Виконання робіт на споруді при наявності високовольтних ліній електропередач або контактної мережі повинне бути погоджено з організацією, що експлуатує лінію.

Забороняється наближатися на відстань менше 2 м до неогороджених проводів або контактної мережі, що знаходяться під напругою. За цим необхідно стежити при роботах з довгими предметами - штангами, рейками, прутами, відрізками дроту і т.д.

Забезпечення безпечних умов робіт із влаштування риштувань, підвісних колисок, драбин і інших пристосувань для проведення оглядів споруд, а також забезпечення міцності і надійності цих пристосувань покладаються на керівника дорожньої організації, що веде роботи з його утримання.

  1. Камеральна обробка даних обстеження

Результати обстежень і випробувань споруди оформляються спеціалізованими організаціями у вигляді заключення, технічного звіту, комісіями облавтодорів - у вигляді акту.

Заключення (звіт) складається на основі обробки усіх одержаних при обстеженні і випробуванні матеріалів за певною формою і складається з пояснювальної записки і додатків з допоміжними матеріалами (схеми, акти, відомості дефектів фотографії, результати випробувань, результати перевірочних розрахунків).

За результатами камеральної обробки в технічному звіті наводяться наступні дані:

  • результати обстеження всіх елементів конструкцій моста з описом їх станів і виявленими дефектами; складається відомість дефектів для елементів конструкцій і пропонуються заходи з їх ліквідації;

  • схеми за результатами інструментальних зйомок і контрольних вимірювань, поздовжні і поперечні профілі проїзної частини, проміри глибин русла;

  • результати польових і лабораторних випробувань матеріалів конструкцій споруди;

  • результати статичного і динамічного випробування споруди тимчасовим навантаженням з аналізом деформацій, напружень і переміщень. Порівняння цих величин з величинами, визначеними розрахунковим шляхом, встановлення значення конструктивного коефіцієнту К;

  • заповнення форм для внесення результатів обстеження і випробування по споруді в базу даних аналітичної експертної системи управління мостами (АЕСУМ);

  • висновки з аналізом виявлених дефектів та результатів випробування, причин їх виникнення, вплив на споруду, рекомендації з режиму її експлуатації;

На вимогу замовника комісією може бути складений попередній акт обстеження чи випробування, в якому треба викласти попередні висновки про можливість пропуску навантажень по мосту чи перелік невідкладних ремонтних робіт.

5 ДОКУМЕНТАЦІЯ ОБСТЕЖЕННЯ

  1. Дані експлуатуючої організації і органів нагляду

При організації і виконанні робіт з обстеження і випробування мостової споруди власник повинен надати спеціалізованій організації технічну документацію згідно переліку додатку К ВБН В.3.1-218-190, а також технічні звіти з обстеження і випробування, проведені раніше.

Технічна документація повинна зберігатися власником на протязі всього терміну експлуатації мостової споруди.

При відсутності креслень або документації допускається їх відновлення власником мостової споруди шляхом копіювання, обмірів та іншими обґрунтованими способами.

Крім технічної документації на мостову споруду рекомендується при організації обстежень вжити заходів щодо її розширення та поглиблення за рахунок отримання в проектних, підрядних та інших організаціях копій архівних документів, що містять:

  • розрахункові схеми, статичні та динамічні розрахунки конструкцій;

  • виконавчі креслення та виробничу документацію заводів-виготовлювачів конструкцій;

фактичні дані про навантаження від рухомого складу;

  • фактичні дані про екстремальні явища (катастрофічні повені, пожежі тощо).

Відомості, які неможливо отримати з документів, можуть визначатися шляхом опитування експлуатаційного персоналу.

  1. Інструментальна зйомка. Цілі, вимоги, форма представлення результатів

При зйомці профілю проїзної частини, поясів балок і ферм необхідно користуватися нівелірами, а при зйомці їхнього плану - теодолітами [4, 5, 7].

Нівелювання проїзної частини ведеться уздовж осі по точках, що дозволяє одержати всі характерні зміни профілю, у тому числі на опорах і середині прогону. На підходах до моста варто нівелювати ділянку довжиною 20 - 25 м, що визначає плавність сполучення моста з насипом. Поперечний профіль проїзної частини знімається в характерних перерізах по трьох точках (біля бордюрів і по осі) (рисунок 5.1).Масштаб: горизонтальний 1:500 вертикальний 1:10


Вісь опор и


Вісь опори


Вісь опори Ne 3


Вісь опори Ne 4



точок

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 11

Відмітки по осі moot] а (умовні)

18 березня 1979 р.

ооо о о о о О ООО

О' О' О' Ю Ю' Ю' Ю" O' o' о

co g ю u~> g к <o ю co g

26 червня 1977 р.

ООО О О О О О ООО

g 8 R £ g S' R R 1 J 1

Відстані, м

7

3

7,03

7,03

11,1

11,1

7,03

7,03

3

7

Укипи, %=




0


__оА—-




0



П

Переріз в точці №6

1Є%- 12%=

ереріз в точці №3

4%--

точок

1

16

Відмітки

':.D О Ю

(Й* О' (О’

О N. g

Відстані, м

3,5

3.5



2

26

чг

О

00

ст>

ю'

о'

ю

£

£

3,5

3,5







Рисунок 5.1 - Нівелювання проїзної частини моста

Поздовжній профіль прогонових будов слід знімати по поясах балок і ферм у точках, розташованих у перетинах по осях вузлів ферм, поперечних балок, зв'язків і діафрагм, в опорних перерізах і середині прогону.

У залізобетонних бездіафрагмових прогонових будовах нівелювання балок ведеться, як правило по таких точках: в опорних перерізах, середині і чверті прогону (рисунок 5.2). У виняткових випадках, коли неможливо виконати зйомку головних балок прогонових будов через складність доступу до них, нівелювання ведуть по марках, встановлених на бордюрі. Така зйомка дає непряме представлення про провисання (або вигин) прогонових будов.

Рисунок 5.2 - Нівелювання балок прогонової будови: 1 - закріплена точка



Ферми з їздою поверху і балки суцільного перерізу рекомендується нівелювати по нижньому поясі, а ферми з їздою понизу - по верхньому і нижньому поясах, у всіх випадках прикладаючи рейки вертикально до горизонтальних поверхонь поясів. При цьому необхідно робити виправлення у відліках на різницю товщини поясу в різних перерізах по довжині прогону.

Зйомку плану варто робити за допомогою нівелювання рейок, розташованих горизонтально, по тих же точках, що і при зйомці поздовжнього профілю. Рейки прикладаються до вертикальної стінки біля поясів. У відліках по рейці також враховуються зміни товщини стінки по довжині прогону.

Положення опор: висотне - необхідно фіксувати нівелюванням верху підферменної площадки; у плані - виміром відстані від осі опори до осі моста, між осями опор і між осями колон і стійок опори; у вертикальній площині - виміром кута відхилення опор від вертикалі уздовж і впоперек моста.

Нівелювання варто вести по марках, що закладається на верхніх гранях ригелів або підферменних площадок. Точки нівелювання повинні бути відзначені фарбою при першому обстеженні і рейку необхідно ставити щоразу на ці ж точки.

Відхилення опор від вертикалі попередньо потрібно визначати по схилі. Дійсний кут нахилу опори необхідно визначати за допомогою теодоліта, встановленого уздовж граней опори. Площина візування повинна бути вертикальною.

По рейках, прикладених горизонтально до граней опори вгорі і внизу роблять відліки. Кут нахилу a осі опори від вертикалі, можна визначити з виразу (рисунок 5.3):



t

(5.1)

ga - [fc-Zj- -ij]: (2//),

де а, а1, b, b1 - відліки по рейках внизу і вгорі; Н - відстань між рівнями прикладання рейок до опори.






Рисунок 5.3 - Схема розташування закріплених точок: 1 - закріплена точка; 2 - площини
візування

Всі відмітки нівелювання необхідно обчислювати кожного разу від одного постійного репера, що повинен бути встановлений поза межами споруди в період будівництва або перед обстеженням споруди. Репер може мати абсолютну відносну або (умовну) оцінку.

Геодезичні роботи повинні проводитися фахівцями з дотриманням усіх вимог роботи з геодезичними інструментами. Кожна зйомка проводиться не менше 2 разів (при різному рівні інструмента - нівеліра і теодоліта) по тим самим точках і за остаточний результат приймають середні арифметичні значення вимірів.

Місця встановлення рейок повинні бути зафіксовані на конструкції (відзначені фарбою або іншим способом) (рисунок 5.4). Перед проведенням робіт необхідно очистити ці місця від бруду.


Рисунок 5.4 - Марка і її закріплення в бетоні конструкції: 1 - металева марка; 2 - цементний розчин; 3 - конструкція


При зйомках і вимірі варто фіксувати умови погоди, температуру повітря і матеріал конструкції, а також тип застосованого інструмента для вимірів, його точність, місця вимірів і встановлення рейок і ін.

Вимірювання рекомендується виконувати в несонячний час, коли освітленість і нагрівання всіх конструкцій практично однакові.

Результати вимірювань при геодезичних роботах повинні бути представлені графічно з нанесенням також результатів, отриманих попереднім обстеженням.

  1. Виконавчі креслення споруди

Перед початком робіт варто вивчити всі наявні виконавчі креслення на споруду, при можливості зробити собі копії. Це дозволить зекономити час при роботі безпосередньо на об’єкті.

При наявності копій виконавчих креслень чи обмірних креслень з останнього обстеження можна безпосередньо на них наносити обмірні розміри. При фіксації сумнівних величин необхідно переміряти даний розмір ще раз.

За результатами обмірів споруди виконується комплект обмірних креслень чи поновлюються дані в комплекті виконавчих креслень. В графічний матеріал, виходячи з програми і об’єму обстеження, входять:

  • поздовжній розріз та фасад споруди;

  • план проїзної частини, балок, опор, фундаментів;

  • поперечні розрізи, креслення проміжних опор і устоїв;

  • поздовжній і поперечні профілі проїзної частини моста і підходів до нього;

  • схема будівельних підйомів і плани поясів ферм та головних балок прогонових будов;

  • схеми розташування (і головні розміри) дефектів і пошкоджень прогонових будов і опор моста;

за результатами випробувань в звіті подаються:

  • схеми розміщення приладів;

  • схеми розміщення тимчасового навантаження;

  • результати випробувань.

  1. Дані дефектів комплексу проїзної частини моста

При огляді мостового полотна визначаються стан настилу або покриття, сполучень моста з підходами і прогонових будов між собою, водовідведення і гідроізоляції, тротуарів, перильного огородження, приладів сигналізації, дорожніх знаків і розмітки, ліній освітлення і інших комунікацій, розміщених на мосту [3, 17].

Під час огляду мостового полотна необхідно приділяти увагу забезпеченню нормального пропуску автомобілів з установленою швидкістю і безпечного руху пішоходів.

Забезпечення нормального пропуску автомобілів з установленою швидкістю визначається:

рівністю покриття (заміри зазорів під трьохметровою рейкою згідно з ДБН В.2.3-4);

станом покриття (наявність ямковості, поздовжніх і поперечних тріщин, хвиль і напливів);

достатністю габариту проїзної частини;

станом огородження проїзної частини;

наявністю дорожніх знаків згідно затвердженої схеми організації дорожнього руху.

В асфальтобетонному і цементобетонному покриттях слід виявляти: тріщини і нерівності, місця скупчення води на проїзній частині, руйнування покриття з оголенням захисного шару і його арматурної сітки, порушення поздовжнього і поперечного ухилів на проїзній частині, потовщення покриття у разі укладання нових шарів без зняття старих.

При осіданні насипу в місцях сполучення моста з підходами необхідно виявити їх розмір і визначати причини появи. Дефект може бути виявлений як зовнішнім оглядом так і розкриттям насипу або лабораторною перевіркою характеристик грунтів.