8.65 Для контролю ступеню заповнення автоцистерн слід передбачати автоваги.

8.66 На трубопроводах рідкої та парової фаз до колонок передбачають вимикаючі пристрої на відстані не ближче 10м від колонок.

8.67 Випарники та теплообмінники для підігріву ЗВГ (надалі - випарні установки), що передбачаються поза приміщеннями, розміщуються на відстані не менше 10 м від резервуарів для збереження ЗВГ і не менше 1 м від стін будинку насосно-компресорного відділення або наповнювального цеху.

8.68 Випарні установки, які розміщуються в приміщеннях, допускається встановлювати в будинку наповнювального цеху або в окремому приміщенні того будинку, де є газоспоживаючі установки, або в окремому будинку, що відповідає вимогам, встановленим для будинку, що відноситься по вибухопожежній небезпеці до категорії А. При цьому випарні установки, що розташовуються в приміщеннях ГНС без постійного перебування обслуговуючого персоналу, повинні бути обладнані дублюючими приладами контролю, технологічного процесу, які розміщуються в приміщеннях ГНС з обслуговуючим персоналом,

8.69 Випарні установки продуктивністю до 200 кг/год допускається розміщати в насосно-компресорному відділенні або безпосередньо на кришках горловин (на штуцерах) підземних та надземних резервуарів, групових установок, а також у межах бази зберігання на відстані не менше 2 м від резервуарів.

8.70 Відстань між випарниками приймається не менше діаметра випарника, але в усіх випадках - не менше 1 м.

8.71 Не допускається передбачати на ГНС випарні установки із застосуванням відкритого вогню.

Газопроводи та арматура

8.72 Газопроводи ГНС проектують для однієї марки газу. За вимогою замовника допускається проектувати газопроводи для роздільного прийому, зберігання та видачі різних марок ЗВГ.

8.73 На вводах технологічних газопроводів в насосно-компресорне відділення слід передбачати поза будинком, на відстані не менше 5 м і не далі 30 м, вимикаючі пристрої з електроприводами, а на вихідних газопроводах - з ручним управлінням.

8.74 На газопроводах перед зливальною залізничною естакадою та перед наливними колонками в автоцистерни необхідно передбачати запірні пристрої з електроприводами на відстані не більше 30 м в зручних місцях.

8.75 При подачі ЗВГ на ГНС по трубопроводу, на ньому повинен бути встановлений вимикаючий пристрій з електроприводом поза територією ГНС у межах протипожежної смуги, але не ближче 30 м від резервуарів бази зберігання.

8.76 Газопроводи рідкої та парової фази з робочим тиском до 1,6 МПа передбачають із сталевих труб, які відповідають вимогам розділу 11.

Для приєднання зливних, наливних та заправних пристроїв ГНС слід передбачати гумові рукави, наведені в розділі 11, матеріал яких повинен забезпечувати стійкість рукавів до газу, що транспортується, при заданих тиску та температурі, а також можуть застосовуватися металорукави та газопроводи із шарнірними з'єднаннями.

8.77 Прокладку газопроводів у виробничій зоні ГНС слід передбачати надземного на опорах із негорючих матеріалів висотою не менше 0,5 м від рівня землі.

Допускається прокладка газопроводів по зовнішніх стінах (крім стін із панелей з металевими обшивками та полімерним утеплювачем) основних виробничих будинків ГНС на відстані 0,5 м вище або нижче віконних та на 0,5 м вище дверних отворів. У цих випадках розміщувати арматуру, фланцеві та різьбові з'єднання над та під отворами не допускається.

При проході газопроводів через зовнішні стіни слід виконувати вимоги 4.25.

8.78 Проходи газопроводів та інших комунікацій через стіни, що відокремлюють приміщення з вибухонебезпечними зонами класу B-Iaвід приміщень без вибухонебезпечних зон, слід передбачати ущільненими, в футлярах із сальниками з боку вибухонебезпечних приміщень.

8.79 Гідравлічний розрахунок трубопроводів зріджених газів виконують згідно з додатком E.

8.80 На ділянках надземних газопроводів рідкої фази, обмежених запірними пристроями, для захисту трубопроводів від підвищення тиску при нагріванні сонячними променями, паралельно запірному пристрою слід передбачати байпасну лінію із зворотнім клапаном, що забезпечує пропускання газу в резервуари бази зберігання, або запобіжного клапану, скидання газу від якого необхідно передбачати через свічку на висоту не менше 3 м від рівня землі.

8.81 Для підземних та надземних резервуарів ЗВГ слід передбачати запобіжну арматуру згідно з ДНАОП 0.00-1.07.

8.82 Пропускну здатність запобіжних клапанів (кількість газу, що підлягає відведенню через захисний клапан) для надземних резервуарів слід визначати із умов теплообміну між надземним резервуаром та навколишнім природним середовищем у випадку пожежі при температурі навколишнього повітря 600 0C, а для підземних резервуарів слід приймати в розмірі 30 % розрахункової пропускної здатності, визначеної для надземних резервуарів.

8.83 Відведення газу від запобіжних клапанів резервуарів слід передбачати через продувні (скидні) трубопроводи, які повинні бути виведені на висоту, обумовлену розрахунком, але не менше 3 м від настилу обслуговуючої площадки надземних резервуарів або поверхні засипки підземних резервуарів. Допускається приєднання декількох запобіжних клапанів до одного продувного трубопроводу.

На кінцях скидних трубопроводів необхідно передбачати пристрої, які виключають попадання атмосферних опадів у ці трубопроводи та направлення потоку газу униз.

На скидних трубопроводах від запобіжних клапанів установка вимикаючих пристроїв не допускається.

8.84 Регулюючу, запобіжну .та запірну арматуру підземних резервуарів встановлюють над засипною частиною і передбачають захист її від пошкод­ жень.

Автоматизація виробничих процесів та КВП

8.85 При проектуванні автоматизації виробничих процесів та КВП будинків та споруд ГНС, ГНП, ПСБ та АГЗС слід керуватися вимогами СНІП 11-39, СНІП 2.04.01, СНІП 2.04.05, СНІП 2.04.07, ПУЕ та цього підрозділу.

8.86 Комплекс засобів автоматизації повинний забезпечувати надійну та безпечну роботу виробничих відділень згідно до технологічної схеми і передбачати:

- автоматичне управління та захист;

- контроль стану основного та допоміжного обладнання;

- сигналізацію щодо виникнення аварійних ситуацій.

8.87 Прилади та засоби автоматизації, які застосовуються для вибухонебезпечних приміщень та зовнішніх установок, повинні бути у вибухозахисному виконанні, яке відповідає категорії та групі вибухонебезпечної суміші, яка утворюється в даній зоні.

8.88 Компресори та насоси повинні бути обладнані автоматикою, що відключає електродвигуни в випадках, передбачених в технічних паспортах на них, а також у випадку:

- загазованості приміщення згідно з 8.121;

- підвищення тиску на нагнітальних лініях насоса або компресора понад 1,6МПа;

- досягнення максимального рівня в резервуарах, що заповнюються;

- підвищення рівня в конденсатозбірнику перед компресорами;

- відключення вентиляції згідно з 8.123.

- виникнення пожежі згідно з 8.160.

8.89 Кнопки пуску та зупинки насосів та компресорів установлюються біля агрегатів та на пульті управління машиніста насосно-компресорного відділення, який повинен бути розміщений у зручному місці для огляду всього приміщення та захищений від шуму машин.

8.90 Випарники (теплообмінники) обладнуються КВП, а також автоматикою, що забезпечує відключення випарника при зниженні температури теплоносія на виході з випарника нижче 40 0C, при досягненні рівня рідкої фази 85 % у випарнику, а також при максимальному рівні газу в резервуарі, що заповнюється у випадку заповнення резервуарів за допомогою випарників (теплообмінників).

При підвищенні тиску парової фази вище 1,6 МПа повинна автоматично відключатися подача теплоносія.

8.91 В приміщеннях насосно-компресорної, наповнення та зливу, дегазації балонів, фарбувальному, складів балонів ЗВГ, а також в інших приміщеннях, що відносяться за вибухопожежонебезпекою до категорії А, передбачається установка сигналізаторів небезпечної концентрації газу в повітрі приміщення.

При досягненні концентрації газу в повітрі приміщень рівній 10 % НКМЗ на щит оператора (диспетчера) повинен подаватися попереджувальний сигнал.

У вибухонебезпечних зонах зовнішніх технологічних установок класу B-Ir(зливальні естакади, наповнювальні колонки) повинні установлюватися сигналізатори довибухонебезпечних концентрацій. Один датчик сигналізатора установлюється на дві цистерни на нульовій відмітці уздовж кожного фронту зливу.

При двосторонньому фронті зливу датчики повинні розташовуватися в шаховому порядку.

Сигнали щодо спрацьовування сигналізатора довибухонебезпечних концентрацій повинні подаватися:

- в операторну (диспетчерську) - світловий та звуковий;

- на відкриту площадку - тільки звуковий.

8.92 Для підземних та надземних резервуарів ЗВГ передбачаються КВП згідно з ДНАОП 0.00-1.07.

КВП підземних резервуарів установлюються над засипною частиною та передбачається захист їх від пошкоджень.

8.93 Загальний контроль за веденням технологічних процесів на ГНС та ГНП здійснює диспетчер із диспетчерського пункту.

Обсяг інформації, що подається на щит диспетчера з виробничих ділянок, повинен містити:

- сигнали щодо роботи технологічних насосів та компресорів, щодо роботи приточно-витяжної вентиляції, щодо загазованості вибухонебезпечних зон, щодо пожеж;

- показання рівнемірів на резервуарах бази зберігання. Диспетчер повинен мати апаратуру управління, яка дозволяє:

- відключати електроживлення в насосно-компресорному відділенні та наповнювальному цеху (при аварії, пожежі);

- включати на закриття електроприводи засувок на газопроводах;

- включати електродвигуни пожежних насосів.

Зв'язок, пожежна та охоронна сигналізації

8.94 ГНС, ГНП, АГЗС та ПСБ повинні оснащатися засобами технологічного зв'язку, установками автоматичної пожежної та охоронної сигналізації.

8.95 На ГНС, ГНП, АГЗС та ПСБ передбачаються:

- внутрішньовиробничий автоматичний телефонний зв'язок;

- оперативне диспетчерське оповіщення через гучномовець на території;

- зовнішній телефонний зв'язок;

- радіофікація.

На ГНС допускається передбачати переговорний пристрій, що забезпечує двосторонні переговори між зливщиком, машиністом насосно-компресорного відділення, оператором бази зберігання та диспетчером ГНС.

8.96 ГНС та ГНП повинні мати прямий телефонний (радіотелефонний) зв'язок із найближчою пожежною частиною та диспетчером залізничної станції (у випадку подачі газу залізничним транспортом).

Для АГЗС та ПСБ, в залежності від місцевих умов, допускається передбачати зв'язок з найближчою пожежною частиною через ATCнаселеного пункту (або відомства).

8.97 Вибір технічних засобів зв'язку та місця їх установки виконується з урахуванням вибухонебезпечних зон, визначених згідно ПУЕ.

8.98 Установками автоматичної пожежної сигналізації (далі - АПС) повинні бути обладнані такі приміщення технологічного комплексу:

- насосно-компресорного відділення, відділення наповнення та зливу, дегазації балонів, фарбувальне, приміщення випарних установок та витяжних камер для цих приміщень;

- адміністративно-побутові приміщення, розміщені на території, незалежно від площі (крім приміщень з мокрими процесами).

8.99 Проектування установок АПС виконують згідно з вимогами ДБН В.2.5-13 та з урахуванням наступного:

- ручні пожежні сповіщники повинні встановлюватися на зливних естакадах - через 100 м, але не менше двох (біля східців для обслуговування естакад), на базі зберігання - по периметру обвалування надземних резервуарів, але не більше, ніж через 100 м;

- для приміщень, що відносяться по вибухопожежній небезпеці до категорії А - із зовнішнього боку приміщень біля входів.

8.100 Приміщення, в яких зберігаються секретні документи, цінні папери, гроші, валюта, розмножувальна техніка, електронно-обчислювальні машини тощо повинні обладнуватися об'ектовою охоронною сигналізацією. За вимогою замовника об' єктовою охоронною сигналізацією можуть бути обладнані і інші приміщення.

8. 101 Приймально-контрольні прилади установлюються в приміщеннях, де знаходиться персонал, який веде цілодобове чергування (диспетчерська, прохідна або пождепо - при його наявності).

8. 102 ГНС та ГНП обладнуються роздільними автоматичними установками пожежної та охоронної сигналізації.

Водопостачання, каналізація, опалення та вентиляція

8. 103 При проектуванні водопостачання, каналізації, опалення та вентиляції ГНС слід виконувати вимоги СНІП 2.04.01, СНІП 2.04.02, СНІП 2.04.05, СНІП 2.04.07, СНІП 2.01.02, «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» та цього розділу.

Протипожежне водопостачання

8. 104 На ГНС, ГНП та АГЗС з надземними резервуарами ЗВГ загальною

місткістю до 200 м3 або підземними до 1000 м3 , протипожежне водопостачання передбачають від резервуарів для води (або водоймищ), що мають запас

із розрахунку витрати - 15 л/с з організацією забору води мотопомпою або пожежною машиною. У цьому випадку може бути передбачений пожежний пост з мотопомпою в теплому приміщенні, набором рукавів, порошкових та вуглекислотних вогнегасників.

При цьому зливальна залізнична естакада повинна бути запроектована на одночасний прийом не більш 4-х залізничних цистерн загальним об'ємом 200 м3.

На ГНС або ГНП із надземними резервуарами ЗВГ загальним об'ємом понад 200 м3 та підземними понад 10003м слід передбачати систему протипожежного водопостачання, що включає резервуари з протипожежним запасом води, насосну станцію та кільцевий водопровід високого тиску з гідрантами із застосуванням ручних установок водяного пожежогасіння.

8.105 Витрату води на зовнішнє пожежогасіння ГНС приймають за таблицею 17. Для протипожежного захисту об'єктів ГНС можуть бути також використані установки пінного, газового та порошкового пожежогасіння.