2) подавати при несправній системі живлення бензин у карбюратор безпосередньо з будь-якої ємкості через шланг чи іншим способом;

3) експлуатувати несправні прилади систем живлення;

4) залишати в кабіні та на двигуні забруднені мастилом і паливом обтиральні матеріали (клоччя і т.п.);

5) допускати скупчення на двигуні та його картері бруду, змішаного з пальним і мастильними матеріалами;

6) застосовувати для знежирення і миття двигуна, вузлів і агрегатів бензин та інші ЛЗР та ГР;

7) користуватись відкритим вогнем при визначенні та усуненні несправностей механізмів, розігрівати двигун відкритим полум'ям;

8) курити в автомобілі, в якому перевозяться вибухові речовини, легкозаймисті рідини, гази і тверді речовини, і розводити вогонь ближче 100 м від стоянки дорожнього транспортного засобу;

9) курити біля автомобіля на відстані не менш як 50 метрів.

  1. Вимоги пожежної безпеки при експлуатації газобалонних дорожніх транспортних засобів

    1. З метою виключення проникнення газу в кабіну і кузов, а також в атмосферу, газову апаратуру, трубопроводи, вентилі та арматуру слід своєчасно в установлені строки перевірити на герметичність.

Балони, встановлені на газобалонні автомобілі, повинні бути пофарбовані в червоний колір, мати нанесені на них паспортні дані відповідно до "Правил безпеки систем газопостачання України" та напис білою фарбою: "Пропан - бутан" або "Метан".

  1. Перед включенням запалювання для запуску двигуна або включенням освітлювальних приладів після стоянки, ремонтом чи регулюванням приладів електрообладнання, слід провітрити підкапотний простір, впевнитись у відсутності газу і в герметичності газової системи.

На стоянку в закрите приміщення дозволяється ставити газобалонні автомобілі тільки з герметичною газовою системою живлення, наперед відпрацювавши газ з магістрального газопроводу і після закриття витратних вентилів.

  1. В разі неможливості усунення витоку газу з балонів через вентиль, запобіжний клапан чи з'єднання, газобалонний дорожній транспортний засіб слід евакуювати у безпечне місце (далі від людей та джерел вогню), де випустити газ у спеціальну ємкість або атмосферу.

  2. Для підігрівання двигунів дорожніх транспортних засобів, системи живлення, усунення намерзлого льоду і пробок - застосовувати тільки гаряче повітря, гарячу воду або пару.

  3. Для запобігання пожежі на газобалонному дорожньому транспортному засобі забороняється:

1) експлуатувати автомобілі із несправною газовою апаратурою і при наявності витоку газу з-за нещільного з'єднання;

2) залишати автомобіль на тривалу стоянку з відкритими вентилями;

3) заправляти балони стисненим або скрапленим газом при двигуні, який працює;

4) залишати автомобіль поблизу місць з відкритим вогнем або підносити до автомобіля відкритий вогонь для освітлення, паяння тощо;

5) ставити автомобіль, в газовій апаратурі якого є витікання газу, в приміщення і поруч з іншими автомобілями на відкритій стоянці, а також поблизу джерел вогню і місць перебування людей;

6) проводити будь-який ремонт, заміну апаратури або основних агрегатів автомобіля при наявності газу в системі живлення;

7) ремонтувати і регулювати апаратуру на двигуні, який працює (крім регулювання холостого ходу);

8) заправляти балони стисненим або скрапленим газом при двигуні, який працює.

  1. Вимоги пожежної безпеки при зберіганні дорожніх транспортних засобів

    1. Дорожні транспортні засоби у приміщеннях, під навісами або на спеціальних площадках слід розставляти відповідно до вимог будівельних норм і норм технологічного проектування транспортних підприємств.

У приміщенні або під навісами відстань між боковими бортами машин і стіною (колоною) повинна бути не меншою як 0,8 м.

  1. Для приміщень і площадок, де зберігаються понад 25 одиниць транспорту, слід розробляти спеціальний план розстановки транспортних засобів із зазначенням черговості та порядку евакуації в разі виникнення пожежі.

Цей план має передбачати чергування персоналу в нічний час, вихідні і святкові (неробочі) дні, а також порядок зберігання ключів запалювання, щоб черговий міг скористатися ними в разі потреби евакуації транспорту.

  1. Місця зберігання транспорту слід забезпечити буксирними тросами і штангами з розрахунку не менш як один трос (штанга) на 10 одиниць техніки.

  2. Над приміщенням, де розташовані гаражі, неприпустиме розташування приміщень з масовим перебуванням людей.

Приміщення для обслуговування автомобілів (за винятком приміщень для миття і прибирання) слід відокремлювати протипожежними стінами (перегородками) від приміщень для зберігання автомобілів.

  1. В підвальних, підземних гаражах-стоянках забороняється стоянка газобалонних автомобілів, а також автомобілів для перевезення фекальних рідин, сміття, отруйних і пально-мастильних матеріалів.

  2. Автомобілі, які перевозять ГЗР і ГР, слід зберігати в одноповерхових приміщеннях II ступеня вогнестійкості, ізольованих від інших приміщень стінами 2-го типу.

  3. Автомобілі, які перевозять нафтопродукти, зберігаються як у приміщеннях, так і на відкритих майданчиках, групами з загальною місткістю ємкостей для перевезення означених матеріалів не більше 600 куб.м, але не більше 50 автомобілів. Відстань між групами автомобілів, які перевозять нафтопродукти, а також між майданчиками для зберігання інших автомобілів повинна бути не меншою за 12 м.

  4. Газобалонні автомобілі можуть зберігатись в багатоповерхових будинках I та II ступенів вогнестійкості з кількістю поверхів не більше семи.

Розміщення в таких будинках автомобілів, які працюють на стислому природному газі (далі - СПГ), повинно здійснюватися на верхніх поверхах, вище від автомобілів, які працюють на рідкому паливі або зрідженому нафтовому газі (далі - ЗНГ), а тих, які працюють на ЗНГ на нижніх поверхах - нижче автомобілів, які працюють на рідкому паливі і СПГ.

  1. Обладнання (пристосування) для підігріву газобалонних автомобілів на майданчиках для їх відкритого зберігання повинно виключати можливість нагрівання газових балонів.

  2. На майданчиках і в приміщеннях для зберігання автомобілів з двигунами, які працюють на ЗНГ, не допускається наявність підземних (підпільних) споруд (місць зливу газу) - наявність підвалів, калориферних камер, для відкритих стоянок автомобілів - наявність канав, тунелів, колодязів.

  3. Автоцистерни, призначені для перевезення ЛЗР і ГР, потрібно розміщувати в приміщеннях одноповерхових будівель, ізольованих від інших приміщень протипожежними стінами 2-го типу, або на спеціально відведених для цього відкритих площадках.

  4. Дорожні транспортні засоби, які працюють на СПГ та ЗНГ, дозволяється ставити на стоянку тільки зі справною газовою апаратурою та обладнанням. Перед постановкою такого автомобіля на стоянку слід закрити витратний вентиль, відпрацювати газ із системи живлення (до повної зупинки двигуна), після чого перекрити магістральний вентиль, включити подачу бензину і провести заїзд.

  5. Після постановки газобалонного автомобіля на відкриту стоянку слід, не виключаючи двигун, перекрити витратний вентиль і відпрацювати увесь газ із системи, перекрити магістральний вентиль, після чого вимкнути запалювання і відключити "масу".

  6. При виявленні витікання газу із балонів на газобалонному автомобілі, який поставлений на стоянку, його слід відбуксирувати на пост зливу (випуску) газу.

  7. При зберіганні автомобілів на відкритих площадках, що працюють на стиснутому природному газі, підігрів газових комунікацій дозволяється робити тільки за допомогою гарячої води, пари або гарячого повітря.

  8. У приміщеннях, під навісами та на відкритих площадках (просто неба), де зберігається транспорт, не допускається:

1) встановлювати дорожні транспортні засоби в кількості, що перевищує норму, порушувати план їх розстановки, зменшувати відстань між ними, а також від них до конструктивних елементів будівель (споруд);

2) захаращувати виїзні ворота і проїзди;

3) проводити будь-які ремонтні роботи;

4) тримати дорожні транспортні засоби з відкритими горловинами паливних баків, а також при наявності витікання пального і масла;

5) заправляти дорожні транспортні засоби пальним і зливати з них паливо (ці роботи слід виконувати на заправному пункті);

6) зберігати тару з-під пального, а також пальне і мастила, за винятком палива в баках і газу в балонах, змонтованих на автомобілях;

7) підзаряджати акумулятори безпосередньо на дорожніх транспортних засобах;

8) підігрівати двигуни, трубопроводи відкритим вогнем (смолоскипами, паяльними лампами та ін.), користуватись відкритими джерелами вогню для освітлення;

9) встановлювати на загальних стоянках дорожні транспортні засоби для перевезення ЛЗР та ГР, а також горючих газів;

10) залишати у дорожніх транспортних засобах промаслені обтиральні матеріали і спецодяг після закінчення роботи;

11) залишати автомобілі на стоянці з увімкненим запалюванням;

12) ставити на зберігання транспорт з несправною електропроводкою та з включеним вимикачем "маси" (де такий є), з несправною пневматичною гальмовою системою.

  1. Вимоги пожежної безпеки при заправленні дорожніх транспортних засобів на автозаправних пунктах

    1. Автозаправні пункти (далі - АЗП) поділяються на стаціонарні, пересувні (далі - ПАЗП) і контейнерні (далі - КАЗП). Відповідальність за пожежну безпеку АЗП покладається на їхніх керівників.

    2. До роботи на АЗП допускаються тільки особи, які пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму та мають про це відповідні посвідчення.

    3. Протипожежні розриви від АЗП до прилеглих будівель, споруд, відкритих площадок, лісових масивів, а також між будівлями та обладнанням на території станцій, мають відповідати вимогам будівельних норм.

Під'їзди не можна захаращувати, зимою їх потрібно очищати від снігу і льоду.

  1. Територія АЗП має бути спланована так, щоб унеможливлювати потрапляння розлитих нафтопродуктів (у тому числі при аварії) за її межі.

Автомобільна техніка, яка чекає черги для заправки, повинна бути при в'їзді на територію АЗП, поза зоною розташування паливних резервуарів і колонок.

  1. Забороняється - як у будинку АЗП, так і на відстані менш як 20 м від її території - курити, проводити ремонтні та інші роботи, зв'язані з застосуванням відкритого вогню.

  2. На АЗП слід вивісити на видних місцях плакати з переліком обов'язків водія при заправці автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки.

  3. Місця заправки та зливання нафтопродуктів мають бути освітлені вночі. АЗП, як правило, повинні бути оснащені телефонним та гучномовним зв'язком.

  4. Зливати нафтопродукти у підземні резервуари слід закритим способом (через шланг).

Перед зливанням нафтопродукту з автоцистерни в ємкість слід заміряти рівень нафтопродукту в цій ємкості. Процес зливання повинні контролювати працівник АЗП і водій автоцистерни.

  1. Під час зливання гнучкий заземлювальний провідник автоцистерни має бути постійно приєднаний до корпусу автоцистерни і мати на кінці пристрій для приєднання до заземлювального пристрою (струбцину, спеціальний наконечник і т.ін.). Кожна цистерна автопоїзда повинна бути заземлена окремо до повного зливу з неї нафтопродуктів.

  2. Кожне технічне обслуговування, ремонт, перевірку роздавальних колонок слід фіксувати в журналі обліку ремонту обладнання.

  3. Кришки оглядових та приймальних колодязів можна відкривати тільки для вимірювання та відбору проб, при зливних операціях і проведенні профілактичних заходів.

  4. У вибухонебезпечних зонах на АЗП треба мати набір інструменту із металу, який не утворює іскор.

  5. При заправленні на АЗП слід додержуватися таких правил:

1) мотоцикли і моторолери (при їх наявності) слід подавати до бензоколонок з вимкненими двигунами, пуск і зупинку яких треба здійснювати на відстані не менш як 15 м від колонок;

2) автомобілі - подавати до бензоколонок своїм ходом з вимкненням в подальшому двигунів до початку процесу заправки;

3) нафтопродукти слід відпускати безпосередньо в бензобаки. Якщо автомобілі направляються у далекий рейс, то дозволяється відпускати бензин (інші нафтопродукти) і в металеві бочки або каністри зі щільними пробками;

4) облиті нафтопродуктами частини автомобілів до пуску двигунів водії повинні витерти насухо;

5) випадково пролиті на землю нафтопродукти слід засипати піском, а цей пісок і промаслені обтиральні матеріали - зібрати в металеві ящики зі щільними кришками;

6) відстань між автомобілем, який заправляють, і тим, що за ним у черзі на заправку, повинна становити не менш як 3 м;

7) відстань між автомобілями, які стоять у черзі на заправлення, - не менш як 1 м, при цьому для кожного дорожнього транспортного засобу має бути забезпечена можливість маневрування та виїзду з території АЗП.

  1. На АЗП забороняється:

1) заправлення транспортних засобів з двигунами, які в цей час працюють;

2) проїзд транспорту територією АЗП з порушенням дорожньої розмітки;

3) робота в одязі та взутті, облитих бензином;

4) заправлення транспортних засобів (крім легкових автомобілів), у яких перебувають пасажири;

5) заправлення автомобілів, навантажених небезпечними вантажами (вибухові речовини, СПГ і ЗНГ, ЛЗР і ГР та ін.);

6) в'їзд на територію АЗП і заправлення тракторів, не обладнаних іскрогасниками;