7.2  Матеріал конструкцій повинен прийматися відповідно до ДБН В.2.6-163, ДБН В.2.6-165 та інших чинних нормативних документів.

7.3  У будівлях для виробництв із середньо агресивними та сильно агресивними середовищами крок сталевих колон повинен бути 12 м і більше. Сталеві конструкції будівель для виробництв із сильно агресивними середовищами повинні проектуватися із суцільними стінками.

7.4   Сталеві конструкції будівель та споруд для виробництв із агресивними середовищами з елементами із труб або із замкнутого прямокутного профілю повинні проектуватися із суцільними швами та заварюванням торців. При цьому захист від корозії внутрішніх поверхонь допускається не робити. Застосування елементів замкнутого перерізу для конструкцій на відкритому повітрі допускається в слабо агресивних середовищах за умови забезпечення відведення води з ділянок її можливого скупчення.

7.5   Застосування металевих конструкцій з тавровими перерізами із двох кутових профілів, хрестовими перерізами із чотирьох кутових профілів, з незамкнутими прямокутними перерізами, двотавровими перерізами зі швелерів або із гнутого профілю в будівлях і спорудах із середньо- агресивними та сильноагресивними середовищами не допускається.

7.6   Несучі конструкції одноповерхових опалюваних будівель з огороджувальними конструк­ціями з панелей, що включають профільовані листи, треба проектувати для неагресивних і слабоагресивних середовищ. Такі ж будівлі із середньоагресивними середовищами допускається проектувати за умови захисту несучих конструкцій від корозії (колонка 2, а), б) таблиці K.1 до­датка K). Не допускається проектувати будівлі з панелями, що включають профільовані листи, для виробництв з сильноагресивними середовищами.

7.7  Не допускається проектувати сталеві конструкції:

-    будівель і споруд із середовищами середнього і сильного ступеня агресивного впливу, а також будівель і споруд, які знаходяться в слабоагресивних середовищах, що містять сірчистий ангідрид або сірководень за групою газів В - зі сталі марок 09Г2 і 14Г2;

-   будівель та споруд із середньоагресивними та сильноагресивними середовищами, що міс­тять сірчистий ангідрид або сірководень за групами газів В, С або D - зі сталі марки 18Г2АФпс.

7.8   Сталеві конструкції будівель та споруд зі слабоагресивними середовищами, що містять сірчистий ангідрид, сірководень або хлористий водень за групами газів В і С, із середньоагре­сивними та сильноагресивними середовищами, а також споруд при впливі середньоагресивних і сильноагресивних рідких середовищ або ґрунтів допускається проектувати із сталі марок 12ГН2МФАЮ, 12Г2СМФ і 14ГСМФР з межею текучості не менше 588 МПа і сталі з більш високою міцністю тільки після проведення додаткових досліджень схильності сталі і зварних з’єднань до корозії від напруження в даному середовищі відповідно до ГОСТ 9.903.

7.9   Не допускається передбачати застосування алюмінію, оцинкованої сталі або металевих захисних покриттів при проектуванні конструкцій будівель і споруд, на які впливають рідкі сере­довища або ґрунти з рН до 3 і понад 11, розчини солей міді, ртуті, олова, нікелю, свинцю та інших важких металів, тверді луги, кальцинована сода або інші добре розчинні гігроскопічні солі з лужною реакцією, здатні відкладатися на конструкціях у вигляді пилу, якщо без урахування впливу пилу ступінь агресивного впливу середовища відповідає середньоагресивному або сильноагресивному.

7.10    Не допускається проектувати з алюмінію конструкції будівель та споруд із середньоагресивними та сильноагресивними середовищами при концентрації хлору, хлористого водню і фтористого водню за групами газів С і D. Сплави алюмінію марок 1915, 1925, 1915Т, 1925Т, 1935Т не допускаються до застосування для конструкцій, що знаходяться у неорганічних рідких сере­довищах.

Примітка 1. У проектах об’єктів, у процесі будівництва яких можливе потрапляння зазначеного пилу, рідких середовищ, а також будівельних розчинів і незатверділого бетону на поверхні алюмінієвих конструкцій, повинні бути наведені вказівки про необхідність їх видалення з поверхні конструкцій.

Примітка 2. Для алюмінієвих конструкцій при впливі середовищ охолоджуючих рідин рН не повинен бути вище ніж 8,5.

7.11   При проектуванні морських нафтогазопромислових гідротехнічних споруд, за винятком глибоководних основ стаціонарних платформ, не допускається:

а)  розміщення елементів в’язей (розпірок, розкосів, зварних швів) у зоні періодичного змочу­вання;

б) приєднання в’язей до опор хомутами;

в) розміщення прольотних будов у зоні періодичного змочування.

Ці обмеження для конструкцій глибоководних основ стаціонарних платформ поширюються:

-   для споруд в Азовському та Чорному морях - на висоту не менше 1 м над зрізом води;

-   для споруд в інших акваторіях - на висоту приливно-відливних зон.

7.12   Не допускається проектувати сталеві конструкції із з’єднаннями на високоміцних болтах зі сталі марки 30ХЗМФ "селект" і заклепках зі сталі марки 09Г2 для будівель та споруд у слабо­агресивних середовищах, що містять сірчистий ангідрид або сіркогідроген за групами газів В, а також будівель та споруд зі середньоагресивними та сильноагресивними середовищами.

7.13   При проектуванні елементів конструкцій зі сталевих канатів для споруд на відкритому повітрі потрібно враховувати вимоги, наведені в додатку В, а для сталевих канатів всередині будівель з агресивними середовищами або всередині коробів (ступінь агресивності середовища в яких оцінюється за таблицею 3 - як для неопалюваних будинків) відповідно до додатка В (як для середньоагресивних або сильноагресивних середовищ на відкритому повітрі).

7.14   При проектуванні конструкцій з різнорідних металів для експлуатації в агресивних сере­довищах необхідно передбачати заходи щодо запобігання контактної корозії в зонах контакту різнорідних металів, а при проектуванні зварних конструкцій необхідно враховувати вимоги від­повідно до додатка Д.

7.15  Мінімальну товщину листів огороджувальних конструкцій, що застосовуються без захисту від корозії, потрібно визначати згідно з додатком Ж.

7.16   Показники технологічної раціональності системи протикорозійного захисту конструкцій приймаються згідно з ДСТУ-Н Б В.2.6-186.



8 ЗАХИСТ ВІД КОРОЗІЇ ПОВЕРХОНЬ СТАЛЕВИХ І АЛЮМІНІЄВИХ КОНСТРУКЦІЙ

8.1 Відповідно до чинних нормативних документів основні засоби захисту сталевих конструкцій включають:

-   гаряче цинкування відповідно до ГОСТ 9.307;

-    газотермічне напилювання цинку або алюмінію відповідно до ГОСТ 9.031 з наступним фарбуванням лакофарбовими матеріалами;

-   фарбування лакофарбовими матеріалами відповідно до ГОСТ 9.032;

-     ізоляційні покриття з електрохімічним захистом (для конструкцій у ґрунтах) згідно з ДСТУ Б В.2.5-29 та ДСТУ Б В.2.5-30.

Засоби захисту від корозії сталевих несучих конструкцій та огороджувальних конструкцій з алюмінію і оцинкованої сталі наведені в додатку K і таблиці 9. Несучі конструкції із сталі марки 10ХНДП допускається не захищати від корозії на відкритому повітрі в середовищах зі слабо- агресивним ступенем впливу, зі сталі марок 10ХСНД і 15ХСНД - на відкритому повітрі сухого режиму при вмісті в атмосфері газів групи А (слабоагресивний ступінь впливу середовища). При товщині прокату понад 5 мм допускається застосування конструкцій зі сталі перерахованих марок без очищення поверхні від окалини та іржі. Огороджувальні конструкції зі сталі марок 10ХНДП (для середовищ з газами груп А і В) і 10ХДП (тільки для середовищ з газами групи А) допускається застосовувати без захисту від корозії за умови впливу слабоагресивних середовищ на відкритому повітрі. Частини конструкцій зі сталі цих марок, що знаходяться всередині будівель з неагресивними або слабоагресивними середовищами, повинні бути захищені від корозії лакофарбовими покриттями II і III груп, що наносяться на лініях фарбування та профілювання металу, або засобами захисту, передбаченими для середовищ із слабоагресивним ступенем впливу.

Огороджувальні конструкції з неоцинкованої вуглецевої сталі з лакофарбовим покриттям II і III груп, нанесеними на лініях фарбування та профілювання металу, допускається передбачати для середовищ з неагресивним ступенем впливу.

Таблиця 9 - Вимоги до вибору матеріалів та систем захисних покриттів

Умови експлуатації конструкцій

Ступінь

агресивного

впливу

середо­

вища

Групи лакофарбових покриттів для сталевих конструкцій (римські цифри) і індекс покриття згідно з додатком Л, число покривних шарів (арабські цифри), загальна товщина лакофарбового покриття, включаючи ґрунтовку, мкм (в дужках)

матеріал конструкцій

матеріал металевих захисних покриттів

вуглецева і низьколегована сталь без металевих захисних покриттів1)

оцинкована сталь класу I згідно з ГОСТ 14918

цинкові

покриття

(гаряче

цинку­

вання)

цинкові і алюмінієві покриття (газотермічне напи­лювання)

Усередині Приміщення з опалю- газами групи А

Слабоагре­

сивний

Iп-2 (55)2)

Iп-2(40)3)

Без лакофарбового покриття

ванихта або малорозчиннеопалюними солями та ваних пилом будівель

Середньо­

агресивний

IIa-4 (110)

Не застосо­вувати

IIa-2 (60)

IIa-2 (60)

Усередині опалюва­них та неопалю­ваних будівель

Приміщення з га­зами груп В, С, D або добре розчин­ними (малогігро- скопічними та гігроскопічними) солями, аерозо­лями й пилом

Слабоагре­

сивний

IIIx-2 (60)4)

IIIx-2 (60)3)

Без лакофарбового покриття

Середньо­

агресивний

IIIx-4 (110)5)

Не застосо­вувати

IIIx-4(110)

IIIx-2(60)

Сильно­

агресивний

IVx-7 (180)6)

Не застосо­вувати

Не засто­совувати

IVx-5(130)6)

На від­критому повітрі та під навісами

Гази групи А або малорозчинні солі та пил

Слабоагре­

сивний

Ia-2 (55)7)

IIа-2(40)3),7)

Без лакофарбового покриття

Середньо­

агресивний

IIa,

IIIa-3(80)5);7)

Не засто­совувати

IIa,

IIIa-2(60)7)

IIa,

IIIa-2(60)7)

Гази групи В, С, D або добре розчинні (малогігроскопічні та гігроскопічні) солі, аерозолі й пил

Слабоагре­

сивний

IIa-2(55)7)

IIа-2(40)3),7)

Без лакофарбового покриття

Слабоагре­

сивний

IIIa-3(80)5)

Не застосо­вувати

IIIa-2 (60)

IIIa-2 (60)

Сильно­

агресивний

IVx-5(130)5),6)

Те саме

Не засто­совувати

IVa-3 (80)

У рідких середовищах8)

Слабоагре­

сивний

II, III-3 (80)

Не застосо­вувати

II, III-2 (60)

II, III-2 (60)

Середньо­

агресивний

IV-5 (130)6)

Те саме

IV-3 (80)

IV-3 (80)

Сильно­

агресивний

Не застосо­вувати

»

Не застосо­вувати

IV-5(130)6)

1)  З урахуванням вимог згідно з 8.1 з захисту конструкцій зі сталі марок 10ХНДП, 10ХСНД, 15ХСНД і 10ХДП.

2)    При відносній вологості повітря приміщень вище 80 % за температури понад +12 °С до +24 °С або в умовах конденсації вологи - Иа-2 (40).

3)   Дивись додаток K.

4)   Крім епоксидних лакофарбових матеріалів.

5)    При застосуванні перхлорвінілових лакофарбових матеріалів і матеріалів на сополімерах вінілхлориду кількість покривних шарів треба збільшувати на 1, а загальну товщину покриття - на 20 мкм.

6)    При застосуванні епоксидних матеріалів, а також товстошарових матеріалів на інших основах допус­кається скорочення кількості покривних шарів при забезпеченні необхідної товщини покриття.

7)   Для захисту конструкцій, що знаходяться під навісами, допускається застосування лакофарбових пок­риттів з індексом "ан" замість індексу "а".

8)   Покриття повинні бути стійкими до впливу певних середовищ (додаток Л).