Дверні прорізи, як правило, не повинні мати порогів і перепадів висот.

  1. Розміри простору для маневрування крісел-колясок при повороті на 90о та при розвороті на 180о слід приймати відповідно до вимог 6.1.7 ДБН В.2.2-17.

У тупикових коридорах необхідно забезпечити можливість повного розвороту крісла-коляски при радіусі розвороту не менше 0,75 м. Глибина простору для маневрування крісла-коляски перед дверима при відчиненні "від себе" повинна бути не менше 1,2 м, а при відчиненні "до себе" - не менше 1,5 м.

  1. Площадка для повороту повинна бути однакової ширини з маршем сходів чи пандуса і мати глибину на горизонтальній ділянці не менше 1,5 м.

Поперечний уклон сходинок, пандусів і вхідних площадок не повинен перевищувати 2 %.

  1. За відсутності у будинку ліфтів і неможливості влаштування пандуса слід передбачати встановлення спеціального підйомника або ліфта, пристосованого для індивідуального користування відвідувачами на кріслах-колясках з урахуванням вимог 3.14. Виходи з нього слід розташовувати в рівні поверхів, що мають приміщення, які відвідуються інвалідами.

Ліфти чи підйомники повинні бути обладнані поручнями, розташованими на висоті 1,1 м (110 см) від рівня підлоги. Перед виходом слід передбачати площадку для маневрування кріслом-коляскою діаметром не менше ніж 1,5 м.

  1. Безпека

    1. Шляхи руху маломобільних відвідувачів усередині будинку (габарити, уклони, виступи, прорізи) слід проектувати згідно з вимогами ДБН В.1.1-7.

    2. Не допускається в розрахунку шляхів евакуації маломобільних відвідувачів враховувати сходи типу С3.

Пандус, який служить шляхом евакуації з другого і вище розташованих поверхів, повинен бути безпосередньо зв'язаний з виходом з будинку назовні.

  1. Конструктивні елементи будинків, а також пристрої, що розміщуються в габаритах шляхів руху на стінах та інших вертикальних поверхнях, не повинні виступати більш ніж на 0,1 м на висоті від 0,7 м до 2,0 м від рівня підлоги усередині будинку та від 0,7 м до 2,1 м від рівня пішохідного шляху поза будинком.

При розміщенні пристроїв, покажчиків на окремо розташованій опорі вони не повинні виступати більш ніж на 0,3 м.

Під маршем відкритих сходів та іншими виступними елементами будинку, що мають висоту менше 1,9 м, слід встановлювати попереджувальні бар'єри, огорожу тощо.

  1. Уздовж обох боків усіх сходів і пандусів, а також біля всіх перепадів висот більше 0,45 м повинна встановлюватися огорожа з поручнями. Поручень перил з внутрішнього боку сходів має бути безперервним по всій їх висоті.

Діаметр поручнів для більш надійного хвату повинен бути 32-38 мм.

  1. Усі сходинки в межах маршу і сходової клітки, а також зовнішніх сходів повинні бути однакової геометрії і розмірів по ширині проступу і висоті підйому.

По повздовжніх краях маршів, пандусів, уздовж кромки перепаду висот горизонтальної поверхні більше 0,45 м повинні бути передбачені бортики заввишки не менше 0,05 м для запобігання зісковзуванню ноги, тростини, милиці чи коляски.

    1. Розрахункова кількість людей - співробітників і відвідувачів, у тому числі маломобільних, в приміщеннях, що виходять у тупиковий коридор, не повинна перевищувати 30 осіб.

    2. В аудиторіях з амфітеатром, залах для глядачів і лекційних залах біля місць або зон для глядачів на кріслах-колясках слід передбачати пристрої для їхньої безпеки (огорожу, буферну смугу тощо).

    3. Замкнуті простори, де маломобільний відвідувач може опинитися один (кабіна ліфта, кабінка туалету, душова кабіна тощо), повинні бути обладнані (за наявності таких пристроїв у будинку) екстреним двостороннім зв'язком з диспетчером чи черговим, у тому числі для осіб з дефектами слуху. У таких приміщеннях повинно передбачатися аварійне освітлення.

  1. Інформаційність

    1. Інформація повинна бути доступною для всіх категорій маломобільних відвідувачів. Вона повинна бути безперервною, що забезпечує своєчасне орієнтування відвідувача, а також однозначне упізнавання ним об'єктів і місць відвідування.

Системи інформативних засобів громадського будинку повинні бути єдиними в межах будинку або комплексу будинків житлового району.

  1. Вхідні вузли, комунікації, приміщення зони обслуговування, доступні для маломобільних відвідувачів, а також місця, призначені для стоянки автомашин інвалідів, повинні позначатися знаками встановленого міжнародного зразка. Там слід передбачати візуальну, звукову і дотикову системи інформації про вид і місце послуг, що надаються, і про можливу небезпеку.

  2. У приміщеннях і зонах, що відвідуються маломобільними відвідувачами, слід передбачати дубльовану (звукову і візуальну) сигналізацію, підключену до системи оповіщення людей про пожежу або іншу небезпеку.

Світлові сигнали у вигляді світних знаків повинні включатися одночасно зі звуковими сигналами. Частота мерехтіння світлових сигналів повинна бути не вище 5 Гц.

Світлова і звукова інформуюча сигналізація повинна бути передбачена біля кожних дверей ліфта, призначеного для маломобільних відвідувачів.

  1. Для безпомилкового орієнтування візуальна інформація повинна розташовуватися на контрастному фоні з розмірами знаків, що відповідають відстані розглядання.

Допускається обмежувати використання візуальної інформації в приміщеннях з особливими вимогами до художнього вирішення інтер'єрів, в експозиційних залах художніх об'єктів (художні музеї, виставки тощо), застосовуючи інші інформаційні засоби.

    1. Ділянки підлоги на відстані 0,6 м до входу на сходи і пандуси, до повороту комунікаційних шляхів, а також перед дверними прорізами на шляхах евакуації повинні мати рифлену, не слизьку та контрастно забарвлену поверхню, допускається передбачати звукові маячки.

    2. Кнопки керування ліфтом, іншими підйомними та допоміжними механізмами і приладами повинні мати рельєфні позначення. На поручнях перил повинні передбачатися рельєфні позначення поверхів.

  1. Комфортність

    1. На кожному поверсі, доступному для маломобільних відвідувачів, слід передбачати зони відпочинку на 2-3 місця, у тому числі і для інвалідів на кріслах- колясках.

    2. За наявності декількох ідентичних місць (приладів, пристроїв тощо) обслуговування відвідувачів 5% їхньої загальної кількості, але не менше одного, повинні бути запроектовані так, щоб інвалід міг скористатися ними.

    3. При проектуванні інтер'єрів, добиранні і розміщенні технологічного й іншого обладнання, приладів і пристроїв слід керуватися вимогами додатка Г.

Для дверей, розташованих у куті коридору чи приміщення, відстань від ручки дверей до бічної стіни повинна бути не менше 0,6 м.

Керування спуском води в унітазі рекомендується розташовувати на бічній стіні кабіни.

  1. В аудиторіях, залах для глядачів і лекційних залах місткістю більше 50 осіб, обладнаних фіксованими сидячими місцями, необхідно передбачати не менше 4% крісел із вмонтованими системами індивідуального прослуховування.

Допускається застосовувати в залах індукційний контур чи інші інженерні системи для індивідуальних безпроводових пристроїв. Ці місця слід розташовувати в зоні гарної видимості сцени і сурдоперекладача.

  1. Норму освітленості місць, приміщень і комунікацій, доступних маломобільним відвідувачам, слід підвищувати на один ступінь.

Перепад освітленості між сусідніми приміщеннями і зонами повинен бути не більше 1:4".

Додаток А. Назву "Перелік видів громадських будинків та споруд" змінити на: "Перелік основних груп будинків та приміщень громадського призначення".

Змінити назву першої рубрики "Будинки дитячих дошкільних закладів" на: "Будинки, споруди та приміщення дошкільних навчальних закладів" і у першому рядку назву: "Дитячі дошкільні заклади загального, спеціального та оздоровчого типу" на: "1. Дошкільні навчальні заклади загальнорозвиваючі і компенсуючого типу (спеціальні та санаторні)".

У третьому рядку цієї рубрики назву "Дошкільні заклади" замінити на: "Дошкільні навчальні заклади". Далі за текстом.

Змінити назву другої рубрики "Будинки навчальних закладів" на: "2. Будинки, споруди та приміщення навчальних закладів".

Змінити назву третьої рубрики "Будинки та споруди для охорони здоров'я і відпочинку" на: "3. Будинки, споруди і приміщення охорони здоров'я та відпочинку". У кінці рубрики доповнити: "Будинки, споруди і приміщення готелів, мотелів, кемпінгів та інших засобів тимчасового розміщення (проживання)".

Змінити назву четвертої рубрики "Будинки та споруди фізкультурно-оздоровчі та спортивні" на: "4. Будинки, споруди і приміщення фізкультурно-оздоровчі та спортивні".

Змінити назву п'ятої рубрики: "Будинки культурно-видовищних, закладів дозвілля та культових закладів" на: "5. Будинки, споруди і приміщення культурно- видовищних, дозвіллєвих та культових закладів".

Змінити назву шостої рубрики: "Будинки для підприємств торгівлі та громадського харчування" на: "6. Будинки, споруди і приміщення підприємств торгівлі та харчування".

Змінити назву сьомої рубрики: "Будинки підприємств побутового обслуговування" на: "7. Будинки, споруди і приміщення підприємств побутового обслуговування".

Змінити назву восьмої рубрики "Будинки закладів соціального захисту населення" на: "8. Будинки, споруди і приміщення закладів соціального захисту населення".

Після слів: "Територіальні центри соціального обслуговування" доповнити після коми: "будинки нічного перебування, центри реінтеграції, соціальної адаптації, соціальні готелі". Цю рубрику доповнити: "Центри зайнятості населення".

Змінити назву дев'ятої рубрики "Будинки для науково-дослідних установ, проектних і громадських організацій та управління" на: "9. Будинки, споруди і приміщення науково-дослідних установ, проектних і громадських організацій та управління".

Змінити назву десятої рубрики "Будинки для транспорту, призначені для безпосереднього обслуговування населення" на: "10. Будинки, споруди і приміщення транспорту, призначені для безпосереднього обслуговування населення".

Змінити назву одинадцятої рубрики: "Будинки для комунального господарства (окрім виробничих, складських та транспортних будинків та споруд)" на: "11. Будинки, споруди і приміщення комунального господарства (окрім виробничих, складських та транспортних будинків і споруд)". У кінці рубрики вилучити третій рядок: "Будинки готельних підприємств, мотелів і кемпінгів".

У додатку Б "Перелік нормативних документів, на які наведені посилання" окремі нормативні документи замінити новими:

"ДБН В.2.5-13-98 Пожежна автоматика будинків і споруд" замінити на: "ДБН В.2.5- 13-98* Інженерне обладнання будинків і споруд. Пожежна автоматика будинків і споруд"

"СНиП ІІ-3-79**Строительная теплотехника" замінити на: "ДБН В.2.6-31:2006 Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція будівель"

"СНиП ІІ-4-79 Естественное и искусственное освещение" замінити на: "ДБН В.2.5- 28-2006 Інженерне обладнання будинків і споруд. Природне і штучне освітлення"

"СНиП ІІ-7-81* Строительство в сейсмических районах" замінити на: "ДБН В.1.1- 12:2006 Захист від небезпечних геологічних процесів. Будівництво в сейсмічних районах України"

"СНиП 2.01.07-85 Нагрузки и воздействия" замінити на: "ДБН В.1.2-2:2006 Система забезпечення надійності та безпеки будівельних об'єктів. Навантаження і впливи. Норми проектування"

"СНиП 2.01.09-91 Здания и сооружения на подрабатываемых территориях и просадочных грунтах" замінити на: "ДБН В.1.1-5-2000 Захист від небезпечних геологічних процесів. Будинки та споруди на підроблюваних територіях і просідаючих ґрунтах"

"ВСН 62-91/Госкомархитектуры Проектирование среды жизнедеятельности с учётом потребностей инвалидов и маломобильных групп населения" замінити на: "ДБН В.2.2-17:2006 Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення"

"ПУБЭЛ Правила устройства и безопасной эксплуатации лифтов" замінити на: "ДНАОП 0.00-1.02-99 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів"

Додаток Б доповнити такими нормативними документами: "ДСТУ 3987-2000 Випробування на пожежну небезпеку електротехнічних виробів. Частина 2. Методи випробувань. Розділ 4/0. Методи випробувань полум'ям дифузійного та попередньо змішаного типів (ІЕС 60695-2-4/0:1991)

ДСТУ 3988-2000 Випробування на пожежну небезпеку електротехнічних виробів.

Частина 2. Методи випробувань. Розділ 4/1. Випробувальне полум'я попередньо змішаного типу номінальною потужністю 1 кВт та настанови щодо його використання. (ІЕС 60695-2-4/1:1991)

ДСТУ 4237-3-21:2004 Випробовування електричних кабелів в умовах впливу вогню. Частина 3-21. Випробовування на поширення полум'я вертикально розташованих проводів або кабелів, прокладених у пучках. Категорія А F/R (ІЕС 60332-3-21:2000, MOD)

ДСТУ 4237-3-22:2004 Випробовування електричних кабелів в умовах впливу вогню. Частина 3-22. Випробовування на поширення полум'я вертикально розташованих проводів або кабелів, прокладених у пучках. Категорія А (ІЕС 60332­3-22:2000, MOD)

ДСТУ 4237-3-23:2004 Випробовування електричних кабелів в умовах впливу вогню. Частина 3-23. Випробовування на поширення полум'я вертикально розташованих проводів або кабелів, прокладених у пучках. Категорія B (ІЕС 60332­3-23:2000, MOD)