1.5 Маркування

1.5.1 На кожній формі повинна бути укріплена табличка з корозійностійкого матеріалу, виготовлена згідно з ГОСТ 12969-67 і ГОСТ 12971-67. На табличці повинні бути нанесені:

  • найменування або товарний знак підприємства-виробника;

  • індекс, тип, діаметр форми;

  • порядковий номер форми за системою нумерації підприємства-виробника;

  • рік випуску;

  • познака цього стандарту.

1.5.2 На формах, виготовлених для експорту, табличка повинна містити:

  • найменування або товарний знак підприємства-виробника;

  • порядковий номер форми за системою нумерації підприємства-виробника;

  • напис "Made in USSR".

1.5.3 Знімні вузли, що входять у комплект форми, повинні мати на неробочих поверхнях маркування із вказівкою діаметра умовного проходу труби, що виготовляється у формі.

1.6 Упакування

  1. Форми відправляють споживачеві частково впакованими.

  2. Малогабаритні складальні одиниці й деталі, пружинні болти й кріпильні деталі повинні бути впаковані в ящик, викладений усередині водонепроникним матеріалом.

  3. Ящики для впакування повинні виготовлятися згідно з ГОСТ 10198-78, тип І, щитові нерозбірні суцільні, зібрані на чотирьох планках.

  4. Розтрубоутворювач і гумовий чохол відправляють споживачеві відповідно до регламенту підприємства-виробника гумотехнічних виробів.

  5. Основні параметри вантажних місць форми повинні відповідати зазначеним у таблиці 4.


Таблиця 4

Найменування й склад вантажного місця

Значення параметрів вантажного місця, не більше

Число місць

Габаритні розміри, мм

Маса, кг

Довжина

Ширина

Висота

Форма в зборі без упакування

1

5800

2400

2400

16000

Дерев'яний ящик (дрібні складальні одиниці)

1

1600

1000

800

1000

Примітка. Наведені в таблиці параметри вантажних місць дані для найбільшого типорозміру форми й можуть мінятися залежно від конкретного типорозміру.


  1. Експлуатаційна й товаросупроводжувальна документація повинна бути впакована відповідно до ГОСТ 23170-78 і покладена в ящик із дрібними складальними одиницями.

  2. У зовнішній пакет з документацією повинен бути укладений вкладиш із паперу або картону із чітким написом російською мовою й мовою, зазначеною у замовленні-наряді зовнішньоторговельної організації (останнє тільки для експорту), "Технічна й супровідна документація", яку можна прочитати, не розкриваючи пакета.

  3. Кожне вантажне місце повинне мати транспортне маркування відповідно до ГОСТ 14192-77, що містить основні, додаткові й інформаційні написи.

Транспортне маркування вантажних місць, що транспортуються без упакування, наносять на фанерні ярлики, а ящиків - на одну з бічних сторін. Спосіб нанесення маркування - водостійка фарба, шрифт креслярський.

Ярлики повинні бути надійно прикріплені до складальних одиниць дротом.

1.6.9 Незабарвлені формуючі металеві поверхні форм і її складальних одиниць, що транспортуються без упакування, а також дрібні складальні одиниці, запасні частини, інструмент і приналежності перед упакуванням повинні піддаватися консервації за групою II-1, варіант захисту ВЗ-4 згідно з ГОСТ 9.014-78.

Термін дії консервації - три роки.

1.6.10 Консервацію гумотехнічних виробів виконують відповідно до нормативно-технічної документації на ці вироби.

2 ПРИЙМАННЯ

  1. Форми повинні прийматися відділом технічного контролю підприємства-виробника форм за результатами вхідного, операційного й приймального контролю.

  2. При вхідному контролі матеріалів і комплектуючих виробів установлюють їх відповідність технічним вимогам, викладеним у 1.3.11.

  3. При операційному контролі на технологічних постах установлюють відповідність виготовлених елементів форм наступним вимогам: довжина зовнішньої форми, довжина внутрішньої форми, довжина розтрубоутворювача, довжина кільця, що калібрує, товщина анкерних кілець, зовнішній діаметр розтрубоутворювача, внутрішній діаметр кільця, що калібрує, зовнішній діаметр кільця, що калібрує, й нижнього анкерного кільця, а також таблиці 3 і 1.3.8-1.3.10.

  4. При приймально-здавальних випробуваннях здійснюють приймання кожної форми, установлюючи відповідність її наступним вимогам: число рознімачів зовнішньої форми, внутрішній діаметр зовнішньої форми, маса форми, діаметральна відстань між осями отворів і виступів пазів анкерних кілець, радіальний зсув анкерних і кілець, що калібрують, складання й розбирання форми із застосуванням механізованого інструмента, фіксація секцій зовнішньої форми за допомогою спеціальних штифтів, щільне з'єднання стиків, застосування вантажозахватних пристроїв, установка й фіксація захисних пристроїв і 1.3.6 і 1.3.7.3.

  5. Періодичні випробування форм проводять на підприємстві-споживачеві форм у процесі їх експлуатації на відповідність вимогам 1.3.1-1.3.5,1.3.7. При цьому фактичний ресурс форм і її елементів установлюють за даними заводських документів, що засвідчують відповідність його 1.3.5.

Періодичним випробуванням піддають дві форми кожного діаметра, що проробили не менше 100 циклів, не рідше одного разу на два роки.

Крім того, періодичні випробування форм проводять при зміні конструкції або технології виготовлення або виду та якості матеріалів.

3 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

3.1 Засоби вимірювання

Рулетки металеві згідно з ГОСТ 7502-80, 2-го класу точності. Лінійки відповідно до ГОСТ 427-75.

Щупи за документацією виробника атестовані, 2-го класу точності. Штангенциркулі відповідно до ГОСТ 166-80. Штангенглибиноміри згідно з ГОСТ 162-80. Нутроміри відповідно до ГОСТ 10-75. Профілометри-профілографи згідно з ГОСТ 19300-86. Зразки шорсткості поверхні відповідно до ГОСТ 9378-75. Манометри згідно з ГОСТ 2405-80. Лупи вимірювальні 10х відповідно до ГОСТ 25706-83.

Ваги для статичного зважування згідно з ГОСТ 23679-79, 2-го класу точності. Дінамометр відповідно до ГОСТ 13837-79.

Нестандартизовані засоби вимірювання лінійних розмірів, що пройшли метрологічну атестацію відповідно до ГОСТ 8.326-78.

  1. Застосовувані засоби вимірювання геометричних розмірів повинні забезпечувати похибку виміру не більше 1/3 допуску вимірюваного параметра форми.

  2. Довжину зовнішньої форми й товщину нижнього анкерного кільця контролюють нестандартизованими засобами вимірів, товщину верхнього анкерного кільця - штангенциркулем.

  3. Довжину внутрішньої форми, діаметри розтрубоутворювача й кільця, що калібрує, контролюють металевою рулеткою по утворюючим у чотирьох місцях через 90°.

3.5 Внутрішні діаметри зовнішньої форми, анкерних кілець і кілець, що калібрують, контролюють нутроміром двічі через 90°.

Внутрішній діаметр зовнішньої форми контролюють у зібраній формі на стенді або у вертикальному положенні з технологічними прокладками, що імітують величину розсувки, на відстані 0,8 м від її торців.

  1. Зовнішні діаметри внутрішньої форми, розтрубоутворювача контролюють штангенциркулем або нестандартизованими засобами вимірювання двічі через 90°.

  2. Діаметральна відстань між осями отворів і пазів анкерних кілець і радіальний зсув анкерних і кілець, що калібрують, контролюють штангенциркулем.

  3. Якість зварних швів внутрішньої форми перевіряють відповідно до ГОСТ 3242-79 зовнішнім оглядом і капілярним методом шляхом змочування гасом на виявлення наскрізних дефектів.

3.9 Якість зварних швів з'єднань поздовжніх бортів секцій з іншими елементами зовнішньої форми перевіряють ультразвуковим методом відповідно до ГОСТ 14782-76 або іншим методом контролю, що має межі чутливості не нижче ультразвукового, а інших швів форми -зовнішнім оглядом і вимірюванням згідно з ГОСТ 3242-79.

  1. Випробування внутрішньої й зовнішньої форми в зборі на міцність і герметичність проводять на посту гідропресування підприємства-споживача форми в процесі експлуатації шляхом подачі води під гумовий чохол тиском, що перевищує на 0,4 МПа (4,00 кгс/см2) обпресувальний тиск, зазначений у таблиці 1.

  1. Лакофарбові покриття контролюють згідно з ГОСТ 9.032-74.

  1. Шорсткість поверхні відповідно до 1.3.8.2, 1.3.10.3 контролюють профілографом-профілометром або зразками шорсткості поверхні.

  1. Зазори відповідно до 1.3.9.1 перевіряють щупом.

  2. Зсув пазів у поздовжніх бортах контролюють штангенглибиноміром.

  1. Прямолінійність утворюючих циліндричних і конічних частин внутрішньої поверхні зовнішньої форми контролюють щупом і нестандартизованими засобами вимірювання по двом утворюючим у кожній секції.

  2. Якість формуючих поверхонь відповідно до 1.2.10.1 контролюють візуально, штангенциркулем і профілографом-профілометром або зразками шорсткості поверхні.

  3. За результати вимірювання лінійних розмірів приймають вимірювання, що не виходять за межі допусків.

4 ТРАНСПОРТУВАННЯ Й ЗБЕРІГАННЯ

4.1 Транспортування

4.1.1 Перевезення форм виконують транспортом будь-якого виду відповідно до вимог ГОСТ 9238-83 і "Технічних умов навантаження й кріплення вантажів".

Вид транспортних засобів - відкритий.

Умови транспортування - згідно з ГОСТ 15150-69, група ОЖ1.

4.1.2 При установці форми на площадку транспортного засобу слід підкладати дерев'яні прокладки під циліндричну частину форми, не допускаючи торкання розтрубом платформи.

Допускається укладання форм на транспортному засобі у два ряди з дерев'яними прокладками між рядами. На дерев'яних прокладках у місцях обпирання форм повинні бути зроблені сідлоподібні виїмки.

Кріплення форм слід робити за вузли, призначені для стропування вантажозахватними пристроями.

4.2 Зберігання

  1. Умови зберігання форм у виготовлювача й споживача повинні відповідати групі ОЖ2 згідно з ГОСТ 15150-69. При зберіганні форм чохли й розтрубоутворювачі повинні бути зняті, форми зберігають у вертикальному положенні з установкою їх на розтрубну частину. Допускається зберігання форм на відкритій площадці із забезпеченням захисту від влучення атмосферних опадів усередину форми.

  2. Зберігання гумових чохлів і розтрубоутворювачів повинне виконуватися в затемненому приміщенні за температури від 0°С до плюс 35°С при відносній вологості повітря не більше 85 % і на відстані не менше 1,5 м від джерела тепла. Гумові чохли зберігають у горизонтальному положенні підвішеними на напівциліндрах з довжиною дуги від 500 мм до 900 мм, нижня частина чохла повинна торкатися опори.

Розтрубоутворювачі повинні бути покладені на опорну поверхню.

При зберіганні чохли й розтрубоутворювачі повинні бути захищені від впливу прямих сонячних променів і не повинні піддаватися дії бензину, масел та інших руйнуючих гуму речовин.

5 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

  1. Перед складанням форми гумовий чохол і розтрубоутворювачі повинні бути змазані мильною емульсією.

  2. З'єднувальні поверхні між розтрубоутворювачем і чохлом повинні бути проклеєні спеціальною клейкою стрічкою.

  3. У період експлуатації не рідше одного разу на три місяці слід робити розбирання й чищення пружинних болтів, після чого їх необхідно знову тарувати.

  4. При експлуатації слід керуватися вимогами, викладеними в СНиП 3.09.01-85, додаток 2.

6 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

  1. Виробник гарантує відповідність форм вимогам цього стандарту при дотриманні умов транспортування, зберігання й експлуатації.

  2. Гарантійний строк експлуатації форм, а також форм, що поставляються на експорт, - 12 місяців від дня уведення їх в експлуатацію, але не більше 18 місяців від дня надходження форм на підприємство-споживач.

  3. Гарантійний строк експлуатації гумотехнічних виробів - відповідно до нормативно-технічної документації на ці вироби.

ПОСИЛАННЯ НА НОРМАТИВНО-ТЕХНІЧНІ ДОКУМЕНТИ

Позначення НТД, на який дано посилання

Номер пункту, підпункту

ГОСТ 2.601-68

1.4.2

ГОСТ 8.062-85

1.3.11.2

ГОСТ 8.326-78

3.1

ГОСТ 9.014-78

1.6.9

ГОСТ 9.032-74

1.3.6.1; 3.11

ГОСТ 9.104-79

1.3.6.1

ГОСТ 9.402-80

1.3.6.1

ГОСТ 10-75

3.1

ГОСТ 162-80

3.1

ГОСТ 166-80

3.1

ГОСТ 380-71

1.3.11.1

ГОСТ 427-75

3.1

ГОСТ 1050-74

1.3.11.1

ГОСТ 2246-70

1.3.8.1

ГОСТ 2405-80

3.1

ГОСТ 2789-73

1.3.8.2; 1.3.10.3

ГОСТ 3242-79

3.8; 3.9; 3.10

ГОСТ 4543-71

1.3.11.1

ГОСТ 5264-80

1.3.8.1

ГОСТ 7502-80

3.1

ГОСТ 8713-79

1.3.8.1

ГОСТ 9238-83

4.1.1

ГОСТ 9378-75

3.1

ГОСТ 9467-75

1.3.8.1

ГОСТ 10198-78

1.6.3

ГОСТ 12586.0-83

1.1

ГОСТ 12586.1-83

1.1

ГОСТ 12969-67

1.5.1

ГОСТ 12971-67

1.5.1

ГОСТ 13837-79

3.1

ГОСТ 13981-87

1.2.3

ГОСТ 14192-77

1.6.8

ГОСТ 14771-76

1.3.8.1

ГОСТ 14782-76

3.9

ГОСТ 14959-79

1.3.11.1

ГОСТ 15150-69

1.1;4.1.1;4.2.1

ГОСТ 15151-69

1.1

ГОСТ 16037-80

1.3.8.1

ГОСТ 19300-86

3.1

ГОСТ 23170-78

1.6.6

ГОСТ 23679-79

3.1

ГОСТ 25706-83

3.1

СНиП 3.09.01-85

5.4