перед початком робіт судновий механік зобов’язаний видати перевантажувальну машину в справному стані працівнику підприємства, що має відповідне посвідчення, та проінструктувати про особливості керування перевантажувальною машиною та її роботи на судні;

по закінченню роботи працівник підприємства зобов’язаний здати перевантажувальну машину судновому механіку.

За правильну експлуатацію перевантажувальної машини відповідає працівник підприємства.

  1. При роботі транспортних засобів на судні необхідно вмикати примусову вентиляцію для забезпечення повітрообміну в межах санітарних норм.

  2. Кут нахилу суднової рампи, апарелі не повинен перевищувати 8,5°, що відповідає піднесенню одного кінця рампи, апарелі над іншим на 0,14-0,15 м на кожний метр її довжини.

  3. Рампи, апарелі повинні бути неслизькими і вільними від сторонніх предметів.

  4. Не дозволяється знаходження працівників на похилій рампі, апарелі та проти неї в районі в’їзду і виїзду транспортних засобів під час їх руху.

  5. Рух транспортних засобів дозволяється тільки на зелене світло рампової суднової сигналізації. При відсутності світлової сигналізації рух транспортних засобів регулює сигнальник.

  6. Швидкість руху тягачів по пандусам і рампі, апарелі судна необхідно обирати залежно від конкретних умов, не допускається перевищення: 8 км/год - на підйомах із вантажем, 15 км/год - на підйомах без вантажу і на спусках з вантажем (без вантажу).

  7. В’їзд техніки на платформу вантажопідіймача і з’їзд з неї дозволяються після того, як платформа займе робоче положення.

  8. Переважне право проїзду надається машинам, що виїжджають з трюму.

  9. Не допускається одночасне знаходження на рампі, апарелі більше одного тягача з причепом (або навантажувача).

  10. Установлення напівпричепів, трейлерів або візків на судні, а також установлення вантажу на платформу ліфта повинні здійснюватись під керівництвом сигнальника.

  11. Керування судновими вантажними ліфтами проводиться членами суднового екіпажу, виділеними командним складом судна, або працівниками, які пройшли спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

  1. Ліхтери

  1. Усі роботи на ліхтерах, у тому числі вантажно-розвантажувальні роботи, здійснюються відповідно до РТК.

  2. До початку підіймання ліхтера вантажним пристроєм ліхтеровозу, на палубі та люкових закриттях ліхтера, заборонено знаходження будь-яких предметів.

  3. При проведенні вантажно-розвантажувальних робіт у трюмі ліхтера використовуються спеціальні кабіни-укриття портових працівників, де вони повинні знаходитися при підійманні та спусканні вантажу.

  4. Забороняється знаходження працівників на ліхтерах при будь-яких способах буксировки.

  5. Якщо замість леєрного огородження на ліхтерах передбачено поручень для кріплення стропа запобіжного пояса, всіх працюючих на ліхтерах необхідно забезпечувати запобіжними поясами, які при роботі на верхній палубі повинні кріпитися за поручень.

До закріплення стропа запобіжного пояса починати роботу не допускається, при перестропуванні необхідно триматися за поручень.

  1. Для переходу з ліхтера на причал і назад використовуються трапи-сходні, що дозволяють безпечно пересуватися по них при зміні осадки ліхтерів (порожніх і завантажених).

  2. У виняткових випадках перехід із ліхтера на буксир (або назад) дозволяється капітаном буксира за умови, що вони надійно пришвартовані один до одного бортами і відстань між рівнями місць переходу не перевищує 0,3 м.

  3. Знаходження працівників на буксирах-штовхачах у процесі зчіпки допускається на відстані не ближче 2,0 м від зчіпного обладнання.

  4. Роботу по швартовці ліхтерів до борту судна в темний час доби дозволяється проводити при наявності освітлення забортного простору.

  1. Ліхтеровози

  1. Вивантаження ліхтерів на воду з ліхтеровоза і навантаження їх на ліхтеровоз здійснюється силами суднового екіпажу.

  2. Спускатися на ліхтер, що знаходиться біля транцевої переборки ліхтеровоза, дозволяється по спеціально призначеним для цього трапам або по штормтрапу з використанням страхувального канату.

  3. Для переходу з ліхтера на ліхтер або з надбудови на ліхтер слід застосовувати призначені для цього підіймально-спускні пристрої, а також перехідні містки, що мають пристрої для закріплення їх кінців за конструкції ліхтера.

  1. Судна, що призначені для перевезення залізничних
    вагонів (судна-пороми)

  1. Подача і забирання вагонів проводяться після оголошення по судновій радіотрансляційній мережі про початок цих операцій.

  2. При проведенні робіт необхідно забезпечувати надійний двосторонній зв’язок між черговим постом порома і вахтовим помічником капітана.

  3. Черговий пост порома повинен бути обладнаний світловою сигналізацією.

  4. Всі операції по подаванню та забиранню вагонів виконуються у відповідності до суднової інструкції по безпечному проведенню робіт на суднах-поромах.

  5. При перевищенні машиністами локомотивів допустимої швидкості вкочування або викочування вагонів, керівник робіт повинен зупинити рух.

  1. Проведення вагонних вантажно-розвантажувальних робіт

  1. Пересування вагонів із використанням вантажопідіймальних кранів забороняється.

  2. Пересування вагонів уздовж фронту робіт на території підприємства допускається за допомогою маневрових лебідок, а також вантажопідіймальних і транспортних засобів

(автонавантажувачів вантажопідіймальністю не менш 10 т, тягачів тощо), обладнаних автозчепами.

  1. У окремих випадках, допускається ручне перекочування поодиноких вагонів.

  2. Порядок зупинення, закріплення вагонів, закріплення дверей вагонів, порядок та правила кріплення вагонів (що подаються в порт для навантаження чи розвантаження), порядок розчеплення або зчеплення вагонів, що стоять біля переїздів, повинен бути вказаний в інструкції щодо обслуговування і організації руху залізничного транспорту на під’їзних коліях підприємства.

  3. Забороняється приймати залізничний рухомий склад під навантаження (вивантаження) при несправностях люків і дверей, а також із пошкодженнями підлоги та бортів вагонів та піввагонів, які утворюють небезпеку травмування працівників у процесі вантажно-розвантажувальних робіт.

  4. Відкриття дверей і люків вагонів проводиться за допомогою спеціальних пристроїв. Під час відкриття дверей забороняється знаходитися напроти дверного прорізу двері, що відкривається, тримати руки на нижній направляючій планці вагона і на ребрі двері.

  5. При виконанні робіт по завантаженню вагонів зерновими вантажами, працівників, які знаходяться на покрівлі вагона або на бункері, необхідно забезпечувати запобіжними поясами, що обов’язково працівники надійно закріплюють до місць, що призначені для цього.

Під час виходу працівників на покрівлю вагона або бункер, роботу перевантажувальної машини необхідно припинити. Вихід працівників з бункера під час занесення вантажу забороняється.

  1. Завантаження (розвантаження) критих вагонів при відкритих з двох боків дверях допускається при умові вжиття заходів проти падіння з вагона навантажувачів і працівників.

  2. Опускання (підіймання) перевантажувальною машиною вантажу на залізничну платформу або у піввагон при знаходженні в них стропальників допускається, якщо площа піввагона або платформи добре проглядається з кабіни перевантажувальної машини, а працівники знаходяться поза зоною переміщення стріли перевантажувальної машини на відстані не ближче 2,0 м від крайньої виступаючої по горизонталі точки вантажу на платформі і 5,0 м - у піввагоні.

  3. При навантаженні і розвантаженні довгомірних, великовагових і великогабаритних вантажів знаходження працівників у піввагонах і на залізничних платформах забороняється.

  4. Підіймання працівників на піввагон, спускання в середину піввагона здійснюється за допомогою приставних драбин, переносних або стандартних естакад і площадок з огородженнями висотою не менше 1,1 м.

  5. Як виняток, дозволяється вхід/вихід в піввагон через відкритий люк піввагона при зачищенні піввагонів силами працівників за умови розроблення додаткових вимог безпеки. Одночасна робота на платформі або в піввагоні працівників і перевантажувальної машини, обладнаної грейфером, електромагнітом або іншим дистанційно керованим змінним вантажозахоплювальним органом, забороняється.

  6. При обході вагонів через залізничні колії забороняється проходити поблизу них на відстані ближче 2,0 м.

  7. Забороняється переходити під вагонами, між близько розташованими вагонами, якщо відстань між ними менше 5,0 м, а також по зчіпним пристроям вагона.

  8. Вимоги щодо безпеки на території, де проходять діючі залізничні колії (порядок переходів залізничної колії, обходу вагонів, переходів під вагонами та переходів близько розташованих вагонів) повинні бути викладені у РТК.

  9. Для зняття металевих кріплень вантажів, що розташовані у вагонах, піввагонах, платформах тощо необхідно застосовувати відповідний інструмент.

Різання кріпильного матеріалу (дроту, стяжки, стального канату) необхідно проводити з використанням ножиць із механічним або гідравлічним приводом. Використання для цієї мети ручного ударного інструмента (зубило, кувалда) забороняється.

  1. При перевантаженні металовантажів допускається застроплення вантажу за вантажонесучі стропи, які сформовані на пакеті, при наявності бирок виробника та сертифікату на них.

  1. Складування вантажів

  1. Розміщення штабелів на складах і майданчиках здійснюється з дотриманням таких мінімальних проходів і проїздів:

проходи між штабелями, між штабелем і стіною (межею складу, майданчику) - 1,0 м;

проїзди для навантажувачів між штабелями - 3,5 м;

центральні проїзди між групами штабелів і складами - 6,0 м.

  1. Способи штабелювання вантажів повинні гарантувати безпеку проведення робіт. Основа під штабель повинна бути горизонтальною.

  2. Вантажі в несправних тарі та упаковці необхідно складувати тільки в спеціально відведених місцях окремими штабелями висотою в один ярус.

  3. Укладка великогабаритних, великовагових, довгомірних вантажів та металів у пачках і зв’язках здійснюється на прокладки згідно з РТК для запобігання розвалювання штабелю і травмування працівників.

  4. Забороняється змінювати положення підкладок і прокладок під вантажем, що висить над ними.

  5. При формуванні штабеля у критому складському приміщенні способом, що передбачає знаходження працівників на штабелі, відстань між верхнею поверхнею штабеля і найбільш низькими частинами перекриття даного приміщення повинна бути не менше 2,0 м.

  6. Довжина меншої сторони верхньої поверхні штабеля, формування (розформування) якого проводиться при знаходженні на ньому працівників, повинна становити не менше 5,0 м.

  7. Для укриття штабелів використовуються справні брезенти або спеціальні знімні покрівлі з пристроями для кріплення та ув’язки штабеля.

  8. При швидкості вітру понад 15 м/с знаходження працівників на штабелі у відкритому складі забороняється.

  9. Знаходження працівників на штабелі на відстані менше 1,0 м від краю дозволяється за умови використання страхуючих засобів з метою запобігання падінню з висоти.

  10. Способи складування і збереження небезпечних вантажів, розміри штабелів, проходи і проїзди між ними та відстані до будівель і споруд повинні відповідати вимогам чинного законодавства, регламентуючого способи перевезення і збереження зазначених вантажів.

  11. На відкритих складах формування і розбирання штабеля (при знаходженні працівників на ньому) повинно виконуватися пошарово по всій його площі, згідно з вимогами щодо забезпечення безпеки праці, які мають бути відображені в РТК.

  12. При штабелюванні великотоннажних контейнерів з ручним стропуванням (відстропуванням) другий і наступні яруси повинні мати уступи, як мінімум, з одного боку в один контейнер для забезпечення безпеки під час підіймання працівників на штабель.

  13. Способи формування пакетів і штабелів вантажу в нестандартній тарі (упаковці) установлюються РТК.

  14. Забороняється знаходження працівників на штабелі при складуванні вантажів за допомогою кранів, обладнаних змінними вантажозахоплювальними органами з дистанційним керуванням (грейферами, електромагнітами, спредерами тощо).

  15. Штабелі навалочних вантажів повинні мати огородження у вигляді підпірних (габаритних) стінок для запобігання обсипання вантажу.

  16. Складування контейнерів здійснюється відповідно до затверджених у порту схем і розміток складських майданчиків, що регламентує (залежно від умов організації вантажно-розвантажувальних робіт і використовуваних засобів механізації) розміри штабелів, величини відстаней між ними в межах допустимих норм.

Максимальна висота укладки контейнерів у штабель установлюється у відповідності з технічним характеристиками контейнерів, але не більше шести рядів по висоті.

  1. Контейнери другого і наступних ярусів по висоті необхідно встановлювати тільки фітингами днища на фітинги покрівлі контейнера попереднього ярусу. Забороняється зміщення фітингів один відносно одного понад 1/3 розміру фітингових гнізд.

  2. З врахуванням впливу вітрових навантажень порожні контейнери складуються на спеціально відведених майданчиках з дотриманням таких вимог:

без додаткових кріплень дозволяється складування контейнерів тільки в два яруси по висоті;

при складуванні на висоту в 3 яруси і більше контейнери з’єднуються кріпильними засобами між собою, щоб уникнути зсуву і перекидання.