1. Похибка вимірювань

Неточність результатів вимірювань, проведених відповідно до цього стандарту, за деякими винятками, визначають стандартним відхилом відтворюваності величини A-зваженого рівня зву­кової потужності, яке має бути рівним або менше 1,5 дБ (див. таблицю 1).

Разове значення рівня звукової потужності джерела шуму, визначене відповідно до цього стан­дарту, може відрізнятись від фактичного на величину, що дорівнює похибці вимірювання. Цю по­хибку може бути зумовлено кількома чинниками, які впливають на кінцевий результат. Одні з них пов’язані з умовами випробовування, інші — з методикою вимірювання.

Якщо змінювати місце установлення джерела шуму (різні лабораторії) і на кожному місці про­водити вимірювання рівня звукової потужності за методикою, викладеною в цьому стандарті, роз­кид результатів вимірювань може бути значним. Стандартний відхил обчислюють, наприклад, згідно з ISO 7575-4, додаток В, він змінюється з частотою. За деякими винятками значення стан­дартного відхилу не повинні перевищувати величин, наведених у таблиці 1. Наведене у таблиці 1 значення стандартного відхилу відтворюваності визначають згідно з ISO 7574-1.

Значення aR, наведені у таблиці 1, враховують сумарний вплив похибок вимірювань, прове­дених за методикою цього стандарту, але не враховують відмінність значень звукової потужності, зумовлену зміною робочого режиму (наприклад, швидкості обертання, напруги мережі або лінійної напруги) та різними умовами розміщення обладнання.

Похибка вимірювань залежить від наведеного в таблиці 1 значення стандартного відхилу відтворюваності та очікуваного ступеня вірогідності результатів вимірювань.

Наприклад, у разі нормального розподілу рівнів звукової потужності вірогідність того, що по­хибка вимірювання рівня звукової потужності джерела знаходиться в межах ± 1,656 or виміряних значень, становить 90 %; вірогідність того, що похибка вимірювання знаходиться в межах ± 1,96 oR, становить 95 %.

Якщо потрібні інші приклади, треба використовувати стандарти серій ISO 7574 і ISO 9296.Таблиця 1 — Розрахункові значення стандартного відхилу відтворюваності рівнів звукової потужності, визначеного відповідно до цього стандарту

Центральні частоти октавних смуг, Гц

Центральні частоти третинооктавних смуг, гц

Стандартний відхил відтворюваності sR, дБ

63

Від 50 до 80

51>

125

» 100 » 160

3

250

» 200 » 315

2

Від 500 до 4000

» 400 » 5000

1,5

8000

» 6300 » 10 000

2,5

A-зважене значення

1,52)

  1. Здебільшого, у разі вимірювання зовні приміщень; більшість випробувальних камер не має характеристик, необхідних для вимірювання у цій смузі.

  2. Застосовують, якщо джерела шуму мають відносно «рівну» характеристику звукового спектра в діапазоні частот від 100 Гц до 10 000 Гц.



Примітка 4. Наведені в таблиці 1 стандартні відхили зумовлено умовами випробовування і методикою вимірювання, визначеною у цьому стандарті, а не характеристиками джерела шуму. Причиною цих відхилів є, частково, відмінність умов випробовувань у різних лабораторіях, різні атмосферні умови (якщо вимірювання проводять поза приміщеннями), форма і розміри випробувальної камери або особливості зовнішнього середовища, акустичні властивості відбивальної площини, стінок камери, якщо вимірювання проводять всередині неї, фонові шуми, тип і калібрування засобів вимірювання, а також відмінності у методиках випробування, у тому числі різні форми і розміри вимірювальної поверхні, кількість і спосіб розмі­щення точок вимірювання, відмінності у розташуванні джерела шуму, часі усереднення, способі визначання поправок на зміни навколишнього середовища, за наявності таких. На значення стандартного відхилу впливають також похибки вимірювання, проведеного у звуковому полі поблизу джерела шуму; такі похибки залежать від властивостей самого джерела шуму, проте вони, переважно, збільшуються зі зменшенням вимірювальної відстані і зниженням частоти (нижче ніж 250 Гц).

Примітка 5. Якщо вимірювання проводять у різних лабораторіях, але за допомогою ідентичного обладнання і засобів вимірювання, результат визначання рівня звукової потужності конкретного джерела шуму може бути кращим, ніж це вказано у таблиці 1.

Примітка 6. Стандартні відхили відтворюваності результатів для окремої групи джерел шуму, ідентичних за розміром і спектром потужності випромінюваного звуку, та за ідентичних умов роботи під час випробовувань, можуть бути менше за значення, наведені у таблиці 1. Отже, викладена в цьому стандарті методика вимірювання шуму машин і обладнання кон­кретного типу може забезпечити менші значення стандартного відхилу відтворюваності, ніж наведені в таблиці 1, якщо це буде підтверджено результатами міжлабораторних випробовувань.

Примітка 7. Наведені в таблиці 1 значення стандартного відхилу відтворюваності враховують похибку, пов’язану з по­вторними вимірюваннями шуму того самого джерела шуму за однакових умов (значення стандартного відхилу повторюваності результатів див. у ISO 7574-1. Ця похибка, переважно, значно менша за похибку, зумовлену проведенням вимірювань у різних лабораторіях. Проте значення стандартного відхилу повторюваності результатів вимірювання порівняно з даними таблиці 1 не буде надто малим, якщо не вдається відтворити стабільні умови розміщення і роботи джерела шуму. У таких випадках у звіті про проведення випробовування треба зазначити наявність труднощів у забезпеченні ідентичності умов і, внаслідок цього, в отримуванні належної повторюваності результатів визначання рівнів звукової потужності джерела шуму.

Примітка 8. Методики цього стандарту і значення стандартного відхилу, наведені в таблиці 1, стосуються вимірювання шуму окремих машин. Для визначання рівнів звукової потужності партій однотипних або односерійних машин застосовують методику вибіркового контролю, за якою визначають довірчі інтервали, і результати вимірювання оформлюють у вигляді ста­тистичних верхніх граничних значень. Під час користування цією методикою має бути задано або обчислено сумарні значення стандартного відхилу, у тому числі значення стандартного середньоквадратичного відхилу виробництва, про яке йдеться в ISO 7574-1 і яке характеризує відхил вихідної потужності звуку окремих машин певної партії. Статистичні методи визна­чання зазначених показників для партій машин викладено в ISO 7574-4.

  1. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Положення перелічених нижче стандартів, на які у цьому стандарті наведено посилання, на­бувають сили положень цього стандарту.

ISO 354:1985 Acoustics — Measurement of sound absorption in a reverberation room

ISO 2204:1979 Acoustics — Guide to International Standarts on the measurement of airborne acoustical noise and evaluation of its effects on human beings

ISO 3745:1977 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Precision methods for anechoic and semi-anechoic rooms

ISO 3747:1987 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Survey method using a reference sound source

ISO 4871:1984 Acoustics — Noise labeling of machinery and equipment

ISO 6926:1990 Acoustics — Determination of sound power levels of noise sources — Requirements for the performance and calibration of reference sound sources

ISO 7574-1:1985 Acoustics — Statistical methods for determining and verifying stated noise emission values of machinery and equipment — Part 1: General considerations and definitions

ISO 7574-4:1985 Acoustics — Statistical methods for determining and verifying stated noise emission values of machinery and equipment — Part 4: Methods for stated values for batches of machines

IEC 60225:1966 Octave, half-octave and third-octave band filters intended for the analysis of sounds and vibrations

IEC 60651:1979 Sound level meters

IEC 60804:1985 Integrating-averaging sound level meters

IEC 60942:1988 Sound calibrators.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO 354:1985 Акустика. Вимірювання звукопоглинання у ревербераційній камері*'

ISO 2204:1979 Акустика. Настанови щодо міжнародних стандартів з вимірювання повітряного звукового шуму і оцінювання його впливу на людину*'

ISO 3745:1977 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Точні методи для заглушених і напівзаглушених камер*'

ISO 3747:1987 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Наближений метод з використанням еталонного джерела шуму

ISO 4871:1984 Акустика. Маркування показників шуму машин і обладнання*'

ISO 6926:1990 Акустика. Визначання рівнів звукової потужності джерел шуму. Вимоги до ро­боти і калібрування еталонних джерел шуму*'

ISO 7574-1:1985 Акустика. Статистичні методи визначання і перевірки паспортних значень шуму, випромінюваного машинами і обладнанням. Частина 1. Загальні положення і визначення (стандарт впроваджують як ДСТУ EN 27574-1)

ISO 7574-4:1985 Акустика. Статистичні методи визначання і перевірки паспортних величин шуму, випромінюваного машинами і обладнанням. Частина 4. Методи визначання і перевірки паспортних значень для партій машин (стандарт впроваджують як ДСТУ EN 27574-4)

ІЕС 60225:1966 Октавні, напівоктавні та третинооктавні смугові фільтри для аналізування звуків та вібрацій*'

ІЕС 60651:1979 Шумоміри

ІЕС 60804:1985 Шумоміри інтегрувально-усереднювальні

ІЕС 60942:1988 Звукові калібратори*'.

*’ Копії документів можна отримати в Головному фонді нормативних документів. Ідентичний державний стандарт відсутній.

З ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цьому стандарті використовують такі визначення:

  1. звуковий тиск, р (sound pressure)

Флуктуаційний тиск, що додається до статичного тиску за наявності звукового шуму. Вимірюють в паскалях.

Примітка 9. Звуковий тиск можна виражати різними способами, наприклад, як миттєве значення звукового тиску, як мак­симальне значення звукового тиску або як корінь квадратний середньоквадратичного значення звукового тиску за певний час у межах конкретного простору (тобто у межах вимірювальної поверхні).

  1. рівень звукового тиску, Lp(sound pressure level)

Помножений на 10 десятковий логарифм відношення квадрату звукового тиску до квадрату вихідного значення звукового тиску. Рівень звукового тиску вимірюють в децибелах.

х Якщо застосовують зважування за частотою, зважування за шириною частотних смуг або зва­жування за часом (S, F або І згідно з ІЕС 60651), на це повинна вказувати відповідна індикація. Вихідне значення звукового тиску становить 20 мкПа (2 ■ 10-5 Па).

Примітка 10. Наприклад, A-зважений рівень звукового тиску, зважений за часом S, позначають Z.pAS.


  1. усереднений за часом рівень звукового тиску, /-рЄкв.т (time averaged sound pressure level)

Рівень звукового тиску постійного рівного звуку, що має протягом усього часу вимірювання Т те саме середньоквадратичне значення звукового тиску, що й непостійний звук, обчислюють за формулою:

У

t-рекв.Т


1

= 101g у Jl0'


1 тo2(t)
dt , дБ = 101g -p-^-dt , дБ
po Po


(1)


середнений за часом рівень звукового тиску визначають в децибелах і вимірюють приладом, який повинен відповідати вимогам ІЄС 60804.

Примітка 11. Усереднений за часом рівень звукового тиску, переважно, зважують за характеристикою А і позначають як І-рАекв.т. зі звичайним скороченням до LpA.

Примітка 12. Переважно, індекси «екв.» і «Т» можна випустити, оскільки зважений у часі рівень звукового тиску завжди визначають для певного часового інтервалу

  1. миттєвий рівень звукового тиску, Lp>1с(single event sound pressure level)

Усереднений за часом рівень звукового тиску окремого звуку тривалістю Т (або для тривалості вимірювання Т), зведений до тривалості То = 1 с. Вимірюють у децибелах і обчислюють за формулою:

1 ТD2(t)
Lp.1c=10lg — , дБ = ^

'Па Рп


о о Ро


•рекв.т ^ЮІд ,

дБ

(2)



  1. тривалість вимірювання (measurement time interval)

Частина або множина періодів роботи або тривалість робочого циклу, для якого визначають усереднений за часом рівень звукового тиску

  1. вимірювальна поверхня (measurement surface)

Уявна поверхня площею S, що обгинає джерело шуму, на якій знаходяться точки вимірювання. Вимірювальна поверхня обмежується однією або кількома звуковідбивальними площинами

  1. рівень звукового тиску на вимірювальній поверхні, Lpf(surface sound pressure level)

Середня енергія усередненого за часом рівня звукового тиску на вимірювальній поверхні з урахуванням поправки на фоновий шум (див. 3.15) та поправки К2 на акустичні відхили умов від середовища вимірювання (див. 3.16). Вимірюють у децибелах

  1. звукова потужність, W (sound power)

Інтенсивність за одиницю часу, протягом якого звукова енергія, що виникає у повітрі, ство­рюється джерелом шуму. Вимірюють у ваттах.

  1. рівень звукової потужності, Lw(sound power level)

Помножений на 10 десятковий логарифм відношення звукової потужності шуму, створюваного джерелом, яке випробовують, до вихідного значення звукової потужності. Вимірюють у децибелах.

Якщо проводили А-зважування за частотою, або за шириною у частотних смугах, це потрібно зазначати індикацією.

Вихідне значення звукової потужності становить 1 пВт (10-12 Вт).

Примітка 13. Наприклад, A-зважений рівень потужності звуку позначають, як LWfi.

  1. вільне звукове поле (free field)