3.20. Чищення стін, вікон, ліхтарів і світильників повинне здійснюватися за інструкцією в терміни, встановлені адміністрацією за узгодженням зі службою охорони праці і Держсаннагляду.

4. ВИМОГИ ДО РОЗМІЩЕННЯ ВИРОБНИЧОГО

УСТАТКУВАННЯ І ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОЧИХ МІСЦЬ

4.1. Розміщення технологічного устаткування, що використовується для виготовлення сталевих будівельних конструкцій, повинне виконуватися відповідно до вимог:

- устаткування для обробки металів різанням - ГОСТ 12.3.025-80*;

- ковальсько-пресове устаткування - ГОСТ 12.3.026-81*;

- електрозварювальне устаткування - ГОСТ 12.3.003.86*;

- фарбувальне устаткування - ГОСТ 12.3.005-75, а також «Правил і норм техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів», затверджених Міністерством хімічного і нафтового машинобудування СРСР;

- «Правил і норм техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів заводів і підприємств по виготовленню металоконструкцій», затверджених Міністерством монтажних і спеціальних будівельних робіт СРСР;

- устаткування для нанесення металевих покрить - ГОСТ 9.402-80*, ГОСТ 12.3.008-75, ОНТП 02-85, ОНТП 05-86.

- деревообробне устаткування - ГОСТ 12.3.042-88.

4.2. Розміщення і установку виробничого устаткування в цехах і на ділянках слід виконувати відповідно до вимог:

- ДНАОП 0.00-1.21-84, а також:

- «Правил будови електроустановок», затверджених начальником Головенергонагляду;

- «Правил техніки безпеки і виробничої санітарії при електрозварювальних роботах», затверджених ЦК профспілки робочих машинобудування зі змінами і доповненнями.

4.3. Розміщення, установка і експлуатація вантажопідіймальних пристроїв повинні виконуватися відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80*;

- «Правил техніки безпеки на залізничному транспорті підприємств системи Мінчормета СРСР», затверджених Мінчорметом СРСР;

- «Правил техніки безпеки і виробничої санітарії при вантажно-розвантажувальних роботах на залізничному транспорті», затверджених заст. міністра шляхів сполучення СРСР, погоджених із ЦК профспілки працівників залізничного транспорту і транспортного будівництва, протокол № 38/02;

- Правил И-33.01-022-77.

4.4. Шляхи, призначені для транспортування вантажу транспортними візками, і проходи для їх обслуговування повинні відповідати вимогам Правил И-33.01-022-75.

4.5. Траса конвеєра і проходи для його обслуговування повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-89*.

4.6. Улаштування і утримання транспортних шляхів пересування транспортних засобів повинні відповідати вимогам:

- ГОСТ 12.3.020-80*;

- «Правил дорожнього руху», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України;

- «Інструкції з перевезення великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом», затвердженої МВС СРСР;

- «Правил охороні праці на автомобільному транспорті», затверджених заст. міністра і погоджених із ЦК профспілки.

4.7. Розміщення, будова і експлуатація паропроводів, газопроводів, повітропроводів, трубопроводів для кислот і лугів повинні відповідати ДНАОП 0.00-1.13-71;

- «Правилам безпеки в газовому господарстві (зі змінами і доповненнями), затвердженим Постановою Колегії Держміськ-технагляду України;

- «Правилам техніки безпеки і виробничої санітарії при виробництві ацетилену, кисню і газополум’яної обробки металів», затвердженим ЦК профспілки робочих машинобудування;

- «Правилам і нормам техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів заводів і підприємств по виготовленню металоконструкцій», затвердженим Мінмонтажспецбудом СРСР.

4.8. Розміщення, будова і експлуатація водопровідних і каналізаційних споруджень і мереж повинні відповідати:

- ГОСТ 12.3.006-75;

- СНіП 2.04.01-85 «Внутрішній водопровід і каналізація будинків», затвердженим Держбудом СРСР із внесеними змінами 28.11.91 Постановою № 20.

4.9. Магістральні трубопроводи і газорозбірні пости кисню, інертних газів для виконання зварювальних робіт повинні відповідати проекту газопостачання, затвердженому у встановленому порядку, і «Правилам безпеки в газовому господарстві» (зі змінами і доповненнями, затвердженими Постановою Колегії Держміськтехнагляду України).

4.10. Розпізнавальне фарбування трубопроводів повинно виконуватися відповідно до ГОСТ 14202-69.

4.11. Розміщення, будова і експлуатація посудин, що працюють під тиском, повинні відповідати ДНАОП 0.00-1.07-87.

4.12. Розташування виробничого устаткування повинно відображатися на технологічному плануванні, затвердженому і погодженому у встановленому порядку з керівництвом підприємства.

4.13. Розміщення виробничого устаткування повинно забезпечувати безпеку і зручність виконання робіт, потоковість виробництва при мінімальних відстанях транспортування, виключати зустрічні і перехресні вантажопотоки.

4.14. Ширина проходів і проїздів, відстань між устаткуванням і елементами будинків, устаткуванням і комунікаціями повинні відповідати:

- Посібнику з проектування заводів металоконструкцій, Нормам технологічного проектування;

- «Санітарним правилам при зварюванні, наплавленні, різанні металів», затвердженим Мінздравом СРСР;

- «Правилам пожежної безпеки при проведенні зварювальних робіт і інших вогневих робіт на об'єктах народного господарства», затвердженим ДУПО МВС СРСР Держміськтехнаглядом СРСР, ВЦСПС;

- «Правилам і нормам техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів», затвердженим Міністерством хімічного і нафтового машинобудування СРСР;

- «Правилам і нормам техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів заводів і підприємств по виготовленню металоконструкцій», затвердженим Міністерством монтажних і спеціальних будівельних робіт СРСР, ОНТП 02-85, ОНТП ПРО-86.

4.15. Границі робочих місць, проходів, проїздів, місць складування, інженерних комунікацій, залізничних колій і небезпечних зон повинні позначатися знаками безпеки відповідно до ГОСТ 12.4.026-76*.

4.16. Організація робочих місць повинна виконуватися відповідно до ГОСТ 12.2.032-78, ГОСТ 12.2.033-78.

4.17. Робочі місця в залежності від умов роботи і прийнятої технології виконання робіт повинні бути забезпечені відповідною нормативно-технологічною документацією, інструкціями з охорони праці, організаційно-технічним оснащенням, засобами колективного захисту, зв'язку, сигналізації.

4.18. У міру нагромадження на робочих місцях готової продукції і відходів вони повинні вчасно вивозитися в спеціально відведені місця.

Захаращеність робочих місць, проходів, проїздів не допускається.

4.19. На робочих місцях, розташованих вище від рівня землі (підлоги) чи суцільного перекриття, повинні влаштовуватися площадки з негорючого матеріалу, обладнані огородженнями висотою не менше .

4.20. При розміщенні постів зварювання в середовищі захисних газів слід виключити можливість витоку і проникнення захисних газів у суміжні приміщення.

4.21 Дробеструйні установки повинні бути ізольовані від інших виробничих ділянок цегельними, залізобетонними чи металевими перегородками і перекриттями, облицьованими звукоізолюючими матеріалами.

4.22. Робочі місця виробництва механічного ручного очищення повинні бути обгороджені переносними щитами і оснащені переносними підставками для механізованого інструмента.

4.23. Ділянки хімічного очищення варто розташовувати біля зовнішніх стін для створення умов природного освітлення і провітрювання незалежно від наявності штучної вентиляції.

Допускається розміщення невеликих ділянок не біля зовнішніх стін, але за умов достатньої освітленості і природної аерації через ліхтарі.

4.24. Цехи і відділення металевих покрить повинні розміщатися в одноповерхових будинках або на перших поверхах двоповерхових корпусів, в ізольованих приміщеннях біля зовнішніх стін.

Допускається розміщення названих цехів на другому поверсі двоповерхових будинків з використанням першого поверху в якості технічного.

4.25. Допускається розташування ділянок металевих покрить електрохімічним способом і методами газотермічного напилювання в потоці інших виробництв, без вигороджування їх в окремі приміщення, із забезпеченням ефективної місцевої і загальнобмінної припливно-витяжної вентиляції і максимальною герметизацією устаткування, що не допускає забруднення повітря робочої зони у виробничих приміщеннях вище гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин, встановлюваних ДСТ 12.1.005-88.

4.26. При розташуванні цеху (відділення) металевих покрить у багатопрогоновому корпусі його варто розташовувати біля зовнішньої стіни для створення умов природного провітрювання і освітлення незалежно від наявності штучної вентиляції.

Допускається розміщення невеликих ділянок не біля зовнішніх стін, але з достатнім освітленням і природною аерацією через ліхтарі.

4.27. Приміщення фарбувальних цехів і відділень, фарбоприготувальних відділень, а також фарбувально-сушильне устаткування повинні бути оснащені засобами пожежегасіння і пожежною сигналізацією, що передбачені вимогами:

- «Правил і норм техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів», затверджених Міністерством хімічного і нафтового машинобудування СРСР;

- «Правил і норм техніки безпеки, пожежної безпеки і виробничої санітарії для фарбувальних цехів заводів і підприємств по виготовленню металоконструкцій», затверджених Міністерством монтажних і спеціальних будівельних робіт СРСР.

5. ВИМОГИ ДО ВИХІДНИХ МАТЕРІАЛІВ,

ЗАГОТІВЕЛЬ І НАПІВФАБРИКАТІВ

5.1. Метал і матеріали, що застосовуються при виготовленні конструкцій, повинні відповідати вимогам відповідних технологічних процесів і мати сертифікати заводів-виготовлювачів.

5.2. Матеріали, що не мають сертифікатів, можуть бути допущені до застосування тільки після перевірки їх на відповідність державним стандартам і технічним умовам з дозволу головного інженера заводу.

5.3. Метал повинен подаватися на обробку розпакованим, сухим, очищеним від окалини, іржі, змащення, полою й інших забруднень.

5.4. Вихідні матеріали (електроди, зварювальний дріт, гази), що застосовуються при виконанні електрозварювальних робіт, повинні вибиратися з урахуванням найменшого шкідливого впливу на робітників і відповідати ГОСТ 12.3.003-86*.

5.4.1. Електроди і флюси перед вживанням повинні просушуватися чи прожарюватися при режимах, зазначених у технічних умовах і паспортах. Зварювальний дріт повинен очищатися від іржі, жирів і інших забруднень.

5.4.2. Експлуатація балонів зі стиснутими зрідженими газами повинна здійснюватися відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.07-87.

5.5. Не допускається застосування для електродів матеріалів, що виділяють при зварюванні радіоактивні ізотопи у виді пари і виступають джерелом іонізуючих випромінювань.

5.6. Мастильно-охолоджувальні рідини, що застосовуються при механічній обробці, повинні відповідати вимогам ДСТ 12.3.025-80*, додаток 1.

5.7. Дріт, який використовується для металізації поверхонь конструкцій, повинен мати чисту і неокислену поверхню без ум'ятин, заусенців, розшарувань і різких перегинів.

Консерваційне змащення з дроту повинне бути вилучене.

5.8. Дріб чавунна чи сталева, що використовується при дробеметному і дробеструйному очищенні металопрокату чи конструкцій, повинна відповідати вимогам ГОСТ 11964-81*Е.

5.9. Стиснене повітря, що застосовується при металізації, повинне бути очищене від олії і вологи і відповідати 13 класу за ГОСТ 17433-80*. Стиснене повітря, яке використовується при нанесенні лакофарбових покрить, повинне відповідати вимогам ГОСТ 9.010-80.

5.10. Вироби, що занурюються у ванни гарячого цинкування і алюмінування, а, також ті, що додаються у чушки цинку і алюмінію, повинні бути сухими і нагрітими до температури 70-90°С.

5.11. Вироби, що підлягають покриттю методами гарячого цинкування і алюмінування, повинні бути коротше ванни не менше, ніж на .

5.12. Застосовувані у виробництві лакофарбові матеріали, розчинники і затверджувачі повинні відповідати стандартам і технічним умовам, мати аналітичні паспорти і відповідати вимогам ГОСТ 12.3.005-75*.

5.13. Застосування нових лакофарбових матеріалів допускається за узгодженням з провідною організацією галузі в області протикорозійного захисту.

5.14. Дерев’яні матеріали і пиломатеріали повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3042-88.

5.15. У заготівлях, призначених для обробки в центрах, осі центрових отворів повинні бути розташовані на одній прямій.

5.16. Заготівлі, закріплені на магнітному столі, повинні мати рівну поверхню.

6. ВИМОГИ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ВИХІДНИХ МАТЕРІАЛІВ,

ЗАГОТІВЕЛЬ, НАПІВФАБРИКАТІВ, ГОТОВИХ ВИРОБІВ

І ВІДХОДІВ ВИРОБНИЦТВА

6.1. Збереження вихідних матеріалів, заготівель, напівфабрикатів, готових виробів повинне здійснюватися на складах, що обладнані і утримуються у відповідності з вимогами будівельних, санітарних і протипожежних норм і правил, наведених нижче.

6.2. Умови збереження вихідних матеріалів, заготівель, мастильно-охолоджуючих рідин, хімічних речовин, газів у балонах і відходів виробництва повинні відповідати вимогам ГОСТ 9.402-80*, ГОСТ 12.1.004-91, ГОСТ 12.3.003-86*, ГОСТ 12.3.005-75*, ГОСТ 12.3.008-75, ГОСТ 12.3.025-80*, ГОСТ 12.3.026-81*, ГОСТ 12.3.042-88, СНіП ІІІ-18-75, «Типовим правилам пожежної безпеки для промислових підприємств», затвердженим ДУПО МВС СРСР, ДНАОП 0.00-1.07-87.

6.2.1. Метал повинен бути розсортований, замаркірований, складний по профілях, марках і плавках.

6.2.2. Сталь слід зберігати в закритих приміщеннях з укладанням у стійкі штабелі.

При збереженні сталі на відкритому повітрі їй слід додавати ухил, забезпечуючи стік води.

6.3. Металопрокат слід зберігати розсортованим по марках і профілях у штабелях чи стелажах за умовами п. 6.2.2.

6.4. Висота укладання прокату в стелажах не повинна перевищувати 3м, у відкритих штабелях , труб у штабелях 3м.