11 Для вагових продуктів у транспортному пакован ні — без урахування маси наповнювачів типу горіхів, родзинок, цукатів та Інших подібних до них наповнювачів; для продуктів у спожитковому пакованні — без урахування маси вищенаведених наповнювачів, а також глазурі, печива, оздоблення, тощо; для напівфабрикатів — тіста.

* а також, 100 г додатково для визначання кислотності жирової фази масла.


ДОТУ 4834:2007





























      1. За відсутності механізованого способу перемішування молоко та рідкі молочні про­дукти в автомобільних цистернах і флягах перемішують мішалкою, поєднуючи вертикальні та обертовні рухи протягом З хв і 1 хв відповідно.

    1. Після перемішування продукту в цистернах, або флягах точкові проби відбирають кух­лем, черпаком або трубкою, занурюючи останню до дна цистерни або фляги. Трубку занурюють із такою швидкістю, щоб молоко надходило в неї одночасно з її занурюванням.

      1. Відібрані точкові проби зливають у один посуд, перемішують і отримують об'єднану пробу.

    2. Під час складання об’єднаної проби від продукту в спожитковому пакованні, продукт перемішують не менше ніж п’ятикратним перевертанням паковання, а у разі видимого відстою­вання жиру у продукті, його нагрівають до температури (32 ± 2) °С на водяній бані і охолоджу­ють до (20 ± 2) °С. Потім продукт зливають у посудину, отримуючи об'єднану пробу.

  1. Відбирання проб та готування вершків, у тому числі для харчування дітей

    1. Перед відбиранням проб вершків у флягах, долучених у вибірку, їх перемішують мішал­кою, поєднуючи вертикальні та обертовні рухи впродовж 1 хв.

      1. Точкові проби вершків для складання об’єднаної проби відбирають відповідно до 6.2.2 цього стандарту.

      2. У разі відбирання проб вершків металевою трубкою ЇЇ вставляють у гумове кільце, за допомогою якого і знімають шар вершків із зовнішньої поверхні трубки.

    2. Об’єднану пробу від вершків у спожитковому пакованні, долученому у вибірку, готують відповідно до 6.2.3 цього стандарту.

  2. Відбирання проб та готування рідких кисломолочних продуктів (кефіру, ряжанки, йогуртів та інших подібних до них продуктів) у тому числі для харчування дітей

    1. Рідкі кисломолочні продукти у спожитковому пакованні перемішують не менше ніж п’я­тикратним перевертанням паковання, а більш густі перемішують шпателем, ложкою, тощо впро­довж 1 хв.

    2. Кисломолочний продукт змішаного молочнокислого та спиртового бродіння (кефір, ку­мис тощо) виливають у посудину, ставлять на 10 хв у водяну баню за температури (32 ± 2) °С, перемішують для видалення вуглекислоти, охолоджують до (20 ± 2) °С, зливають у іншу посу­дину і отримують об’єднану пробу.

  3. Відбирання та готування проб густих та напівгустих молочних продуктів (сметани, йогуртів, десертів, паст та інших подібних до них продуктів), у тому числі для харчування дітей

    1. Продукт у спожитковому пакованні після відкривання перемішують шпателем, ложкою, тощо близько 1 хв.

      1. Продукт із дуже густою консистенцією попередньо нагрівають до температури (32 ± 2) °С на водяній бані, охолоджують до (20 ± 2) °С, зливають у посудину і отримують об'єднану пробу.

    2. Проби сметани у флягах, долучені у вибірку, відбирають залежно від їх консистенції трубкою, черпаком або щупом відповідно до 6.2.2 цього стандарту.

  4. Відбирання та готування проб кисломолочного сиру, сиркових виробів, у тому числі продуктів для харчування дітей, напівфабрикатів, сирної маси для плавлення і інших подібних до них продуктів

    1. Точкові проби вагового продукту в транспортному пакованні, долученого у вибірку, відбирають щупом, опускаючи його до дна тари.

Примітка. Продукт із зовнішньої сторони щупа в об'єднану пробу не долучають.

      1. 3 кожної одиниці транспортного паковання з продуктом відбирають три точкові про­би: одну з центра, інші дві — ближче до бокових стінок.

      2. Готуючи об’єднану пробу відібрані проби продукту переносять у посуд і ретельно перемішують.

    1. Продукти у спожитковому пакованні, долучені у вибірку, перед складанням об'єднаної проби звільняють від паковання.

    2. Брикети замороженого кисломолочного сиру, вареники, млинці тощо перед відбиран­ням проб залишають за кімнатної температури до повного відтавання.

    3. Сиркові вироби, призначені для контролювання, за допомогою шпателя або пінцета звільняють від глазурі, оздоблення, печива тощо. У сиркових напівфабрикатах (варениках, млин­цях тощо) начинку відокремлюють від тіста.

      1. Кисломолочний сир або сиркові вироби, або напівфабрикати, або начинку сиркових напівфабрикатів (вареників, млинців тощо) переносять у посуд для складання об’єднаної проби і ретельно перемішують.

    4. Проби кисломолочного сиру, сиркових виробів, напівфабрикатів, сирної маси для плав­лення, відібрані як від вагового продукту у транспортному пакованні, так і. від продукту у спожит- ковому пакованні, обов’язково розтирають у ступці до отримання однорідної консистенції.

  1. Відбирання та готування проб морозива

    1. Точкові проби вагового морозива, долученого у вибірку, відбирають щупом, нагрітим у воді за температури (38 ± 2) °С, який занурюють у продукт на відстані від 2 см до 5 см від стінки за діагоналлю до дна тари протилежної стінки. Із щупа знімають шпателем шар морозива за всією довжиною щупа і переносять його у посуд.

Морозиво лишають за кімнатної температури або підігрівають на водяній бані до повного відтавання.

      1. 3 відталої маси відокремлюють горіхи, цукати, родзинки і таке інше, ретельно пере­мішують і отримують об’єднану пробу.

    1. Морозиво в спожитковому пакованні, долучене у вибірку, спочатку звільняють від па­кования, глазурі, вафель, печива тощо, складають у посуд, підігрівають на водяній бані або за­лишають за кімнатної температури до повного відтавання. Потім відокремлюють горіхи, цукати, родзинки, і таке ішне і отримують об’єднану пробу.

    2. Проби сухих напівфабрикатів для морозива (концентрати, суміші для морозива та інші подібні до них продукти) відбирають відповідно до 6.10 цього стандарту.

  1. Відбирання та готування проб тортів і рулетів сиркових та з морозива

    1. Відібрані торти (рулети), шпателем або пінцетом звільняють від оздоблення, перено­сять у посуд, ретельно перемішують і отримують об’єднану пробу.

    2. Оздоблення тортів (рулетів) кладуть в окремий посуд для подальшого контролювання.

  2. Відбирання та готування проб згущеного молока з цукром та іншими смаковими наповнювачами молочних концентратів, у тому числі для харчування дітей, та інших под­ібних до них продуктів

    1. Відібрані металеві банки масою нетто 1000 г і більше перед відкриванням переверта­ють догори дном і залишають у такому положенні на одну добу.

    2. Перед відбиранням проб продукт перемішують упродовж від 1 хв до 2 хв: у бочках і флягах мішалкою, а в спожитковому пакованні — шпателем.

      1. Якщо у продукті виявлено осад, то продукт у пакованні вміщують у водяну баню за температури (55 ± 5) °С, перемішують до отримання однорідної маси, не допускаючи підвищення температури продукту вище ніж ЗО °С, потім охолоджують його до (20 ± 2) °С.

    3. Відбирання точкових проб і складання об’єднаної проби продукту з цистерн, бочок або фляг, долучених у вибірку, проводять відповідно до 6.2.2 цього стандарту.

Точкові проби відбирають щупом або пробовідбірником, занурюючи їх до дна тари.

    1. Від продукту у спожитковому пакованні точкові проби відбирають пробовідбірником, щупом або ложкою, потім переносять у один посуд, перемішують і отримують об’єднану пробу.

  1. Відбирання та готування проб сухого молока, сухих молочних продуктів (сухої си­роватки, сухих молочних білкових продуктів та інших подібних до них продуктів), грану­льованих таблетованих продуктів та продуктів у капсулах, сухих молочних продуктів для харчування дітей

    1. Точкові проби валового продукту у транспортному пакованні, долученому у вибірку, відбирають щупом Із різних місць кожної одиниці паковання.

      1. Щуп занурюють у продукт на відстані від 2 см до 5 см від стінки за діагоналлю до дна тари протилежної стінки.

      2. Точкові проби переносять у посуд, ретельно перемішують і отримують об’єднану пробу.

    2. Відбирання точкових проб від продукту у спожитковому пакованні, долученого у вибір­ку, і складання об'єднаної проби проводять відповідно до 6.9.4 (крім таблетованих, гранульова­них продуктів та продуктів у капсулах).

      1. Точкові проби таблетованих або гранульованих продуктів або продуктів у капсулах відбирають пінцетом або ложкою і переносять у посудину.

      2. Точкові проби таблетованих або гранульованих продуктів або продуктів у капсулах (попередньо звільнених від капсул) для отримання об’єднаної проби подрібнюють у ступці або на лабораторному млині, блендері тощо і просіюють без залишку крізь сито з діаметром отворів від 0,4 мм до 0,5 мм. З кожної об’єднаної проби відбирають пробу для контролювання.

  2. Відбирання та готування проб вершкового масла, в тому числі для харчування дітей, та подібних до нього продуктів (пластичних вершків, стерилізованого та топлено­го масла, спредів, сумішей жирових)

    1. Точкові проби від вагового продукту у транспортному пакованні, долученому у вибір­ку, відбирають щупом.

      1. Якщо продукт знаходиться в бочці, щуп занурюють із нахилом від краю бочки до центру, якщо в ящику — щуп занурюють за діагоналлю від торцевої стінки до центру моноліту продукту.

      2. Для складання об’єднаної проби від нижньої частини стовпчика продукту, узятого щупом із кожної одиниці транспортного паковання, відбирають ножем одну точкову пробу масою не менше ніж 50 г і переносять у посудину для складання об’єднаної проби

      3. Верхню частину стовпчика продукту, що залишилася у щупі, повертають на місце відбирання і акуратно зарівнюють поверхню продукту.

Примітка. За температури продукту нижче ніж 10 °С пробу відбирають щупом, нагрітим у гарячій воді.

    1. Від продукту в спожитковому пакованні, долученому у вибірку, точкову пробу масою не менше ніж 50 г відбирають ножем від кожного паковання продукту, попередньо видаливши це паковання і зовнішній шар продукту товщиною від 0,5 см до 0,7 см. Точкові проби переносять у посудину для складання об’єднаної проби.

    2. Від продукту в брикетах масою 50 г і менше об'єднану пробу готують із цілих брикетів продукту без зняття зовнішнього шару, попередньо видаливши з них паковання.

    3. Об’єднану пробу продукту вміщують у водяну баню за температури (ЗО ± 2) °С, на­грівають за постійного перемішування до отримання розм’яклої маси.

  1. Відбирання та готування проб сиру (твердого, напівтвердого, м’якого, розсільного, сиру для плавлення тощо)

    1. Точкові проби сиру відбирають із двох протилежних сторін кожної головки сиру, долу­ченої у вибірку, щупом, вводячи його на глибину не менше ніж 3/4 найбільшого розміру головки.

    2. Під час відбирання точкових проб від:

  • великих твердих та напівтвердих сирів, а також сирів для плавлення тощо, що мають фор­му циліндра або бруска, щуп вводять із торцевої сторони ближче до центру;

  • дрібних твердих та напівтвердих сирів, а також сирів для плавлення тощо, що мають круглу форму, щуп вводять із верхньої частини головки до центру.

  1. Від вийнятих стовпчиків сиру відрізують близько 1,5 см верхньої частини стовпчика. Нижню частину стовпчиків довжиною близько 4,5 см переносять у посуд для складання об’єднаної проби.

6.12.3 Під час відбирання точкових проб дрібних твердих та напівтвердих сирів, а також сиру для плавлення тощо, що мають форму:

  • низького циліндра ~ щуп вводять зі сторони циліндричної поверхні;

  • бруска — щуп вводять за діагоналлю з торцевої сторони.

6-12.3.1 В обох випадках щуп вводять, відступивши від однієї з основ головки сиру на 1/3 най­більшого розміру головки.

6.12.3.2 Від вийнятих стовпчиків сиру відрізують близько 1 см верхньої частини стовпчика. Нижню частину стовпчиків переносять у посуд для складання об’єднаної проби.

  1. 4 Верхню частину стовпчиків сиру з поверхневим шаром повертають на колишнє місце, а поверхню сиру покривають плівкою або заливають розплавленим полімерно-парафіновим спла­вом або іншим сплавом для покривання сирів.

  2. 5 Відбирання точкових проб м’яких сирів (рокфор, міський, адигейський, любительсь­кий тощо), розсільних (бринза, лиманський, козацький, столовий тощо) І складання об’єднаної проби проводять відповідно до вимог та сирів для плавлення, близьких до них за консистенцією розтирають у ступці, ретельно перемішують і отримують об'єднану пробу, передбачених у 6.12.3; 6.12.3.1.

    1. 1 Для складання об’єднаної проби м’яких та розсільних сирів використовують повністю весь стовпчик сиру, відібраний щупом.

    2. 2 Відбирання точкових проб від сиру сулугуні та сирів, подібних йому за формою, про­водять, вирізуючи ножем секторів із довжиною дуги близько 2 см.

    3. 3 Дозволено відбирати точкові проби від м'яких та розсільних сирів так само як для сиру сулугуні.

  3. 6 Від батона ковбасного сиру точкові проби відрізують ножем у поперечному напрям­ку на відстані не менше 5 см від краю батона, знімаючи затверділий верхній шар сиру товщиною від 0,2 см до 0,3 см. Точкові проби вміщують у посуд для складання об'єднаної проби.

  4. 7 Від всіх видів плавлених сирів у спожитковому пакованні, долучених у вибірку, точкові проби відбирають ножем із різних місць кожної одиниці спожиткового паковання з продуктом і переносять у посуд для складання об’єднаної проби, попередньо видаливши паковання.

    1. 1 Від плавленого сиру в брикетах масою ЗО г і менше об’єднану пробу готують із цілих брикетів плавленого сиру, попередньо видаливши з них паковання.

  5. 8 Точкові проби: