5.1.9. Ліквідація і консервація свердловин здійснюється в порядку, встановленому чинними у галузі нормативними документами, зокрема, “Положением о порядке ликвидации нефтяных, газовых и других скважин и списания затрат на их сооружение” та “Инструкцией по оборудованию устьев и стволов скважин для месторождений и подземных хранилищ газа ПО “Укргазпром” при их ликвидации или консервации”.

5.1.10. Фонд нафтових та газових свердловин і системи збору та підготовки нафти і газу до транспортування повинні експлуатуватися згідно з вимогами цих Правил, технологічного регламенту та інших експлуатаційних нормативно-технічних документів.

5.1.11. Не допускається здійснення буріння нафтових та газових свердловин та облаштування нафтових та газових родовищ без попередньої експертизи проектної документації на відповідність проектних рішень вимогам безпеки та охорони праці.

5.1.12. Розслідування аварій та нещасних випадків на об’єктах нафтогазовидобувної промисловості проводиться відповідно до ДНАОП 0.00-4.03-01.

5.1.13. Охорона навколишнього природного середовища на об’єктах нафтогазовидобувної промисловості повинна відповідати вимогам ГСТУ 41-00032626-00-007-97.

5.1.14. Особи, винні у порушенні цих Правил, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

5.1.15. Охорону надр, профілактику флюїдопроявів з ліквідованих свердловин забезпечують надрокористувачі.

5.1.16. Посадові особи підприємств, установ та організацій несуть персональну відповідальність за виконання вимог цих Правил в межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків згідно з чинним законодавством.

5.1.17. Держнаглядохоронпраці України може надавати підприємствам тимчасові відхилення від окремих вимог даних Правил за їх письмовим зверненням у встановленому чинним Законодавством порядку.

 

5.2. Вимоги до персоналу

 

5.2.1. До робіт на об'єктах нафтогазовидобувної промисловості допускаються особи, що пройшли медичний огляд і не мають протипоказань за станом здоров'я для роботи за спеціальністю згідно з ДНАОП 0.03-8.06-94, ДНАОП 0.03-8.07-94, ДНАОП 0.03-8.08-93.

5.2.2. Організація і порядок навчання, проведення інструктажів, перевірки знань і допуску персоналу до самостійної роботи повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00-4.12-99, НАПБ Б.02.005-94, НАПБ Б.06.001-94. Забороняється допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці і пожежної безпеки в установленому порядку.

5.2.3. Підготовка працівників для виконання робіт з підвищеною небезпекою здійснюється тільки в закладах освіти (вищі та середньо-технічні учбові заклади, професійно-технічні училища, навчально-курсові комбінати, центри підготовки і перепідготовки робітничих кадрів тощо, в тому числі, відповідні підрозділи в організаціях і на підприємствах), які одержали в установленому порядку ліцензію Міносвіти та дозвіл Держнаглядохоронпраці на проведення такого навчання.

5.2.4. До керівництва роботами з буріння, освоєння і ремонту свердловин, ведення геофізичних робіт у свердловинах, а також з видобування та підготовки нафти і газу допускаються особи, що мають освіту за фахом і пройшли перевірку знань з охорони праці відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 та пожежної безпеки відповідно до НАПБ Б.02.005-94.

5.2.5. Працівники, що приймаються на роботи з підвищеною небезпекою та визначені в ДНАОП 0.03-8.06-94, проходять на підприємстві попереднє спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці стосовно конкретних робіт, які вони виконуватимуть.

5.2.6. Робітники, робота яких передбачає суміщення професій, повинні мати відповідну кваліфікацію, а також допуски до самостійної роботи з основної професії і професії, яка суміщається.

5.2.7. Позачергова перевірка знань з безпечного ведення робіт та пожежної безпеки у працівників проводиться при впровадженні нових технологій, обладнання, зміні діючих правил безпеки після відповідного навчання, а також на вимогу органу Держнаглядохоронпраці, вищої господарської організації або місцевого органу виконавчої влади, якщо виявлено незнання посадовою особою, спеціалістом нормативних актів про охорону праці (п.2.2.8 ДНАОП 0.00-4.12-99).

5.2.8. Посадові особи і спеціалісти, що зазначені у ДНАОП 0.00-8.01-93, до початку виконання своїх обов’язків, а також періодично, але не рідше 1 разу на 3 роки, проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці в порядку, передбаченому вимогами ДНАОП 0.00-4.12-99.

Посадові особи і спеціалісти, в службові обов’язки яких входить безпосереднє виконання робіт з підвищеною небезпекою, повинні проходити періодичні перевірки знань 1 раз на рік (п.2.2.10 ДНАОП 0.00-4.12-99).

Спеціальне навчання з питань пожежної безпеки проводиться відповідно до вимог НАПБ Б.02.005-94, НАПБ Б.06.001-94.

5.2.9. Працівники інших підприємств, які прибули на об'єкт і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства, повинні пройти вступний та первинний інструктажі з питань охорони праці в порядку, встановленому на підприємстві.

5.2.10. На підприємствах повинен бути встановлений порядок попереднього і періодичного медичного та наркологічного оглядів працівників з урахуванням виконуваної ними роботи і професії відповідно до термінів, встановлених Міністерством охорони здоров’я України.

 

5.3. Вимоги до засобів захисту працівників

 

5.3.1. Працівники, зайняті на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов’язані із забрудненням, або тих, що здійснюються в несприятливих температурних умовах, залежно від умов праці і прийнятої технології виробництва, повинні бути забезпечені відповідними засобами індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011-89, а також миючими та знешкоджуючими засобами.

5.3.2. Порядок забезпечення працівників необхідними для трудового процесу спеціальним одягом, спеціальним взуття та іншими засобами індивідуального захисту, а також порядок їх утримання і зберігання встановлюється ДНАОП 0.00-4.26-96.

5.3.3. Під час виконання роботи працівники зобов’язані користуватись виданими їм спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.

5.3.4. Роботодавець, при видачі працівникам таких ЗІЗ, як респіратори, протигази, запобіжні пояси, електрозахисні засоби, каски, повинен проводити навчання і перевірку знань працівників щодо правил користування і найпростіших способів перевірки придатності цих засобів, а також тренування щодо їх застосування.

5.3.5. Роботодавець зобов’язаний забезпечити регулярне, відповідно до встановлених термінів, випробування і перевірку придатності ЗІЗ (респіраторів, протигазів, запобіжних поясів, електрозахисних засобів, касок), а також своєчасну заміну фільтрів, скляних деталей та інших частин, захисні властивості яких погіршились. Після перевірки на ЗІЗ повинна бути зроблена відмітка (клеймо, штамп) про термін наступного випробування.

 

5.4. Вимоги до територій, будівель, споруд, приміщень

 

5.4.1. Території, промплощадки, будівлі, споруди і приміщення повинні відповідати вимогам відповідних стандартів, СНіП, ДБН, цих Правил, правил пожежної безпеки та інших нормативних документів.

5.4.2. Планування території підприємства повинне забезпечувати найбільш сприятливі умови для виробничого процесу та праці, здійснюватись відповідно до вимог чинних будівельних норм та правил.

5.4.3. На території вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних об’єктів, а також в місцях зберігання та переробки горючих матеріалів застосування відкритого вогню не дозволяється.

5.4.4. На дільницях території підприємства, де можливі скупчення горючих парів та газів, проїзд автомашин, тракторів та іншого транспорту не дозволяється. Про це повинні сповіщати відповідні написи (покажчики).

5.4.5. Відходи, сміття, металобрухт повинні своєчасно прибиратись і накопичуватись на спеціально відведених площадках. Видалення відходів повинно проводитись спеціальним транспортом у встановлений термін.

5.4.6. Територія основного виробничого об'єкта повинна бути огороджена і мати не менше двох виїздів. Огорожа повинна постійно підтримуватися у справному стані. Біля входу (в'їзду) на територію об'єкта і по периметру огорожі повинні бути знаки безпеки і відповідні написи.

5.4.7. В’їздні (виїзні) ворота повинні легко відчинятися і мати запори.

5.4.8. Вхід сторонніх осіб на територію об'єкта допускається тільки з дозволу керівництва підрозділу в супроводі спеціально призначеної особи із числа експлуатаційного персоналу і після проходження інструктажу з охорони праці .

5.4.9. Територія підприємства повинна бути рівною, мати необхідні ухили і пристрої для відведення атмосферних і поливальних вод. Вільні ділянки території повинні бути озеленені.

З настанням темряви територія об'єкту повинна освітлюватися. Електроосвітлення повинно забезпечувати освітленість не нижче встановлених норм.

5.4.10. На території підприємства повинні бути проїзди для руху автомобілів і пішохідні доріжки, що мають тверде покриття, які повинні своєчасно очищатися від бруду, а взимку – від снігу і льоду.

5.4.11. Заглиблені резервуари, колодязі, люки повинні бути закриті врівень з прилеглою територією, а під час проведення ремонтних робіт повинні бути огороджені і освітлюватись у темну пору доби.

На території площадок, що не охороняються, підземні приміщення повинні бути замкнені. Ключі від замків повинні знаходитись у експлуатаційного персоналу.

5.4.12. Колодязі, підземні приміщення і канали підземних комунікацій (далі колодязі), що розташовані на промплощадках і вздовж газопроводів на відстані до 15 м від них з обох боків, є газонебезпечними. Перевіряти їх на загазованість необхідно за графіком не менше 1 разу на квартал, а в перший рік їх експлуатації - не менше 1 разу на місяць. Крім того, перевіряти їх на загазованість необхідно кожного разу перед спуском працівників у колодязі. В кришці колодязів повинен бути отвір діаметром 20-30 мм.

5.4.13. Не допускається потрапляння в колодязі ґрунтових та підземних вод. У разі необхідності повинен бути виконаний дренаж з випуском стоків у промислову каналізацію через гідравлічний затвор. Необхідно своєчасно перевіряти справність затвора.

5.4.14. Огляд і очищення колодязів необхідно проводити з виконанням вимог розділу 5.10 цих Правил, навіть після задовільного аналізу на загазованість

5.4.15. Персонал, що обслуговує колодязі, повинен знати схему комунікацій, розміщення колодязів, засоби визначення загазованості, ознаки отруєння токсичними речовинами, правила виконання робіт у загазованих середовищах, вміти користуватися засобами індивідуального захисту, евакуйовувати потерпілих і надавати їм першу медичну допомогу.

5.4.16. На території промплощадки нафтогазовидобувних виробництв та в межах їх охоронної зони забороняється розміщувати будь-які об‘єкти (в т.ч., і соціально-побутової інфраструктури), що не мають безпосереднього відношення до виробництва.

5.4.17. Не дозволяється прибудовувати побутові, допоміжні і адміністративні приміщення до будівель з вибухопожежонебезпечними виробництвами і розміщувати їх в небезпечній зоні дії ударної хвилі.

5.4.18. Внутрішньооб’єктові автодороги повинні відповідати вимогам СНіП 2.05.02-85 і СНіП 2.05.07-91.

5.4.19. Рух транспорту на об’єкті повинен бути організований за схемою маршрутів руху транспортних та пішохідних потоків з вказаними на ній поворотами, зупинками, виїздами, переходами тощо. Схема маршрутів руху повинна бути вивішена в місцях стоянки автотранспорту, перед в’їздами на територію підприємства та в інших необхідних місцях.

Транспорт при в’їзді на територію вибухопожежонебезпечних об’єктів повинен бути обладнаний іскрогасником.

5.4.20. Територія об’єкта повинна бути обладнана дорожніми знаками, покажчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026-76.

5.4.21. На об’єкті (підприємстві) повинні бути встановлені терміни, порядок перевірки знань і обов’язки осіб щодо контролю за станом транспортних шляхів.

5.4.22. Улаштування виробничих будівель і споруд повинно відповідати вимогам проекту, СНіП 2.09.02-85, СНіП 2.09.03-85, СНіП 2.09.04-87 і цих Правил.

5.4.23. Підприємство (підрозділ, служба тощо) зобов'язано мати масштабні плани своїх комунікацій з точними прив'язками і надійними реперами. Підприємства, що функціонують на відчуженій території, зобов'язані мати також плани комунікацій інших підприємств на цій території. У разі зміни схеми комунікацій чи введенні нових, зміни і доповнення у плани повинні вноситися у 10-денний термін.

5.4.24. Відстань між спорудами повинна відповідати вимогам СНіП ІІ-89-80, відповідним санітарним і протипожежним нормам.

5.4.25. Виробничі будівлі і споруди наказом власника підприємства закріплюються за виробничими підрозділами підприємства. Начальники підрозділів є особами, що відповідають за експлуатацію, збереження і ремонт закріплених за ним будівель або окремих приміщень.

5.4.26. Всі виробничі будівлі повинні мати технічні паспорти з технічною документацією:

  • затверджений технічний проект;

  • акт прийняття в експлуатацію;

  • акт на скриті роботи;

  • матеріали щодо гідрогеологічних умов на ділянці забудови.

5.4.27. Забороняється проводити перепланування виробничих приміщень без проекту. Проект перепланування не повинен допускати зниження межі вогнетривкості будівельних конструкцій і погіршення умов евакуації людей у разі можливих аварійних ситуацій.

5.4.28. Попереджувальне фарбування елементів конструкцій споруд, небезпечних щодо можливих аварійних ситуацій та нещасних випадків на виробництві, частин виробничого обладнання, засобів пожежогасіння, оформлення знаків безпеки як в приміщеннях, так і на території підприємства повинно відповідати вимогам ГОСТ12.4.026-76.

5.4.29. Виробничі приміщення повинні мати не менше двох входів (виходів), розташованих з протилежних боків приміщення. Вікна і двері приміщення повинні відкриватися назовні. Підлога повинна бути із вогнестійких матеріалів.