Настройка яскравості та контрастності еталонного дисплея повинна бути визначена виробником, який призначив цей дисплей; настройка повинна відповідати вимогам розділу 5 цієї частини ISO 9241 або перевищувати їх.

Примітка. Процедура вимірювання яскравості та контрастності наведена в цій частині ISO 9241.


За бажанням виробника настроювання випробуваного дисплея повинне бути або:

a) фіксованим, встановленим виробником, або

b) регульованим учасниками випробувань відповідно до індивідуальних оптимумів. Обидва дисплеї перед випробуваннями повинні бути прогріті протягом 20 хв.

Учасник випробувань повинен сидіти на стільці, який відповідає вимогам ISO 9241-5.


С.5 Методи

С.5.1 Об'єкт випробувань

Об'єктом випробувань повинен бути псевдотекст, створений з набору знаків, пов'язаних з восьмирозрядним однобайтним кодуванням за ISO/IEC 8859, у якому зосереджені набори знаків для різних мов. Якщо система не може надати користувачеві знайомий алфавіт, текст повинен бути переданий знаками з двобайтним кодуванням (наприклад, азіатські ієрогліфи). В цьому разі використовувана мова повинна бути чітко визначена. Під час кожного випробування використовують певну підгрупу знаків (наприклад, «А» ... «Z», «а»...«z» та «0» ... «9»). Для обох дисплеїв використовується одна й та ж сама підгрупа.

Псевдотекст повинен формуватися з набору знаків відповідно до таких обмежень.

— Псевдотексти повинні складатися з блоків знаків, розташованих довільно та розділених пробілами.

— Тексти як на випробовуваному, так і на еталонному дисплеї повинні містити постійну кількість рядків і постійну кількість знаків у рядку (включаючи пробіли).

— Кількість знаків у рядку обирають так, щоб довжина рядка (у сантиметрах) не менше ніж у 25 разів перевищувала відстань між рядками (це — висота екрана, поділена на максимальне число рядків). Проте, у рядку повинно бути не менше ніж 30 знаків (включаючи пробіли). Повна кількість знаків у псевдотексті повинна бути в межах 400 — 600, включаючи пробіли. Блоки псевдотексту (див. С.5.2) повинні мати такі розміри, щоб на екрані могло розміщуватись 5 блоків одночасно (по одному у кутах і один — у середній частині), і щоб вони мінімально перекривали один одного за максимального заповнення площі екрана.

— Кожному з учасників пропонують протягом усього випробування вести підрахунок, скільки разів з'являється один і той же знак (наприклад, учасник X спостерігає за знаком «А», учасник Y —за «R» тощо).

— Кількість кожного із знаків у тексті повинна становити 2 — 3 % від загальної кількості знаків, включаючи пробіли.

— Розміщення знаків обирають довільно, але з тим обмеженням, що рядок не може починатися та закінчуватися одним і тим же самим знаком.

— Тексти повинні містити постійну кількість пробілів. Частина пробілів повинна становити 15 % (тобто, кількість пробілів щодо загальної кількості знаків, включаючи пробіли). Хоча в різних мовах середня довжина слова значно відрізняється, псевдотекст з 15 % пробілів дає можливість отримати практично нормальні тексти з точки зору розподілу довжини їхніх рядків.

Розміщення пробілів обирається довільно з такими обмеженнями:

a) рядок не повинен ні починатися, ані закінчуватися пробілом (усі пробіли — всередині тексту);

b) пробіли не повинні бути поруч один одного (суцільні ряди знаків розділяються тільки одним пробілом);

c) мінімальна довжина ряду — 2 знаки.


С.5.2 Процедура

Зображення псевдотексту блоком знаків розміщують в одному з п'яти місць екрану. Задача учасників випробувань переглянути текст та ідентифікувати наявність у ньому цільових знаків.

Місцями розміщення блоків псевдотексту є верхній лівий, верхній правий, нижній лівий, нижній правий кути та центр екрана. Центральний блок повинен бути розміщений так, щоб середній знак блока знаходився приблизно в центрі активної зони екрана. Текст у кожному з чотирьох кутів розміщують так, щоб він межував з кутом екрана.

Учасникам повідомляють, що метою випробувань є оцінка якості зображення на дисплеї. Якщо виробник випробовуваного дисплея вважає, що під час проведення експерименту учасники випробувань можуть настроювати яскравість і контрастність, їм надають можливість настроїти випробовуваний дисплей до такого рівня, якому вони надають перевагу. Яскравість і контрастність еталонного дисплея настроюють відповідно до інструкцій виробника. Учасники випробувань не беруть участі в цьому настроюванні.

Виробники повинні знати, що якщо користувачу дозволяється настроювати дисплей, то це може допомогти ідентифікувати випробовуваний дисплей та вплинути на результати випробувань. Цього можна уникнути, запропонувавши користувачеві застосувати органи регулювання перед випробуванням, а потім проводити випробування, видаливши органи регулювання.

Порядок виведення п'яти блоків тексту у п'ять місць розташування — довільний. Учасника випробувань інструктують, як вивчати псевдотекст від верхнього рядка до нижнього та відзначати кожну появу цільового знака. Щоб уникнути проблем впливу початкового навчання, перед основним експериментом учасники тренуються, принаймні, на десяти псевдотекстах (тобто проходять 10 тренувань). Залишок навчання повинний бути присвячений зміні порядку пред'явлення подразників у границях основного експерименту. Під час проведення тренувань слід використовувати розміщення псевдотексту на будь-якому з п'яти можливих місць розміщення на екрані. Тренування повинні бути проведені як на випробовуваному, так і на еталонному дисплеї.

Тренування продовжують доти, доки робота учасника випробувань із будь-яким блоком псевдотексту не стане безпомилковою. Не слід використовувати дані, отримані під час тренувань, для оцінювання якості дисплея.

Під час проведення тренувань вимірюють час, що його витратив учасник для ідентифікації наявності цільових знаків у кожному блоці псевдотексту і фіксують кількість помилок, допущених учасником (див. С.6). Учаснику випробувань між тренуваннями дозволяють відпочити до 1 хв за мінімального відпочинку 10 с.

Учасників випробувань навчають, як необхідно відмічати натисканням на певні клавіші чи кнопки: початок випробування; підрахунок розпізнаних знаків; та зупинення випробувань.

Для цієї мети може використовуватися клавіатура або інший придатний вхідний пристрій. У разі використання клавіатури клавіша ENTER повинна означати початок/зупинення випробувань, а пробіл — підрахунок розпізнаних знаків.

Час від початку де припинення випробувань вважають тривалістю випробувань.

Учасників випробувань попереджають про те, що необхідно працювати, за можливості, швидко та з мінімальною кількістю помилок.

Половина учасників спочатку використовує еталонний дисплей, а інша половина — випробовуваний.

По закінченні виконання візуальної задачі учасникам випробувань пропонують оцінити якість дисплея, використовуючи дев'ятибальну шкалу, де 1 — «погано», а 9 — «дуже добре». По завершенні випробувань учасникам також пропонують оцінити якість дисплея з точки зору візуального комфорту. Використовують наведену нижче шкалу.

Такі письмові інструкції повинні бути надані учасникам випробувань, щоб пояснити їм, якими мають бути їхні відповіді.

«Ми пропонуємо вам позначити, як ви оцінюєте дисплей, який ви тільки-но використали, з точки зору візуального комфорту. Вам слід обвести цифру, що відповідає вашій оцінці».


1

2

3

4

5

6

7

8

9

Погано

Нейтрально

Дуже добре


Примітка. Приклад інструкцій для учасників випробувань наведений у С.5.4.


С.5.3 Умови задачі

Характеристики дисплеїв (розміри знаків, розділення, кут зору, шрифти тощо) як випробовуваного, так і еталонного, повинні визначатися виробником, котрий призначає дисплей. Ці характеристики повинні бути зазначені в сертифікаті відповідності.

— І для випробовуваного, і для еталонного дисплея повинен використовуватися однаковий набір шрифту, що відповідає основним вимогам до розміру і форми знаків та пробілів між ними, наведеним у 5.4, 5.5, 5.6, 5.8, 5.9, 5.10 та 5.11.

— Впродовж усього експерименту для кожного з учасників використовують певний цільовий знак.

— Цільовий знак повинен мати проміжні відмінності від інших знаків (наприклад, не треба використовувати О, 0 чи Q). Цей метод випробувань не призначений для оцінювання властивостей шрифту.

— Кількість цільових знаків у різних псевдотекстах не повинна бути постійною.

— Загальна кількість цільових знаків протягом випробувань повинна бути постійною для кожного дисплея. Учасники випробувань не повинні бути проінформовані про цю кількість.

— Кількість різних псевдотекстів для одного учасника випробувань повинна бути досить великою, щоб уникнути запам'ятовування. Приблизна кількість псевдотекстів — 20 (чи менша, якщо кількість випробувань для одного учасника менша).

— Псевдотексти повинні пред'являтися рівномірно для всіх режимів (дисплеїв) і/чи учасників іспитів.

— Учасники іспитів повинні переглядати текст рядок за рядком, кожен рядок зліва направо чи справа наліво, відповідно до напрямку читання їхньою рідною мовою.

— Відлік часу пошуку повинен починатися відразу після пред'явлення псевдотексту на екрані. Час пошуку повинен закінчуватися, коли учасник випробування відзначає закінчення сторінки псевдотексту.

— Кожного разу, коли ціль розпізнано, учасники випробувань повинні використати кнопку (чи клавішу на клавіатурі). Кількість підрахованих цільових знаків визначає сконцентрованість учасника випробувань. Результати оцінювання експлуатаційних характеристик не враховують при статистичному обробленні, якщо зафіксована кількість розпізнаних цільових знаків відрізняється на 10 % та більше від фактичної їх кількості у блоці.

—Для реєстрації часу старт/стоп учасники випробувань повинні використати іншу кнопку (чи клавішу).

С.5.4 Інструкції для учасників випробувань

Тут наведено приклади інструкцій, які повинні бути уточнені для кожної конкретної ситуації; наприклад, ці інструкції припускають, що клавіатура використовується у країні, в якій напрямок читання національною мовою зліва направо. Інструкції необхідно буде змінити, якщо за пристроєм уведення використовується не клавіатура або якщо напрямок читання тексту інший.

Інструкції повинні бути надані учасникам на папері, наприклад, у такому вигляді. «Дякуємо вам за участь у цих випробуваннях. Мета випробувань — оцінка розбірливості знаків. Будь ласка, пам'ятайте про те, що ми випробуємо дисплей (дисплеї), а не вас!

Вам буде пред'явлений ряд зображень, аналогічних наведеному нижче. Ваша задача знайти усі велики літери «А». Ви повинні читати текст, починаючи з лівого верхнього кута, до нижнього правого, так, якби ви читали звичайну сторінку тексту. Коли ви будете готові почати випробування, натисніть на клавішу ENTER на клавіатурі. Одразу ж після появи псевдотексту в одному з п'яти місць на дисплеї (зверху зліва, зверху справа, внизу зліва, внизу справа або у центрі) починайте пошук. Коли побачите велику літеру «А» натисніть на планку «пробіл» на клавіатурі. Після завершення читання знов натисніть на клавішу ENTER. Будь ласка, вивчайте екран за можливості швидко і точно. Кількість цільових знаків на кожному зображенні різна, тому, будь ласка, уважно читайте, шукайте та визначайте наявність цільової літери на кожному зображенні послідовно, за можливості, швидко і точно. Якщо у вас є питання, будь ласка, задайте їх організатору зараз».





С.6 Залежні вимірювання С.6.1 Загальні положення

Кожний учасник випробувань записує під час проведення експерименту два залежних результати. Дані, отримані під час тренування, в аналізі не враховують. Повинні бути такі залежні вимірювання:

a) середня швидкість пошуку, отримана під час випробувань, із кількістю помилок меншою ніж 10 %;

b) суб'єктивна оцінка візуального комфорту.

Процент помилок, E, визначається як:

де Т0— загальна кількість цільових знаків на сторінці псевдотексту, показаного учаснику випробувань;

Тс— загальна кількість цільових знаків, підрахована учасником випробувань.

Якщо нестача або перевищення кількості знаків занадто великі (1 нестача або перевищення цільового знака для тексту з 10 знаків), із статистичного оброблення ці дані вилучають.

С.6.2 Середня швидкість пошуку

Із зареєстрованих значень часу пошуку Тj, відповідних зарахованим < 10 %) експериментам учасника випробувань експлуатаційних характеристик, середню швидкість пошуку, vs, виражену кількістю знаків, обчислюють за формулою:

де nt — кількість зарахованих експериментів для учасника випробувань;

nс — загальна кількість знаків у псевдотексті (включаючи пробіли).

Примітка. Аналіз величин vs для випробовуваного та еталонного дисплеїв може бути виконаний із використанням послідовної процедури для випробувань, що проводяться одне за одним (див. С.7).


С.6.3 Суб'єктивна оцінка

Кожний учасник випробувань повинен дати суб'єктивну оцінку за дев'ятибальною шкалою візуального комфорту випробовуваного та еталонного дисплеїв.

Примітка. Аналіз цих даних може бути проведений із використанням послідовної, описаної у С.7, процедури для випробувань, що проводяться одне за одним.


С.7 Статистичне оброблення результатів

С.7.1 Загальні положення