Під час роботи машиніст повинен знаходитися на площадці керування і стежити за показниками контрольних приладів роботи двигуна та бетононасоса. Не залишати площадку керування під час роботи машини.

    1. При уході з робочого місця машиніст зобов'язаний зупинити машину, виключивши головну муфту зчеплення двигуна і робочих органів. При цьому важіль коробки передач необхідно поставити в нейтральне положення.

    2. Під час роботи машиніст не повинен продовжувати роботу при виході з ладу огороджень рухливих та струмоведучих частин.

    3. При подачі бетону або повторної подачі після засмічення, ніхто не має права знаходитись в області опису окружності кінцевим шлангом.

  1. Правила безпечної поведінки з агрегатами, допоміжними матеріалами.

    1. Перед початком роботи машини на будівельному майданчику необхідно провести ходові випробування.

Необхідно контролювати рівень заповнення водою, паливом, рівень масла: при необхідності - доповнювати їх. Машина при цьому повинна знаходитися в горизонтальному положенні.

При подачі бетону завжди слід заповнювати водяний резервуар (навіть при загрозі заморозків).

При запуску машини бетононасос повинен бути включений, регулятор витрати відкритий і змішувач відключений.

  1. Машина повинна бути встановлена на старанно підібраному місці, на стійкому грунті. Під опори можна підкласти дошки хрест-навхрест у два шари. На великому віддаленні від насоса не повинні знаходитись гострі коліна труб або сильні перетискання. Для уникнення витікання бетону і утворення, внаслідок цього, пробок важлива також герметичність трубопроводу.

  2. Під час перерв у подачі бетону бетоновод слід завантажити зворотньою подачею (2-3 ходи), зробити часті прокачування вперед і назад.

При дуже рідкому бетоні з великим вмістом крупних заповнювачів, схильному до витікання, під час пауз при подачі лійка повинна працювати вхолосту.

При тривалих паузах під час подачі,бетон слід відкачати назад в лійку змішувача, змішати і знову перекачати.

Під час тривалих пауз при подачі, приводний двигун виключати, щоб при вібрації не відбувалось розшарування бетону, з інтервалом у 10-15 хв. прокачувати бетон вперед і назад. Не робити розшарування бетону та із силою не вдавлювати в бетоновод грудкуватий бетон, який починає твердіти.

Слід уникати пауз при подачі нагору рідкого бетону, особливо бетону, схильного до витікання.

  1. Якщо при тривалому режимі роботи при високих навантаженнях температура масла перевищує 80 градусів Цельсія, слід негайно додати у водяний резервуар свіжу воду. Якщо температура продовжує підвищуватись, необхідно замінити воду. Знайти причини перегріву та усунути їх. При температурі масла понад 55 градуси Цельсія включається термостатично регульований вентилятор. Він може бути також включений вручну через шафу керування, якщо такий існує. При поновленні подачі бетону, схильного до витіканння, насос необхідно довго витримувати в режимі зворотної подачі, поки шибер не буде вільно переключатися.

При подачі бетону в м'якій консистенції кран глушення повинен бути закритий, інакше тяжко переключається шибер. При жорсткому бетоні, коли шибер не може досягти кінцевого положення, кран глушення повинен залишатися відкритим, тому, що сам бетон діє як заглушка. При недотриманні цих вимог термін придатності шибера знижується.

  1. Бетоновод слід відвести від бетононасоса у виді прямокутника, щоб виключити вплив осьових сил з бетоновода на шибер.

  2. Не слід виконувати роботу з незакритим, ненадійно закріпленим грилем змішувача. Перед початком ремонтних робіт лійки змішувача, необхідно виключити двигун. При наявності ключа, витягти його із запалювання, ліквідувати накопичений тиск. У електромашин слід встановити основний перемикач на «викл» і зафіксувати.

Відкривання подаючого трубопроводу робити при відсутності тиску в системі бетоноводів. Слід завжди попередньо зробити 1-2 ходи поршня в зворотному напрямку. При відкриванні знаходитися з боку укріпленого проводу. Стежити, щоб при зворотньому прокачуванні не утворювалися пробки. Видалити сторонніх людей з небезпечної зони.

Щодня перевіряти стан подаючого трубопроводу на предмет зносу шляхом простукування, а краще - за допомогою приладу виміру товщини стін і, при необхідності, робити заміну зношених деталей.

  1. Нагнітання бетону насосом:

  1. нагнітання бетону за обробку повинно проводитись бетононасосом спеціальної конструкції;

  2. машиністи, які обслуговують бетононасоси, повинні бути забезпечені запобіжними окулярами з небиткими стеклами, гумовими рукавичками і відповідним спецодягом (п. 1.5);

  3. для подачі бетону за опалубку повинні застосовуватися гнучкі прогумовані шланги (бетонопроводи) високого тиску;

  4. справність бетононасоса, трубопроводу, сопла і з'єднань, а також манометра повинні перевірятися щозмінно черговим слюсарем і змінним технічним наглядом;

  5. сопло бетононасоса необхідно надійно кріпити в отворі за опалубку. Сопло має спеціальні запобіжні пристрої для додаткового кріплення;

  6. під час роботи бетононасосу і подачі бетону по трубопроводі, цей трубопровід повинен бути прив'язаний до надійних конструкцій не менш ніж у трьох місцях;

  7. бетононасос повинен бути обладнаний приладом (манометром) для виміру робочого тиску;

  8. очищати бетононасоси дозволяється тільки після вимикання мотора і повної зупинки обертання лопастей;

  9. по закінченні нагнітання бетононасоси необхідно відключити;

  10. при нагнітанні розчину (бетону) за обробку, всі роботи на висоті дозволяється виконувати тільки з підвісних або пересувних помостів. Не допускається застосування сходів;

  11. робоче місце машиніста повинно відповідати наступним вимогам:

  1. освітленість робочого місця;

  2. наявність справного обладнаного переносного електричного світильника напругою 12 В;

  3. відсутність на корпусі бетононасоса (при зовнішньому огляді) тріщин, випинів, течі в заклепочних і болтових з'єднаннях;

  4. наявність заземлення у електропусковій апаратурі і електродвигуна;

  5. наявність огороджень обертових частин апарата (бетононасоса);

є) цілісність шлангів і надійність їх з'єднання з бетононасосом і соплом (з'єднання повинно бути виконане за допомогою важільних замків);

  1. справність замків, що закривають електричний рубильник;

  2. чистота і порядок на робочому місці і наявність вільних проходів.

  1. при прийомі зміни машиніст зобов'язаний ознайомитися із змістом запису в «Журналі прийому і здачі змін», звернувши увагу на вказані недоліки робочого місця і несправності апаратури і механізмів;

  2. при наявності несправностей в бетононасосі необхідно про це повідомити начальнику зміни і не приступати до роботи до їх усунення;

  3. при веденні робот на бетоноукладальній машині самовільно не змінювати технологію проведення робіт.

  1. При під'єднанні електропривідного двигуна необхідно стежити за відповідною робочою напругою. Робоча напруга не повинна бути нижче припустимих показників. Напруга повинна бути трифазною. В іншому випадку, існує небезпека поломки електропривідного двигуна, що при включеному насосі може призвести до ряду пошкоджень.

Не допускається згинання подаючого шлангу в процесі роботи. Пробки підвищують можливість нещасних випадків.

Для уникнення розбризкування бетону через повітрозабірний шланг, лійка завжди повинна бути заповнена бетоном до змішувального вала.

Не допускається очистка бетоновода стисненим повітрям. Звичайна очистка - це очистка водою.

  1. При виникненні несправностей на змішувачах, вимикання агрегатів провадиться послідовно від агрегатів прийому вихідних матеріалів до агрегату видачі суміші.

  2. При під'їзді автосамоскидів із заднім розвантаженням машиніст повинен керуватися сигналами чергового, що знаходиться біля бункера.

  3. При технічному обслуговуванні і поточному ремонті бетоноукладача машиніст повинен дотримуватись таких заходів безпеки:

  1. всі види робіт проводити тільки після повної зупинки машини;

  2. користуватися тільки справним інструментом;

  3. змащення деталей і вузлів робити солидолонагнітачем або шприцом;

  4. виконувати будь-які роботи під рамою машини можна тільки після установки її на «козелки»;

  5. не проводити ремонт машини, піднятої тільки на одних домкратах;

є) підставки, які застосовуються для підняття машини («козелки», шпальні клітини), повинні бути міцними, не застосовувати для цього бочки, ящики, цеглини та інші випадкові предмети;

ж) деталі, промиті в гасі або спеціальному миючому розчині, перед установкою на машину необхідно насухо протерти обтиральним матеріалом.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами машиністу необхідно використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

  • засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць;

  • засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць;

  • засоби захисту від підвищеного рівня електромагнітних випромінювань;

  • засоби захисту від підвищеного рівня шуму;

  • засоби захисту від підвищеного рівня вібрації (загальної і локальної);

  • засоби захисту від ураження електричним струмом;

  • засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

  • засоби захисту від впливу механічних факторів (машин і механізмів, що рухаються; рухливих частин виробничого устаткування та інструментів; виробів, заготовок, матеріалів, що переміщуються; порушення цілісності конструкцій; гірничих порід, що обвалюються; сипучих матеріалів; падаючих з висоти предметів; гострих крайок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п. 1.5 даної інструкції.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу слід припинити і повідомити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені і аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. Самовільно не ремонтувати інструмент, а також не підключати його до електромережі.

    6. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків для звільнення постраждалих від електричного струму, при пожежі і т.п.

    7. Не робити виправлення електричних з'єднань і електроустаткування під напругою.

    8. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів при знятій напрузі; машиніст виконувати ці роботи не повинен.

Дня уникнення ураження електричним струмом, не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

  1. Не торкатись руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

  2. Не проводити ремонтні роботи поблизу неізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

  3. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

  4. Не проводити роботу ручним епектроінструментом з приставлених драбин.

  5. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

      1. Не застосовувати несправні пампи або проводи, що мають порушену ізоляцію.

      2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      3. При виникненні пожежі епектроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубипьника, проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять електричний струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозвопяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Гасіння пожежі водою або звичайними пінними вогнегасниками в місцях, де не можна відключити електроенергію не дозволяється.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструмента, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітника, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні робіт машиніст зобов'язаний: