Рішення щодо принципів гарантування безпеки приймає генеральний проектувальник за по­годженням із замовником проекту та організацією, яка здійснює наукове супроводження про­ектних робіт, та відповідними державними наглядовими органами. Для елементів категорії А1 відмова від використання принципу незалежності має бути спеціально обгрунтованою

  1. .Для елементів категорії Al, як правило, повинні бути визначені і до введення об’єкта в експлуатацію підготовані методики, пристосування і пристрої для:

  • перевірки роботоздатності та випробування на відповідність проектним показникам;

  • періодичного та (або) безперервного контролю їх технічного стану;

  • заміни при відпрацюванні встановленого ресурсу або при невідповідності їх параметрів ви­могам технічної документації.

  1. Терміни експлуатації будівель і споруд

    1. Терміни експлуатації 7 будівель або споруд, які проектуються, а також залишковий термін експлуатації частин існуючих будівель і споруд, які зберігаються при реконструкції, пег реобладнанні або капітальному ремонті (далі - встановлений термін експлуатації), визначаються в завданні на проектування.

Встановлений термін експлуатації визначається при проектуванні та узгоджується замовником на підставі техніко-економічних розрахунків з урахуванням умов і режиму експлуатації (при перед­баченому технічному обслуговуванні, але без потреби в капітальному ремонті). При визначенні встановленого терміну експлуатації слід прогнозувати швидкість змін тих технологічних про­цесів і виробництв, для організації і обслуговування яких створюється будівельний об’єкт.

Якщо виконати вказані техніко-економічні розрахунки неможливо, встановлений юрмш експлуатації допускається визначати за даними таблиці 2.

Таблиця 2

Найменування

Орієнтовне значення встановленого терміну експлуатації Tef, років

Будівлі:


житлові та громадські

100

виробничі та допоміжні

60

складські

60

сільськогосподарські

50

мобільні збірно-розбірні (у тому числі промислові, житлові та інші)

20

мобільні контейнерні

15

Інженерні споруди:


мости, в залежності від типу

80-100

греблі

120

тунелі

120

резервуари для води

80

__ , _ і

резервуари для нафти і нафтопродуктів

40

резервуари для хімічної промисловості

ЗО

ємнісні конструкції для сипких матеріалів

20-30

‘ башти і щогли, в залежності від призначення

20-40

і димові труби

ЗО

і

! теплиці

t

зо

І Примітка. Наведені значення Tef не призначені для нарахування амортизаційних відрахувань або для інши і цілей, відмінних від оцінювання надійності.

  1. Встановлений термін експлуатації фіксується в проектній документації і має бути відо­мий власнику об’єкта, який несе відповідальність за несанкціоновану експлуатацію об’єкта після закінчення встановленого терміну експлуатації.

Продовження терміну експлуатації понад встановлений допускається лише після проведення обстеження і оцінки технічного стану об’єкта, за результатами яких встановлюється можливість збільшення Те/. При цьому можуть бути вказані особливі умови експлуатації або висунуті вимоги шодо особливого режиму нагляду, періодичності ремонтів, заходів із недопущення перевантажень тощо.

  1. Ступінь довговічності основних конструктивних елементів і способи їх захисту від вог­ню, фізичних, біологічних, хімічних та інших пошкоджень, забезпечення можливості їх заміни після вичерпання ресурсу, а також способи захисту основ від надмірного деформування повинні бути ув’язані з встановленим терміном експлуатації об’єкта і забезпечувати необхідний рівень надійності протягом усього цього терміну.

  2. У складі об’єкта можуть бути окремі частини будівель і споруд, конструкції та підсисте­ми, термін експлуатації яких менший, але, як правило, кратний загальному встановленому терміну експлуатації.

  1. ПРИНЦИПИ РОЗРАХУНКУ

    1. Розрахунок і розрахункові моделі

      1. Розрахунок конструкцій повинен якомога достовірніше відображати дійсні умови роботи об’єкта і його напружено-деформований стан шляхом врахування відповідних розрахункових ситуацій (див. 6.3).

Розрахунок виконується на підставі розрахункової моделі, яка повинна враховувати чинни­ки, що мають істотний вплив на напружений і деформований стан конструкцій. При формуванні розрахункової моделі, як правило, доцільно врахувати нелінійні ефекти (геометричну і фізичну нелінійність елементів і системи в цілому, вплив деформацій конструкцій на зміну значень діючих на неї навантажень тощо).

    1. Вимоги і рекомендації щодо вибору розрахункових моделей встановлюються в нормах проектування та в нормах, що регламентують навантаження і впливи. Цими ж нормами можуть бути визначені також можливі конструктивні рішення, які забезпечують реалізацію визначених розрахункових передумов.

    2. Конструкції, для яких нормами проектування не встановлюються обов’язкові вимоги щодо використання нелінійних розрахункових моделей, розраховуються в припущенні лінійної залежності навантажувальних ефектів від параметрів, пропорційно яким змінюється величина на­вантаження. При цьому перевірка несучої здатності поперечних перерізів елементів може викону­ватися з урахуванням нелінійних властивостей матеріалу.

  1. Граничні стани

    1. Усі розрахункові вимоги норм формулюються для граничних станів, які визначають межу між допустимими і недопустимими (позаграничними) станами конструкцій. Перехід через граничний стан відповідає одному з видів відмови, самі граничні стани вважаються при цьому до­пустимими.

Граничні стани можуть бути віднесені до конструкції в цілому, до її окремих елементів, з’єднань або поперечних перерізів.

Граничні стани поділяються на дві групи, які в свою чергу можуть мати підгрупи.

  1. Перша група містить граничні стани, перехід через які призводить до повної непридат­ності будівельного об’єкта (конструкції, елемента, основи) до експлуатації і для яких позагранич­ними станами можуть бути:

  • руйнування будь-якого характеру (в’язке, крихке, в результаті втомлюваності);

  • втрата стійкості форми;

  • втрата стійкості положення;

  • перехід у змінну систему;

  • якісна зміна конфігурації;

  • інші явища, за яких виникає потреба у припиненні експлуатації (наприклад, виникнення перфорації стінки ємкості з токсичними речовинами або надмірні переміщення основи при про­садках чи спучуванні грунтів).

Граничні стани цієї групи можуть бути пов’язані з порушенням вимог збереження цілісності чи можливості існування об’єкта або з недотриманням вимог безпеки для людей і довкілля.

Досягнення граничного стану першої групи класифікується як відмова-зрив.

  1. Друга група містить граничні стани, які ускладнюють нормальну експлуатацію будівель­ного об’єкта або зменшують його довговічність порівняно зі встановленим терміном експлуа­тації і для яких позаграничними станами є:

  • надмірні переміщення або повороти деяких точок конструкції;

  • недопустимі коливання (надмірні значення амплітуди, частоти, швидкості, прискорення):

  • утворення та розкриття тріщин, досягнення ними гранично-допустимих значень розкритій чи довжини;

  • втрата стійкості форми у вигляді локального деформування;

  • пошкодження від корозії чи інших видів фізичного зношення, які призводять до необхіднеє г. обмеження експлуатації внаслідок зменшення терміну експлуатації об’єкта.

Граничні стани цієї групи можуть бути пов'язані з порушенням вимог щодо використання об’єкта без обмежень, порушенням вимог щодо рівня комфорту, зручностей персоналу, вимог до зовнішнього вигляду конструкцій або з недотриманям вимог щодо можливості розвитку і модер­нізації об’єкта з точки зору його призначення.

Досягнення граничного стану другої групи класифікується у більшості випадків як відмо- ва-перешкода.

  1. Граничні стани і розрахункові ситуації, за якими слід виконувати розрахунки, наводяться у нормах проектування. Цими ж нормами можуть бути уточнені і деталізовані конкретні показники граничних станів, а також розширено перелік позаграничних станів, які належать до тієї чи іншої підгрупи.

  2. При розрахунку слід розглядати всі можливі для конкретного об’єкта граничні стани та параметри (навантаження, властивості матеріалів конструкцій і грунтів основи, параметри довкілля тощо), які їм відповідають.

  3. Ступінь конкретизації та деталізації розрахункових процедур встановлюється в нормах проектування і може бути різним залежно від:

  • економічної і соціальної значущості об’єкта;

  • унікальності чи масовості ситуації, яка розглядається;

  • доцільності подальшої деталізації розрахункових процедур;

  • типу подальших контрольних заходів і характеру рішень, які приймаються в процесі контролю,

  • рівня доступності та обсягу інформації, необхідної для прийняття рішень;

  • ступеня складності об’єкта.

  1. Розрахункові ситуації

    1. Вимоги норм проектування повинні враховувати умови, в яких реалізується граничний стан. Для цього встановлюються характерні ситуації, які називаються розрахунковими і визначаються:

  • розрахунковою схемою конструкції;

  • переліком граничних станів, які слід розглядати;

  • видами впливів, які можуть реалізуватися в даній розрахунковій ситуації;

  • значенням допустимої ймовірності відмови.

  1. При встановленні допустимої ймовірності відмови слід враховувати, що в різних розра­хункових ситуаціях ті ж самі граничні стани можуть мати різні наслідки, соціальні втрати та економічні збитки.

  2. При розрахунках конструкцій слід розглядати такі типи розрахункових ситуацій:

  • усталені, для яких характерна тривалість реалізації Ts-t того ж порядку, що й встановлений термін експлуатації будівельного об’єкта Г& (наприклад, період експлуатації між двома капіталь­ними ремонтами або змінами технологічного процесу):

  • перехідні, для яких характерна тривалість реалізації Тг. невелика порівняно із встановле­ним терміном експлуатації Tef (наприклад, період зведення об'єкта, капітального ремонту, рекон­струкції);

  • аварійні, для яких характерна мала ймовірність появи і, як правило, невелика тривалість реалізації « Тс}, але які є досить важливими з точки зору наслідків можливих відмов (наприк­лад, ситуації, які виникають під час вибухів, пожеж, аварій обладнання, зіткнень транспортних за­собів, а також безпосередньо після відмови будь-якого елемента конструкції).

    1. Якщо в нормах проектування не визначена розрахункова ситуація, то припускається, що відповідні вимоги норм належать до усталених та перехідних розрахункових ситуацій, які прогно­зуються. Аварійні ситуації завжди повинні бути вказані явно.

  1. Забезпечення живучості

    1. Як правило, всі частини об’єкта і об’єкт в цілому мають розраховуватися з урахуванням граничних станів першої і другої груп. При розгляді аварійних розрахункових ситуацій допус­кається розраховувати лише головні несучі конструкції категорії А1 за граничними станами першої групи (див. 5.2.2).

    2. Головні несучі конструкції об'єктів класів наслідків (відповідальності) ССЗ та СС2 по­винні бути запроектовані так, щоб в аварійній ситуації ймовірність виникнення лавиноподібних (прогресуючих) руйнувань, незрівняно більших ніж початкові пошкодження конструкції, була досить малою.

Цю вимогу слід реалізовувати за рахунок:

  • виключення або попередження можливості появи початкових руйнувань (наприклад, за до­помогою використання спеціальних заходів захисту);

  • зменшення можливості руйнування відповідальних елементів об’єкта (наприклад, шляхом їх підсилення, дублювання, проектування їх здатними до сприйняття аварійнх впливів);

  • резервування несучої здатності головних несучих конструкцій, створення нерозрізності та безперервності конструкцій, підвищення пластичних властивостей в’язей між конструкціями, включення до роботи просторової системи ненесучих конструкцій;

    1. проектування об’єкта в цілому так, щоб у випадку руйнування будь-якого окремого елемен­та весь об’єкт або його найвідповідальніша частина зберігала працездатність певний період часу, достатній для вжиття термінових заходів (наприклад, евакуації людей при пожежі).Передбачені заходи забезпечення живучості в аварійних ситуаціях повинні бути зафіксо­вані в проектній документації і відомі персоналу, відповідальному за експлуатацію об’єкта, а також представлені відповідними вказівками щодо нагляду і догляду за конструкціями.

  1. Вихідні дані

    1. Вихідними даними для розрахунку є параметри об’єкта, які характеризують: