8.1.2. Підвищення або перерозподілу навантажень у вузлах або робочих елементах, які впливають на міцність підйомних споруд, вантажну або власну стійкість крана.

8.1.3. Зміни конструкції приводу підйомних споруд.

8.1.4. Принципових змін електричних схем.

8.2. Дозвіл територіального управління на виготовлення підйомних споруд індивідуального виконання спеціалізованому підприємству, яке має дозвіл на серійне виготовлення підйомних споруд цього типу, не вимагається, якщо вказані в п. 8.1.1 параметри підйомних споруд, що виготовляються індивідуально, не перевищують відповідних величин параметрів серійних підйомних споруд та вузлів, або вузли, які застосовуються при виготовленні, є типовими.

8.3. Індивідуально виготовлені підйомні споруди можуть бути зареєстровані та введені в експлуатацію в порядку, встановленому Правилами після їх приймальних випробувань, що проводяться підприємством-виготівником. Участь представника органів Держнаглядохоронпраці України в приймальних випробуваннях обов'язкова. Випробування може бути проведене на місці їх установки. Акти приймальних випробувань додаються до паспортів підйомних споруд, а їх копії направляються заводом-виготівником територіальному управлінню, яке видало дозвіл на виготовлення.


9. Видача дозволів на ремонт та реконструкцію

підйомних споруд


9.1. Дозволи на ремонт та реконструкцію підйомних споруд видаються територіальним управлінням підприємствам, які забезпечені технічними засобами для виконання таких робіт та контролю якості зварних з'єднань у відповідності з НД, а також підготовленими для виконання робіт працівниками.

9.2. Виконання реконструкції дозволяється тільки за проектом, розробленим спеціалізованою організацією.

9.3. Територіальне управління видає підприємству дозвіл на ремонт або реконструкцію підйомних споруд із указанням типу, моделі (конструктивного виконання).

9.4. Дозвіл може бути виданий на разовий ремонт або реконструкцію підйомної споруди чи ремонт, реконструкцію групи підйомних споруд. Дозвіл на ремонт або реконструкцію може бути виданий також на певний строк, який не повинен перевищувати трьох років.

9.5. Дозвіл на ремонт або реконструкцію підйомних споруд видається територіальним управлінням на підставі листа, в якому повинні бути вказані тип, модель (конструктивне виконання) підйомних споруд, а також зміст робіт, які плануються для виконання.

9.6. До листа додаються:

9.6.1. Проект реконструкції підйомної споруди.

9.6.2. Технічні умови на ремонт або реконструкцію.

9.6.3. Зразок змісту запису в паспорті підйомної споруди, яка підлягає ремонту або реконструкції. У випадку знеособленого ремонту підприємство, яке здійснює ремонт, зобов'язане оформити новий паспорт, зразок якого подається при одержанні дозволу.

9.6.4. Довідка про наявність розроблених технологічних процесів ремонту або реконструкції.

9.6.5. Копія наказу про призначення комісії з атестації зварників.

9.6.6. Відомості про наявність атестованих зварників за встановленою формою.

9.6.7. Довідка про укомплектованість штату працівників ВТК, забезпечення їх необхідною документацією та засобами контролю.

9.6.8. Відомості про перевірку знань НД з ремонту або реконструкції інженерно-технічних працівників, пов'язаних з виконанням цих робіт та контролем їх якості за встановленою формою.

9.7. При відсутності зауважень до поданої документації територіальне управління проводить перевірку підприємства. При перевірці слід керуватися вказівками, які містяться в п. 6.13, з урахуванням характеру та обсягу робіт, що виконуються.

9.8. При позитивних наслідках перевірки територіальне управління видає дозвіл на ремонт або реконструкцію підйомних споруд.

Дозвіл видається за встановленою формою.

9.9. Підприємству, яке виконує ремонт підйомних споруд різних моделей, дозвіл може бути виданий окремо на кожну модель або на всі підйомні споруди, які ремонтуються. В останньому випадку в дозволі повинні бути перераховані моделі підйомних споруд, на ремонт яких видано дозвіл.


10. Видача дозволів на ремонт або реконструкцію підйомних споруд

підприємствам, у яких закінчився строк раніше виданих дозволів


10.1. Дозволи на проведення ремонту або реконструкції підйомних споруд у зв'язку з закінченням строку дії раніше виданого дозволу видаються територіальним управлінням на підставі листа, до якого додаються:

10.1.1. Коротка записка із зазначенням отриманих рекламацій та вжитих по них заходах.

10.1.2. Довідка про збільшення кількості підйомних споруд, що реконструювалися під час дії раніше виданого дозволу та вжиті заходи по забезпеченню в нових умовах вимог, що містяться в пунктах 6.13.2 - 6.13.6 та 6.13.8.

10.2. Після розгляду поданої документації територіальне управління проводить перевірку підприємства. При позитивних наслідках перевірки та відсутності зауважень по документації видається дозвіл на ремонт або реконструкцію підйомних споруд на черговий строк.

10.3. Якщо під час останньої перевірки підприємства не було виявлено серйозних зауважень, то з розсуду керівництва територіального управління, перевірка підприємства може не проводитись.


11. Кваліфікаційні, періодичні, типові та

сертифікаційні випробування підйомних споруд


11.1. Кваліфікаційним випробуванням підлягає одна із підйомних споруд установочної серії.

11.2. Періодичним випробуванням підлягає один зразок підйомних споруд не рідше одного разу у 3 роки, за винятком кранів вантажопідіймальністю понад 100т, випробування яких проводиться не рідше одного разу у 5 років.

11.3. Випробування підйомних споруд організовує та проводить підприємство-виготівник.

11.4. Участь представника органів Держнаглядохоронпраці України у кваліфікаційних, періодичних, типових та сертифікаційних

випробуваннях обов'язкова. Представник органів Держнаглядохоронпраці України у кваліфікаційних, періодичних та типових випробуваннях призначається територіальним управлінням, а у сертифікаційних — Комітетом.

11.5. При випробуваннях перевіряється:

11.5.1. Відповідність підйомних споруд, які виготовляються, дослідним зразкам, прийнятим приймальною комісією. У випадку внесення в конструкцію змін необхідно перевірити погодження таких змін з розробником проекту.

11.5.2. Усунення зауважень, які містяться в актах комісій з випробувань дослідних зразків.

11.5.3. Усунення зауважень, відмічених в актах періодичних випробувань.

11.5.4. Наявність рекламацій та вжиті по них заходи.

11.5.5. Наявність представлених заводом-виготівником відгуків (не менше трьох) по спостереженню за роботою підйомних споруд, які знаходяться в експлуатації.

11.5.6. При сертифікаційних випробуваннях підйомних споруд, що поставляються із-за кордону, перевіряється відповідність їх вимогам НД, що діють в Україні.

11.5.7. При сертифікаційних випробуваннях підйомних споруд, що поставляються на експорт, перевіряється відповідність їх вимогам НД країни, куди вони поставляються.

11.6. За наслідками випробувань складається протокол, який підтверджує відповідність підйомних споруд НД на виготовлення.

11.7. При незадовільних наслідках випробувань Комітет або територіальне управління забороняє виготовлення підйомних споруд до усунення недоліків та проведення повторних випробувань.

11.8. При необхідності підприємство-виготівник зобов'язане направити власникам раніше виготовлених підйомних споруд технічну документацію та необхідні матеріали, деталі та вузли, які підлягають заміні.

Якщо випробування підйомних споруд в установлені строки не проведені, то Комітет або територіальне управління має право вилучити дозвіл на виготовлення підйомних споруд до проведення таких випробувань.


12. Контроль за дотриманням підприємствами НД

при виготовленні, ремонті або реконструкції підйомних споруд


12.1. Контроль за дотриманням підприємствами НД на їх виготовлення, ремонт або реконструкцію здійснює територіальне управління шляхом проведення перевірок цих підприємств.

12.2. Перевірки підприємств-виготівників підйомних споруд та ремонтних підприємств проводяться за планом територіального управління в строки, установлені в залежності від рівня технологічної дисципліни на підприємстві, але не рідше ніж один раз в календарний рік. Для перевірки виконання раніше виданих приписів та окремих конкретних питань можуть проводитись непланові цільові перевірки.

Підприємства-виготівники, ремонтні підприємства підйомних споруд, які не підлягають реєстрації в органах держнаглядохоронпраці, обстежуються не рідше, ніж один раз за два календарні роки.

Перевірки проводяться представниками територіальних управлінь в присутності головного інженера та начальника ВТК підприємства або їх заступників.

12.3. При перевірці підприємства необхідно звернути особливу увагу на:

12.3.1. Відповідність підйомних споруд, які виготовляються, ремонтуються, реконструюються, представленій в територіальне управління технічній документації при одержанні дозволу на виконання таких робіт.

12.3.2. Наявність рекламацій та претензій. Перевіряючому необхідно ознайомитись зі змістом рекламацій, виконанням підприємством заходів по усуненню недоліків підйомних споруд, що виготовляються. ремонтуються або реконструюються та упевнитись в тому. що розроблені підприємством заходи по доопрацюванню конструкції підйомних споруд (усунення виявлених в процесі експлуатації дефектів виготовлення) погоджені з територіальним управлінням, яке видало дозвіл на їх виготовлення, ремонт або реконструкцію, направлені власникам підйомних споруд, їх безпосередньо вищестоящим організаціям (якщо такі є) та Комітету.

12.3.3. Виконання приписів територіального управління.

12.3.4. Здійснення вхідного контролю металу, зварних матеріалів, а також виробів, які одержуються по кооперації, та відповідність цього контролю НД. Ведення документації по вхідному контролю.

12.3.5. Здійснення установлених НД умов збереження металу та зварних матеріалів, комплектуючих виробів, приладів безпеки, а також ведення документації по зберіганню та видачі у виробництво виробів і матеріалів.

12.3.6. Відповідність основного металу та зварних матеріалів технічним умовам на виготовлення, кресленням та ведення документації з цих питань.

12.3.7. Організацію та здійснення контролю за дотриманням установлених конструкторською документацією розмірів (з урахуванням допусків).

12.3.8. Ведення документації на зварювальні роботи, правильність маркування зварних з'єднань.

12.3.9. Виконання ВТК покладених на нього функцій по оперативному контролю в процесі виготовлення, ремонту, реконструкції підйомних споруд, ведення працівниками ВТК документації по технічному контролю.

12.3.10. Якість виготовлення, ремонту, реконструкції прийнятих ВТК виробів, пофарбування виробів відповідно до НД. Перевірка здійснюється через зовнішній огляд.

12.3.11. Відповідність стропування, кантовки та транспортування металоконструкцій, обладнання затвердженим схемам та технологічним картам.

12.3.12. Правильність внесення змін в технічну документацію на виготовлення, ремонт, реконструкцію підйомних споруд, які вміщені в книзі реєстрації.

12.3.13. Правильність проведення технічного огляду виготовлених, відремонтованих, реконструйованих підйомних споруд.

12.3.14. Комплектність підготовлених до відвантаження підйомних споруд, оснащення їх спеціальним інструментом, запасними частинами, приладами та пристроями безпеки.

12.3.15. Відповідність паспорта, інструкції з експлуатації та монтажу, технічного опису підйомної споруди встановленим зразкам та достатність відомостей, що містяться в них.

12.3.16. Наявність на підготовленому до відвантаження обладнанні маркування місць накладання стропів для його навантаження (розвантаження).

12.3.17. Додержання вимог з організації навчання. Перевірка знань та атестація працівників, пов'язаних з проектуванням, виготовленням, ремонтом або реконструкцією підйомних споруд.

12.3.18. Здійснення підготовки (перепідготовки) персоналу для обслуговування підйомних споруд, що виготовляються.

12.3.19. Наявність та стан стендів, стапелів, кондукторів та іншого технологічного оснащення, своєчасність перевірки їх на технологічну точність.

12.3.20. Наявність та стан контрольно-вимірювального обладнання, приладів та інструментів, своєчасність проведення держперевірки та метрологічного контролю.

12.4. Під час перевірки цехів та дільниць підприємства необхідно вибірково перевіряти наявність у ІТП посвідчень, чи немає прострочених. Якщо у підлягаючого перевірці працівника не виявилось посвідчення, то його навченість може бути перевірена по журналу обліку з перевірки знань.

12.5. Шляхом вибіркового опиту необхідно упевнитись в знанні інженерно-технічних працівників НД з виготовлення, ремонту та реконструкції підйомних споруд.

12.6. Представник територіального управління, який проводив перевірку, має право вимагати від адміністрації необхідні документи, що стосуються виготовлення, ремонту, реконструкції підйомних споруд, а у випадку необхідності - проведення позачергових випробувань підйомних споруд в обсязі періодичних випробувань.

12.7. Перевірка за пунктами 12.3.4 - 12.3.14, 12.3.16, 12.3.19, 12.3.20, 12.4, 12.5 проводиться вибірково. При виявленні недоліків повинна бути проведена більш ретельна перевірка.

12.8. За наслідками перевірки підприємства складається припис, в якому вказуються виявлені порушення та строки їх усунення, а також строк, в який підприємство повинне письмово повідомити територіальне управління про усунення виявлених недоліків.

12.9. За наслідками перевірки на підприємстві видається наказ про усунення виявлених недоліків та розробленню заходів по недопущенню їх в подальшому. Копії цих документів підприємство зобов'язане надіслати територіальному управлінню.