Граничні показники овальності труб, що визначаються на підприємстві-виробнику, повинні відповідати наведеним у таблиці В.1.

Таблиця В. 1 У міліметрах

dn(DN/ID)

Граничні показники овальності труб у відрізках

Граничні показники овальності труб у бухтах

50

1.4

3.0

63

1.6

3.8

75

1.6

4.5

90

1.8

5.0

110

2.2

6.0

125

2.5

-

140

2.8

-

160

3.2

-

180

3.6

-

200

4,0

-

225

4.5

-

250

5.0

-

280

9.8

-

315

11.1

-

355

12.5

-

400

14.0

-

450

15.8

-

500

17.5

-

560

19.6

-

630

22.1

-

710

24.9

-

800

28.0

-

1000

25.0

-

1200

42.0

-


Додаток Г

(довідковий)

Правила розрахунку лінійних розмірів фасонних виробів

Г.1 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду коліно з гладким кінцем (рисунок К.1) розраховують за формулами Г.1, Г.2, Г.3 та Г.4.

Рисунок К.1 – Коліно з гладким кінцем


(Г.1)

(Г.2)

(Г.3)

(Г.4)

Примітка. У даному випадку emin= е, мм.

Г.2 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду коліно (рисунок Г.2) розраховують за формулами Г.3, Г.4 та Г.5.

Рисунок Г.2 – Коліно


(Г.5)


Г.3 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду відгалуження з гладким кінцем (рисунок Г.3) розраховують за формулами Г.3, Г.4, Г.6, Г.7 та Г.8.


Рисунок Г.3 – Відгалуження з гладким кінцем


(Г.6)

(Г.7)

(Г.8)


Г.4 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду відгалуження крутозагнуте (87½ – 88½)° з гладким кінцем (рисунок Г.4) розраховують за формулами Г.9, Г.10, Г.11 та Г.12.




Рисунок Г.4 – Відгалуження крутозагнуте (87½ – 88½)° з гладким кінцем


(Г.9)


(Г. 10)


(Г.11)


(Г.12)


Де: , мм;

;

;

, мм;

Dmax = d max , мм – максимальний зовнішній діаметр гладкого кінця труби, що входить до розтруба.

Г.5 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду відгалуження крутозагнуте 67 ½° з гладким кінцем (рисунок К.5) розраховують за формулами Г.9, Г.10, Г.12 та Г.13 при .


Рисунок Г.5 – Відгалуження крутозагнуте 67% ° з гладким кінцем


(Г.13)

Г.6 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду відгалуження крутозагнуте (87½ – 88½)° (рисунок Г.6) розраховують за формулами Г.9, Г.11, Г.12 та Г.14 при .


Рисунок Г.6 – Відгалуження крутозагнуте (87½ – 88½)°


(Г.14)


Г.7 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду відгалуження крутозагнуте 67½ ° (рисунок Г.7) розраховують за формулами Г.9, Г.11, Г.12 та Г.15 при .


Рисунок Г.7 – Відгалуження крутозагнуте 67½°


(Г.15)


Г.8 Лінійні розміри фасонних виробів та фасонних виробів типу А виду перехід (рисунок Г.8) розраховують за формулами Г.16 та Г.17.


Рисунок Г.8 – Перехід


(Г.16)

(Г. 17)

де ;


Додаток Д

(обов'язковий)

Порядок використання первинного НПВХ

Д.1 НПВХ є первинною сировиною на основі суспензійного полівінілхлориду згідно з
ГОСТ 14332 зі значенням К, визначеним згідно з ГОСТ 14040, не менше 67, до якого додаються компоненти, необхідні для отримання композиції НПВХ для виготовлення труб та фасонних виробів згідно з вимогами цього стандарту та ГОСТ 14332.

Вміст суспензійного НПВХ у загальному складі композиції повинен становити не менше 80% маси композиції для труб, та не менше 85% маси композиції для фасонних виробів, литих під тиском.

Д. 2 Використання композицій зі зменшеною кількістю суспензійного НПВХ можливе при виготовленні тришарових труб типу А:

- для проміжкового шару труб типу А: НПВХ у кількості не менше 60% загальної маси композиції;

- для зовнішнього та внутрішнього шарів труб типу А: НПВХ у кількості не менше 75% загальної маси композиції – за умови заміни НПВХ на суміш на основі СаСО3, що випускається серійно за технологічною документацією, яка затверджена у встановленому порядку.

Д.3 Склад СаСО3 у суміші, яка додається до композиції суспензійного НПВХ у кількості згідно з А.2, повинен відповідати наступним умовам:

  • вміст СаСО3 – не менше 95% загальної маси суміші;

  • вміст МgСО3 – не менше 2% загальної маси суміші;

  • загальний вміст СаСО3 та МgСО3 – не менше 96% загальної маси суміші.

Д.4 Гранулометричний склад СаСО3 повинен відповідати наступним умовам:

  • середній розмір частки – не більше 3 мкм;

  • вміст часток розміром менше за 20 мкм – не менше 90%;

  • вміст найвищої фракції часток розміром менше 20 мкм – не менше 98%;

  • розмір частки – не більше 45 мкм.


Додаток Е

(обов'язковий)

Порядок використання непервинного НПВХ

Е.1 Власний матеріал повторної обробки та використання з труб та фасонних виробів

Примітка. У цьому додатку термін «труби» означає труби, що отримані за методом екструзії та будь-які частини збірних фасонних виробів, виготовлені з екструдованої труби. Термін «фасонні вироби» означає фасонні вироби, литі під тиском, та компоненти збірних фасонних виробів, литі під тиском.

Припускається необмежене використання власного чистого матеріалу повторної обробки та використання з труб та фасонних виробів згідно з даним стандартом для виробництва труб та фасонних виробів, за винятком труб та фасонних виробів для кабельної каналізації. Якщо матеріал фасонних виробів використовується для виробництва труб, він вважається матеріалом повторного використання.

Е.2 Сторонні матеріали повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками

Е.2.1 Матеріал з труб та фасонних виробів НПВХ

Сторонній матеріал повторної обробки та використання з узгодженими характеристиками з труб та фасонних виробів НПВХ, які є у наявності у відповідній кількості та з відповідною періодичністю, дозволяється застосовувати самостійно або у поєднанні з первинним чи власним матеріалом повторної обробки, або у вигляді суміші з двома цими матеріалами, для виробництва труб за умови, що виконуються всі наступні вимоги:

а) характеристики кожного матеріалу повинні бути узгоджені між постачальником стороннього матеріалу повторної обробки та використання, виробником труб та (або) органом оцінки. Вони повинні включати характеристики згідно з таблицею Е.1.

Фактичні значення цих характеристик, визначені відповідно до методики тестування, повинні відповідати узгодженим значенням, а припустимі відхилення – значенням, представленим у таблиці Е.1.

б) кожна поставка композиції повинна супроводжуватись сертифікатом відповідності виробника з інформацією про відповідність композиції сировини узгодженим характеристикам;

Якщо сторонній матеріал повторної обробки та/або використання не супроводжується сертифікатом відповідності, виробник труб та(або) фасонних виробів повинен провести тестування усього матеріалу для підтвердження його відповідності вимогам цього стандарту.

в) максимальна кількість стороннього матеріалу повторної обробки та/або використання, який планується додавати, повинна визначатися виробником труб;

г) кількість стороннього матеріалу повторної обробки та/або використання, який фактично додається у кожній серії виробництва, повинна реєструватись виробником труб та фасонних виробів;

д) вміст НПВХ у кінцевому продукті повинен відповідати вимогам, обумовленим у додатку Д;

є) максимальна обумовлена кількість кінцевого продукту та кожна форма стороннього матеріалу повторної обробки або використання із узгодженими характеристиками повинна піддаватися стандартному тестуванню. Схвалені результати вважатимуться також підтвердженням відповідності компонентів, які містять нижчі рівні стороннього матеріалу повторної обробки або використання.

Таблиця Е.1 – Визначення характеристик, які повинні бути узгоджені, а також максимальні припустимі відхилення для цих характеристик

Характеристика

Метод випробування

Максимальні припустимі відхили

Вміст НПВХ *)

ГОСТ 14332

(± 4) % від маси

Значення К *)

ГОСТ 14040

± 3 одиниці

Густина *)

ГОСТ 15139

± 20 кг/м3

Температура розм'якшення за Віка *)

ГОСТ 15088

± 2 °С

Розмір частки **) ***)

Вимоги та методика тестування повинні бути узгоджені та вказані у технічних характеристиках композиції, затверджених у встановленому порядку

Тип стабілізатора *) **)

Вимоги та методика тестування повинні бути узгоджені та вказані у технічних характеристиках композиції, затверджених у встановленому порядку

Домішки **)

У технічних характеристиках повинна бути вказана відповідна методика тестування та вимоги, узгоджені на основі джерела походження матеріалу та процесу повторного використання. Методика, і вимоги повинні бути затверджені у встановленому порядку.

*) Якщо джерелом походження матеріалу є труби та арматура, виготовлені згідно з європейським або національним стандартом, необхідності у тестуванні характеристик такого матеріалу немає, якщо їх вимоги відповідають вказаним у цій таблиці.

**) Відповідні вимоги залежать від процесу повторного використання та кінцевого продукту.

***) Розмір частки не повинен перевищувати 50% мінімальної товщини стінки кінцевого продукту.

Примітка. При визначенні вмісту НПВХ та значення К сторонній матеріал повторної обробки або використання повинен бути представлений у вигляді порошку з розмірами частки згідно з ГОСТ 14332


Е.2.2 Матеріал з іншої продукції НПВХ, крім труб та фасонних виробів

Дозволяється використовувати сторонній матеріал повторного використання та обробки з узгодженими характеристиками з пляшок або віконних рам НПВХ, наявних у відповідній кількості та з відповідною періодичністю, до 100% маси, або в якості додавання до первинного чи власного матеріалу повторного використання, або у суміші з двома цими матеріалами для обумовленого проміжного шару труб типу А за умови, що виконуються усі наступні вимоги:

а) матеріал повинен відповідати усім вимогам згідно з Е.2.1, а також усім додатковим вимогам та характеристикам, згідно з таблицею Е.2;

б) матеріал повинен бути сухим та чистим;

в) виробник труб повинен зробити відмітки про якість стороннього матеріалу повторної обробки та використання, що фактично додається до кожної серії виробництва.