12.1.13. Випробувальні установки повинні бути оснащені піднімально-транспортними механізмами та пристроями, що забезпечують транспортування, установлення та знімання оснащення і виробу, що випробовується.

12.1.14. При застосуванні балонних батарей із стисненим газом високого тиску для проведення пневмовипробувань балони повинні бути розташовані зовні виробничих приміщень у спеціально обладнаній прибудові відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.07-94.

12.1.15. Під час експлуатації необхідно не рідше одного разу на шість місяців проводити контрольну перевірку робочих манометрів контрольними манометрами із занесенням результатів перевірки в журнал.


12.2. Захисні пристрої випробувальних установок

12.2.1. Під час пневмовипробувань вузлів, агрегатів літальних апаратів на герметичність високим тиском повинні застосовуватися бронезахисні пристрої, які пройшли випробування відповідно до інструкції, яка передбачає необхідні заходи безпеки. Бронезахисні пристрої повинні пройти випробування розривом виробу, що випробовується на максимально допустимий тиск для цього бронезахисного пристрою.

12.2.2. Захисні пристрої повинні розміщуватися на спеціально виділеній дільниці виробничого приміщення. Бронебокси повинні бути розташовані в прибудові до виробничої будівлі або в окремо розташованій будівлі згідно з розміщенням установок для гідравлічних випробувань виробів (додаток 5).

12.2.3. Замки дверей бронезахисних пристроїв повинні бути зблоковані з управлінням випробувальної установки таким чином, щоб при відкритих дверях неможливо було подати тиск до виробу, що випробовується, а в разі відчинення дверей під час випробування - тиск скидався б автоматично.

12.2.4. Бронековпаки, що застосовуються для огородження дрібних деталей, вузлів, виробів, повинні надійно кріпитися до верстаків (столів) робочих місць випробувачів. Надійність кріплення повинна бути обґрунтована спецрозрахунками. Пульт управління при цьому може бути як приставним, так і вмонтованим у стіл.

12.2.5. Кожен бронезахисний пристрій повинен пройти відповідні випробування, за результатами яких складається Акт приймання в експлуатацію випробувальної установки для пневмовипробувань виробів (додаток 6). Застосовувати захисні пристрої без випробування на міцність не дозволяється.

12.2.6. У бронезахисних пристроях повинні бути передбачені дренажні пристрої для виходу газу в разі пошкодження виробу, забезпечення зниження тиску до атмосферного. Дренажні пристрої повинні унеможливлювати викид уламків за межі огородження. Дренаж повітря та технічних газів повинен бути виведений за межі виробничого приміщення спеціальним трубопроводом.

12.2.7. На бронезахисних пристроях (бронековпаках, бронекабінах) повинні бути нанесені трафарети з позначенням їх призначення, найменування виробника, року виготовлення, інвентарного номера та умов застосування в залежності від технічних умов.





12.3. Проведення пневмовипробувань

12.3.1. До пневматичних випробувань на герметичність допускаються тільки вузли, агрегати, вироби, що пройшли гідравлічні випробування на міцність. Випробування на герметичність виробів, що не пройшли гідравлічних випробувань, якщо це спеціально не обумовлено в технічних умовах або технологічним процесом, не дозволяється.

12.3.2. Проводити пневматичні випробування дозволяється тільки на технічно справному та прийнятому в експлуатацію обладнанні під керівництвом особи, яка призначена роботодавцем відповідно до технологічної документації, схеми випробувань та вимог технічних умов.

12.3.3. Приєднання виробу, що випробовується на герметичність, до штуцерів живлення на стенді повинно проводитись у суворій відповідності до схеми підключення та технологічної документації. Виріб повинен бути встановлений на суворо фіксованому місці випробувального стенда.

12.3.4. Технологічне оснащення (заглушки, перехідники, трубопроводи, шланги тощо) повинно відповідати вимогам "ССБТ. Пневмопроводы. Общие требования безопасности к монтажу, испытаниям и эксплуатации", затверджених постановою Держстандарту СРСР від 10.11.85 N 3559 (ГОСТ 12.3.001-85), і пройти гідравлічні випробування на міцність та мати тавро із зазначенням допустимого

тиску. Застосовувати оснащення, яке не має маркування, не передбачене технологічним процесом або виготовлене не за кресленням, не дозволяється.

12.3.5. У керівника випробувань повинна бути в наявності така технічна документація:

- програма випробувань;

- порядок подання команд;

- схема зборки та підключення виробу до випробувального пристрою;

- дані щодо граничнодопустимого тиску;

- інша необхідна документація для проведення випробувань виробу.

12.3.6. На бронезахисному пристрої перед початком випробувань повинно бути включено попереджувальне світлове табло "Увага, проводяться випробування!", перевірений стан пломб на контрольних приладах та правильність показів приладів на пульті після відключення.

12.3.7. Під час пневмовипробувань виробу залишати пульт управління без технічного контролю не дозволяється. Згоду на перебування осіб на дільниці випробування виробу, які не беруть безпосередньої участі у випробуваннях (конструктори, замовники, контролери та інші), може дати тільки керівник робіт.

12.3.8. Спостереження та огляд виробу під час його випробування на герметичність у бронекабінах, бронековпаках, броневаннах дозволяється тільки через оглядові броневікна або за допомогою телевізійних пристроїв, течешукачів та інших приладів. У разі виникнення вібрації трубопроводів або виробу випробування повинні бути негайно припинені.

12.3.9. Роботи на випробувальних установках повинні виконуватися в межах тиску, що вказаний у паспорті та проектній документації. Перевищення тиску понад установлений проектною документацією не дозволяється.

12.3.10. Випробування виробів (відсіків) на герметичність високим тиском повинно здійснюватися у бронекабінах або боксах. Не дозволяється проводити випробування виробів (відсіків) на герметичність високим тиском поза захисними пристроями.

12.3.11. Управління випробуванням у бронекабінах та броневаннах повинно бути дистанційним, зблокованим зі звуковою сигналізацією та попереджувальними світловими написами.

12.3.12. Подача, регулювання та контроль тиску під час випробувань повинни бути автоматизованими або напівавтоматизованими та здійснюватися дистанційно з одного пульта управління.

12.3.13. Якщо конструкція вузла, агрегату, виробу дозволяє встановлення заповнювача, то випробування необхідно вести з обов'язковим максимально можливим заповненням внутрішніх порожнин виробу спеціально виготовленими заповнювачами (деревина, пінопласт тощо).

12.3.14. При виявленні дефекту у випробувальній установці роботи з пневмовипробування повинні бути припинені, установка відключена від електромережі і вивішено попереджувальний плакат "На обладнанні працювати не дозволяється!". Усувати дефекти (під'єднувати шланги, підтягувати з'єднання тощо) за наявності тиску в установці та виробі, що випробовується, вище атмосферного не дозволяється.

12.3.15. Після закінчення пневмовипробувань усі запірні органи систем стенда, крім запірного органу скидання газу в атмосферу, повинні бути встановлені в положення "Закрито", а стрілки контрольних манометрів бути на нульовій позначці шкали. Залишати випробувальну установку та виріб під тиском, а також під напругою не дозволяється.


12.4. Заходи безпеки під час виконання робіт з розчином хромпіку

12.4.1. Розчин хромпіку повинен готувати працівник, кий пройшов навчання з виконання робіт підвищеної небезпеки відповідно до вимог НПАОП 0.00.4.12-2005 та забезпечений індивідуальними засобами захисту згідно з нормативно-правовими актами з охорони праці.

12.4.2. Дільниця, де готується розчин хромпіку, повинна бути обладнана місцевою витяжною вентиляцією.

У цих приміщеннях необхідно періодично проводити контроль концентрації хромпіку в повітрі. Допустима концентрація хромпіку в повітрі складає 0,01 мг/куб.м.

12.4.3. Розсипаний твердий хромпік або розлитий розчин хромпіку повинен бути прибраний. Підлога в тому місці, де це сталося, повинна бути вимита водою. Роботи при цьому повинні виконуватися у гумових рукавицях.

12.4.4. Під час роботи з розчином хромпіку повинні виконуватися такі заходи безпеки:

а) при безпосередньому контакті з розчином хромпіку працювати тільки в гумових рукавицях, захисних окулярах та в спеціальному одязі;

б) перед прийманням їжі, питтям або курінням та після роботи ретельно вимити руки теплою водою з милом та щіткою. Бажано застосувати при митті рук 5%-ний розчин гіпосульфіту або 10%-ний розчин бісульфіту натрію;

в) при попаданні хромпіку на шкірний покрив, що має пошкодження (подряпини, садна), або в очі негайно промити ці місця проточною водою протягом не менше 15 хвилин та звернутися до медпункту.


13. Вимоги безпеки під час вібровипробування

спецвиробів


13.1. Стенди для вібровипробувань агрегатів, вузлів, окремих елементів літального апарата повинні бути встановлені в окремих звукоізольованих приміщеннях - боксах або у знімних насувних звукоізольованих кабінах, розрахованих на випромінювану звукову потужність, і відповідати вимогам ДСН 3.3.6.037-99 та Державних санітарних норм виробничої та локальної вібрації, затверджених наказом МОЗ України від 01.12.99 N 39 (ДСН 3.3.6.039-99).


13.2. Управління вібростендами повинно бути дистанційним з пульта, розташованого поза боксом або кабіною, при цьому оглядові вікна в боксах або кабінах повинні бути герметичними, а двері виконані з підвищеною звуконепроникністю з герметичним приляганням по периметру.


13.3. Перед початком вібровипробувань над входом до боксу або кабіни повинно бути включено попереджувальне світлове табло - "Увага, йдуть випробування!". Входити до боксу або кабіни під час роботи вібростенда не дозволяється.


13.4. Для виконання вантажно-розвантажувальних робіт у боксах повинно бути передбачено піднімально-транспортне обладнання та вантажозахватні пристрої.


13.5. Усі органи управління стендами перед початком та після закінчення випробувань повинні перебувати в положенні "Вимкнено".


13.6. У разі спрацювання аварійної сигналізації стенд повинен бути вимкнений, а випробування припинено. Повторне включення стенда можна здійснити тільки після усунення аварійного стану. Усувати дефекти на вібростендах можливо тільки при одночасній зупинці всіх стендів у боксі.


13.7. Бокс повинен бути обладнаний попереджувальною звуковою та світловою сигналізацією, зблокованою з умиканням вібростенда.


14. Вимоги безпеки під час випробування спецвиробів

на ударні перевантаження


14.1. Роботи з випробування на ударні перевантаження повинні виконуватися на технічно справному та прийнятому в експлуатацію обладнанні відповідно до технічних умов на відповідну операцію під керівництвом спеціально призначеної особи.


14.2. Дільниця для випробувань повинна бути обладнана вантажопідіймальними механізмами та вантажозахоплювальними пристроями, що забезпечують транспортування та знімання виробу відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-2002.


14.3. Стенд для випробувань повинен бути обладнаний пристроєм з механічними висувними панелями для закриття ями скидання на час виконання монтажно-підготовчих робіт, а при роботі на висоті - монтажними площадками з огородженням висотою не менше 1 м.


14.4. Перед початком випробувань робоча зона повинна бути огороджена та також вивішено попереджувальне світлове табло - "Увага, ідуть випробування!", а також повинні подаватися звукові попереджувальні сигнали. Стороннім особам перебувати в зоні випробувань не дозволяється. До початку випробувань керівник роботи повинен перевірити відсутність людей у ямі скидання.


14.5. При монтажі та випробуваннях на ударні перевантаження стенд повинен бути обладнаний амортизаційною подушкою, розрахованою на відповідні навантаження при скиданні виробу.


14.6. Під час проведення монтажно-підготовчих робіт виріб повинен бути надійно закріплений на стенді. Конструкція та утримання пускових пристроїв (пускових кнопок), а також гальм повинні забезпечувати швидке та надійне вмикання та вимикання обладнання, унеможливлювати випадкове або довільне включення його на робочий хід.


15. Вимоги безпеки під час виконання фарбувальних

та клейових робіт, робіт з герметизації,

робіт з компаундами та заповнювачами

на спецвиробі


15.1. Дільниці та технологічні процеси, які виконуються на цих дільницях: герметизація виробів, клейові роботи, роботи з емалями, лаками, фарбами, компаундами та заповнювачами, які пов'язані із застосуванням епоксидних смол та інших шкідливих складових у своїх композиціях, повинні відповідати вимогам:

"ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования", затверджених постановою Держстандарту СРСР від 14.06.91 N 875 (ГОСТ 12.1.004-91);

"Работы окрасочные. Общие требования безопасности (СТ СЭВ 3951-82)", затверджених Держстандартом СРСР від 19.08.75 N 2185 (ГОСТ 12.3.005-75) (зі змінами);

Санітарних норм при фарбувальних роботах із застосуванням ручних розпилювачів N 991-72, затверджених МОЗ СРСР від 1972 (ДНАОП 0.03-1.04-72);

ДНАОП 0.03-1.47-89;

"ОСТ 1.90354-84 Роботи фарбувальні. Загальні вимоги безпеки", затвердженого Мінавіапромом СРСР від 1984 (НАОП 1.4.72-2.25-84);

"Санитарные правила и нормы по применению полимерных материалов в строительстве. Гигиенические требования", затверджених МОЗ України від 12.08.91 (СанПіН N 6027-А-91);

НАОП 1.4.72-1.36-91.


15.2. Відділення підготовки агрегатів, вузлів, конструкцій літального апарата під фарбувальні роботи, у яких мають місце шкідливі виділення, повинні бути ізольовані від приміщень фарбувальної дільниці та інших виробничих дільниць.


15.3. Дільниці для виконання фарбувальних та клейових робіт, робіт з герметизації, робіт з компаундами та спецзаповнювачами в разі розміщення їх у загальному виробничому корпусі повинні бути розташовані на верхньому поверсі біля зовнішньої стіни будівлі з віконними отворами, верхніми світловими прорізами або перекриттям, що легко скидається. Ці дільниці повинні бути ізольовані від інших виробничих дільниць протипожежними стінами. При потребі розміщення цих дільниць на інших поверхах багатоповерхових будівель необхідно всі приміщення над цими дільницями забезпечити ефективною вентиляцією.