1. Проміжки

Примітка. Проміжки необхідні між рухомими та нерухомими елементами, для того щоб корозія або сторонні частки усередині сигналізатора проток у води не зменшували швидкість спрацювання або не призводили де відмови у роботі.

    1. Пресовані втулки повинні ві дпові дати вимогам відповідних пунктів I SO 49 пі д час випробовування відпові дно до Е.1.

    2. Стрижень діаметром 8 мм, який прикріплений до внутрішньої стінки трубопроводу вздовж труби під час випробовування відпові дно до Е.2, не повинен перешкоджати функці юванню будь-якої лопаті сигналі затора протоку води.

  1. Функці ювання

    1. Під час випробовування ві дповідно до додатк а F, сигналізатор протоку води не повинен давати сигнал у разі витрат потоку менше ніж 10 л/хв, а у разі витрат потоку більше ніж 80 л/хв сигналі затор протоку води має спрацьовувати, видаючи безперервний сигнал.

Будь-який регульований або фіксований пристрій затримування, що входить до складу сигналі затора протоку води, не повинен затримувати будь-як ий сигнал більше ні ж на 30 с. За будь-якого зменшення витрат потоку води нижче ні ж 10 л/хв, пристрій затримування повинен автоматично повернутися у початковий стан.

    1. Сигналізатор протоку води має працювати протягом 10 000 циклів нормальної роботи, після яких має відповідати вимогам 4.6.1 під час випробовування за тиску 1 бар відповідно до F.1. Перехідний опір у контактних електричних з’ єднаннях та і золяці ї струмоп рові дних частин сигналізатора проток у води повинні лишатися в межах специфік ації, наданої виробником, під час випробовування ві дповідно до F.2.1 та F.2.2.

    2. Сигналі затор протоку води має забезпечувати функці ювання в межах ді апазону температур ві д 2°С до 68° С під час випробовування відповідно до F.3 після чого має відповідати вимогам 4.6.1. Після закінчення випробовувань, під час візуального оглядання, не повинно бути ознак руйнувань або пошкоджень будь-яких лопатей.

  1. Корозійна стійкість

Сигналізатор протоку води повинен відпові дати вимогам 4.6.1, за тиск у 1 бар, а опі р елек тричних з’єднань та ізоляції електричної частини має бути в межах специфі к ації, наданої виробником, після випробувань ві дпові дно до додатк а G.

  1. Втрата тиску внаслідок гідравлічного тертя

Втрата тиску через сигналізатор протоку води має бути не більше ні ж 0,2 бар за швидкості потоку води 5 м/с під час випробовування ві дповідно до додатка Н.

  1. Стійкість до витоків

Встановлений сигналі затор протоку води має витримувати, не протікаючі, без деформаці й або структурних пошкоджень, внутрі шній тиск, еквівалентний двом номі нальним робочим тискам або тиск 25 бар, залежно ві д того, яка величина більша, протягом 5 хв під час випробовування ві дповідно до додатка І.

  1. Зносостійкість

Сигналізатор протоку води та його рухомі частини мають функці ювати за швидкості поток у 10 м/с протягом 90 хв без будь-яких деформацій, тріщин або пошкоджень під час проведення випробовувань ві дпові дно до додатка J.

  1. Обслуговування

Конструкція сигналі затора проток у води має забезпечувати можливість його чищення та обслуговування без застосування спеці ального і нструменту.

  1. МАРКОВАННЯ

Сигналізатор протоку води повинен мати таке марковання:

  1. назва або марка постачальника;

  2. характерний номер моделі, позначення згідно з каталогом виробів або еквівалентне марковання;

  3. зовнішні й розмір приєднувального трубопроводу;

  4. параметри електричної напруги та струму;

  5. номі нальний робочий тиск, у барах;

  6. фактичний рі к виробництва; або

Ф для сигналізаторів протоку води, вироблених в останні три місяці календарного року, вказують

наступний рі к; або

Ф для сигналізаторів проток у води, вироблених у перші шість місяців календарного року, вказують

попередній рі к;

  1. значення мі німального робочого потоку, за якого спрацьовує пристрі й, у л/хв;

  2. напрям потоку;

  3. назва пі дприємства, на якому виконано складання, якщо комплектовання виготовляють на двох або

більше пі дприємствах;

  1. номер цього стандарту.

Марковання має бути виконане зображеннями або літерами висотою не менше ні ж 4,8 мм, а також:

  1. має бути розташоване безпосередньо на сигналі заторі протоку води; або

  2. бути проставленим або проштампованим на металеві й пластині (наприк лад граві руванням, тисненням

або штампуванням), механічно закріплений (наприклад заклепками або гвинтами) на корпусі сигналізатора протоку води; тиснені пластини мають бути виготовлені з кольорового металу.

Якщо зміст ZA.3 збігається з ви щеви кладеним змістом, вважають, що вимоги розділу 5 виконано.

  1. ІНСТРУКЦІЇ З МОНТУВАННЯ ТА ЕКСПЛУАТУВАННЯ

Кожен сигналізатор протоку води потрібно постачати з інструкціями з монтування та експлуатування. Ці документи повинні містити ілюстрації щодо рекомендованого методу монтування та правильного функціювання, монтажні схеми з поясненнями, рекомендаці ї щодо утримування і технічного обслуговування, а також так у інформацію:

  1. модель або тип сигналі затора протоку води та допустимі розміри;

  2. номі нальний робочий тиск;

  3. номі нальну чутливі сть до витрати та допустимий відхил;

  4. дані щодо проведення монтування сигналізатора протоку води, у тому числі значення моменту обертання при установці та розміри трубопроводів;

  5. інструкції щодо налаштування пристрою затримування сигналізатора проток у води та його регулювання;

  6. електричні параметри, а також мі німальний струм за напруги 24 В;

  7. передбачені робочі положення;

  8. інструкції щодо методів герметизації отвору трубопроводу для уникнення протікання через сигналізатор протоку води (наприклад, специф к ація ІР класу згі дно з EN 60529).

  1. ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

    1. Загальні відомості

Для пі дтвердження ві дповідності сигналі затора протоку води вимогам цього стандарту мають бути використані:

Ф результати попередніх випробовувань;

Ф виробничий контроль продукції виробником.

  1. Попередні випробовування

Попередні випробовування проводять і з метою підтвердження ві дпові дності цьому стандарту (той самий продукт, такі самі характеристики, метод випробовування, процедура відбирання зразків та система атестаці ї). До уваги можна брати результати випробувань, проведених раніше ві дповідно до вимог цього стандарту. Крім того, попередні випробовування проводять на початку виробництва або на початк у використовування нового методу виробництва (як що це може вплинути на задані властивості продукції).

У сі характеристики, зазначені в розділі 4, мають бути пі дтверджені попередніми випробовуваннями.

  1. Виробничий контроль продукції (ВКП)

Виробник повинен впровадити систему ВКП, пі дтримувати функціювання ці єї системи та забезпечити ведення документації, для того, щоб продукці я, як а надходить на ринок, відпові дала заданим харак теристик ам. Система ВКП має містити процедури, регулярні перевіряння і випробовування та (або) відбраковування й використання результатів контролю сировини та і нших вхідних матері алів або компонентів, устатковання, виробничого процесу й продукці ї, а також має містити досить даних для гарантування ві дповідності продукці ї вимогам.

Якщо система ВКП ві дпові дає вимогам відпові дних розділів стандарту EN І sO 9000 та спеці альним вимогам цього стандарту, вважають, що вона задовольняє викладені вище вимоги.

Результати перевіряння, випробувань та відбракувань мають бути зареєстровані, як і будь-які вжиті заходи. Заходи, які застосовують у випадку, коли контрольовані значення не відповідають заданим критеріям, також мають бути зареєстровані.

Процедура контролювання продукції має бути викладена в настанові, як а має бути доступна за потреби.

Постачальник повинен проводити випробовування продукції та реєструвати результати, як складову контролюпродукції. Ці записи мають бути доступними за потреби.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ВИ П РОБОВУВАННЯ З П ЕРЕВІРЯННЯ ПРИ ЄДНУВАЛ ЬНИХ РОЗМІРІВ

Примітка: Див. вимоги 4.2.

Вимірюють або визначають за допомогою калібру усі приєднувальні розміри та перевіряють їх на

відпові дність ві дповідним стандартам.

ДОДАТОК В
(обов’язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ З ВИЗНАЧАННЯ МІЦНОСТІ ЗА НАДЛИ Ш КОВОГО ТИСКУ

Примітка. Див. вимоги 4.4.3.1.

Встановлюють сигналізатор протоку води, відповідно до рисунка В.1, згідно з і нструкціями виробника. Ущільнюють трубні з’єднання. Створюють надлишковий тиск води, в чотири рази більший за номінальний робочий тиск; пі дтримують тиск протягом 5 хв. Переві ряють сигналізатор протоку води на наявність протікань, здеформовань або пошкодження елементів.

  1. — мі сце розташування сигналізатора протоку води;

  2. — патрубок — 15 мм;

  3. — кінець трубопроводу, який приєднують до випробовувального стенда;

  4. — номінальний діаметр трубопроводу, що відповідає сигналізатору протоку води.

Рисунок В.1 — Схема трубопроводу для визначання міцності за надлишкового тиску, промі жків, функціювання,
втрат тиску внаслідок гідравлічного тертя та зносостійкостіВИ П РОБОВУВАННЯ З ВИЗНАЧАН НЯ ЗН ОСОСТІЙКОСТІ Н ЕМ ЕТАЛ ЕВИХ ЕЛЕМЕНТІВ
(за винятком переліжок та ущільнювачів)

Примітка. Див. вимоги 4.4.8.

С.1 Зносостійкість під дією гарячого повітря

Витримують чотири випробних зразки кожного неметалевого елемента в сушильній шафі за температури (120 ± 2) °С упродовж (180 ± 1) діб. Елементи мають бути розташовані так, щоб вони не торкалися одне одного та стін шафи. Виймають випробні зразки з сушильної шафи та охолоджують на повітрі за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості (50 ± 5) % упродовж не менше ніж 24 год. перед проведенням і нших випробовувань, вимі рювань або переві рянь.

Якщо матеріал не може витримати зазначену температуру без надмірного затвердіння або пом’якшення, викривлення або пошкодження, треба провести випробовування за нижчої температури, але не меншої ні ж 70 °С, протягом більш тривалого пері оду часу. Тривалі сть випробовувань, D (у добах), визначають за такою формулою:

D = 737 000 « 0,'693t.

де t — температура проведення випробовування, у градусах Цельсі я.

Примітка. Це рівняння базоване на правилі 10 °С, тобто для кожних 10 °С збільшення температури, швидкість хімічної реакції приблизно подвоюється.

Перевіряють випробні зразки на наявність трі щин, деформаці й або інших видимих пошкоджень, які можуть перешкоджати належній роботі пристрою. Знов встановлюють сигналізатор протоку води в трубопроводі та проводять випробовування відповідно до додаткі в F та І.

С.2 Зносостійкість під дією гарячої води

Занурюють чотири випробні зразки кожного неметалевого елемента у воду з температурою (87 ± 2) °С строком на (180 ± 1) діб. Для частин, які зрідка контактують з водою, випробовування проводять протягом 14 діб. Вилучають випробні зразки з води та охолоджують на повітрі за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості (50 ± 5) % упродовж не менше ніж 24 год. перед проведенням інших випробовувань, вимірювань або перевірянь.

Якщо матеріал не може витримати зазначеної температури без надмірного затвердіння або пом’якшення, викривлення або пошкодження, потрібно провести випробовування за нижчої температури, але не меншої ніж 70 ° С, протягом більш тривалого періоду часу. Тривалість випробовування, D (у добах), визначають за такою формулою:

D = 74 857)g-0,0693t,

де t — температура проведення випробовування, у градусах Цельсі я.

Примітка. Це рівняння базоване на «правилі 10 °С», тобто для кожних 10 °С збільшення температури, швидкість хімічної реакці ї приблизно подвоюється. (Під час перевіряння пластика передбачено, що термі н його зношення за температури, t °С, на половину менше за термін зношення за (t - 10)°С).

Перевіряють випробні зразки на наявність трі щин, деформаці й або інших видимих пошкоджень, які можуть перешкоджати належній роботі пристрою. Знову встановлюють сигналізатор протоку води в трубопроводі та проводять випробовування відповідно до додаткі в F та І.

ДОДАТОК D

(обов’ язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ УЩІЛЬНЮВАЛЬНИХ ЕЛЕМЕНТІВ

D.1 Неукріплені еластичні ущільнювальні елементи

Примітка. Див. вимоги 4.4.9.1.

Готують максимум шістнадцять випробних зразків згідно з ISO 37 та ISO 188; по чотири з них мають бути використані для випробовування відповідно до вимог, визначених у:

4.4.9.1а) або b) та с), d) та е).

D.2 Укріплені еластичні ущільнювальні елементи

Примітка. Див. вимоги 4.4.9.2.

Проводять об'ємні вимірювання восьми випробних зразків до і пі сля таких випробовувань:

Ф піддають дії кисню чотири зразки протягом 96 год. за температури (70 ± 1,5) °С і тиску 20 бар згідно з



I SO 188;

Ф занурюють чотири випробні зразки, що лишилися, у здистильовану воду температурою (97,5 ± 2,5) °С на 70 год.

Після проведення випробовування випробні зразки охолоджують за кімнатної температури. Вигинають кожен із випробних зразків вручну тричі на себе в одному й тому самому напрямі, дугою 180° навкруги стрижня діаметром, який від чотирьох до п'яти разів перевищує товщину ущільнювального елемента. Перевіряють на наявність здеформовань або пошкоджень.

ДОДАТОК Е
(обов’ язковий)

ВИПРОБОВУВАННЯ З ПЕРЕВІРЯННЯ ПРОМІЖКІВ

Примітка. Див. вимоги 4.5.

E.1 Випробовування з перевіряння пресованої' втулки

Вимірюють розміри пресованої втулки та перевіряють на відповідність ISO 49.