7.4 Вимоги до бетону і розчину

7.4.1 Бетони (важкий і дрібнозернистий), що застосовуються для основних шарів панелей, повинні задовольняти вимоги ДСТУ Б В.2.7-43. Розчин, що використовується при виготовленні панелей, повинен задовольняти вимоги ДСТУ Б В.2.7-23.

7.4.2 Фактична міцність бетону (у віці 28 діб і відпускна) повинна відповідати потрібній, що призначається згідно з ГОСТ 18105 залежно від класу бетону за міцністю на стиск, який встановлено в робочій документації, і показника фактичної однорідності міцності бетону.

7.4.3 Фактична міцність розчину зовнішнього захисно-декоративного і внутрішнього опоряджу вального шарів панелей (у віці 28 діб і відпускна) повинна бути не нижче нормованої міцності.

7.4.4 Фактичні значення об'єму міжзернових пустот і об'єму залученого повітря в ущільненій бетонній суміші не повинні перевищувати значень, що наведені в 6.2.2.1.

7.4.5 Морозостійкість бетону і розчину і водонепроникність бетону повинні відповідати маркам за морозостійкістю і водонепроникністю, встановленим у проектній документації на конкретні будівлі і вказаним у замовленні на виготовлення панелей.

7.5 Вимоги до арматурних і закладних виробів

7.5.1 Марки і класи сталі для арматурних і закладних виробів повинні відповідати вказаним у робочих кресленнях панелей.

7.5.2 Зварні арматурні і закладні вироби повинні відповідати вимогам ГОСТ 10922 і ГОСТ 23279.

7.6 Вимоги до теплоізоляційного шару

7.6.1 Міцність матеріалів і виробів теплоізоляційного шару при 10 %-ному стиску для панелей, при виготовленні яких бетон зовнішнього або внутрішнього шару укладають по теплоізоляційному шару, повинна бути така, щоб стиск теплоізоляційного шару не перевищував 6 % при тиску, що створюється масою шару бетону, що укладається на нього.

Допускається застосовувати теплоізоляційні плити деформативністю при вказаному тиску від 6 % до 15 % (напівжорсткі плити згідно з ГОСТ 16381) у поєднанні з теплоізоляційними виробами, деформативність яких не перевищує 4 %.

При цьому шар жорсткіших теплоізоляційних плит слід укладати по шару менш жорстких плит.

7.6.2 Вологість теплоізоляційних виробів при укладанні в панелі (початкова вологість) не повинна перевищувати вологості (масової вологості), що допускається, встановленої в стандартах на вироби конкретного виду.

7.6.3 Вологість теплоізоляційного шару при відпуску панелей споживачеві (відпускна вологість) не повинна перевищувати вологості (масової вологості), що граничне допускається, встановленої для теплоізоляційних виробів, з яких виконаний цей шар, більше ніж на 5 % за масою.

7.6.4 Теплоізоляційні плити повинні укладатися в панелі щільно одна до одної. При розташуванні теплоізоляційних плит у декілька шарів шви між плитами в кожному з шарів повинні бути зміщені по відношенню до швів між плитами в суміжних шарах не менше ніж на товщину шару.

Розкладка теплоізоляційних плит повинна відповідати вказаній у робочих кресленнях панелей.

7.6.5 Зазори між торцями теплоізоляційних плит і зазори в місцях їх примикань до форми повинні бути захищені від затікання бетонної суміші і її складової – розчину. Місця розташування зазорів і способи захисту від попадання бетонної суміші повинні бути вказані в робочих кресленнях кожної конкретної панелі.

7.7 Вимоги до маси панелей

7.7.1 Відхил фактичної маси панелей при відпуску їх споживачеві від номінальної маси, що вказана в робочій документації, не повинен перевищувати ±10 %.

7.7.2 Номінальну відпускну масу панелей з основними шарами з бетону слід приймати з урахуванням фактичної середньої густини бетону на підприємстві-виробнику, яка визначена за результатами випробувань.

7.8 Вимоги до зовнішнього вигляду і якості поверхонь панелей

7.8.1 Вигляд і якість опорядження зовнішніх лицьових поверхонь панелей повинні задовольняти вимоги проектної документації і відповідати еталонам обробки, затвердженим за узгодженням із замовником.

7.8.2 Типи встановлених у панелях вікон і балконних дверей, їх забарвлення, скління і комплектування підвіконними плитами, зливами і залізними виробами повинні відповідати замовленню на виготовлення.

7.8.3 Якість бетонних поверхонь панелей повинна задовольняти вимоги ДСТУ Б В.2.6-2 до поверхонь категорій, вказаних у стандарті або робочій документації на ці панелі.

7.8.4 На ділянках поверхонь, призначених для утворення зон у стиках, що герметизуються, а також для наклеювання повітроізоляції, не повинно бути:

- раковин діаметром більше 3 мм і завглибшки більше 2 мм;

- місцевих напливів і западин заввишки (завглибшки) більше 2 мм;

- сколів бетону ребер завглибшки більше 2 мм і завдовжки більше 30 мм на 1 м ребра.

7.8.5 На поверхнях панелей не повинно бути жирових і іржавих плям.

7.8.6 На обличкованих поверхнях панелей не повинно бути плиток, що відшарувалися. Якість швів між плитками повинна відповідати еталону опорядження (див. 7.8.1).

У бетоні і розчині панелей, що поставляються споживачеві, не повинно бути тріщин, за винятком місцевих поверхневих тріщин завширшки не більше 0,2 мм.

7.9 Вимоги до матеріалів і комплектуючих виробів

7.9.1 В'яжучі, заповнювачі, добавки і вода, що використовуються для приготування бетону, повинні відповідати для важкого і дрібнозернистого бетону ДСТУ Б В.2.7-43.

Матеріали, що використовуються для приготування розчину, повинні задовольняти вимоги ДСТУ Б В.2.7-23.

7.9.2 Для влаштування теплоізоляційного шару в панелях слід застосовувати теплоізоляційні плити відповідно до 6.3.2. Можуть використовуватися також інші ефективні теплоізоляційні мате ріали, що задовольняють вимоги цього стандарту і забезпечують потрібний у конкретних умовах експлуатації будівель опір теплопередачі для панелей протягом всього строку їх служби, що передбачається.

7.9.3.Для армування панелей слід використовувати арматурну сталь, що задовольняє вимоги ДСТУ 3760 або ГОСТ 5781 і ГОСТ 10884 для стрижньової арматури та ГОСТ 6727 для арматурного дроту.

7.9.4 Сталь для виготовлення закладних деталей і монтажних петель повинна задовольняти вимоги, встановлені в ДСТУ Б В.2.6-2.

7.9.5 Вікна і балконні двері, що встановлюються в панелях, повинні задовольняти вимоги ГОСТ 11214, ГОСТ 21519, ДСТУ Б В. 2.6-15, ДСТУ Б В.2.6-23, ДСТУ Б В. 2.6-24 (ГОСТ 24700), ДСТУ Б В.2.6-47, а для зовнішніх дверей – ГОСТ 475.

7.9.6 Лакофарбові і облицювальні матеріали і мастики, що використовуються для опорядження панелей, а також для гідроізоляційних, пароізоляційних і антикорозійних покриттів, повинні задовольняти вимоги відповідних стандартів і в передбачених нормативними актами випадках мати сертифікати відповідності.

7.10 Межа вогнестійкості

Панелі повинні задовольняти вимоги ДБН В.1.1-7 щодо межі вогнестійкості ЕІ та межі поширення вогню М, які визначаються у робочих кресленнях панелей відповідно до ступеня вогнестійкості будівельного об'єкта.

8 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

8.1 Приймати панелі слід партіями відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-2 і цього стандарту. До складу партії включають вироби одного типу з бетону одного класу за міцністю на стиск і однієї марки за середньою густиною, виготовлені за однією технологією з матеріалів одного виду і якості протягом не більше однієї доби.

8.2 Приймають панелі за результатами вхідного і операційного контролю, періодичних і приймальних та типових випробувань.

8.3 Перелік характеристик панелей, що визначаються при вхідному і операційному контролі, повинен відповідати ДСТУ Б В.2.6-2 з додатковим операційним контролем наступних показників:

- вологість матеріалу плит утеплювача до укладання у форму;

- правильність положення і анкеровки гнучких зв'язків і арматури жорстких зв'язків;

- фактична товщина залізобетонних шарів панелей;

- фактична товщина теплоізоляційного шару;

- правильність укладання плит утеплювача і встановлення протипожежних вкладишів;

- наявність і число прорізів у плитах утеплювача в місцях розташування елементів зв'язків, якість закладення прорізів;

- наявність і правильність установлення дерев'яних пробок для кріплення віконних і дверних блоків;

- наявність і якість ґрунтовок.

8.4 Перелік показників, що визначаються за результатами періодичних випробувань

8.4.1 Періодичні випробування параметрів панелей, що контролюються для визначення відповідності панелей необхідним значенням, повинні проводитися при постановці на виробництво, при зміні технології виробництва або використовуваних матеріалів і комплектуючих виробів, а також періодично – в терміни, вказані в робочій документації.

Періодичність випробувань наведена в таблиці 5.

8.4.2 Панелі, призначені для випробувань за показниками опору силовим діям, повинні задовольняти вимоги стандарту і робочої документації на них.

8.4.3 Залежно від конкретної конструкції, прийнятого виду опорядження і особливостей технології виробництва панелей до показників панелей, що контролюються за результатами періодичних випробувань, допускається, окрім показників, наведених у таблиці 5, відносити також:

- відпускну вологість теплоізоляційного шару тришарових панелей;

- міцність зчеплення облицювальних плиток із бетоном або розчином;

- відхили геометричних параметрів, точність яких залежить від нерознімних елементів форм.

Таблиця 5

Назва показника

Періодичність випробувань

Опір статичному навантаженню на верхню грань панелі

Зсув зовнішнього шару по відношенню до внутрішнього при випробуваннях залізобетонних шарів на зсув

Опір вітровому або сейсмічному навантаженню

Опір навантаженню від навісного обладнання

Опір ударному навантаженню

Один раз на рік

Марка бетону за морозостійкістю та водонепроникністю

Один раз на три місяці

Приведений опір теплопередачі

Один раз на три роки

Звукоізоляція в нормованому діапазоні частот

Те саме

8.4.4 Відпускну вологість теплоізоляційного шару слід контролювати за результатами випробувань проб, відібраних із трьох готових панелей, не рідше двох разів на місяць.

Оцінювати фактичну відпускну вологість матеріалів слід за результатами перевірки кожного контрольованого виробу за середнім значенням вологості відібраних з нього проб.

8.4.5 Міцність зчеплення облицювальних плиток із розчином або бетоном панелей слід контролювати не рідше одного разу на місяць. Оцінювати міцність слід за середнім значенням результатів випробувань зразків, відібраних із п'яти готових панелей, що входять до складу однієї прийнятої партії панелей.

8.4.6 Контроль за показниками точності геометричних параметрів панелей слід проводити не рідше одного разу на місяць на вибірці з однієї партії панелей. Об'єм вибірки і правила оцінки результатів контролю – відповідно до 8.5.5.

8.5 Показники, що визначаються за результатами приймально-здавальних випробувань

8.5.1 Приймання панелей за результатами приймально-здавальних випробувань проводять за наступними показниками:

- міцність бетону і розчину;

- відповідність закладних деталей, арматурних виробів і міцності їх зварних з'єднань, а також монтажних петель робочим кресленням;

- точність геометричних параметрів панелей;

- товщина захисного шару бетону;

- ширина розкриття тріщин;

- якість бетонних поверхонь;

- міцність зчеплення облицювальної плитки з бетоном або розчином;

- маса виробів;

- зовнішній вигляд.

8.5.2 Міцність бетону контролюють у порядку, передбаченому ГОСТ 18105. Контроль міцності розчину (у проектному віці і відпускної) проводять для кожної партії виробів за результатами випробувань не менше однієї серії зразків, виготовлених з однієї проби розчину, але не рідше одного разу в зміну.

8.5.3 Відповідність закладних деталей, арматурних виробів і міцності їх зварних з'єднань, а також монтажних петель робочим кресленням контролюють при їх прийманні в арматурному цеху.

8.5.4 Відповідність точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, ширину розкриття тріщин, якості бетонних поверхонь і маси виробів вимогам робочої документації перевіряють за наслідками вибіркового одноступінчастого контролю згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

8.6 Відповідність встановленим вимогам зовнішнього вигляду виробів (відсутність жирових і іржавих плям, напливів бетону на закладних деталях і монтажних петлях, оголень арматури, наявність і правильність нанесення маркувальних написів і знаків, наявність гідроізоляційних і антикорозійних покриттів, наявність, комплектність і якість опорядження заповнення отворів, відповідність опорядження зовнішніх поверхонь затвердженому еталону) перевіряється суцільним контролем виробів, що входять у партію. Дефектні вироби повинні бракуватися.

8.7 За результатами приймання на кожну прийняту партію складають документ про якість панелей, що поставляються, відповідно до ДСТУ Б В 2.6-2.

Додатково в документі про якість необхідно вказувати:

- марку бетону за морозостійкістю зовнішнього шару панелей;

- щільність і теплопровідність плит утеплювача теплоізоляційного шару;

- вид опорядження зовнішніх лицьових поверхонь із вказівкою виду матеріалу опорядження або облицювального матеріалу з посиланнями на відповідні стандарти.

За наявності в панелях шарів із розчину в документі про якість слід наводити показники: марку розчину за міцністю, відпускну міцність і марку за морозостійкістю.

8.8 Типові випробування проводяться під час постановки продукції на виробництво, а також у разі внесення змін у конструкцію панелей, використання нових матеріалів або технологій.

До типових випробувань включається перевірка відповідності конструкції панелі усім вимогам, що сформульовані в таблиці 1 залежно від конструктивного типу.