НАПІВБОКСИ – спеціальні приміщення без виходу назовні у лікувально-профілактичному закладі, призначені для ізоляції інфекційних хворих, або осіб, у яких запідозрюється інфекційне захворювання. У складі напівбоксу передбачається: санітарний вузол (вбиральня та ванна), палата, шлюз між палатою і коридором.

ОПЕРАЦІЙНА – приміщення, призначене і спеціально обладнане для проведення хірургічних операцій.

ОПЕРАЦІЙНИЙ БЛОК – комплекс приміщень лікувально-профілактичного закладу, спеціально обладнаних для проведення хірургічних операцій.

ОПЕРАЦІЙНИЙ СТІЛ – пристрій для надання тілу хворого положення, необхідного для проведення хірургічної операції, що представляє собою стіл, обладнаний пристосуваннями для фіксації цього положення.

ОПЕРБЛОК див. ОПЕРАЦІЙНИЙ БЛОК

ПАЛАТА БОКСОВАНА – палата, до складу якої входять санітарний вузол (вбиральня та душ), палата, шлюз між палатою і коридором.

ПАЛАТА ДОПОЛОГОВА – приміщення в складі акушерського стаціонару, спеціально обладнане для розміщення і перебування вагітних жінок перед пологами.

ПАЛАТА ІНДИВІДУАЛЬНА ПОЛОГОВА З ТУАЛЕТОМ ДЛЯ НОВОНАРОДЖЕНОГО – приміщення в складі акушерського стаціонару (пологове відділення), спеціально обладнане для розміщення і перебування вагітних жінок перед пологами і під час пологів.

ПАЛАТА ІНТЕНСИВНОЇ ТЕРАПІЇ – приміщення в складі палатного відділення, призначене для догляду і лікування тяжко хворих.

ПАЛАТА ЛІКАРНЯНА – приміщення в складі стаціонару лікувально-профілактичного закладу, спеціально обладнане для розміщення і перебування хворих і породіль.

ПАЛАТА ПІСЛЯОПЕРАЦІЙНА – приміщення в складі операційного блоку, розміщене зовні його і призначене для догляду і лікування післяопераційних хворих.

ПАТОЛОГІЯ ВАГІТНОСТІ – несприятливі хворобливі зміни для жінки і плоду, що розвивається, під час вагітності.

ПІДСТАНЦІЯ ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ – філіал станції швидкої медичної допомоги, що виконує всі її функції за винятком адміністративних і методичних.

ПОЛІКЛІНІКА – багатопрофільний або спеціалізований лікувально-профілактичний заклад, що надає медичну допомогу хворим, які приходять, і на дому.

ПОЛОГОВА – спеціалізоване приміщення пологового відділення акушерського стаціонару, призначене для проведення пологів.

ПОЛОГОВИЙ БУДИНОК – лікувально-профілактичний заклад, призначений для надання медичної допомоги жінкам і їх лікування під час вагітності, пологів і в післяпологовому періоді; до складу П.Б. входить стаціонар акушерського і гінекологічного відділень і жіноча консультація.

ПОЛОГОВА ТРАВМА – травма, отримана новонародженим під час пологів.

ПОРОДІЛЛЯ – жінка, у якої проходять пологи

ПРОТИЕПІДЕМІЧНІ ВИМОГИ – комплекс вимог і заходів, спрямованих на профілактику і боротьбу з інфекційними хворобами різної етіології.

ПРОФІЛАКТОРІЙ – лікувально-профілактичний заклад санаторного типу.

ПРОЦЕДУРНА – спеціалізоване приміщення, призначене для проведення лікувальних маніпуляцій.

РЕАНІМАЦІЯ – комплекс лікувальних заходів, спрямованих на відновлення згасаючих або тільки що згаслих життєво важливих функцій організму.

РЕНТГЕНОДІАГНОСТИКА – діагностика хвороб з використанням даних рентгенологічного дослідження, при якому отримують зображення досліджуваного об'єкта з допомогою рентгенівського випромінювання.

РОДИЛЬНИЦЯ – жінка у післяпологовому періоді.

РОЗДАВАЛЬНІ ПУНКТИ МОЛОЧНИХ КУХОНЬ – лікувально-профілактичний заклад, що спеціалізується на забезпеченні молочними сумішами і прикормом, які отримують із молочних кухонь для дітей раннього віку, що проживають на обслуговуваній території; філіал молочної кухні.

САНАТОРІЙ – лікувально-профілактичний заклад, призначений для лікування переважно природними факторами (клімат, лікувальні грязі, мінеральні води) в сполученні з дієтотерапією, лікувальною фізкультурою, фізіо- і фармакотерапією при раціональному режимі лікування і відпочинку.

САНАТОРНО-КУРОРТНІ ЗАКЛАДИ – лікувально-профілактичні заклади для лікування та відпочинку. Часто розташовані в курортній місцевості з природними цілющими властивостями, пристосованими для лікування та відпочинку.

САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА СТАНЦІЯ (СЕС) – заклад, що проводить попереджувальний і поточний нагляд, а також організує проведення санітарно-профілактичних і протиепідемічних заходів на відповідній території або в відповідних відомствах (на залізничному транспорті, міністерстві внутрішніх справ та ін.)

САНПРОПУСКНИК – приміщення для проведення санітарної обробки хворих і персоналу.

СЕКЦІЯ ПАЛАТНА – функціонально-планувальна частина палатного відділення, в якій розміщуються палати, а також приміщення безпосередньо пов'язані з ними.

СОЛЯРІЙ (лат. solarium – сонячний) – майданчик, пристосований для приймання сонячних ванн

СТАЦІОНАР – структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу (лікарні, медсанчастини, диспансеру), призначений для обстеження і лікування хворих в умовах цілодобового їх перебування в даному закладі і під наглядом медичного персоналу.

СТАЦІОНАР АКУШЕРСЬКИЙ – структурний підрозділ лікарні (акушерське відділення), призначений для надання медичної допомоги вагітним, родильницям, породіллям і новонародженим.

СТАЦІОНАР ДЕННИЙ – структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу (лікарні, поліклініки, медсанчастини, диспансеру), призначений для обстеження і лікування хворих в умовах їх перебування в даному закладі під наглядом медичного персоналу в денний час.

СТАНЦІЯ ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ (СПК) – лікувально-профілактичний заклад, призначений для взяття, консервування, зберігання і переробки донорської крові, а також її розподілу по лікувально-профілактичних закладах.

СТАНЦІЯ ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ – лікувально-профілактичний заклад, призначений для екстреного надання позалікарняної допомоги населенню при раптових захворюваннях та нещасних випадках, а також для термінового транспортування хворих і породіль до стаціонару.

СТЕРИЛІЗАЦІЙНА ЦЕНТРАЛІЗОВАНА (центральне стерилізаційне відділення) – підрозділ лікувально-профілактичного закладу, що проводить стерилізацію перев'язочного матеріалу, білизни, хірургічних інструментів та ін.

СТЕРИЛІЗАЦІЯ – цілковите звільнення якої-небудь речовини або предмета від мікроорганізмів шляхом впливу на них фізичними чи хімічними факторами.

ТОМОГРАФІЯ – одержання зображення певного шару об'єкта дослідження.

ТОМОГРАФІЯ КОМП'ЮТЕРНА – томографія шляхом сканування досліджуваного шару об'єкта тонким пучком рентгенівського випромінювання з наступною побудовою зображення цього шару з допомогою ЕОМ.

ТРАВМАТОЛОГІЧНИЙ ПУНКТ – підрозділ поліклініки або стаціонару, призначений для цілодобового надання медичної допомоги травмованим особам.

ТРУДОТЕРАПІЯ – комплекс вправ, що виконуються з лікувальною метою, в основі яких лежить напрацювання або відновлення трудових навиків.

ФЕЛЬДШЕРСЬКО-АКУШЕРСЬКИЙ ПУНКТ (ФАП) – лікувально-профілактичний заклад, що входить до складу медичних закладів сільської лікарської дільниці і призначений для надання силами фельдшера і акушерки долікарняної медичної допомоги і допомоги при пологах, для ведення патронажу вагітних жінок, дітей, проведення санітарно-профілактичних та протиепідемічних заходів.

ФІЗІОТЕРАПІЯ – галузь клінічної медицини, що вивчає лікувальні властивості природних та штучно створюваних фізичних факторів і розробляє способи їх використання (без порушення тканини) для лікування і профілактики захворювань.

ФЛЮОРОГРАФІЯ – метод рентгенологічного дослідження, що передбачає фотографування рентгенівського зображення досліджуваного об'єкта з просвічуваного екрана.

ФОТОМЕТРІЯ ПЛОМЕНЕВА – метод кількісного елементарного аналізу по атомних спектрах поглинання або випромінювання. Використовується в лабораторіях. Для роботи приладу необхідне підведення горючих газів (пропан, бутан, ацетилен).

ХАРЧОБЛОК – структурний підрозділ лікувально-профілактичного закладу, призначений для приготування їжі; входить до складу служби приготування їжі.

ЦЕНТРИФУГУВАННЯ – розподіл неоднорідних сумішей (суспензій, емульсій) на складові частини під дією центробіжної сили. Здійснюється в спеціальних апаратах – центрифугах.

ШЛЮЗ – спеціальне приміщення в медичних закладах, яке відокремлює групу приміщень для підтримки в них санітарно-епідеміологічного режиму.

Додаток Г

(довідковий)

Таблиця Г.1- Розрахункові показники потужності для закладів охорони здоров'я


Назва закладу (приміщення)

Розрахункові одиниці потужності

Заклади

Стаціонари

ліжка

Диспансери зі стаціонаром

відвідування за зміну та ліжка

Диспансери без стаціонару

відвідування за зміну

Будинок дитини

місця

Молочна кухня, роздавальні пункти молочних кухонь

порції за добу

Амбулаторно-поліклінічні заклади

відвідування за зміну

Заклади швидкої та медичної допомоги

виїзди на рік

Станції переливання крові

кров (літри на рік), яка заготовляється (переробляється)

Заклади судово-медичної експертизи

кількість лікарських посад

Аптеки

населення, що обслуговується

Лікарняні та міжлікарняні аптеки

ліжка, що обслуговуються

Аптечні склади

об'єм товарної продукції

Санітарно-профілактичні заклади

населення, що обслуговується

Санаторно-курортні

місця

Структурні підрозділи

Відділення переливання крові

кров (літри за рік), яка заготовляється (перероблюється)

Їдальня для персоналу

місця

Харчоблок хворих

ліжка, що обслуговуються

Патолого-анатомічні відділення

кількість лікарських посад

Відділення відновлювального лікування

кількість процедур

Віварій

кількість тварин (за видами)


Додаток Д

(обов'язковий)


Таблиця Д.1 – Розрахункові температури, кратності повітрообміну,

категорії щодо чистоти приміщень


Назва приміщення

Т°С

Кратність повітрообміну

при механічній

вентиляції

Категорія

щодо чистоти примі-щення

Кратність при природному повітрообміні

приплив

витяжка

приплив

витяжка

Лікарні, поліклініки, станції невідкладної та швидкої медичної допомоги

Палати для дорослих хворих, приміщення для матерів акушерських відділень, приміщення гіпотермії

20

60 м3/г на ліжко

Ч

2

2

Палати для туберкульозних (дорослих та дітей)

Б

2

2

Палати для хворих гіпотиреозом

24

Ч

2

2

Палати для хворих тиреотоксикозом

15

Ч

2

2

Операційні, післяопераційні палати, реанімаційні зали, палати інтенсивної терапії, пологові, пологові бокси, операційно-діалізаційні, наркозні, опікові палати

22

За розрахунком, але не менше десятикратного обміну

ОЧ

Не допускається

Післяпологові палати, палати для дітей, палати для дітей з матерями

22

60 м3/г на ліжко

Ч

2

2

Палати для новонароджених, недоношених, травмованих дітей; палати сумісного перебування новонароджених та матерів

25

За розрахунком, але не менше 80 м3/г на ліжко

ОЧ

Не допускається

Бокси та напівбокси, фільтр-бокси, перед-бокси

22

2,5 подача повітря до ко-ридору

-

Б

-

2,5

Палатні секції інфекційного відділення

20

Допологові, фільтри, приймально-оглядові бокси, оглядові, перев'язочні, маніпуляційні, передопераційні, процедурні, приміщення для зціджування грудного молока, кімнати для годування дітей віком до 1 року, приміщення для щеплень

22

1,5

2

Ч

1

1,5

Маніпуляційні-туалетні для новонарод-жених

25

-

2

Ч

-

1,5

Маніпуляційні із застосуванням аміназину

22

8

10

Б

Не допускається

Кабінети лікарів, кімнати персоналу, кімнати відпочинку для хворих, які користуються процедурами водолікування та грязелікування, кабінети голкотерапії, приміщення виписки, кабінети аудіометрії, антропометрії, диспетчерські, що приймають виклики та направляють бригади, кімната для заповнення документів, кімната відпочинку диспетчерів, лікарів, фельдшерів, санітарів, шоферів, виїзних бригад, медичної статистики

20

При-плив з кори-дору

1

Ч

Прип-лив з кори-дору

1