Цоколь

  2. - Патрон

  3. - Границі цоколя

  4. — Допуски калібру

  5. — Границі патрона а — Допуск непрохідного цокольного калібру

b — Найменший діаметр цоколя (згідно з листом з параметрами цоколів) с — Найбільший діаметр цоколя (згідно з листом з параметрами цоколів) d — Допуск прохідного цокольного калібру

е — Можлива границя після зносу прохідного цокольного калібру

f — Можлива границя після зносу прохідного патронного калібру

g — Допуск прохідного патронного калібру

h — Найменший діаметр калібру (згідно з листом з параметрами калібрів) j — Найбільший діаметр калібру (згідно з листом з параметрами калібрів) І — Найменший зазор між цоколем і патроном (“незаселена зона”)

m — Найбільший зазор між цоколем і патроном

РЕКОМЕНДОВАНІ ДОПУСКИ ДЛЯ КАЛІБРІВ
В ПУБЛІКАЦІЇ ІЕС 60061

ФАСКИ НА КРАЯХ КАЛІБРІВ

Якщо установлюється просте скруглення краю, це має робитися згідно з принципом, показаним нижче. На окремих кресленнях до таких країв просто має надаватися напис ’’Край злегка скрутити".



Значення розміру D визначається застосуванням таких правил:

Непрохідні калібри: £>1,1с/ (з округленням до цілого числа міліметрів).

Прохідні калібри: Якщо значення D впливає на результат, воно установлюється відповідно.

Якщо значення D не впливає на результат, то />1,1 d.



Р

8/8

ЕКОМЕНДОВАНІ ДОПУСКИ ДЛЯ КАЛІБРІВ
В ПУБЛІКАЦІЇ ІЕС 60061

ОБЧИСЛЕННЯ РОЗМІРУ “г” РІЗЬБИ ЕДІСОНА


bz+h2г =

2h

ь = р

4

J
_ ишах U1max

4

ВИРАЗ “ПАЯННЯ” В ЛИСТАХ 3 ПАРАМЕТРАМИ ЦОКОЛІВ ЛАМП

1/1

На тлі спроб зменшення обсягів паяння з екологічних і/або температурних міркувань, або навіть повної його заміни іншими способами, термін ”паяння“ автоматично застосовується до будь- яких способів приєднання увідних дротів ламп до цоколів.

Як наслідок, існуюче максимальне значення висоти контакту на неприєднаних цоколях (наприклад, байонетний або різьбових) може бути збільшене, наприклад, використанням приварених дротів.

Проте для взаємозамінності інтерес мають лише значення ”з паянням", тобто значення на цоколях готових ламп.

7007-12-1

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ
ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

  1. Вступ

Витратно-поновлювані складники електричного обладнання зазвичай замінюються кваліфікованим персоналом в той час, як лампи систем загального освітлення (СЗО) зазвичай замінюються непрофесіоналами і без допомоги інструментів. Тому існує особливий підхід до безпечності ламп і патронів в СЗО, який суттєво відрізняється від вимог безпеки, пов’язаних з електричним обладнанням взагалі.

Сприятливим чинником в цій ситуації є те, що на початку розвитку нових ідей стосовно безпеки багато років існували міжнародні адаптовані системи припасування ламп, і від цього неможливо було відмовитися.

З цієї причини з 1945 р. вже існуюче тоді припасування Е27 було адаптовано так, що створило умови БЕЗПЕЧНОСТІ.

Має бути зазначено, що слово “безпечність” тут НЕ означає різниці між “безпечністю” та “небезпечністю”, а означає лише “рівень безпечності”.

Після адаптації Міжнародною електротехнічною комісією системи припасування Е27, аналогічна система щодо ламп з цоколями Е14 та відповідних патронів розвивалася протягом 1950-х та початку 1960-х років.

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ __ ___ 2/19

ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

  1. Базові передумови

    1. Захист проти доторкання до деталей, на які подається напруга:

      1. Захист проти ЙМОВІРНОГО ДОТОРКАННЯ до деталей, на які подається напруга

- має забезпечуватися ЗАВЖДИ.

  1. Захист проти ВИПАДКОВОГО ДОТОРКАННЯ до деталей, на які подається напруга

- має забезпечуватися НАСТІЛЬКИ, НАСКІЛЬКИ МОЖЛИВО.

  1. Гарантована недоступність до деталей, на які подається напруга, за деяких обставин.

- В деяких системах, серед яких вихідні отвори розеток і багато комбінацій лампа/патрон (в тому числі припасування за допомогою різьби Едісона), цього неможливо досягти без спеціальних заходів.

  1. Безпечність ВІДКРИТИХ (пустих) патронів

- У відкритих різьбових і байонетний патронах контакти є доступними!

Безпечність в цьому випадку ґрунтується на попереджувальних заходах з відомим ризиком стосовно доступності. НЕ може бути установлено спеціальних вимог щодо безпечності відкритих різьбових і байонетних патронів.

Примітка. Очевидно, що для нових припасувань ламп стан безпечності такий, як існує для різьбових і байонетних патронів і відповідних ламп, не може

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14 3/19

бути допустимим і тривалим. (Див. католог вимог до нових припасувань “цоколь(основа)/патрон”.)

Проте для існуючих припасувань ця ситуація сприймається як звичайна та нормальна.

  1. Докладніше про систему припасування/безпечності Е27 (тільки стосовно вимог безпеки за пп. 2.1.1 та 2.1.2).

    1. Перша вимога

Захист проти ймовірного доторкання до деталей, на які подається напруга.

Відповідність цій вимозі припускає, що скляна колба повністю вкрученої лампи віддалена від обідка патрона. Інакше існує ймовірність руйнування колби лампи біля цоколя з залишенням оголеними внутрішніх деталей вставленої лампи, на які подається напруга. Практично неможливо вийняти з патрона решту деталей лампи без доторкання до складників, на які подається напруга, ЯКЩО НЕ використати вимикач мережі живлення. (В разі дефектної лампи не завжди є очевидним, УВІМКНЕННО чи ВИМКНЕНО відповідний роз’єднувач.)

Для запобігання цього небажаного становища наприкінці 1950-х - початку 1960-х років було досягнуто міжнародної угоди щодо ’’демаркаціонної (розділової) лінії" між лампами та патронами. Для ламп головним аспектом в цьому зв’язку є форма шийки колби і відстань до неї від центрального контакту, а для патрона - діаметр його обідка та відстань до нього від повністю притиснутого

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ ___ 4/19 ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

центрального контакту. Ця розділова лінія має визначатися дослідним шляхом на основі ”найкоротших“ і ”найтовстіших“ ламп, допусканих на практиці, та на певній комбінації таких чинників:

  • ’’короткий" цоколь (Е27/25);

  • тонкий шар припою;

  • ’’товста" шийка колби;

  • тупий кут заварки*);

  • косе положення колби.

Узгоджено, що всі лампи мають перебувати по ВНУТРІШНЮ сторону, а всі патрони - по ЗОВНІШНЮ сторону цієї (першої) розділової лінії (див. рисунок 1, стор. 16/19 цього листа).

Для досягнення цього розробляються калібри, які базують на цій розділовій лінії, і це вводиться в стандарт ІЕС 60061-3. Є калібр для цоколів ламп (лист 706-50) і металевий макет лампи для патронів (лист 7006-21). Якщо комбінація лампа/патрон відповідає цим калібрам, вкручування лампи буде обмежуватися не дотиканням шийки колби до обідка патрона, а контактом в патроні. Це дає можливість доповнити калібр такими функціями (див. нижче), що зокрема перевіряється також вимога стосовно гарантії контактоутворення. Загальноприйнята назва цих калібрів, а саме: ’’контактоутворюючі калібр(-и)", є не зовсім виправданою, оскільки в них закладено аспекти безпеки, що є найважливішим чинником.

*> Кут заварки - кут з вершиною на осі колби між дотичними в осьовому перерізі колби до дуг сполучення скла тарілки ніжки лампи та скла шийки колби лампи.

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ 5/19 ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

3.2 Друга вимога

Має розумітися різниця між такими моментами:

  1. захист проти випадкового доторкання під час викручування лампи;

  2. захист проти випадкового доторкання під час вкручування лампи в патрон.

Ці два аспекти відрізняються за нижчезазначеним:

а) Безпечність викручуваної лампи*)

Для оцінювання цього аспекту має бути визначено, чи існує можливість доторкання людського пальця до гільзи цоколя між шийкою колби та корпусом патрона. Це трапиться скоріше тоді, коли цоколь довший, шийка колби тонша або корпус патрона ширший та/або нижчий.

Для встановлення деяких обмежень, як це робиться на практиці, визначається найтонша шийка колби та найдовший цоколь, і такі визначаються на другій розділовий лінії, яка базується на певній комбінації таких чинників:

  • ”довгий“ цоколь (Е27/25)*);

  • товстий шар припою;

  • тонка шийка колби;

  • гострий кут заварки.

Було домовлено не виготовляти лампи, в яких комбінація ’’довгий цоколь та/або тонка шийка колби" є менш сприятливою, ніж

*> Див. примітку •> на стор. 6/19.

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ ЛАМП 3 ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

6/19

це визначається цією (другою) розділовою лінією. Шийка колби, взята від центрального контакту, має лежати повністю або частково поза цією лінією. Для перевірки ламп відповідно розроблено цокольний калібр, який узгоджується з цією розділовою лінією (лист 7006-51*)). Для перевірки патронів розроблено металевий макет лампи, який базується на цій лінії (лист 7006-22*)). Це калібр поєднує випробний контакт для перевірки, чи є патрон безпечним стосовно випадкового доторкання до гільзи цоколя. Очевидним вибором випробного контакту для цього був стандартний випробний щуп, установлений стандартом I EC 60529, з радіусом кінчика 2 мм. Проте, було зрозуміло, що цей випробний щуп не залишає виробнику патронів ніяких практичних допусків. Тому для запобігання встановлення неможливих для виробника патронів вимог, але без нехтування вимогами безпеки, було знайдено компроміс, який би забезпечував БЕЗПЕЧНІСТЬ НАСТІЛЬКИ, НАСКІЛЬКИ МОЖЛИВО, разом з ПРАКТИЧНИМИ ДОПУСКАМИ для виробника патронів. Цим став випробний пристрій з радіусом кінчика 3 мм (див. рисунок 2, стор. 17/19 цього листа).

Примітка*). В середині 1980-х було домовлено не встановлювати безпечність викручуваних ламп, а тільки безпечність ламп під час вкручування. Як наслідок, цоколі Е27/30 було вилучено з листа з параметрами цоколів і відповідний калібр (лист 7006-22) - також зі стандарту ІЕС 60061-3. Назву листа 7006-51 з параметрами калібру було змінено на “Калібри для цоколя Е27/51х39 для перевірки на готових лампах захисту від випадкового

7007-20-1

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ ЛАМП З ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14 7/19

доторкання”, оскільки цей калібр мав залишатися незмінним тільки для цоколів Е27/51 х39 з подвійною ізоляцією.

Ь) Безпечність лампи під час вкручування

Згідно з вимогою Міжнародної електротехнічної комісії це є захист проти випадкового доторкання до деталей, на які подається напруга, під час вкручування. Стосовно випробувань це означає, що лампа вкручується в патрон поки гільза цоколя не стане такою, на яку подається напруга, і це момент, з якого перевіряється безпека щодо випадкового доторкання. Ця вимога має суттєве значення для конструкції патрона; головне полягає в тому, що такий ступінь безпеки не може бути досягнуто в патронах, де напруга подається на різьбову гільзу. З цієї причини конструкція патрона має бути змінена так, щоб напруга на гільзу цоколя подавалася не через різьбову гільзу патрона, а через бокові контакти, розташовані в глибині патрона. На саму різьбову гільзу патрона напруга НЕ подається.

Застосуванням цієї вимоги разом з прагненням мати один патрон для приєднання ламп з цоколями різної довжини було встановлено, що цоколі Е27/30 не відповідають вимозі щодо потрібного ступеню захисту (цоколь надто довгий) в той час, як цоколі Е27/25 та Е27/27 є придатними. Для застосування такої самої системи, як для вкручуваної лампи, калібри, що базуються на цоколі Е27/27 було удосконалено для перевірки безпечності ламп під час викручування. Калібр для перевірки ламп показано в листі

СИСТЕМИ ПРИПАСУВАННЯ/БЕЗПЕЧНОСТІ ЛАМП 3 ЦОКОЛЯМИ Е27 ТА Е14

8/19

7006-51 А, а відповідний калібр для патронів - в листі 7006-22А. Знову ж таки, компроміс було знайдено за допомогою випробного щупа, радіус кінчика якого цього разу становить 2,5 мм. Калібр (макет лампи) вкручується в патрон тільки до початку електричного контактування між калібром і патроном. В цьому положенні патрон перевіряється на безпечність щодо випадкового доторкання до гільзи цоколя за допомогою випробного щупа, показаного на рисунку 3, стор. 18/19 цього листа.

3.3 Підсумки

Основними передумовами чинної системи

припасування/безпечності Е27 є:

  • перша розділова лінія, яка базується на цоколі Е27/25 і куті 90° заварки скляної колби.

  • безпечність лампи під час вкручування, відповідно з чим друга розділова лінія базується на:

  • цоколі Е27/27;

  • діаметрі 32 мм шийки колби;

  • куті 90° заварки;

  • радіусі 2,5 мм кінчика випробного щупа.

Перша та друга розділові лінії поєднують кут 45° (90°:2). Для першої розділової лінії цей кут означає максимум для лампи. Якщо лампа має короткий цоколь, тонкий шар припою та товсту шийку, кут заварки має бути більш гострим. Для другої розділової лінії кут 45° означає мінімум для лампи. Якщо лампа має довгий цоколь,

7007-20-1