Границя міцності на стик визначається згідно з ДСТУ Б В.2.7-214. Для цього від кожної партії відбирають пробу, з якої готують серію зразків (не менше шести). Ущільнення зразків здійснюють відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.7-207.
Випробування зразків виконують через 28 діб нормального твердіння (при температурі (20±2) С та відносній вологості повітря не менше 90%).
- Якщо при перевірці буде виявлено, що суміш недостатньо перемішана, влаштування шару з неї не дозволяється. Необхідно виконати додаткове перемішування суміші з усуненням виявлених дефектів.
- Вологість суміші з цементом необхідно періодично перевіряти в процесі перемішування та перед укочуванням. Товщина шару в неущільненому стані повинна бути більше за проектну на величину коефіцієнта відносно ущільнення.
- Перед профілюванням суміші на кожній ділянці не рідше, ніж через (200 - 300) м належить відбирати проби зразків готової суміші для визначення її властивостей. Товщину шару в ущільненому стані необхідно контролювати промірами щупом в 3 - 5 точках поперечника.
- При операційному контролі якості робіт з влаштування шарів дорожніх одягів з суміші укріпленої цементом не рідше ніж через кожні 100 м здійснюють контроль параметрів згідно з ДБН В.2.3-4. Контроль включає: дотримання проектних показників розміщення осьової лінії в плані, висотних відміток, поперечних похилів, товщини, ширини та щільність матеріалу шару.
7.3 Приймальний контроль
- Допустиме відхилення товщини шару з суміші укріпленої цементом від проектних значень повинно бути не більше ніж 10 % результатів вимірювань у межах + 20 мм, решта - + 10 мм (не менше 3 вимірів на 9000 м2 шару) згідно з ДБН В.2.3-4.
- Допустиме відхилення ширини шару з суміші укріпленої цементом контролюють через кожні 100 м рулеткою мірною металевою згідно з ДСТУ 4179. Не більше ніж 10 % результатів вимірювань можуть мати відхилення від проектних значень в межах + 150 мм, решта - до + 100 мм згідно з ДБН В.2.3-4.
- Керни з шару відбирають після його влаштування через 28 діб. Випробування кернів, відібраних з шару, здійснюють згідно з ДСТУ Б В.2.7-214.
- Допустиме відхилення висотних відміток шару з суміші укріпленої цементом від проектних значень повинно бути не більше ніж 10 % результатів вимірювань у межах + 25 мм, решта - + 10 мм (не менше 1 виміру на 100 м ) згідно з ДБН В.2.3-4.
8 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ 8.1 Загальні вимоги з охорони праці та охорони навколишнього природного середовища при влаштуванні шарів дорожнього одягу з кам’яних матеріалів, промислових відходів і ґрунтів, укріплених цементом
- При виконанні робіт при влаштуванні шарів дорожнього одягу з кам’яних матеріалів, промислових відходів і ґрунтів, укріплених цементом необхідно дотримуватись вимог охорони праці відповідно до НПАОП 63.21-1.01.
Працівники дорожнього господарства при виконанні виробничих операцій, які супроводжуються виділенням речовин у вигляді суспензій та забруднюючих речовин, забезпечуються спецодягом і спецвзуттям, герметичними захисними окулярами, респіраторами та іншими засобами індивідуального захисту відповідно до вимог НПАОП 63.21-3.03, НПАОП 45.2-3.01.
- Забороняється допускати до роботи осіб, які не пройшли відповідний інструктаж із вимог безпеки праці. Порядок проведення інструктажів, навчання та перевірки знань працівників з питань охорони праці здійснюється відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12.
Усі категорії працівників на підставі НАПБ А.01.001 повинні проходити навчання з питань пожежної безпеки. Особи, які виконують роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.06.001, попередньо, до початку самостійного виконання робіт повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно - один раз на рік, а також пройти перевірку знань відповідно до порядку, встановленого вимогами НАПБ Б.02.005.
Виробничі дільниці та майданчики, де проводяться роботи з влаштування шарів дорожнього одягу з ґрунтів, укріплених в’яжучими матеріалами, повинні бути забезпечені пожежною технікою та первинними засобами пожежогасіння відповідно до ГОСТ 12.4.009, НАПБ Б.03.001.
- Рівень шумового навантаження на працюючих не повинен перевищувати 80,0 дБ "А" екв., згідно з ДСН 3.3.6.037, контроль здійснюється згідно з ГОСТ 12.1.050.
- Концентрація речовини у вигляді суспендованих твердих частинок в повітрі робочої зони визначається згідно з ГОСТ 12.1.005 та контролюється згідно з [ 8 ].
- Еквівалентні рівні загальної вібрації на робочих місцях згідно з ДСН 3.3.6.039 не повинні перевищувати 92 дБ "А" екв.
- Порядок накопичення, транспортування, знешкодження утилізації та поховання некондиційних матеріалів та інших відходів, що утворюються в процесі приготування, а також матеріалів укріплених цементом, здійснюють з дотриманням природоохоронних вимог згідно з ДСанПіН 2.2.7.029, СН 3183 в установленому законодавством порядку.
З дотриманням відповідних природоохоронних вимог здійснюють: захист ґрунту від забруднення побутовими та промисловими відходами - згідно з ДСанПіН 2.2.7.029, охорону поверхневих вод від забруднення та засмічення при виконанні робіт - згідно з СанПиН 4630.
- Місця тимчасової стоянки автотранспорту та дорожньо- будівельних механізмів повинні бути забезпечені буксирними тросами та штангами з розрахунку один трос (штанга) на 10 одиниць техніки. Порядок огородження та організації дорожнього руху в місцях проведення робіт з влаштування шарів з ґрунтів, укріплених в’ яжучими, повинен відповідати вимогам [ 4 ].
- На відкритих майданчиках, де зберігаються дорожньо-будівельні механізми, не дозволяється:
- ставити транспортні засоби та механізми в кількості, яка перевищує норму, порушувати план їх розміщення, зменшувати відстань між ними, а також від них до будівель (споруд);
- захаращувати виїзні ворота і проїзди;
- проводити термічні, зварювальні, малярні й дерево обрізувальні роботи, а також промивання деталей з використанням легкозаймистих речовин (ЛЗР) і горючих речовин (ГР);
- тримати відкритими горловини паливних баків, а також не допускати витікання пального і масла;
- заправляти пальним і зливати (переливати) паливо;
- зберігати тару з під пального, а також пальне і масла, за винятком палива в баках і газу в балонах на механізмах;
- заряджати акумулятори безпосередньо на механізмах;
- підігрівати двигуни відкритим вогнем (смолоскипами, паяльними лампами тощо), користуватися відкритими джерелами вогню для освітлення;
- установлювати транспортні засоби для перевезення ЛЗР та ГР, а також горючих газів;
- залишати у механізмах промаслені обтиральні матеріали та спецодяг після закінчення роботи;
- залишати механізми з увімкненим запалюванням;
- допускати накопичення на двигуні та картері бруду і масла.
- Автоцистерни, призначені для перевезення легкозаймистих та горючих речовин повинні зберігатися в одноповерхових будівлях, ізольованих від інших приміщень протипожежними стінами 2-го типу, або спеціально відведених відкритих майданчиках.
- Інвентарні будівлі мобільного типу (будинки-вагончики), які використовуються для перебування працівників, слід розміщувати окремо один від одного або парами в торець один до одного (з виходами в протилежні боки).
- Вимоги безпеки при роботі з цементом
- Цементи відповідають четвертому класу небезпечності за ГОСТ 12.1.005 і відносяться до речовин малонебезпечних згідно з класифікацією за ГОСТ 12.1.007. Цементний пил виявляє фіброгенну і шкіроподразну дію.
- Цементи, як без мінеральних добавок, так і з добавками, не є пожежовибухобезпечною речовиною, не утворюють токсичних сполук у повітряному середовищі і стічних водах в присутності інших речовин. В стічних водах дають слаболужну реакцію.
- Гранично допустима концентрація (ГДК) цементного пилу в повітрі робочої зони не повинна перевищувати 6 мг/м3 відповідно до ГОСТ 12.1.005. Середньозмінний вміст пилу не повинен перевищувати величину ГДК.
- При виконанні виробничих операцій, які супроводжуються виділенням в повітряне середовище цементного пилу, необхідне застосування індивідуальних засобів захисту: респіраторів за ГОСТ 12.4.028; спецодягу за ГОСТ 27574 та ГОСТ 27575; спецвзуття за ДСТУ 32422; захисних окулярів за ГОСТ 12.4.013.
- Вміст цементного пилу в повітрі робочої зони повинен визначатись згідно з вимогами [ 8, 9]. Періодичність контролю - не менше одного разу за квартал згідно з ГОСТ 12.1.005.
- Цемент необхідно зберігати в закритих ємкостях. При цьому потрібно вживати заходи проти розпорошення цементу при навантаженні та розвантаженні. Бункери, силоси, конвеєри, живильники повинні бути герметичними, обладнані пиловідводами та пиловловлюючими пристроями. Переміщення матеріалів повинно здійснюватись пневмотранспортом або іншими закритими транспортними засобами.
- Технологічне обладнання і виробничі процеси повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003 і ГОСТ 12.3.002.
- Вантажно-розвантажувальні роботи повинні здійснюватись відповідно до вимог ДБН А.3.2-2 і ГОСТ 12.3.009.
- При проведенні робіт повинні виконуватись загальні вимоги захисту працюючих згідно з ГОСТ 12.4.011.
- Для охорони шкіри рук працюючих слід використовувати засоби індивідуального захисту за ГОСТ 12.4.010 і ГОСТ 12.4.068.
- Вимоги безпеки при виконанні робіт ґрунтозмішувачем
- Ділянки, де виконуються роботи, повинні бути огороджені у відповідності до вимог [ 4 ] по забезпеченню безпеки дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт. Стороннім особам в зоні виконання робіт знаходитись не дозволяється.
- Перед початком робіт на ґрунтозмішувачі необхідно перевірити стан закріплення трубопроводів та шлангів.
- Перед початком руху ґрунтозмішувача оператор повинен переконатися, що на механізмі немає зайвих предметів, перевірити показники датчиків, що інформують про справність ґрунтозмішувача, подати сигнал і увімкнути двигуни.
- Під час усього періоду роботи оператор повинен стежити за справністю всіх вузлів ґрунтозмішувача.
- Після кожної зміни бункер-змішувач ґрунтозмішувача необхідно промивати водою.
- Чищення барабану від залишків суміші дозволяється тільки після повної його зупинки, пускові пристрої повинні бути вимкнуті, а кабіна ґрунтозмішувача зачинена.
- Вимоги безпеки при приготуванні ґрунтових сумішей, укріплених цементом в ґрунтозмішувальних установках
- Бункери, силоси, конвеєри, живильники повинні бути герметичними та обладнані пиловідводами і пиловловлюючими пристроями. Переміщення матеріалів повинно здійснюватись пневмотранспортом або іншими закритими транспортними засобами. Необхідно вести контроль показників мікроклімату згідно з ДСН 3.3.6.042, обладнання вентиляції та опалювання - згідно з СНиП 2.04.05.
- Перед приготуванням матеріалів необхідно перевірити стан пунктів завантаження-розвантаження, готовність їх до прийому та видачі матеріалів, а також стан навантажувальних та розвантажувальних пристроїв.
- Перед запуском технологічних ліній машиніст повинен переконатися, що на них немає зайвих предметів, перевірити наявність матеріалів у відсіках витратного бункеру, подати сигнал і ввімкнути на (1-2) с двигуни (попередній пуск). Після попереджувального пуску та паузи (10-15) с, якщо не надійде сигнал про заборону роботи, слід ввімкнути двигуни для роботи під навантаженням.
Після пуску двигунів необхідно стежити за рівномірністю переміщення матеріалів на технологічних лініях.
- Освітленість робочих місць треба контролювати згідно з ДСТУ Б В.2.2-6 та ДБН В.2.5-28.
- Під час усього періоду роботи устаткування необхідно стежити за справністю всіх його вузлів.
- Змащувати та здійснювати профілактичний догляд вузлів дозволяється тільки при вимкнутих двигунах.
- Затвор змішувача для виготовлення цементовмісних сумішей дозволяється відкривати лише при наявності транспортних засобів під бункером.
- Перед зупинкою змішувача необхідно спочатку припинити подачу матеріалів, звільнити від них змішувач, а потім вимкнути двигун.
- Після кожної зміни необхідно виконувати чищення змішувача і накопичувача.
- Чищення змішувальних машин від залишків суміші дозволяється тільки після повної їх зупинки. У всіх випадках пускові пристрої повинні бути закриті на замок. На пультах управління необхідно вивісити гасло з написом "Не вмикати. Працюють люди".
- Шнеки і аерожолоби для подачі цементу та інших пилоподібних матеріалів повинні бути герметично закриті.
- Пульт керування затворами, живильниками і механізмами установок треба розташовувати в приміщенні, захищеному від попадання пилу.
- Робочі місця повинні бути огороджені. Не дозволяється знаходження на робочих місцях сторонніх осіб.
Додаток А
(Довідковий)
Проектування складу сумішей з кам’яних матеріалів, промислових відходів і ґрунтів, укріплених цементом
А.1 При проектуванні складу сумішей з кам’яних матеріалів, промислових відходів і ґрунтів, укріплених цементом необхідно прагнути одержати суміш оптимального зернового складу з максимальною щільністю та міцністю, при мінімальній витраті цементу.
А.2 При проектуванні складів сумішей з заданими параметрами потрібно:
- підібрати зерновий склад суміші, який забезпечує максимальну щільність укріплених матеріалів (таблиця 4.1);
- визначити оптимальну кількість води у суміші з заданою кількістю цементу для отримання максимальної щільності суміші;
- визначити необхідність введення добавки мінерального матеріалу у вихідні матеріали та його кількість.
А.3 Для визначення зернового складу суміші необхідно визначити зернові склади її компонентів і підібрати їх співвідношення так, щоб загальний зерновий склад суміші відповідав вимогам, наведеним у таблиці 4.1.
А.4 Підвищення щільності сумішей за рахунок введення в оптимальній кількості додаткового мінерального матеріалу (фракцій, яких бракує) дозволяє отримати економію в’яжучого без погіршення властивостей матеріалу.