1. Вимірювальні прилади

Крім вимог, установлених у розділі 5, треба дотримуватись таких. Якщо визначене за допомо­гою усереднювально-інтегрувального шумоміра, що відповідає вимогам ІЕС 60804, під час вимі­рювання з усередненою за часом характеристикою S значення коливань звукового тиску (згідно з 3.2.1) менше ніж ± 1 дБ, вимірювання можна проводити також шумоміром, що відповідає вимо­гам ІЕС 60651. У цьому разі усереднений за часом рівень звукового тиску отримують як середнє значення між максимальним і мінімальним рівнями цього показника за період вимірювань.

  1. Методика

Вимірюють усереднений за часом рівень звукового тиску протягом типової тривалості робо­ти джерела шуму. Цю величину визначають у діапазоні частот, який нас цікавить, для кожної точки розміщення мікрофона.

Визначають:

  1. A-зважені рівні звукового тиску або рівні звукового тиску у частотних смугах Lp за час ро­боти джерела шуму і

  2. A-зважені рівні звукового тиску фонових шумів або рівні звукового тиску цих шумів у час­тотних смугах Lp.

Тривалість вимірювань у частотних смугах, центральні частоти яких нижче ніж 160 Гц, має бути не менше ніж ЗО с, у смугах з центральною частотою понад 200 Гц — не менше ніж 10 с.

Якщо вимірювання проводять рухомим мікрофоном, за час інтегрування він повинен оберну­тись не менше ніж два рази уздовж усієї вимірювальної траєкторії.

Для вимірювання окремого разового значення рівня звуку визначають миттєвий рівень зву­кового тиску Lp1c відповідно до 3.2.2.

Важливим є вибір тривалості періоду вимірювання, якщо шум змінюється за часом; тривалість цього періоду залежить від мети проведення вимірювань.

Якщо рівень шуму машини різний у різних режимах її роботи, визначають тривалість вимірю­вання для кожного режиму і ці дані наводять у звіті про випробування.

  1. РОЗРАХУНОК РІВНЯ ЗВУКОВОГО ТИСКУ НА ВИМІРЮВАЛЬНІЙ ПОВЕРХНІ

І РІВНЯ ЗВУКОВОЇ ПОТУЖНОСТІ

  1. Розрахунок усередненого рівня звукового тиску на вимірювальній поверхні

Для визначення A-зваженого рівня звукового тиску або рівня звукового тиску у будь-якій важ­ливій для нас частотній смузі необхідно обчислити середній рівень звукового тиску на вимірю­вальній поверхні L'p за виміряними значеннями рівнів звукового тиску Lpi та середній рівень фо­нових шумів Lp, за виміряними значеннями Lpi, використовуючи формули:

Lp=10lg


ДБ


(4)




L'p =10lg


ДБ


(5)



де Lp усереднений рівень звукового тиску під час роботи на вимірювальній поверхні джерела шуму, дБ;

L"p усереднений рівень звукового тиску фонових шумів на вимірювальній поверхні, дБ;

Lpi рівень звукового тиску, виміряний у /-тій точці установлення мікрофона, дБ;

Lpi рівень звукового тиску фонових шумів, виміряний у /-тій точці розміщення мікрофона, дБ;

N кількість точок розміщення мікрофона.

Примітка 25. Методика усереднення результатів вимірювань, за формулами (4) і (5), дійсна для випадку рівномірного розміщення мікрофонів на вимірювальній поверхні.

  1. Розрахунок A-зваженого рівня звукового тиску за даними вимірювань у частотних смугах

Для розрахунку A-зваженого рівня звукового тиску за результатами вимірювань у частотних смугах застосовують формулу (6):

l

(6)

pa =юід ^ioo,1(tw+Ay)

L /

де Lpj рівень звукового тиску в /-тій частотній смузі, дБ;

А, — А-зважувальна поправка для центральної частоти частотної смуги згідно з таблицею 2.

Примітка 26. Якщо джерело шуму створює звук, що має значну дискретно-частотну складову, доцільно виконувати роз­рахунки за A-зваженими значеннями для третинооктавних смуг.

Таблиця 2 — А-зважувальні поправки, А;

Центральна частота октавної смуги, Гц

Центральна частота третинооктавної смуги, Гц

А-зважувальна поправка Aj, дБ

63

50

63

80

-30,2

-26,2

-22,5

125

100

125

160

- 19,1 - 16,1 -13,4

250

200

250

315

- 10,9

-8,6

-6,6

500

400

500

630

-4,8

-3,2

-1,9

1000

800

1000

1250

-0,8 0 0,6

2000

1600

2000

2500

1,0

1,2

1,3

4000

3150

4000

5000

1,2

1,0

0,5

8000

6300

8000 10 000

-0,1 - 1,1 -2,5



  1. Поправки на фоновий шум

Поправку на фоновий шум (A-зважене значення, або для частотної смуги) обчислюють за формулою:

/

(7)

<! =-10lg(l-10~°ut), дБ,

де al = lp-l;.

Якщо AL > 15 дБ, внесення поправки непотрібне. Якщо AL > 6 дБ, вважають, що вимірювання відповідають цьому стандарту (див. таблицю 0.1). Якщо величина 6 < AL < 15 дБ, поправку ви­значають за формулою (7).

Якщо для певної частотної смуги виміряні значення звукового тиску непереконливі, вони мо­жуть бути використані для розрахунку A-зваженого рівня за умови, що ALa перевищує 6 дБ, де ALa — LpA — LpA .

Якщо різниця рівнів менше 6 дБ, точність отриманих результатів знижується. Максимально допустимим є значення поправки результатів вимірювання 1,3 дБ. Проте, незважаючи на значення поправки, результат вимірювань можна зафіксувати у звіті і в подальшому використовувати під час визначання верхньої границі рівня звукової потужності джерела шуму. Якщо такі дані (зі зниженою точністю) наводять у звіті, їх треба належним чином пояснити у тексті, графічних матеріалах і табли­цях, де потрібно зазначити, що вимоги цього стандарту до рівня фонових шумів не було виконано.

  1. Поправки на умови середовища випробовування

Поправку К2 (A-зважене значення або значення у частотній смузі) визначають за однією з методик, викладених в додатку А.

Результати вимірювання, отримані відповідно до цього стандарту, дійсні також і у випадку А-зва- жування, якщо К2& < 2 дБ, а також для /-тої частотної смуги, якщо K2j < 2 дБ (див. таблицю 0.1).

Примітка 27. Якщо Кг перевищує 2 дБ, це вказує на невідповідність вимогам і знижену точність результатів. В цих умо­вах методику цього стандарту можна використовувати, але у звіті про випробування треба зазначити, що отримані результати треба скоригувати в більшу чи меншу сторону на 2 дБ згідно з ISO 3744, або провести повне коригування згідно з ISO 3746.

  1. Розрахунок рівня звукового тиску

За формулою (8) визначають рівень звукового тиску на вимірювальній поверхні Lpf, вносячи у значення Lp поправки на фоновий шум і на умови середовища К2:

Lpf=Lp-K,-K2. (8)

  1. Розрахунок рівня звукової потужності

Рівень звукової потужності Lw розраховують за формулою:

Lw


( S ї

= Lpf +10lg — , дБ.

7


О)



де Lpf A-зважений, або визначений у частотній смузі, рівень звукового тиску на вимірювальній поверхні, обчислений за формулою (8);

S — площа вимірювальної поверхні, м2;

So — 1 м2.

  1. Визначання додаткових показників

Додатковими показниками, потреба у яких може виникнути під час вимірювання шуму конк­ретних машин за чинними методиками, є:

  1. відомості про імпульсні шуми, отримані відповідно до однієї з методик додатка D, і/або про наявність чутних дискретних тонів;

  2. спектр звукового тиску в конкретній точці розміщення мікрофона на вимірювальній поверхні або усереднене значення для всієї вимірювальної поверхні;

  3. показник спрямованості звуку, що його визначають відповідно до додатка Е;

  4. коливання A-зваженого рівня звукового тиску протягом періоду вимірювання в конкретних точках розміщення мікрофона на вимірювальній поверхні;

  5. зважені за часом і (або за частотою) значення рівня звукового тиску в конкретних точках установлення мікрофона на вимірювальній поверхні.

  1. РЕЄСТРОВАНА ІНФОРМАЦІЯ

По можливості збирають інформацію, перераховану в 9.1—9.5, і реєструють результати всіх вимірювань, проведених згідно з цим стандартом.

  1. Джерело шуму, яке випробовують

  1. Опис джерела шуму із зазначенням:

  • типу;

  • технічної характеристики;

  • розмірів;

  • виробника;

  • серійного номера;

  • року виготовлення.

  1. Умови роботи під час вимірювань (відповідно до спеціальної методики вимірювань для машин саме цього типу, за її наявності, або відповідно до інструкції виробника).

  1. Акустичне середовище

  1. Опис акустичного середовища:

  • у приміщенні: опис фізичних показників покриттів стінок, стелі, підлоги, ескіз розміщення обладнання та інших предметів у приміщенні;

  • поза приміщенням: ескіз розміщення джерела шуму на місцевості, опис фізичних власти­востей середовища, у якому здійснюють випробовування;

  1. акустична характеристика середовища випробовування відповідно до додатка А;

  2. температура повітря в градусах Цельсія, барометричний тиск у паскалях, відносна во­логість.

  1. Засоби вимірювання

  1. обладнання, що застосовують під час вимірювань, у тому числі його назва, тип, номер серії, виробник;

  2. спосіб перевіряння калібрування мікрофонів та інших компонентів вимірювальної системи, дата, місце та результати калібрування;

  3. опис вітрозахисного екрану (за його наявності).

  1. Акустичні показники

  1. A-зважений рівень звукової потужності і (за необхідності) рівні звукової потужності у час­тотних смугах.

Примітка 28. Згідно з вимогами ISO 9296 необхідно, щоб A-зважені рівні звукової потужності шуму Lvvad комп'ютерів і канцелярського приладдя було виражено в белах, 1 Б = 10 дБ.

  1. форма вимірювальної поверхні, вимірювальна відстань або радіус цієї площини, точки роз­міщення і орієнтація мікрофона, або дані про траєкторію його переміщення;

  2. площа вимірювальної поверхні S;

  3. поправка на фоновий шум Кі (A-зважене значення або значення у частотних смугах) для рівня звукового тиску на вимірювальній поверхні;

  4. поправка на вплив середовища вимірювань К2 (A-зважене значення або значення у частот­них смугах) та спосіб її визначання за однією з методик, наведених у додатку А;

  5. рівні звукового тиску LPi (відповідно також (A-зважене значення або значення у час­тотних смугах) для кожної /-тої точки вимірювання;

д) рівень звукового тиску на вимірювальній поверхні Lpf x (A-зважене значення або значення у частотних смугах), де х — вимірювальна відстань d або радіус вимірювання г,

h) місце, дата проведення вимірювань, прізвище особи, відповідальної за їх проведення.

9.5 Додаткові дані

  1. спектр звукової потужності шуму або спектр звукового тиску, скоригований з урахуванням фонового шуму і впливу навколишнього середовища;

  2. інформація про імпульсні шуми відповідно до однієї з методик додатка D і/або про наявність чутних дискретних тонів;

  3. коливання виміряних рівнів звукового тиску протягом вимірювання;

  4. показник спрямованості звуку, пов’язаний з орієнтацією мікрофона відповідно до додатка Е;

  5. рівень звукового тиску, усереднений за часом і/або частотою в конкретних точках розміщення мікрофона на вимірювальній поверхні;

  6. швидкість і напрямок вітру;

д) стандартний відхил відтворюваності, gr;

h) інша інформація про шум відповідно до методик вимірювань.

10 ІНФОРМАЦІЯ, ЯКУ ЗАНОСЯТЬ У ЗВІТ

У звіті наводять лише дані (див. розділ 9), необхідні для проведення вимірювання (див. ISO 4871).

У звіт заносять інформацію про всі рівні звукової потужності, отримані відповідно до вимог цього стандарту.

Значення A-зваженого рівня звукової потужності шуму, створюваного його джерелом, наводять з точністю до 0,5 дБ.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

МЕТОДИКИ ВИЗНАЧАННЯ ХАРАКТЕРИСТИК
АКУСТИЧНОГО СЕРЕДОВИЩА

А.1 Загальні положення