24.8 Власниками систем газопостачання періодично повинна виконуватися оцінка технічного стану і паспортизація газопроводів та споруд на них. Оцінка виконується згідно з «Правилами обстеження, оцінки технічного стану, паспортизації та проведення планово-запобіжних ремонтів газопроводів і споруд на них». Періодичність обстежень установлюється власником системи газопостачання в залежності від терміну експлуатації газопроводів і споруд на них, їхнього технічного стану, установленому при технічному обслуговуванні, ремонтах.

24.9 На кожному підприємстві наказом керівника (власника) повинні призначатися особи, відповідальні за технічний стан та безпечну експлуатацію системи газопостачання.

На об'єктах, що належать громадянам на правах приватної власності, відповідальність покладається на власника.

24.10 Для осіб, зайнятих технічною експлуатацією газового господарства, керівником (власником) повинні бути розроблені та затверджені посадові, виробничі інструкції з безпечних методів робіт. Для працюючих на пожежонебезпечних ділянках - інструкції з пожежної безпеки.

Інструкції повинні бути розроблені з урахуванням особливостей газового господарства, вимог заводів-виготовлювачів обладнання та конкретних умов виробництва.

Розділи виробничих інструкцій із безпечних методів роботи повинні розроблятися згідно до «Положення про розробку інструкцій з охорони праці».

Інструкції щодо захистів пожежної безпеки повинні відповідати вимогам додатка 1 до НАПБ А.01-0.001.

24.11 На підприємствах газового господарства, а також на підприємствах, що мають газові служби, повинні бути розроблені, згідно з чинним законодавством, плани локалізації та ліквідації можливих аварій у системі газопостачання, організоване систематичне проведення учбово-тренувальних занять з обслуговуючим персоналом за цими планами, згідно із затвердженим графіком.
















Додаток А (обов'язковий)

Терміни і визначення


Автомобільна газозаправна станція ЗВГ (АГЗС)

Підприємство, призначене для заправки газобалонних автомобілів ЗВГ

Автомобільний газозаправний пункт ЗВГ (АГЗП)

Установка, призначена для заправки газобалонних автомобілів ЗВГ із стаціонарних ємкостей або з автоцистерн

Блокування

Пристрій, що забезпечує можливість відключення газу або вмикання газовикористовуючого агрегату при порушенні персоналом вимог безпеки.

Ввідний газопровід

Ділянки газопроводу від вимикаючого пристрою, що на вводі в будинок (при установці вимикаючого пристрою зовні будинку) до внутрішнього газопроводу, включаючи газопровід, прокладений в футлярі через стіну будинку.

Відкриті ділянки поліетиленового

газопроводу (відкрита прокладка)

Ділянки поліетиленових газопроводів, які при реконструкції сталевих газопроводів прокладаються поза сталевим газопроводом (де протягування неможливе).

Внутрішній газопровід

Ділянка газопроводу від газопроводу-вводу (при установці вимикаючного пристрою всередині будинку) або від ввідного газопроводу до місця підключення газового приладу, газовикористовуючої установки, теплового агрегату тощо.

Внутрішньомайданчиковий газопровід

Газопроводи, які прокладаються по території підприємств, ТЕС, ГРЕС, котельних та інших виробничих об'єктів.

Вузол обліку газу

Сукупність засобів вимірювальної техніки та додаткового обладнання, призначеного для вимірювання об'єму газу, зведеного до стандартних умов.

Випарна установка

Комплекс обладнання, призначений для регазифікації ЗВГ з подальшою подачею споживачам парової фази ЗВГ

Відокремлене приміщення для встановлення побутових газових водогрійних опалювальних

теплогенераторів

Приміщення, в якому можуть бути встановлені побутові газові водогрійні опалювальні котли та ємкіснІ водонагрівачі, а також допоміжне обладнання до них

Газопровід-ввід

Газопровід від місця приєднання до розподільчого газопроводу до вимикаючого пристрою на вводі. До газопроводу-вводу відносяться і ділянки дворових газопроводів до вимикаючого пристрою на ввідному газопроводі або до внутрішнього газопроводу.

Газове обладнання

Технічні вироби повної заводської готовності (прилади, апарати, газопальникові пристрої, теплові агрегати), що використовують газ як паливо для приготування їжі, децентралізованого опалення та гарячого водопостачання, а також лабораторні пальники, пальники інфрачервоного випромінювання, пересувні газопальникові пристрої, агрегати тощо.

Газорегуляторний пункт

(ГРП)

Комплекс обладнання для зниження тиску газу і підтримання його на заданому рівні, змонтований безпосередньо на місці, розташований в будинках (окремо стоячих та прибудованих до інших будинків), приміщеннях, вбудованих в будинки, а також на відкритих площадках.

Газорегуляторний пункт блоковий (ГРПБ)

Комплекс обладнання для зниження тиску газу та підтримання його на заданому рівні, повністю змонтований в заводських умовах і розташований в одному або декількох контейнерах.

Газовикористовуючі установки

Котли, виробничі печі, технологічні лінії, утилізатори та інші установки, що використовують газ як паливо для виробітку теплової енергії на централізоване опалення, гаряче водопостачання та технологію різноманітних виробництв.

Газорегуляторна установка (ГРУ)

Комплекс обладнання для зниження тиску газу та підтримання його на заданому рівні, змонтований безпосередньо на місці і розташований у приміщенні, у якому розміщені газовикористовуючі установки, або в суміжному приміщенні, сполученому з ним відкритим отвором.

Газонаповнювальна станція (ГНС)

Підприємство, призначене для приймання, збереження та відпускання ЗВГ споживачам в автоцистернах та побутових балонах, заправки газобалонних автомобілів, ремонту та повторного огляду газових балонів.

Газифіковане приміщення

Приміщення, в якому розміщене газове обладнання, опалювальне обладнання та газовикористовуючі установки

Газонаповнювальний пункт (ГНП)

Підприємство, призначене для приймання, збереження та відпускання ЗВГ споживачам в побутових балонах.

Групова балонна установка ЗВГ (ГБУ)

Установка газопостачання ЗВГ, до складу 'якої входить більше двох балонів.

Геотермальна установка ЗВГ

Установка, призначена для збереження та випаровування ЗВГ за рахунок теплової енергії грунту, який не зазнає впливу сезонних коливань температури.

Горизонт високої води (ГВВ)

Рівень максимально-можливого підйому води: - 10 % забезпеченості - 1 раз протягом 10 років; - 2 % забезпеченості - 1 раз протягом 50 років; - 1 % забезпеченості - 1 раз протягом 100років

Допускне зварне з'єднання поліетиленового газопроводу та допускний стик сталевого газопроводу

Зварне з'єднання (стик), виготовлене до початку робіт на даному об'єкті з метою його перевірки відповідності встановленим технічним вимогам та визначення на цій підставі можливості допуску зварника до проведення зварювальних робіт, перевірки технології зварювання та якості зварювальних матеріалів

Зварювання

терморезисторне

Процес виготовлення зварного розтрубного з'єднання, при якому нагрів з'єднувальних поверхонь деталей здійснюється за допомогою закладного нагрівального елементу при пропусканні по ньому електричного струму. Нагрівальний елемент, як правило, у вигляді спіралі з металевого дроту розташовується в розтрубній частині литої з'єднувальної деталі.

Зварювання нагрітим інструментом враструб

Процес виготовлення зварного розтрубного з'єднання, при якому нагрів з'єднувальних поверхонь деталей, здійснюється за допомогою нагрівального Інструменту, який має дорн (для нагрівання внутрішньої поверхні розтруба з'єднувальної деталі) та гільзу (для нагрівання зовнішньої поверхні труби).

Зварювання нагрітим інструментом встик

Процес виготовлення зварного стикового з'єднання, при якому нагрів з'єднувальних поверхонь (торців) деталей здійснюється за допомогою плоского нагрівального інструменту.

Запобіжно-запірний клапан (33K)

Пристрій для автоматичного припинення подачі газу до споживача при неприпустимому (за умовами експлуатації) підвищенні або зниженні тиску газу в контрольованій точці за регулятором тиску.

Запобіжно-скидний клапан (ЗСК)

Пристрій для автоматичного видалення в атмосферу надлишкового обсягу газу з резервуару або газопроводу при неприпустимому (за умовами експлуатації) підвищенні в них тиску газу.

Змішувальна установка

Комплекс обладнання, призначений для змішування парової фази ЗВГ з повітрям і подальшою подачею споживачам газоповітряної суміші необхідних параметрів

Індивідуально-балонна установка ЗВГ (ІГБУ)

Установка газопостачання ЗВГ, до складу якої входить не більше двох балонів, у тому числі і шафові для житлових будинків.

Імпульсний газопровід

Газопровід, призначений для передачі імпульсу тиску з контрольованої точки газопроводу на відповідні управляючі пристрої (регулятор тиску, клапан тощо).

Інфрачервоні трубчасті газові обігрівачі (ІТГО)

Пальники інфрачервоного випромінювання з темними випромінювачами - радіаційні труби, поверхня яких, нагріваючись продуктами згоряння газових пальників, розміщених в їх середині, є джерелом інфрачервоного випромінювання.

Комбінована балонна установка ЗВГ

Індивідуальна балонна установка з одночасним розміщенням трьох балонів, при цьому два балони розміщуються в шафах зовні будинку і один балон в приміщенні кухні.

Комбінований регулятор тиску

Регулятор тиску, у якому скомпоновані (з'єднані) і незалежно працюють пристрої - безпосередньо регулятор тиску, автоматичний вимикаючий пристрій (запобіжно-запірний клапан); запобіжно-скидний клапан.

Комерційний вузол обліку газу

Вузол обліку газу, що визначається сторонами в договорі на постачання (транспортування, зберігання) газу і технічні характеристики якого відповідають умовам, встановленим Положенням про застосування засобів вимірювальної техніки, які використовуються при комерційному обліку природного газу

Комбіновані будинкові регулятори тиску газу (КБРТ)

Регулятори тиску, призначені для постачання горючим газом, газом (ГОСТ 5542) низького тиску одного або декількох житлових будинків та інших споживачів при вхідному тиску газу до 0,6 МПа та витраті не більш 10 м3/год.

Коефіцієнт міцності поліетиленових труб

Співвідношення між допустимим тиском в трубі, розрахованим з умов міцності поліетиленових труб та прийнятого максимального тиску в газопроводі.

Контрольне зварне з'єднання

Зварне з'єднання, яке виготовлене з метою перевірки його відповідності встановленим технічним вимогам.

Малометражні котли

Котли типу КЧМ-М, ВНИСТО-М, КГБ-12,5 тощо продуктивністю до 100 кВт.

Міжселищні

газопроводи

Розподільчі газопроводи, що прокладаються поза територією населених пунктів.

Наземний газопровід

Газопровід, прокладений зверху землі з обвалуванням або без обвалування

Надземний газопровід

Газопровід, прокладений на окремо стоячих опорах, колонах, естакадах, етажерках, по стінах будівель

Небезпечна концентрація

газу

Концентрація (об'ємна частка газу) у повітрі, рівна 20 % нижньої межі займистості.

Нитка

Декілька зварених між собою відрізків труб або труб без зварних з'єднань, що використовується цілком для укладання в траншею або протягування в трубу сталевого газопроводу, що

реконструюється .

Опалювальне газове обладнання

Технічні вироби повної заводської готовності, що використовують газ як паливо для вироблення тепла для опалення та гарячого водопостачання.

Пальники інфрачервоного випромінювання із світлими випромінювачами (ПІВ)

Інжекційні пальники, що спалюють газ без видимого факелу на випромінюючій насадці, яка нагріваючись стає джерелом інфрачервоного випромінювання.

Проміжний склад балонів (ПСБ)

Підприємство, призначене для прийому, збереженню та відпускання споживачам побутових балонів ЗВГ.

Прилад обліку витрати газу (газовий лічильник)

Засіб виміру кількості газу, накопичення, збереження та відображення інформації щодо витрат газу

Продувний трубопровід

Трубопровід, призначений для продування та скидання в атмосферу з ділянок зовнішніх та внутрішніх газопроводів газу, повітря, інертного газу після продування, випробувань на герметичність та міцність, при заповненні ділянок газом (пуск газу), ремонті, консервації або тривалій перерві в подачі по них газу.

Протиаварійний захист

Пристрій, що забезпечує відключення газу при аварійних ситуаціях.

Прокладання газопроводів відкритим способом

Прокладання газопроводів в відкриту траншею.

Розподільчі газопроводи

Зовнішні газопроводи, що забезпечують подачу газу від джерел газопостачання до газорегуляторних пунктів міст, селищ та сіл, промислових підприємств, ТЕС та ГРЕС, котелень, сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення, житлових і громадських будинків та інших споживачів газу.

Розрахункова ділянка газопроводу

Частина газопроводу, що характеризується однаковими параметрами (діаметр, товщина стінки тощо) та умовами прокладки (зовнішній, внутрішній).

Реконструкція системи газопостачання

Зміна структури побудови та параметрів системи газорозподілу, включаючи її технічне переоснащення.

Реконструкція газопроводу

Комплекс робіт на газопроводі з метою повного відновлення працездатності системи газорозподілу в попередньому режимі або зміни її окремих параметрів, що забезпечують надійну та безпечну його роботу.

Резервуарна установка ЗВГ

Установка газопостачання ЗВГ, до складу якої входять

резервуари об'ємом від 2,5 до 5,0 м3 .

Скидний трубопровід

Трубопровід, призначений для скидання в атмосферу газу при спрацьовуванні регулюючих або захисних пристроїв із тим, щоб тиск газу в контрольованій точці не перевищував заданого.

Сигналізація

Пристрій, що забезпечує подачу звукового або світлового сигналу при досягненні попереджувального значення контрольованого параметру.

Система газопостачання підприємств (об'єктів)

Технічний комплекс, до складу якого входять: - газопроводи та споруди на них; - засоби захисту від електрохімічної корозії; - газорегуляторні пункти; - газифіковані виробничі та допоміжні будинки, котельні.

Система газопостачання внутрішня

Технічний комплекс, до складу якого входять: - внутрішні газопроводи; - газове обладнання, газовикористувальні установки, ГРУ; - допоміжне технологічне устаткування, що забезпечує роботу системи газопостачання; - облік витрати газу.

Складні інженерно-геологічні умови

Наявність грунтів з особливими властивостями (просадочні, спучені, набухаючі та інші), або можливость розвитку небезпечних геологічних процесів (карст, зсуви тощо), а також

підроблюваних територіях

Станція регазифїкації

Установка, призначена для приймання, зберігання та регазифїкації ЗВГ з подальшою подачею споживачу парової фази ЗВГ.

Система газопостачання населених пунктів

Технічний комплекс, до складу якого входять: - джерело газопостачання; - газопроводи для транспорту газу (включаючи міжселищні); - споруди та пристрої на газопроводах; - засоби захисту від електрохімічної корозії; - газифіковані промислові, сільськогосподарські та інші підприємства, котельні, ТЕЦ і ГРЕС, ГНС, ГНП, АГЗС, АГЗП, ПСБ, резервуарні, групові та Індивідуальні установки ЗВГ, а також газифіковані житлові та громадські будинки.

Стиснені умови прокладки

Ділянки місцевості, на яких відстані між будинками, спорудами та комунікаціями не дозволяють здійснити прокладання газопроводу з дотриманням відстаней, регламентованих нормативною документацією.

Стандартні умови визначення об'єму газу

Об'єм газу при температурі 20 oC, тиску 1293,15 Па, вологості 0

Траса газопроводу

Положення осі газопроводу на місцевості, обумовлене її проекціями в горизонтальній ( що вказується на плані траси) та вертикальній (що вказується на профілі траси) площинах.

«Теплий ящик»

Об'єм над топкою котла, де розміщуються колектори теплоносія (вода, пар). «Теплий ящик» має пристрій для вентиляції.

Труби з прямих відрізків (поліетиленові)

Прямолінійні відрізки довжиною 5 - 12 м, що поставляються окремо, ув'язаними в пакети або в контейнерах.

Трубопровід безпеки

Газопровід, призначений для запобігання попадання в топку газу, який просачується при продуванні із-за негерметичності контрольного відлікового пристрою, а також із-за негерметичності головного та контрольного вимикаючих пристроїв при непрацюючому агрегаті, пуску та запалюванні пальників. Газопровід безпеки з'єднує з атмосферою ділянку внутрішнього газопроводу, розміщену між робочим та контрольним вимикаючими пристроями.

Цокольний ввід газопроводу

Вихід підземного газопроводу на зовнішню стіну будинку для підключення до газопроводів, прокладених по стінах будинків або до КБРТ.

Централізований комерційний облік споживання газу

Єдиний вузол комерційного обліку газу, який споживається усіма газовикористовуючими установками

Шафовий регуляторний пункт (ШРП)

Комплекс обладнання для зниження тиску газу та підтримання його на заданому рівні, повністю змонтований в заводських умовах, розташований в металевій шафі.