6.3. Засоби відображення інформації повинні подавати остаточну інформацію, яка не потребує обчислювання та перерахунків.

6.4. Контрольно-вимірювальні прилади, які характеризують роботу двигуна, виконавчих механізмів та забезпечують зв'язок між працюючими на агрегаті, повинні бути встановлені в зоні інформаційного поля робочого місця з урахуванням їх значущості, частоти зйому інформації, необхідної точності та швидкості зчитування показників.

6.5. Ергономічні вимоги до кодування засобів відображення інформації повинні відповідати ГОСТ 21786 та ГОСТ 21879 і вимогам до розробки мнемосхем ГОСТ 21480.

7. ВИМОГИ ДО ОСВІТЛЕННЯ

7.1. Машини, робота яких передбачається у темний період доби, повинні забезпечуватися приладами освітлення з переважною локалізацією світлового потоку на траєкторії руху, на робочих органах та ділянках роботи, які знаходяться в полі зору оператора. Рівні освітлення цих зон повинні бути не нижчі вимог таблиці 10.

Таблиця 10


Найменування об'єкта освітленості

Площина виміру
освітленості

Рівень
освітленості, лк

Ділянка в передній зоні огляду
шириною захвату робочого органу і
на відстані 10 м від нього

вертикальна

15

Ділянка в передній зоні огляду
шириною 16 м на відстані 10 м
від робочого органу

вертикальна

5

Передня зона огляду шириною
захвату робочого органу і на
відстані 20 м від нього

вертикальна

5

Робочі органи в полі зору

горизонтальна

15

Ділянка в задній зоні огляду
шириною захвату робочого органу
і на відстані 10 м від нього

вертикальна

15

Зона вивантаження (завантаження)
технологічного продукту

горизонтальна

15

Загальне освітлення кабіни

горизонтальні

15

Пульт керування

горизонтальна

15


7.2. Влаштування приладів освітлення повинно забезпечувати рівномірність освітлення робочої зони і виключати осліплення працюючого.

7.3. Кабіни повинні бути обладнані плафонами загального освітлення, які забезпечують рівномірне розсіювання світла.

8. ДОДАТКОВІ ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ДО ОКРЕМИХ ВИДІВ МАШИН

8.1. Машини ґрунтообробні, для сівби, посадки та внесення добрив

8.1.1. Робочі органи фрез і ротаційних машин, які мають примусовий привод та знаходяться над ґрунтом, повинні бути огороджені.

8.1.2. Сівалки та машини, які мають пристрій для внесення добрив, повинні бути обладнані пристроями для контролю з місця оператора за їх роботою та рівнем насіння і туків в бункерах; виняток обумовлюється в технічному завданні на проектування машин.

8.1.3. При відсутності пристрою для контролю роботи машин з місця оператора на сівалках, садильниках, культиваторах та інших машинах, де при виконанні технологічного процесу обслуговуючий персонал, знаходячись на машині, пересувається відносно неї, повинні бути передбачені площадки шириною не менше 350 мм із запобіжним бортиком на передній кромці висотою не менше 70 мм.

У середній частині площадка повинна бути обладнана спинкою або поручнями висотою 800-1200 мм та довжиною не менше 1/3 довжини площадки.

Навісні сівалки та культиватори обладнуються площадками для ніг тільки для заправки насіння і мінеральних добрив.

8.1.4. На тукових сівалках та машинах для внесення добрив повинні бути нанесені на елементах конструкції або на табличках попереджувальні написи про необхідність застосування обслуговуючим персоналом засобів індивідуального захисту від пилу.

8.1.5. Місткості, які призначені для водяного розчину аміаку, повинні мати клапани "дихання".

8.1.6. Місткості, які експлуатуються під тиском, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.101-84, ГОСТ 12.3.001-86, ДНАОП 0.00-1.07 "Правила будови та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском", затверджених Держнаглядохоронпраці України.

8.1.7. Машини для внесення міндобрив повинні мати написи, які забороняють:

- підходити до машини, яка працює, ближче м (в залежності від ширини захвату);

- перевозити людей в кузові машини.

8.1.8. Столи для розсади на розсадосадильних та висаджувально-садильних машинах повинні бути розташовані у зручному для роботи місці.

Конструкція висаджувального апарату на машинах з поточним методом дії повинна забезпечувати можливість роботи двома руками (одночасно або почергово) та передбачати зміну робочого місця або робочої пози.

8.1.9. Розсадосадильна машина повинна мати огородження від коліс та гусениць енергетичного засобу зі сторони площадки для ніг.

8.1.10. Конструкція бункерів сівалок повинна забезпечувати безпечну очистку їх від технологічного продукту.

8.2. Машини для зрошення

8.2.1. Двоконсольні дощувальні машини повинні бути обладнані пристроями, які забезпечують механізоване регулювання положення всмоктувального клапана у зрошувачі та консолей ферми відносно зрошувальної поверхні. Дощувальні машини та пересувні насосні станції, які працюють від відкритих вододжерел, повинні бути забезпечені безпечними підйомними пристроями всмоктувальної лінії та пристроєм для безпечної очистки приймальних фільтрів та патрубків.

8.2.2. Електрифіковані дощувальні машини та насосні станції повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.007.0-75, ГОСТ 12.2.007.7-83, ДНАОП 1.1.10-1.01-97 "Правила безпечної експлуатації електроустановок".

8.2.3 Увімкнення електроенергії всієї системи та окремих агрегатів повинно здійснюватись дистанційно з пульта керування.

8.2.4. На окремих механізмах, які входять у загальну електросистему машини, повинні бути передбачені самостійні вимикачі.

8.2.5. На дощувальних машинах електрообладнання повинно бути захищено від прямого попадання води.

8.2.6. Гідропідживлювачі, які встановлюються на дощувальних машинах, повинні мати написи, які забороняють навантажувати в бак добрива, що мають сторонні домішки, а також речовини, розчин яких є отруйним, вибухо- та пожежонебезпечним та такі, що мають температуру, яка перевищує їх точку кипіння при тиску 0,07 МПа (0,7 кгс/кв.см).

8.2.7. Двигун насоса машини позиційної дії повинен обладнуватись автоматичним відключенням та сигналізацією при відхиленнях від установленого режиму роботи, а також глушником шуму.

8.2.8. Електрифіковані дощувальні машини повинні мати попереджувальні написи:

а) "Увага, небезпечно! В машині використовується напруга (вказати скільки вольт)!"

б) "Ремонт електрообладнання проводити тільки при зупиненому двигуні силового агрегату!".

8.2.9. Дощувальні машини повинні мати попереджувальні написи про заборону виконання процесу зрошення поблизу ліній електропередач, відстань до яких повинна бути вказана в інструкції з експлуатації.

8.2.10. Пульт керування та електродвигуни насосних агрегатів повинні мати захисне заземлення.

8.2.11. Дощувальні машини, які працюють на тваринницьких стоках, повинні бути обладнані бачком місткістю не менше 5 л для миття рук обслуговуючого персоналу та бачком для дезинфікуючого розчину.

8.3. Машини для захисту рослин

8.3.1. Машини повинні відповідати вимогам санітарних правил по зберіганню, транспортуванню, застосуванню отрутохімікатів у сільському господарстві ДСП 8.8.1.2.001-98.

8.3.2. Пристрої для подачі отрутохімікатів до робочих органів повинні забезпечувати безпеку оператора при обслуговуванні.

8.3.3. Місткості, з'єднувальні трубопроводи та арматура машин повинні бути герметичними і виключати попадання пилу та підтікання робочої рідини.

8.3.4. Конструкція машин повинна забезпечувати безпечне звільнення місткостей від отрутохімікатів.

8.3.5. Машини повинні мати надійно діючий пристрій для механізованої заправки місткостей або приймання робочої рідини.

8.3.6. Заправні горловини місткостей для отрутохімікатів повинні розташовуватись від робочого місця оператора на відстані не менше 1000 мм - для причепних та напівпричепних машин; для навісних, напівнавісних машин, та машин, що монтуються - не менше 500 мм.

8.3.7. При наявності в машинах посудин, які працюють під тиском, що перевищує 0,07 МПА (0,7 кгс/кв.см), останні повинні бути обладнані автоматичним запобіжним пристрієм.

8.3.8. Вимоги безпеки до обприскувачів - за ГОСТ 5731-84.

8.3.9. В обприскувачах і обпилювачах включення та виключення подачі отрутохімікатів до робочих органів повинно здійснюватись з робочого місця оператора.

8.3.10. Розпилюючі пристрої повинні розташовуватись на відстані не менше 700 мм від робочого місця оператора та забезпечувати безпечну роботу.

8.3.11. Місткості для отрутохімікатів повинні мати пристрій для контролю рівня робочої рідини.

8.3.12. При встановленні об'ємних насосів в системах нагнітальних комунікацій повинен бути передбачений запобіжний клапан та манометр.

8.3.13. Машини повинні мати попереджувальні написи, які забороняють роботу обслуговуючого персоналу без засобів індивідуального захисту.

8.3.14. Машини повинні бути обладнані бачком для води місткістю не менше 5 л для миття рук обслуговуючого персоналу.

8.4. Машини збиральні

8.4.1. Жатки та хедери машин повинні мати пристрої, які надійно утримують їх в піднятому положенні при переїздах, технічному обслуговуванні та ремонті, при цьому допускається використання механізмів підйому, працюючих від гідросистеми агрегатованого енергетичного засобу.

8.4.2. Переведення робочих органів та (або) машини в цілому в транспортне і робоче положення повинно проводитись оператором енергетичного засобу; виняток обумовлюється в технічному завданні на проектування машини.

8.4.3. Робочі органи роторного типу картоплекопачів та інших подібних машин повинні мати захисні огородження.

8.4.4. Машини повинні обладнуватися сигналізацією (звуковою або світловою), яка інформує про заповнення бункера або інших нагромаджувачів та мати позначення (орієнтир) зі сторони вивантажувального пристрою.

8.4.5. Частини збиральних та переробних машин, що обертаються та рухаються, повинні бути обладнані пристосуваннями, які виключають намотування на них технологічного продукту, крім механізмів, які беруть участь у зніманні, перекиді, транспортуванні технологічного продукту.

8.5. Транспортні та вантажно-розвантажувальні засоби

8.5.1. Зусилля, які необхідні для підйому бортів кузова та для їх використання запорними пристроями, - за ГОСТ 10000-75.

8.5.2. Машини з перекидними кузовами повинні бути обладнані пристроями для фіксації незавантаженого кузова в піднятому положенні (на одну із сторін або назад) при проведенні технічного обслуговування.

8.5.3. На бортах машин, які мають кузови (місткості), повинен бути попереджувальний напис: "Перевезення людей категорично заборонене!"

8.5.4. Одноосні причепи і машини повинні мати опору на спиці, яка легко прибирається.

8.5.5. Транспортування, зберігання та застовування в сільському господарстві рідкого аміаку повинні відповідати вимогам Санітарних правил № 1049-73.

8.5.6. На стрілі навантажувачів повинна бути вказана гранична вантажопідйомність, а у фронтальних навантажувачів ще й маса противаги.

8.5.7. Навантажувачі повинні мати запобіжні пристрої, які виключають перевантаження їх в роботі: виключення обумовлються в технічних умовах на машину.

8.5.8. Стогоклади в транспортному положенні повинні мати захисні огородження пальців.

8.5.9. На причепних та напівпричепних машинах, які виготовляються на базі причепів та напівпричепів, повинні бути вказані гранична вантажопідйомність і допустима швидкість.

9. МЕТОДИ ОЦІНКИ

9.1. Гігієнічна оцінка конструкцій машини здійснюється відповідно до ГОСТ 12.2.002-91 "ССБТ. Техніка сільськогосподарська. Методи оцінки безпеки".