ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96) с.35


Б.8 Зону оптимального дозування добав­ки вибирають слідуючим чином. Виготовля­ють бетонні суміші та бетони з дозуваннями, що дорівнюють граничним значенням вели­чин, зазначеним в таблиці Б.2, та з 2-4 проміж­ними дозуваннями. За величиною критеріїв ефективності (за ДСТУ Б В.2.7-65) визначають зону оптимального дозування добавки.

Для уточнення оптимального дозування повторно виготовляють бетонну суміш та бетон з 2-4 дозуваннями добавки, що відріз­няються один від одного серед оптимальних дозувань на 20-30 %. Величину оптимального дозування визначають за 3.9д).

Б.9 Поряд з основним позитивним ефек­том слід визначати наявність можливих вто­ринних позитивних ефектів, що є наслідком основного ефекту, а також побічних (позитив­них або від'ємних) ефектів, які виявляються одночасно з основним.


Б.10 При дослідженні ефективності доба­вок, які розробляються заново, в обов'язко­вому порядку слід вивчити вплив вибраного оптимального дозування добавки на такі показники якості матеріалу:

  • бетонна суміш - легкоукладальність (за ГОСТ 10181.1), водо- та розчиновідділення (за ГОСТ 10181.4);

  • бетон - міцність на стиск (за ГОСТ 10180), висолоутворення, захисні властивості бетону по відношенню до сталевої ар­матури (за цим стандартом). За базу порівняння приймають контрольний склад. Відмова від дослідження будь-якого з названних показників якості повинна бути обгрунтована.

Для добавок, що викликають корозію ар­матури, слід обмежити галузь їх застосування в залізобетоні.

Б.11 Добавки повинні відповідати крите­ріям ефективності за ДСТУ Б В.2.7-65.

Б.8 Область оптимальной дозировки до­бавки выбирают следующим образом. Изго­тавливают бетонные смеси и бетоны с дози­ровками, равными граничным значениям ве­личин, указанных в таблице Б.2, и с 2-4 про­межуточными дозировками. По величине кри­териев эффективности (по ГОСТ 24211) опре­деляют область оптимальной дозировки до­бавки.


Для уточнения оптимальной дозировки повторно изготовляют бетонную смесь и бетон с 2-4 дозировками добавки, отличаю­щимися друг от друга среди оптимальных дозировок на 20-30 %. Величину оптимальной дозировки определяют по 3.9д).

Б.9 Наряду с основным положительным эффектом следует определять наличие воз­можных вторичных положительных эффек­тов, являющихся следствием основного эф­фекта, а также побочных (положительных или отрицательных) эффектов, проявляющихся одновременно с основным.

Б.10 При исследовании эффективности вновь разрабатываемых добавок в обязатель­ном порядке следует изучить влияние выбран­ной оптимальной дозировки добавки на сле­дующие показатели качества материала:

  • бетонная смесь - удобоукладываемость (по ГОСТ 10181.1), водо- и раствороотделение (по ГОСТ 10181.4);


  • бетон - прочность на сжатие (по ГОСТ 10180), высолообразование, за­щитные свойства бетона по отноше­нию к стальной арматуре (по настоя­щему стандарту). За базу сравнения принимают контрольный состав. От­каз от исследования любого из назван­ных показателей качества должен быть обоснован.

Для добавок, вызывающих коррозию арматуры, следует ограничить область их при­менения в железобетоне.

Б.11 Добавки должны удовлетворять кри­териям эффективности по ГОСТ 24211.

с.36 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток В

(обов'язковий)

Визначення корозійного впливу протиморозних добавок на бетон

B.1 3 вибраним оптимальним дозуванням добавки виготовляють дрібнозернисту бетон­ну суміш складу 1:3 за масою (цемент: запов­нювач).

Глибина занурення конуса "СтройЦНИЛ" (ГОСТ 5802) для суміші 6-8 см.

В.2 3 бетонної суміші виготовляють зраз­ки-балочки (3 шт.) розміром 4х4х16 см.

В.3 Зразки зберігають за 8.1.3.4 протягом 28 діб.

В.4 Потім зразки розморожують при температурі (20±5)°С протягом 1-2 год, роз­палублюють та проводять подальше випробу­вання, яке полягає в тому, що зразки піддають поперемінному охолодженню та нагріванню у повітряних умовах. Охолодження проводять при температурі мінус (15±5)°С, при швидкос­ті змінення температури (3-5)°С/год. Кількість циклів випробування - 50.


В. 5 Оцінка результатів за 8.1.4.4.

Приложение В

(обязательное)

Определение коррозионного воздействия противоморозных добавок на бетон

B.1 С выбранной оптимальной дози­ровкой добавки изготавливают мелкозер­нистую бетонную смесь состава 1:3 по массе (цемент : заполнитель).

Глубина погружения конуса "Строй­ЦНИЛ" (ГОСТ 5802) для смеси 6-8 см.

В.2 Из бетонной смеси изготавливают образцы-балочки (3 шт.) размером 4х4х16 см.

В.3 Образцы хранят по 8.1.3.4 в течение 28 суток.

В.4 Затем образцы оттаивают при темпе­ратуре (20±5)°С в течение 1-2 ч, распалубли-вают и производят дальнейшее испытание, которое заключается в том, что образцы под­вергают попеременному охлаждению и нагре­ванию в воздушных условиях. Охлаждение производят при температуре минус (15±5)°С. нагревание - при температуре (15+5)°С при скорости изменения температуры (3-5)°С/ч. Количество циклов испытания - 50.

8.5 Оценка результатов по 8.1.4.4.

с.37 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток Г

(обов'язковий)

Визначення утворення висолів на поверхні бетону

Г.1 Виготовляють серію з трьох зразків-призм розміром 7х7х28 см з бетону основного складу. Умови виготовлення бетону та збері­гання зразків - в залежності від призначення добавки.

Г.2 Після тверднення зразків за заданим технологічним режимом їх занурюють у вер­тикальному положенні на 3-5 см в індивіду­альну ємкість з водою, обдувають повітрям з температурою (20±5)°С не менше 3 год що­денно протягом 7 діб.

Г.3 Наявність висолів на відкритій поверх­ні зразків відмічають візуально за появою виц­вітів або нальоту солі.

Г.4 Відсутність висолів свідчить про мож­ливість застосування добавки, що випробову­ється, у бетоні будь-якої конструкції, виготов­леному на даному виді цементу та за умови задовольняти іншим вимогам.

Г.5 Наявність висолів свідчить про немож­ливість застосування добавки у бетоні, кон­струкціях, виготовленому на даному виді це­менту, до яких пред'являють вимогу відсут­ності висолів.

Приложение Г (обязательное)

Определение образования высолов на поверхности бетона

Г.1 Изготавливают серию из трех образ­цов-призм размером 7х7х28 см из бетона ос­новного состава. Условия изготовления бето­на и хранения образцов - в зависимости от назначения добавки.

Г.2 После твердения образцов по задан­ному технологическому режиму их погру­жают в вертикальном положении на 3-5 см в индивидуальную емкость с водой, обдувают воздухом с температурой (20±5)°С не менее 3 ч ежедневно в течение 7 суток.

Г.3 Наличие высолов на открытой поверх­ности образцов отмечают визуально по появ­лению выцветов или налету соли.

Г.4 Отсутствие высолов свидетельствует о возможности применения испытуемой добав­ки в бетоне любой конструкции, изготовлен­ном на данном виде цемента и при условии удовлетворения другим требованиям.

Г.5 Наличие высолов свидетельствует о невозможности применения добавки в бетоне, конструкциях, изготовленном на данном виде цемента, к которым предъявляется требование отсутствия высолов.

с.38 ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96)


Додаток Д (інформаційний)

Бібліографія


[1] Довідник хіміка Том 3

Хімічна рівновага та кінетика, властивості розчинів, електродні процеси

Москва-Ленінград

Хімія

1965

Приложение Д

(информационное)

Библиография


[1] Справочник химика Том 3

Химическое равновесие и кинетика, свойства растворов, электродные процессы

Москва-Ленинград

Химия

1965

ДСТУ Б В.2.7-69-98 (ГОСТ 30459-96) с.39



УДК Ж19



Ключові слова: добавки для бетонів, відбір проб, визначення ефективності, відповідність критерію ефективності, ефективність на ви­робництві, ефективність нових добавок

Ключевые слова: добавки для бетонов, отбор проб, определение эффективности, соответст­вие критерию эффективности, эффективность на производстве, эффективность новых доба­вок






















Коректор - Н.Я.Козяр

Комп'ютерна верстка - В.Б.Чукашкіна Відповідальний за випуск - В.М.Чеснок Укрархбудінформ

252133, Київ-133, бульвар Лесі Українки, 26

Введено: «ИМЦ» ( г. Киев, ул. М. Кривоноса, 2а; т/ф. 249-34-04 )