Пробний тиск

Надлишковий тиск, при якому слід проводити гідравлічне випробування котла або його елементів на міцність і щільність

Власник котла

Підприємство, об’єднання, товариство, асоціація, інша організація, незалежно від форм власності, що має котел на балансі, або кооператори, фермери, інші особи, що мають котел у приватній власності, а також орендарі, які взяли на себе функції власника котла згідно з договором

Елемент котла

Складальна одиниця котла, що призначена для виконання однієї з основних функцій котла (наприклад, барабан, поверхня нагріву та ін.)

Температура робочого середовища

Максимальна температура пари або гарячої води в елементі котла, що розглядається

Гранична температура стінки

Максимальна температура деталі котла або трубопроводу з боку середовища з найбільшою температурою, що визначається за тепловим і гідравлічним розрахунками або випробуваннями без урахування тимчасового збільшення обігріву (не більше 5% розрахункового ресурсу)

Розрахункова температура зовнішнього повітря

Середня температура зовнішнього повітря за найбільш холодну п’ятиденку року

Розрахунковий термін служби котла

Термін служби в календарних роках, після закінчення якого слід провести експертне обстеження технічного стану основних деталей котла, які працюють під тиском, з метою визначення допустимості параметрів і умов подальшої експлуатації котла або необхідності його демонтажу; термін служби необхідно вираховувати з дня введення котла в експлуатацію

Ремонт

Відновлення пошкоджених, зношених або таких, що стали непридатними з будь-якої причини елементів котла з доведенням їх до працездатного безпечного стану на задані заводом-виготовлювачем параметри

Напрацювання

Тривалість роботи об’єкта, яка вимірюється в годинах

Нормативна

документація (НД)

Правила, галузеві та державні стандарти, технічні умови, керівні документи на проектування, виготовлення, ремонт, реконструкцію, монтаж, налагодження, технічне діагностування

Держнаглядохоронпраці України

Центральний орган по нагляду за охороною праці (Комітет)

Орган

Держнаглядохоронпраці

Територіальне управління Держнаглядохоронпраці в областях і Республіці Крим

Сертифікаційний центр

Установа (організація), яка призначена Держстандартом України з подання Держнаглядохоронпраці України займатися проведенням сертифікації котлів

Спеціалізована організація котлобудування

Організація, яка має дозвіл органів Держнаглядохоронпраці на право виконання робіт по оцінці технічного стану котлів (діагностика, ремонт, монтаж, налагодження, випробування та ін.)

Головна організація з котлобудування

Організація, яка уповноважена Держнаглядохоронпраці проводити науково-дослідні роботи щодо вдосконалення котлів та їх безпечної експлуатації

Експертно -технічний центр (ЕТЦ)

Організація, яка має дозвіл органів Держнаглядохоронпраці (або входить у його систему) на право виконання робіт по оцінці технічного стану котлів (діагностика, технічне опосвідчення, випробування та ін.)

Експерт

Фахівець експертно-технічного центру, який пройшов атестування в органах Держнаглядохоронпраці і має відповідне посвідчення.

4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ

4.1. Керівники підприємств, установ, організацій та інші посадові особи несуть персональну відповідальність за виконання вимог Правил у межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків згідно з чинним законодавством.

4.2. За правильність конструкції котла, розрахунок його на міцність, вибір матеріалу, якість виготовлення, реконструкції, монтажу, налагодження, ремонту, технічного діагностування, а також за відповідність котла вимогам НД відповідає організація чи підприємство, незалежно від форми власності та відомчої належності і господарської діяльності, які виконували відповідні роботи.

4.3. Відхилення від НД допускається за узгодженням з організацією, яка затвердила дану документацію. Якщо вказані документи узгоджені з Держнаглядохоронпраці України, то й відхилення повинні узгоджуватись з Держнаглядохоронпраці України.

4.4. Особи, винні в порушенні цих Правил, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.

ВИМОГИ ДО КОТЛІВ, ПРИДБАННЯ ЯКИХ ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ЗА КОРДОНОМ

4.5. Котли та їх елементи, придбання яких здійснюється за кордоном, повинні задовольняти вимогам цих Правил. Організація -замовник до укладання контракту на поставку із закордону повинна отримати сертифікат відповідності даного устаткування цим Правилам від сертифікаційного центру України.

Можливі відхилення від Правил повинні бути узгоджені з Держнаглядохоронпраці України до укладання контракту. Копія узгодження додається до паспорта котла, водопідігрівача.

4.6. Розрахунки на міцність котлів та їх елементів повинні виконуватися згідно з нормами, узгодженими з Держнаглядохоронпраці України, за винятком випадків, для яких спеціалізованою або експертною організацією буде підтверджено, що розрахунки, виконані за методикою, прийнятою постачальником, задовольняють указаним нормам.

Відповідність матеріалів іноземних марок вимогам даних Правил або допустимість їх використання в кожному конкретному випадку повинна бути підтверджена спеціалізованою або експертною організацією. Копії зазначених документів необхідно додавати до паспорта котла.

4.7. Відповідність проектів котельних, конструкцій котлів, розроблених інофірмами, вимогам НД має бути підтверджена висновками експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці України.

4.8. Паспорт котла повинен бути перекладений на українську або іншу мову за вимогою замовника і складений згідно з додатками 2 і 3.

ПОРЯДОК РОЗСЛІДУВАННЯ АВАРІЙ ТА НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ

4.9. Розслідування аварій та нещасних випадків, що пов’язані з експлуатацією котлів, на які поширюються ці Правила, слід проводити відповідно до діючого «Положення про розслідування та облік нещасних випадків, профзахворювань та аварій на виробництві, в установах і організаціях», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 10.08.93 № 623.

4.10. Про кожну аварію, смертельний або груповий нещасний випадок, що пов’язані з експлуатацією котлів, їх власник згідно з Положенням, зазначеним у статті 4.9 Правил, зобов’язаний негайно повідомити місцевий орган Держнаглядохоронпраці України та інші відповідні організації.

4.11. До прибуття представника Держнаглядохоронпраці України власник котла зобов’язаний забезпечити збереження всіх обставин аварії (нещасного випадку), якщо це не становить небезпеки для життя людей і не викликає подальшого розвитку аварійного стану.

5. ПРОЕКТУВАННЯ КОТЛІВ

5.1. Розробка проектів та їх затвердження

5.1.1. Розробка конструкторської документації котлів, котельних, у тому числі пересувних і транспортабельних, повинна виконуватись спеціалізованими проектними (конструкторськими) організаціями.

5.1.2. Розробка і поставка на виробництво котлів узгоджуються і затверджуються згідно з вимогами ГОСТ 15.001 і ГОСТ 15.005.

5.1.3. Розрахунки на міцність елементів, що працюють під тиском, повинні виконуватись згідно з нормами, узгодженими з Держнаглядохоронпраці України.

5.1.4. Зміна проекту котла, необхідність якої виникає в процесі виготовлення, монтажу, експлуатації, ремонту, модернізації або реконструкції, повинна бути узгоджена з автором проекту, при відсутності автора проекту котла – з головною організацією з котлобудування.

6. КОНСТРУКЦІЯ КОТЛІВ

6.1. Загальні положення

6.1.1. Конструкція котлів та їх основних частин повинна забезпечувати надійність, монтаж і ремонтоздатність, довговічність і безпечну експлуатацію на розрахункових параметрах протягом розрахункового ресурсу безпечної роботи котла, прийнятого в технічних умовах (технічному завданні), а також можливість проведення технічного опосвідчення, очистки, промивки та експлуатаційного контролю металу.

6.1.2. Конструкція котла повинна забезпечувати можливість рівномірного прогріву його елементів при пускові і нормальному режимі роботи, а також можливість вільного теплового розширення окремих елементів.

16.1.4. При відповідності документації вимогам цих Правил проводиться реєстрація котла, а документацію повертають власникові. Відповідь на заяву про реєстрацію котла повинна бути надана власникові. У разі відмови в реєстрації котла власника повідомляють про це письмово з указанням причин відмови і посиланнями на відповідні пункти Правил.

16.1.5. Перереєстрація котла в місцевих органах Держнаглядохоронпраці України повинна бути проведена в таких випадках:

– при реконструкції котла;

– після демонтажу котла і встановлення у новому місці;

– при передачі котла іншому власникові.

16.1.6. Кожний наново встановлений котел може бути введений в експлуатацію після його технічного опосвідчення (якщо він отриманий від заводу-виготовлювача в розібраному вигляді) або технічного обстеження (якщо надійшов у зібраному вигляді) технічним експертом експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці та одержання дозволу на роботу від органів Держнаглядохоронпраці у встановленому порядку, виданого на підставі задовільного висновку технічного експерта.

Про готовність котла до технічного опосвідчення або обстеження експерт повинен бути повідомлений власником не пізніше як за 10 днів.

16.1.7. Обстеження проводиться з метою перевірки технічного стану котла, відповідності установки обладнання котла і котельні вимогам цих Правил, а також поданим при реєстрації документам. При обстеженні технічний експерт повинен перевірити:

– правильність включення котла в схему опалення;

– відповідність приміщення котельні вимогам Правил;

– наявність і справність, відповідно до цих Правил, запобіжних пристроїв, контрольно-вимірювальних приладів, арматури і гарнітури;

– приладів безпеки;

– наявність і справність живильних приладів;

– відповідність водно-хімічного режиму котла вимогам Правил.

Результати обстеження котла записуються технічним експертом у паспорт котла, потім подаються відповідні висновки (копія запису в паспорті), які передаються в територіальний орган Держнаглядохоропраці.

16.2. Технічне опосвідчення

16.2.1. Кожний котел підлягає технічному опосвідченню, яке проводиться технічним експертом до пуску в роботу, періодично – в процесі експлуатації згідно з установленими строками і в необхідних випадках – достроково (позачергово).

16.2.2. Технічне опосвідчення котла складається із зовнішнього, внутрішнього оглядів і гідравлічного випробування.

16.2.3. Зовнішній і внутрішній огляди мають за мету:

– при первинному опосвідченні встановити, що котел виготовлений, встановлений і обладнаний відповідно до цих Правил, пред’явлених при реєстрації документів, а також що котел та його елементи знаходяться в справному стані;

– при періодичних і позачергових опосвідченнях встановити справність котла і його елементів та надійність його подальшої безпечної роботи.

16.2.4. При зовнішньому і внутрішньому оглядах котла та його елементів слід звернути увагу на виявлення можливих тріщин, надривів, випинів, видимів і корозії на внутрішніх і зовнішніх поверхнях стінок, слідів пропарювання і пропусків у зварних, клепаних і вальцьованих з’єднаннях, а також пошкоджень обмурівки, що можуть викликати перегрів металу елементів котла.

16.2.5. Гідравлічне випробування котлів має за мету перевірку міцності елементів котла і щільності з’єднань і проводиться в порядку, встановленому пп. 9.7.2 і 9.7.3 цих Правил.

16.2.6. Власник котла зобов’язаний проводити опосвідчення котлів у такі строки:

– зовнішній і внутрішній огляди – після кожної очистки котла, але не рідше як через 12 місяців;

– гідравлічне випробування робочим тиском – кожного разу після очистки внутрішніх поверхонь або ремонту елементів котла.

16.2.7. Технічне опосвідчення котла технічні експерти повинні проводити в такі строки:

– після монтажу – до пуску в роботу (якщо котел надійшов на місце монтажу в розібраному вигляді). Якщо котел надійшов на місце від заводу-виготовлювача в зібраному вигляді, то технічний експерт проводить обстеження котла відповідно до пп. 16.1.6, 16.1.7 із проведенням гідравлічного випробування робочим тиском;

– зовнішній і внутрішній огляди – не рідше як через кожні 4 роки;

– гідравлічне випробування пробним тиском – не рідше як через 8 років;

– дострокове (або позачергове) технічне опосвідчення: зовнішній, внутрішній огляд і гідравлічне випробування пробним тиском.

16.2.8. Дострокове (позачергове) технічне опосвідчення котла має здійснюватись у випадках, якщо:

– котел не експлуатувався більше 12 місяців;

– котел демонтований і встановлений на новому місці;

– зроблено виправлення вигинів або ум’ятин, а також ремонт із застосуванням зварювання основних елементів котла;

– замінено одночасно більше 50% загальної кількості екранних або кип’ятильних труб, 100% димогарних або труб водопідігрівача;

– воно необхідне за розсудом особи, відповідальної за справний стан і безпечну експлуатацію котла, або державного інспектора Держнаглядохоронпраці;