10.4 Якість продукції підтверджується :

- вхідним контролем сировини та матеріалів;

- приймальним контролем готової продукції.

10.5 Вхідний контроль сировинних матеріалів здійснюють згідно з ГОСТ 24297 відповідно до переліку матеріалів, що підлягають вхідному контролю, затвердженому у встановленому порядку та діючому на підприємстві-виробнику.

10.6 Для перевірки відповідності виробів вимогам цього стандарту виробник проводить приймально-здавальні та періодичні випробування.

Періодичним випробуванням піддають вироби, які пройшли приймально-здавальні випробування.

10.7 Для проведення випробувань вироби відбирають із різних місць партії в кількості відповідно до таблиці 10.1.

Відібрані вироби перевіряють на відповідність вимогам даного стандарту за розмірами, зовнішнім виглядом та правильністю форми, наявністю та величиною дефектів зовнішнього вигляду, якістю випалення, потім випробовують.

Таблиця 10.1

Назва показника

Кіль-кість відіб-раних зразк-ів, шт.

Вид випробувань

Періодичність

Метод випробувань

прий-мально-здавальні

періо-дичні

Зовнішній вид, якість випалення

35

+

-

Кожна партія

9.4; 9.5; 9.7-9.10; 9.13

Відхил від номінальних розмірів, товщина зовнішніх стінок

+

Те саме

9.6

Відхил від перпендикулярності граней

+

»

9.9

Відхил від площинності виробу

+


»

9.10

Колір

+

»

9.4

Наявність тріщин

+

»

9.7

Наявність вапняних включень

5

+

Кожна партія та при зміні сировини та технології

9.11

Наявність висолів

5

+

Один раз на місяць та при зміні сировини та технології

9.12

Середня густина

5

+

Кожна партія

ДСТУ Б. В.2.7-42

Водопоглинання

+

Кожна партія та при зміні сировини та технології

ДСТУ Б. В.2.7-42

Кінець таблиці 10.1

Назва показника

Кіль-кість відіб-раних зразк-ів, шт.

Вид випробувань

Періодичність

Метод випробувань

прий-мально-здавальні

періо-дичні

Відповідність лицьової поверхні зразкам-еталонам

15

+

Кожна партія

9.13

Границя міцності при стиску

10 або 10 пар-них поло-винок

+

Те саме

ГОСТ 8462; 9.15

Границя міцності при згині

5

+

+

»

ГОСТ 8462

Теплопровідність

5

+

Один раз на рік, а також при постановці продукції на виробництво, при зміні технології, сировини, матеріалів та за вимогою споживача

9.16; 9.17

Морозостійкість

5

+

Один раз на квартал та при зміні сировини та технології

ДСТУ Б В.2.7-42

Ефективна сумарна питома активність природних радіонуклідів

Сиро-вина

+

Один раз на рік

ДБН В.1.4-2.01

Маркування

Партія

+

Кожна партія

9.20; 9.21

Пакування

»

+

Те саме

9.20; 9.21

Комплектність

»

+

»

9.20

Маса

10

+

Один раз на квартал

ДСТУ Б В.2.7-42

10.8 Періодичні випробування виробів за показниками водопоглинання, наявність висолів і вапнякових включень, морозостійкість та теплопровідність проводять також кожен раз під час зміни сировини та технології.

Результати періодичних випробувань розповсюджуються на всі партії виробів на термін до наступних періодичних випробувань.

10.9 Комплектність, пакування і маркування перевіряють не менше ніж на трьох випадково відібраних піддонах або контейнерах в кожній партії.

10.10 При отриманні незадовільних результатів приймально-здавальних або періодичних випробувань хоча б за одним показником проводять повторну перевірку цього показника на подвійній кількості зразків, відібраних від тієї ж партії.

10.11 При незадовільних результатах повторних випробувань за фізико-технічними показниками партія прийманню не підлягає. Виробник припиняє виробництво та відвантаження, виявляє та усуває причини виробництва неякісної продукції, після чого відновлює виробництво, контроль відповідно до встановленого порядку та відвантаження виробів.

10.12 При виявленні невідповідної продукції замовником перевірка продукції здійснюється у споживача в присутності представника виробника. Кількість виробів із дефектами визначають методом відбору 5 % виробів від партії. При визначенні кількості невідповідної продукції необхідно враховувати дотримання вимог щодо транспортування і зберігання цегли.

10.13 Кожну партію виробів або її частину при відвантаженні одному споживачу виробник супроводжує документом про якість встановленої форми, в якому вказує:

- найменування, адресу підприємства-виробника та його знак для товарів і послуг;

- номер та дату видачі документа про якість;

- умовну познаку виробів;

- номер партії згідно з ярликами (паковальними листами);

- результати випробувань;

- кількість продукції в партії (шт. умовної цегли);

- штамп ВТК та підпис відповідальної особи;

- знак відповідності відповідно до ДСТУ 2296 для сертифікованих виробів;

- клас застосування згідно з паспортом радіаційної якості.

До партії додають інструкцію щодо використання виробів та копію сертифіката відповідності, якщо продукція сертифікована.

10.14 При проведенні експортно-імпортних операцій зміст супровідного документа про якість погоджується у договорі на поставку продукції.

10.15 Вимоги безпеки розділу 6 контролюють у процесі підготовки та постановки продукції на виробництво, в процесі виробництва та за вимогами органів Держнагляду.

11 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

11.1 Оцінювання відповідності керамічної цегли та каменів вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд (далі – Технічний регламент) здійснюється шляхом сертифікації призначеним в установленому порядку органом з оцінки відповідності (далі – орган оцінки) за технічними вимогами, регламентованими у розділі 5 цього стандарту.

11.2 Оцінювання відповідності керамічної цегли та каменів – відповідно до запроваджених положень Технічним регламентом, ДСТУ Б А.1.2-1, ДСТУ-Н Б А.1.1 -83, розділом 11 цього стандарту.

11.3 Сертифікація керамічної цегли та каменів здійснюється із застосуванням наступних процедур оцінювання відповідності та з урахуванням вимог Технічного регламенту модулів оцінювання відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах з підтвердження відповідності, затвердженого постановою
Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. № 1585:

1) випробування виробником виробу певного типу;

2) здійснення контролю за виробництвом на підприємстві;

3) випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

4) подальше випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

5) випробування органом оцінки виробу певного типу;

6) випробування органом оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;

7) проведення органом оцінки перевірки та оцінки системи контролю за виробництвом;

8) перевірка органом оцінки системи якості виробництва;

9) проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи контролю за виробництвом;

10) проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи якості виробництва;

11) випробування органом оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві, ринку або будівельному майданчику відповідно до програми аудиту.

Процедури оцінки відповідності 1-4 реалізуються виробником, а 5-11 – органом оцінки.

Сертифікація продукції може здійснюватись також із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва) або модулем F (перевірка продукції).

11.4 Для кожного окремого виробництва керамічної цегли та каменів орган оцінки на підставі аналізу факторів, наведених у пункті 20 Технічного регламенту, конкретизує перелік процедур оцінювання відповідності, зазначених у розділі 11 цього стандарту.

11.5 Усі застосовані при сертифікації продукції процедури оцінювання відповідності документуються виробником.

11.6 Відсутність на підприємстві, що виготовляє керамічну цеглу та камені, контролю за виробництвом згідно ДСТУ-Н Б А.1.1-83 унеможливлює наявність позитивного висновку щодо видачі сертифіката відповідності.

11.7 Наявність системи якості виробництва керамічної цегли та каменів не є обов'язковою вимогою при сертифікації продукції. Відповідність системи контролю за виробництвом вимогам ДСТУ ISO 9001 є достатньою для позитивної оцінки цієї системи.

Заявник повинен інформувати уповноважений орган, який видав сертифікат перевірки виробів, про всі суттєві зміни перевірених виробів.

12 ПРАВИЛА ЗАСТОСУВАННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ

12.1 Керамічна цегла та камені використовуються відповідно до будівельних норм та правил для мурування несучих та самонесучих огороджувальних конструкцій житлових, громадських і виробничих будинків.

12.2 Повнотіла цегла може використовуватися для мурування фундаментів, зовнішньої час тини димових труб, промислових та побутових печей.

12.3 Забороняється застосовувати порожнисті вироби, а також цеглу напівсухого пресування для зовнішніх стін приміщень із вологим режимом без нанесення на внутрішні поверхні пароізоляційних покриттів.

12.4 Забороняється застосовувати порожнисті вироби та цеглу напівсухого пресування для мурування стін приміщень із мокрим режимом, зовнішніх стін підвалів, цоколів та фундаментів.

12.5 Лицьову цеглу призначено використовувати для обличкування несучих стін одно-, двоповерхових будинків і котеджів, самонесучих стін багатоповерхових будівель, цоколів, зведення архітектурних споруд, а також при ремонті або реконструкції житлово-громадських і промислових будинків.

12.6 Проектування конструкцій із використанням виробів здійснюється відповідно до ДБН В.2.6-31.

12.7 Укладати вироби необхідно у відповідності з рекомендаціями будівельних норм з урахуванням вимог СНиП ІІ-22.

13 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

13.1 Виробник гарантує відповідність виробів вимогам даного стандарту за умови додержання вимог до транспортування, зберігання і застосування, встановлених даним стандартом.

ДОДАТОК А

(довідковий)

РЕКОМЕНДОВАНІ ФОРМИ І РОЗМІРИ ВИРОБІВ ПЛАСТИЧНОГО ФОРМУВАННЯ ТА НАПІВСУХОГО ПРЕСУВАННЯ


ДОДАТОК Б

(довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

EN 771-1:2003 Specification for masonry units – Part 1 :Clay masonry units (Технічні умови на стінові блоки – Частина 1. Стінові блоки з глини)

ГОСТ 530-2007 Кирпич и камни керамические. Общие технические условия (Цегла та камені керамічні. Загальні технічні умови)

Код УКНД 91.100.25


Ключові слова: вироби рядові, вироби лицьові, цегла керамічна, камені керамічні, марка за міцністю, марка за морозостійкістю, теплопровідність, зовнішні і внутрішні стіни.

25