1. Проміжок між східцями або пластинами

Проміжок між двома послідовними східцями або пластинами у будь-якому робочому положенні, виміряному на поверхні, має бути не більше ніж 6 мм (див. У, Z на рисунку 2, S на рисунку 6 і U на рисунку 7).

Розмежування краю заднього боку східців (наприклад, канавки на поверхні східця) має бути ясно освітлено з майданчиків.

На ділянках перехідних кривих рухомих доріжок із передніми і задніми краями пластин, що пере­бувають у зачепленні, дозволено збільшення проміжку до 8 мм (див. V на рисунку 7).

  1. Наявність східця або пластини

Якщо виявлено, що східця або пластини немає (див. к) таблиці 6), має бути зупинено ескалатор або рухому доріжку до зачеплення пошкодженого місця (місця відсутності східця або пластини) з гре­бінкою. Це виконують за допомогою пристроїв контролювання, встановлених на приводній та натяжній станціях.

  1. Привод

    1. Привод машини

      1. Загальні вимоги

Привод не повинен працювати більше ніж з одним ескалатором або рухомою доріжкою.

  1. Швидкість

    1. Номінальна швидкість пристрою не має змінюватися більше ніж на ± 5 % за номіналь­ної частоти та номінальної напруги.

    2. Номінальна швидкість ескалатора має бути не більше ніж:

  • 0,75 м/с для ескалаторів із кутом нахилу а до 30°;

  • 0,50 м/с для ескалаторів із кутом нахилу а від 30° до 35°.

  1. Номінальна швидкість рухомих доріжок має бути не більше ніж 0,75 м/с.

Дозволено відхил не більше ніж 0,90 м/с від номінальної швидкості за умови, що ширина пластин або стрічки не більше ніж 1,10 м і що біля посадкових майданчиків пластини або стрічка рухаються горизонтально на довжині не менше ніж 1,60 м до місця входження в гребінку.

Згадані раніше вимоги не застосовують до рухомих доріжок із завищеною швидкістю або до сис­теми рухомих доріжок із прямим переміщенням рухомих доріжок із різною швидкістю.

  1. З’єднання гальма з приводом східця, пластини або стрічки

    1. Для з'єднання гальма з приводом східців, пластин або стрічки рекомендовано застосо­вувати нефрикційні елементи, наприклад вали, зубчасте колесо, об'єднані ланцюги, два або кілька одиничних ланцюгів. Якщо застосовують фрикційні елементи, як наприклад, трапецієподібні ремені (плоскі не дозволено), потрібно використовувати допоміжне гальмо згідно з 5.4.2.2.

    2. Коефіцієнт безпеки для статичного обчислення всіх приводних елементів має бути не менше ніж 5. У разі застосування трапецієподібних ременів, їх має бути не менше ніж три.

Коефіцієнт безпеки, визначений як відношення між силою гальмування приводного елемента і статичною силою, яка діє на приводний елемент, коли ескалатор або нахилена рухома доріжка тримає робоче навантаження (вагу особи) відповідно до 5.2.5 разом із силою напруги натягувального пристрою.

Щоб визначити коефіцієнт безпеки горизонтальних рухомих доріжок, використовують динамічні сили відповідно до 5.4.2.1.3.3 і 5.4.2.1.3.4 разом із силою напруги натягувального пристрою.

  1. Штурвал

Якщо встановлено штурвал, він має бути легкодоступним і безпечним у роботі (див. 7.2.1.3 і 7.4.1 д) щодо настанов).

Якщо штурвал є знімним електричним пристроєм безпеки відповідно до 5.12.1.2.2 (див. q) таблиці 6), його урухомлення має відбуватися до або під час установлювання на машину.

Вигнуті ручки або перфоровані ручні колеса не дозволено.

  1. Зупинення машини і перевіряння її у зупиненому стані

Зупинення ескалатора або рухомої доріжки за допомогою засобів електричних пристроїв безпеки відповідно до 5.12.1.2 має бути за таких умов: живлення переривають двома незалежними контакто­рами, контакти яких з’єднано послідовно з силовим ланцюгом. Якщо у разі зупинення ескалатора або рухомої доріжки один із головних контактів одного із контакторів не розімкнувся, перезапуск має бути неможливим.

  1. Гальмівна система

    1. Робоче гальмо

      1. Загальні вимоги

        1. На ескалаторах і рухомих доріжках має бути гальмівна система, за допомогою якої їх може бути зупинено з плавним уповільненням і утримано нерухомо (робоче гальмування); див. також 5.12.1.2.4. Не має бути будь-якої навмисної затримки під час вмикання гальмівної системи.

Якщо гальмівний шлях перевищує максимальні значення 5.4.2.1.3.2 і 5.4.2.1.3.4 більше ніж на 20 %, повторний запуск має бути можливий тільки після виправлення поломки (див. о) таблиці 6). Перед ручним запусканням системи після гальмування необхідно з’ясувати причину зупинення і, у разі потреби, відкоригувати (див. також 7.4.1 е)).

Має бути встановлено пристрій для контролювання зняття з гальм після урухомлення ескалатора або рухомої доріжки (див. також І) таблиці 6).

  1. Гальмівна система має спрацьовувати автоматично:

  1. якщо припинено постачання живлення;

  2. у разі втрати напруги на контрольних ланцюгах.

  1. Робоче гальмування має відбуватися за допомогою електромеханічного гальма або інших засобів.

Якщо застосовують не електромеханічне гальмо, має бути встановлено допоміжне гальмо згідно 3 5.4.2.2.

    1. Зняття з гальм і утримання в такому стані має відбуватися за допомогою постійного ручного натискання.

  1. Електромеханічне гальмо

Нормальне підняте положення електромеханічного гальма має бути забезпечено за безперерв­ного постачання живлення. Гальмо має спрацьовувати одразу після переривання силового ланцюга.

Гальмівне зусилля виникає від спрямованої дії пружин(и) стискання. Самовільне спрацьовування пристрою відпускання гальма має бути неможливим.

Переривання живлення відбувається за допомогою щонайменше двох незалежних електричних пристроїв. Вони можуть бути такими, що переривають живлення машини. Якщо після зупинення еска­латора або рухомої доріжки один з цих електричних пристроїв не розімкнувся, перезапуск має бути неможливим (див. також 5.4.1.5).

  1. Гальмівне навантаження та гальмівний шлях робочого гальма

    1. Визначання гальмівного навантаження ескалаторів

Щоб визначити гальмівне навантаження ескалаторів, застосовують значення таблиці 2.

Таблиця 2 — Визначання гальмівного навантаження ескалаторів

Номінальна ширина східця z1

Гальмівне навантаження на східець

До 0,60 м

60 кг

Від 0,60 м до 0,80 м

90 кг

Від 0,80 м до 1,10 м

120 кг



Кількість східців для розгляду визначено діленням висоти підіймання /?13 на максимально видиму висоту підсхідця (див. Хі на рисунку 5).

Для випробовування дозволено все гальмівне навантаження розділити на дві третини від кількос­ті визначених таким чином східців.

  1. Гальмівні шляхи ескалаторів

Гальмівні шляхи ненавантаженого і навантаженого ескалаторів, що рухаються вниз (див. 5.4.2.1.3.1) має відповідати значенням таблиці 3.

Таблиця 3 — Гальмівні шляхи ескалаторів

Номінальна швидкість v

Гальмівні шляхи

0,50 м/с

Від 0,20 м до 1,00 м

0,65 м/с

Від 0,30 м до 1,30 м

0,75 м/с

Від 0,40 м до 1,50 м



Для проміжних швидкостей гальмівні шляхи мають бути інтерпольовані.

Гальмівний шлях вимірюють з моменту урухомлення електричного пристрою зупинення.

Уповільнення, виміряне у нижньому напрямку руху ескалатора, має бути не більше ніж 1 м/с2 про­тягом дії гальмівної системи. Необроблений сигнал уповільнення з вимірювального приладу має бути в межах 4,0 Гц двополюсного фільтра Баттерворта.

Примітка. Рекомендовано досягати найкоротших можливих гальмівних шляхів у межах уповільнення.

  1. Визначання гальмівного навантаження рухомих доріжок

Для визначення гальмівного навантаження рухомих доріжок застосовують значення таблиці 4.

Таблиця 4 — Визначення гальмівного навантаження рухомих доріжок

Номінальна ширина z.

Гальмівне навантаження на 0,4 м довжини

До 0,60 м

50 кг

Від 0,60 м до 0,80 м

75 кг

» 0,80 м » 1,10 м

100 кг

» 1,10 м » 1,40 м

125 кг

» 1,40 м » 1,65 м

150 кг



Щоб визначити гальмівне навантаження рухомих доріжок, які під час руху роблять кілька нахилів (на різних рівнях), потрібно розглядати тільки секції, які рухаються вниз.

  1. Гальмівні шляхи рухомих доріжок

Гальмівні шляхи ненавантажених рухомих доріжок (див. 5.4.2.1.3.3), що рухаються горизонтально або вниз, мають відповідати значенням таблиці 5.

Таблиця 5 — Гальмівні шляхи рухомих доріжок

Номінальна швидкість v

Гальмівні шляхи

0,50 м/с

Від 0,20 м до 1,00 м

0,65 м/с

» 0,30 м » 1,30 м

0,75 м/с

» 0,40 м » 1,50 м

0,90 м/с

» 0,55 м » 1,70 м



Для проміжних швидкостей гальмівні шляхи мають бути інтерпольовані.

Гальмівні шляхи вимірюють з моменту урухомлення електричного пристрою гальмування до мо­менту повного зупинення.

Уповільнення, виміряне у напрямку горизонтального руху або руху вниз, має бути не більше ніж 1 м/с2 протягом дії гальмівної системи. Необроблений сигнал уповільнення з вимірювального приладу має бути в межах 4,0 Гц двополюсного фільтра Баттерворта.

Примітка. Рекомендовано досягати найкоротших можливих гальмівних шляхів у межах уповільнення. Для рухомих доріжок випробовування гальмуванням без навантаження буде достатньо.

Для навантажених рухомих доріжок виробник має надати обчислені гальмівні шляхи (див. 6.2 с)).

  1. Допоміжне гальмо

    1. Ескалатори і нахилені рухомі доріжки має бути обладнано допоміжним гальмом(-ами), якщо:

  1. з’єднання між робочим гальмом (див. 5.4.2.1) і приводними колесами східців або пластин, або барабаном стрічки не відбувається за допомогою валів, зубчастих коліс, об’єднаних ланцюгів, або за допомогою більше ніж одного одиночного ланцюга, або

  2. робоче гальмо — не є електромеханічним гальмом згідно з 5.4.2.1.2, або

  3. /713 більше ніж 6 м (див. також Н.2).

З’єднання між допоміжним гальмом і зубчастими колесами східця або пластини або барабана стрічки має відбуватися за допомогою валів, зубчастих коліс, об’єднаних ланцюгів, або за допомо­гою більше ніж одного одиночного ланцюга. Не дозволено використовувати для з’єднання фрикційні елементи, тобто зачеплення.

  1. Допоміжна гальмівна система повинна мати такі розміри, щоб ескалатори і рухомі до­ріжки, що рухаються з гальмівним навантаженням вниз, були зупинені ефективним уповільненням і залишалися нерухомими. Уповільнення 1 м/с2 не має бути перевищено.

Немає потреби за допомогою дії допоміжних гальм утримувати гальмівні шляхи, визначені для робочого гальма (див. 5.4.2.1.3.1).

  1. Допоміжні гальма мають бути механічного (фрикційного) типу.

  2. Допоміжні гальма мають спрацьовувати за одної з таких умов:

  1. у разі перевищення номінальної швидкості в 1,4 разу;

  2. у момент реверсу запуску східців, пластин або стрічки.

їх спрацьовування за допомогою жорсткого з’єднання має розмикати ланцюг керування.

    1. Допоміжне гальмо(-а) може(-уть) спрацьовувати разом із робочим гальмом, якщо втра­та живлення або переривання ланцюга безпеки, умови зупинення відповідають вимогам 5.4.2.1.3.2 і 5.4.2.1.3.4; в іншому разі одночасне спрацьовування допоміжного і робочого гальм дозволено тільки за умов, зазначених у 5.4.2.2.4.

  1. Захист проти ризику перевищення швидкості та неумисного змінення напрямку руху

    1. Ескалатори та рухомі доріжки потрібно розробляти так, щоб вони зупинялися автома­тично у разі перевищення швидкості в 1,2 разу номінальної швидкості (див. с) таблиці 6). Якщо для цього використовують пристрої контролювання швидкості, вони мають вимкнути ескалатор або рухому доріжку перед тим, як швидкість буде в 1,2 разу більшою від номінальної швидкості.

Дозволено не враховувати цю вимогу, якщо конструкцією передбачено надмірну швидкість.

    1. Ескалатори та нахилені (a S 6°) рухомі доріжки має бути устатковано так, щоб вони зупинялися автоматично у разі змінення встановленого напрямку руху східців і пластин або стрічки (див. с) таблиці 6).

  1. Привод для східців і пластин

    1. Східці ескалаторів урухомлюють щонайменше двома ланцюгами, з яких не менше ніж один має бути на кожному боці східця.

Дозволено привод з одним ланцюгом для пластин рухомих доріжок, якщо паралельний рух плас­тин забезпечують інші механічні засоби.

  1. Конструкція ланцюга східця має бути з номінальною межею витривалості протягом строку експлуатування.