Для визначення водневого показника pH та питомої електропровідності водного розчину по­глинених продуктів згоряння ізольованого проводу або кабелю дозволено застосовувати резуль­тати випробувань матеріалів, з яких виготовляють їхні неметалеві елементи, за наявності відпо­відних протоколів випробовування.

  1. Здатність кабелю до збереження цілісності кіл в умовах стандартного температурного режиму визначають під час випробовування відповідно до додатка В.

За результатами випробування кабель класифікують відповідно до 4.7.

  1. Здатність кабелю до збереження цілісності кіл в умовах впливу полум’я, температура якого не менше ніж 750 °С, визначають:

  1. згідно з ДСТУ ІЕС 60331-21 для силових і контрольних кабелів напругою до 0,6/1,0 кВ включно;

  2. згідно з ДСТУ ІЕС 60331-23 для електричних кабелів для передавання даних;

  3. згідно з ДСТУ ІЕС 60331-25 для волоконно-оптичних кабелів.

За результатами випробувань кабель класифікують відповідно до 4.8.

  1. Здатність кабелю до збереження цілісності кіл в умовах комбінованого впливу полум’я, тем­пература якого не менше ніж 830 °С, та механічного удару визначають згідно з ДСТУ ІЕС 60331-31.

За результатами випробувань кабель класифікують відповідно до 4.9.

  1. Відповідність вимогам 4.10 перевіряють огляданням нормативного документа.

Допустимий струм і час короткого замикання в силовому кабелі визначають згідно з ГОСТ 28895 або нормативним документом на конкретний кабель.

Примітка. Вихідними даними для визначення допустимого струму і часу короткого замикання в силовому кабелі є допу­стимі температури елементів під час його короткого замикання. Рекомендовані значення допустимої температури елементів під час короткого замикання силових кабелів надано в [1—3] (див. додаток Г).

    1. Відповідність вимогам 4.11 перевіряють огляданням нормативного документа і (або) супро­відної документації.

    2. Відповідність вимогам 4.12 перевіряють огляданням виробу або супровідної документації.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Випробовування потрібно виконувати відповідно до інструкцій з охорони праці під час про­ведення кожного виду випробовування.

    2. У проведенні випробовування повинні брати участь не менше двох працівників, які пройшли інструктаж із безпеки праці та пожежної безпеки.

    3. Перед початком кожного випробовування необхідно ознайомитись із заходами безпеки, вказаними в експлуатаційній документації на засоби випробовування, перевірити герметичність газових ліній та надійність заземлення електроустатковання.

    4. Персонал, що проводить випробовування, повинен бути забезпечений засобами захисту від впливу токсичних та подразливих газів, термічних опіків та ураження електричним струмом.

    5. Приміщення, в яких проводять випробовування, повинні бути оснащені витяжною венти­ляцією, медичною аптечкою та належними протипожежними засобами.

ДОДАТОК А
(довідковий)

ДОДАТКОВІ ПОКАЗНИКИ ПОЖЕЖНОЇ НЕБЕЗПЕКИ
ІЗОЛЬОВАНИХ ПРОВОДІВ І КАБЕЛІВ

У таблиці А.1 надано показники пожежної небезпеки, за якими додатково можна оцінювати пожежну небезпеку ізольованих проводів і кабелів, та методи визначання цих показників.

Таблиця А.1

Показник

Метод випробовування

Призначення

Група горючості

4.1, 4.3 ГОСТ 12.1.044

Оцінка горючості неметалевих матеріалів ізольованого проводу або кабелю. Визначення елементів ізольованого проводу або кабелю, стійких до горіння, а також елементів, що можуть забезпечувати здатність кабелю до збереження цілісності кіл в умовах впливу вогню

Кисневий індекс (КІ)

4.14 ГОСТ 12.1.044

Оцінка горючості неметалевих матеріалів ізольованого проводу або кабелю залежно від вмісту кисню в атмосфері. Визначення умов, за яких можливе стійке горіння ізольованого проводу або кабелю

Температура займання (Тл)

4.7 ГОСТ 12.1.044

Визначення умов, за яких можливе займання та стійке горіння неме­талевих матеріалів ізольованого проводу або кабелю. Визначення до­пустимої температури Ізольованого проводу або кабелю в анормаль­них режимах роботи

Теплота згоряння масова (Q)*5

ГОСТ 147

Визначення масової теплоти згоряння (вищої та нижчої) неметалевих матеріалів ізольованого проводу або кабелю. Визначення кількості тепла, що виділяється під час згоряння неметалевих елементів ізольо­ваного проводу або кабелю

Масову теплоту згоряння неметалевих елементів ізольованого проводу або кабелю розраховують за формулою:

л У Qkmk

А, (А.1)

де — нижча теплота згоряння масова k-го неметалевого елемента ізольованого проводу або кабелю, Дж/кг;

тк маса k-го неметалевого елемента, що припадає на одиницю довжини ізольованого проводу або кабелю, кг/м.



ДОДАТОК Б
(довідковий)

ПРИКЛАДИ ДОДАТКОВИХ МАРКУВАЛЬНИХ ДАНИХ
ІЗОЛЬОВАНИХ ПРОВОДІВ І КАБЕЛІВ
ЗА ВИМОГАМИ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

Приклади додаткових маркувальних даних за вимогами пожежної безпеки:

  1. кабелю, стійкого до поширювання полум'я за умови поодинокого прокладання, категорії А за стійкістю до поширювання полум’я у пучках, що належить до класів ТкЗ за токсичністю продуктів згоряння, ДТк1 і ДПк2 за димоутворювальною здатністю, Кк2 за корозійною активністю продуктів згоряння, Ек90 та FE180 за здатністю до збереження цілісності кіл в умовах вогневої дії: ПБ123122580;

  2. ізольованого проводу, стійкого до поширювання полум'я за умови поодинокого прокладання, нестійкого до поширювання полум'я за умови прокладання у пучках, для якого класи за димоут­ворювальною здатністю, токсичністю і корозійною активністю продуктів згоряння та здатністю до збереження цілісності кіл в умовах вогневої дії ненормовані: ПБ100000000.

ДОДАТОК В
(обов'язковий)

МЕТОД ВИПРОБОВУВАННЯ КАБЕЛІВ
НА ЗДАТНІСТЬ ДО ЗБЕРЕЖЕННЯ ЦІЛІСНОСТІ КІЛ
В УМОВАХ СТАНДАРТНОГО ТЕМПЕРАТУРНОГО
РЕЖИМУ

  1. Сфера застосування

У цьому додатку встановлено метод випробовування силових і контрольних кабелів напругою до 0,6/1,0 кВ включно, електричних кабелів для передавання даних та волоконно-оптичних кабелів на здатність до збереження цілісності кіл в умовах стандартного температурного режиму.

  1. Умови випробовування

    1. Під час випробовування у випробовувальній печі треба підтримувати стандартний тем­пературний режим відповідно до 6.1 ДСТУ Б В.1.1-11.

    2. Надлишковий тиск у випробовувальній печі повинен становити (10 ± 3) Па через 5 хв після початку випробовування і до його закінчення.

    3. Умови навколишнього середовища згідно з 6.3 ДСТУ Б В.1.1-11.

  2. Випробовувальне устатковання

    1. Випробовувальна піч

Конструкція випробовувальної печі повинна відповідати вимогам 5.2.1 ДСТУ Б В.1.1-11 і за­безпечувати умови підтримування стандартного температурного режиму та надлишкового тиску відповідно до В.2.1 і В.2.2.

Випробовувальна піч повинна мати такі внутрішні розміри, не менше:

  • довжина — 1800 мм;

  • ширина — 1800 мм;

  • висота — 1200 мм.

У протилежних стінах випробовувальної печі, що перпендикулярні горизонтальним осям опор­них пристроїв підтримання зразків, напроти кожного ряду цих пристроїв повинні бути виконані прорізі для проходження зразків крізь ці стіни.

  1. Засоби вимірювання температури і надлишкового тиску

Засоби вимірювання температури і надлишкового тиску у випробовувальній печі повинні відповідати вимогам 5.5.1 ДСТУ Б В.1.1-11.

Датчики тиску треба розміщувати на відстані (100 ± 10) мм нижче опорних пристроїв зразків.

  1. Пристрої кріплення зразків

Усередині випробовувальної печі на стелі повинні бути закріплені опорні пристрої для підтри­мування зразків у горизонтальному положенні (рисунок В.1), які треба виготовляти з нержавіючої сталі. Кожний з цих пристроїв являє собою кільце внутрішнім діаметром (150 ± 5) мм і завширш­ки (50 ± 1) мм. Зовні по центру кільця повинен бути приєднаний стрижень, довжина якого має бути достатня для проходження його крізь стелю випробовувальної печі. Назовні випробовувальної печі ці стрижні треба надійно з’єднати між собою та заземлити.

Опорні пристрої повинні бути розміщені відносно один одного в декілька рядів так, щоб їхні горизонтальні осі співпадали, а відстань між їхніми центрами становила (300 ± 10) мм. Відстань між опорними пристроями і боковими стінами випробовувальної печі повинна бути не менше ніж 200 мм.

Зовні випробовувальної печі повинні бути встановлені затискачі для підтримання зразків у горизонтальному положенні.ДСТУ 4809:2007


> 1800 > 1800


Рисунок В.1 — Схема розміщення опорних пристроїв підтримування зразків усередині випробовувальної печі























    1. Пристрої контролювання цілісності кіл

      1. Для контролювання цілісності кіл силових і контрольних кабелів треба застосовувати пристрої, вимоги до яких визначено в розділі 5, 6.2, 6.4 та 6.5 ДСТУ ІЕС 60331-21.

      2. Для контролювання цілісності кіл електричних кабелів для передавання даних треба застосовувати пристрої, вимоги до яких визначено в розділі 5, 6.2, 6.4 та 6.5 ДСТУ ІЕС 60331-23.

      3. Для контролювання цілісності кіл волоконно-оптичних кабелів треба застосовувати пристрої, вимоги до яких визначено в розділі 5, 6.3 та 6.4 ДСТУ ІЕС 60331-25.

  1. Готування зразків

    1. Для випробовування готують зразки:

  1. електричних кабелів довжиною не менше ніж 3 м кожний зі знятими з обох кінців оболон­кою та іншими покривами на відстані не менше ніж 100 мм. На кожному кінці зразка провідники повинні бути розведені в різні боки для запобігання контакту між ними та відповідним чином підго­товлені для здійснення електричного з'єднання;

  2. волоконно-оптичних кабелів довжиною не менше ніж 5 м кожний.

Випробовуванням піддають два однакових зразки кабелю.

    1. Перед початком випробовування зразки треба кондиціювати протягом не менше ніж 24 год за температури не менше ніж 15 °С і відносної вологості не більше ніж 75 %.

  1. Процедура випробовування

    1. Розмістити зразки у горизонтальному положенні на опорних пристроях всередині випро- бовувальної печі і закріпити їх затискачами назовні неї. Місця проходу зразків крізь стіни треба ущіль­нювати електроізоляційними негорючими матеріалами (наприклад, базальтовою ватою, пінобето­ном тощо).

    2. Виконати під’єднання зразків до пристроїв контролювання цілісності кіл:

  1. відповідно до 6.4 ДСТУ ІЕС 60331-21 для силових і контрольних кабелів;

  2. відповідно до 6.4 ДСТУ ІЕС 60331-23 для електричних кабелів для передавання даних;

  3. відповідно до 6.3 ДСТУ ІЕС 60331-25 для волоконно-оптичних кабелів.

  1. Від джерела живлення подати на зразки випробовувальну напругу:

  1. відповідно до 6.5 ДСТУ ІЕС 60331-21 для силових і контрольних кабелів;

  2. відповідно до 6.5 ДСТУ ІЕС 60331-23 для електричних кабелів для передавання даних.

Перевірити наявність світіння усіх ламп пристроїв контролювання цілісності кіл.

Для волоконно-оптичних кабелів налагодити та перевірити функціювання апаратури вимірю­вання і контролювання оптичних параметрів зразків.

  1. Виконати підготовку до роботи випробовувальної печі та засобів вимірювання темпера­тури і надлишкового тиску відповідно до 8.1.4 та 8.1.5 ДСТУ Б В.1.1-11.

  2. Провести випробовування відповідно до 8.2—8.4 ДСТУ Б В.1.1-11 протягом часу, який відповідає заявленому класу кабелів за здатністю до збереження цілісності кіл в умовах стандарт­ного температурного режиму відповідно до таблиці 7, плюс 5 хв.

Для волоконно-оптичних кабелів під час випробовування треба контролювати приріст затухання, а випробовування припиняти після досягнення приростом затухання максимально допустимого значення.

  1. Оцінювання результатів випробування

За результат випробування кабелю беруть проміжок часу, за якого зберігається цілісність його кіл, розрахований за формулою:

tEK= tmes-M, (В.1)

де іек — проміжок часу, за якого зберігається цілісність кіл кабелю, хв;

fmes — найменше значення часу від початку випробовування до порушення цілісності кіл зраз­ків, хв;

Дї — похибка випробовування, яку визначають відповідно до 10.1 ДСТУ Б В.1.1-11, хв.

Порушенням цілісності кіл зразків вважають:

  1. для електричних кабелів:

  • коротке замикання між будь-якими провідниками, тобто спрацьовування будь-якого із плав­ких запобіжників або пристроїв вимикання;

  • руйнування будь-якого із провідників, тобто припинення світіння будь-якої лампи;

  1. для волоконно-оптичних кабелів перевищення приростом затухання максимально допус­тимого значення, вказаного в нормативному документі на конкретний кабель.

  1. Правила оформлення результатів випробування