Кількість ділянок підземних газопроводів, що піддягають ревізії, по­винна прийматись з розрахунку одна ділянка на 200 м довжини газопрово­ду; але не менше однієї ділянки на газопровід.

Довжина ділянки, яка вирізається, повинна бути не менше діаметра труби.

  1. Підчас ревізії визначеної ділянки газопроводу необхідно:

  • провести зовнішній огляд відповідно до вимог цього розділу;

  • виміряти в кількох місцях товщину стінки газопроводу ультразвуко­вим товщиноміром;

  • провести рентгено-, гаммапросвічування або ультразвукову дефек­тоскопію зварних стиків, якість яких викликала сумнів;провести, за вказівкою начальника АГНКС, розбирання різьових з’єднань, які є на ділянці газопроводу, що підлягає ревізії, їх огляд і промір різьовими калібрами;

  • перевірити стан фланцевих з’єднань, прокладок, кріпильних дета­лей тощо, а також фасонних частин і арматури.

  1. Підчас ревізії газопроводів, що працюють підтиском газу понад 9,8 МПа (100 кг/см2), крім переліченого в 5.15, деталі демонтованої для ревізії ділянки (труби, фланці, лінзи, кріпильні вироби тощо) необхідно піддати всебічному дослідженню. У цьому разі мають бути проведені:

  • повне обмірювання труби з визначенням товщини стінки як на кін­цях, так і в найбільш потоншеній її частині; для вимірів товщин стінок труб та фасонних частин можуть застосовуватись ультразвукові товщиноміри;

  • ревізія різзя фланцевого з’єднання;

  • вирізування поздовжніх зразків з різних місць вибракуваних (за тов­щиною стінки або іншим дефектом) труб або деталей і визначення на цих зразках механічних властивостей, макро- та мікроструктури металу.

  1. Підчас ревізії підземних технологічних газопроводів необхідно провести розкриття і виймання ґрунту на окремих ділянках довжиною не менше 2 м кожна з наступним зняттям ізоляції, оглядом антикорозійного захисту газопроводу, проміром товщин стінок, а за необхідності — вирізу­ванням окремих ділянок.

  2. Газопроводи, які в процесі ревізії були піддані розбиранню, розрізуванню і зварюванню, повинні бути випробувані на міцність і герме­тичність відповідно до вимог розділу 3 цих Правил, а зварні з’єднання по­винні бути випробувані фізичними методами контролю.

  3. Результати ревізії газопроводу повинні бути зіставлені з резуль­татами приймання після монтажу або попередньої ревізії, після чого скла­дається акт ревізії газопроводу, який затверджується головним інженером підприємства.

  4. Якщо результати ревізії газопроводів незадовільні, необхідно провести ревізію ще двох додаткових ділянок газопроводу, з яких одна по­винна бути продовженням відревізованої ділянки, а інша — аналогічною відревізованій ділянці, але на іншому агрегаті (колекторі). Підчас ревізії додаткових ділянок у першу чергу повинен перевірятись показник, який дав незадовільний результат.

  5. Якщо одержані результати ревізії додаткових ділянок незадо­вільні, повинна бути проведена повна ревізія цього газопроводу, а також ділянок інших газопроводів, що працюють в аналогічних умовах.

  6. Підчас повної ревізії розбирається весь газопровід і перевіря­ється стан труб і всіх деталей, а також арматури, що встановлена на газо­проводі. Методи контролю і випробувань повинні бути аналогічні тим, що вказані в 5.16, 5.17, 5.18, 5.19 цього розділу.

  • оперативний журнал;

  • бланки нарядів-допусків на проведення робіт в електроустановках;

  • бланки переключень;

  • журнал дефектів та несправностей на електрообладнанні;

  • журнал перевірки знань персоналу;

  • журнал обліку протиаварійних тренувань;

  • паспорти на обладнання;

  • списки працівників, які можуть призначатися керівниками робіт, допускачами, наглядачами, членами бригади;

  • переліки робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями та в порядку поточної експлуатації;

  • журнал обліку робіт за нарядами та розпорядженнями.

Перелік оперативної документації повинен бути затверджений голов­ним інженером підприємства.

Оперативну документацію періодично, не рідше одного разу на місяць, повинен проглядати відповідальний за електрогосподарство адміністра­тивно-технічний персонал, який зобов’язаний вживати заходів для усунен­ня дефектів та порушень у роботі електрообладнання.

  1. Оперативний персонал АГНКС повинен працювати за графіком чергування, затвердженим особою, яка відповідає за електрогосподарство АГНКС.

  2. Виконання електротехнічним персоналом необхідних операцій на електричних установках та мережах АГНКС, що знаходяться під напру­гою, повинно проводитись з використанням захисних засобів відповідно до вимог ДНАОП 1.1.10-1.07—01 “Правила експлуатації електрозахисних засобів”.

  3. Керівник робіт повинен проводити ретельний огляд захисних за­собів перед їх застосуванням щодо відсутності зовнішніх пошкоджень, відповідності за клеймом на них напрузі електроустановки, на якій повинні проводитись роботи, дії терміну їх періодичного випробування та чи вичи­щені вони.

  4. Для попередження про небезпеку наближення до струмоведучих частин, що знаходяться під напругою, повинні застосовуватись відповідні попереджувальні знаки і плакати встановленої форми: “Стій! Напруга!”, “Випробування. Небезпечно для життя!”, “Не влізай. Уб’є!”.

На всіх дверях трансформаторних підстанцій, щитах, розподільних пристроїв тощо повинні бути встановлені постійні попереджувальні знаки і плакати встановленої форми для застереження про небезпеку ураження електричним струмом.

  1. Особи оперативного персоналу, що обслуговують електроуста­новки особисто, та старші в зміні, що закріплені за даною електроустанов­кою, повинні мати групу допуску з електробезпеки не нижче IV (установкиСигналізатори вибухонебезпечних концентрацій повинні бути відтаровані, опломбовані і піддягають щоденному огляду з відміткою про результати у відповідних документах.

10. ВИМОГИ БЕЗПЕЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ
ТА ОБСЛУГОВУВАННЯ ЕЛЕКТРООБЛАДНАННЯ
І ЕЛЕКТРОУСТАНОВОК

  1. Улаштування та експлуатація електрообладнання і електроустано­вок АГНКС повинні відповідати вимогам “Правил устройства электроуста­новок”, затверджених Міненерго СРСР 04.07.84 р., ДНАОП 0.00-1.32—01 “Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних ус­тановок”, затверджених Мінпраці України від 21.06.2001 р. № 272, “Пра­вил технической эксплуатации электроустановок потребителей” з допов­неннями та змінами, затверджених Головдерженергонаглядом України від 12.07.95 р., ДНАОП 0.00-1.21—98 “Правила безпечної експлуатації елек­троустановок споживачів”, затверджених Держнаглядохоронпраці Украї­ни від 09.01.98 р. № 4 та зареєстрованих Мін’юстом України 10.02.98 р. за № 93/2533.

  2. Оперативне обслуговування електричних установок, трансфор­маторних підстанцій та електричних мереж всіх напруг на АГНКС прово­диться електротехнічними працівниками АГНКС або підприємствами, які мають необхідні для відповідних видів робіт групи допуску з електробезпе­ки, знають оперативні схеми, посадові і експлуатаційні інструкції, інструк­ції з охорони праці, особливості обладнання і пройшли навчання, дублю­вання та перевірку знань “Правил технической эксплуатации электроуста­новок потребителей” і ДНАОП 0.00-1.21—98 “Правила безпечної екс­плуатації електроустановок споживачів”.

Наказом по підприємству з числа спеціально підготовленого електро­технічного персоналу та спеціалістів повинен бути призначений відпо­відальний за електрогосподарство АГНКС.

  1. Періодична перевірка знань персоналу, що безпосередньо об­слуговує діючі електроустановки або проводить у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні роботи або профілактичні випробування, а та­кож персоналу, що оформлює розпорядження і організовує ці роботи, про­водиться один раз на рік. Для спеціалістів, що не належать до названих вище груп осіб, перевірка знань проводиться один раз на три роки.

  2. На кожній АГНКС, у спеціально відведеному приміщенні (місці) для обслуговуючого електроустановки персоналу, повинна бути така опе­ративна документація:

  1. — оперативна схема;Виявлені під час ревізій газопроводів дефекти повинні бути усу­нені, а ділянки і деталі газопроводу, що вийшли з ладу, — замінені новими.

  2. Після перевірки і складання газопровід повинен бути випробува­ний на міцність і герметичність відповідно до розділу 3 цих Правил.

  3. Результати повної ревізії газопроводу, у тому числі дані про заміну труб та їх деталей, результати випробувань газопроводу на міцність і герметичність тощо, повинні оформлюватись відповідним актом.

  4. Ревізію та ремонт арматури, що встановлена на газопроводах АГНКС, слід проводити підчас ревізії газопроводів або підчас зупинки ок­ремих агрегатів на ремонт.

  5. Ревізія та ремонт арматури, що встановлена на газопроводах АГНКС, повинні проводитись за інструкцією підприємства-виробника ар­матури.

  6. Ревізію та ремонт арматури можна проводити як на місці її вста­новлення, так і зі зняттям її з газопроводу.

  7. Під час ревізії арматури повинні бути виконані такі роботи:

  • зовнішній огляд арматури;

  • розбирання її для огляду і ремонту ущільнювальних деталей;

  • огляд стану окремихдеталей: шпинделя, клапана та його кріплення, сідла клапана та його кріплення тощо;

  • огляд внутрішньої поверхні корпусу арматури з метою виявлення корозії, ерозії та інших дефектів;

  • збирання арматури після усунення дефектів і заміни зношених дета­лей з перевіркою герметичності з’єднання клапан-сідло;

  • опресовування зібраної арматури разом з газопроводом на робочий тиск; при цьому арматура повинна бути у відкритому положенні, а випро­бувана ділянка газопроводу повинна бути відглушена від апарата та інших агрегатів заглушками (лінзами);

~ перед опресовуванням проводиться регулювання запобіжних при­строїв на спеціальному стенді на задані за проектом величини, після чого запобіжний пристрій пломбується, а результати регулювання заносяться в журнал або паспорт цього пристрою.

  1. Результати ревізії арматури повинні бути оформлені актом.

  2. Виявлена в процесі експлуатації несправна арматура повинна бути відремонтована або замінена.

  3. Після закінчення ремонту арматура повинна бути перевірена на справність дії і піддана випробуванням відповідно до вимог паспортів під- приємств-виробників і цих Правил.

  4. Результати ремонту і випробування арматури оформляються актом.

  5. Крім вказаного в 5.29 цього розділу, арматура, що встановлена на газопроводах АГНКС, для перевірки справності її дії повинна щоквар­тально випробуватись у робочих умовах.

Підчас випробування перевіряється герметичність сальникового при­строю і справність дії затворного механізму, при цьому хід шпинделя в за­сувках і вентилях повинен бути плавний; затворний механізм під час руху повинен перемішуватись без заїдань, поверхні шпинделя і штоку повинні бути чистими і не мати видимих механічних пошкоджень.

  1. У процесі експлуатації надійність роботи газопроводів на АГНКС повинна перевірятись шляхом періодичних випробувань їх на герметичність.

  2. Періодичні випробування газопроводів на міцність і герметич­ність слід приурочувати до часу проведення ревізії газопроводів.

  3. Періодичні випробування газопроводів на міцність і герметич­ність проводяться не рідше одного разу на чотири роки від початку експлуа­тації. Випробування на міцність і герметичність через вісім років від почат­ку експлуатації суміщаються з генеральною ревізією газопроводів.

  4. Тиск випробувань і порядок проведення випробувань повинні відповідати вимогам розділу 3 цих Правил.

  5. Періодичні випробування газопроводів на герметичність прово­дяться під керівництвом начальника АГНКС.

  6. Результати випробувань газопроводів оформляються актом.

  7. Газопровід, що підлягає ревізії, періодичним випробуванням або ремонту, повинен бути відключений від діючих газопроводів запірними пристроями з подальшою установкою заглушок, після чого має бути проду­тий інертним газом.

  8. Продування газопроводу вважається закінченим, якщо вміст газу вдвох послідовно відібраних пробах продувальних газів не перевищує 2 % за об’ємом.

  9. Підчас ревізії, ремонтів і періодичних випробувань газопроводів і арматури необхідно додержуватись вимог розділу 4 цих Правил.

  10. Підчас збирання фланцевих з’єднань необхідно всі гайки болто­вого з’єднання затягувати поступово “хрест-навхрест”.

  11. Заглушки або глухі лінзи, що встановлюються на газопроводі, повинні відповідати максимальному тиску газу і мати хвостовики, що ви­ступають за межі фланців. На хвостовику повинно бути вибите клеймо з указаниям максимального тиску газу, діаметра газопроводу та інвентари­заційний номер згідно із журналом обліку заглушок (лінз).

Силові заглушки (глухі лінзи), що застосовуються на АГНКС, мають бути промислового виготовлення. Загальний облік силових заглушок, облік їх встановлення і зняття з технологічних комунікацій здійснюється в журналі встановленої форми. Місця встановлення і зняття силових заглу­шок (лінз) визначаються нарядом-допуском (планом проведення робіт).

Проводити підтягування кріпильних деталей фланцевих або муф­тових з’єднань необхідно за відсутності тиску в газопроводі. Понижувати тиск або підвищувати його слід поступово, за встановленим регламентом.СКУР, що вводяться в експлуатацію після капітального ремонту, ви­пробовуються за методиками та програмами організації, яка проводила ре­монт, узгодженими в установленому порядку.