Через регулярні відрізки часу повинні проводитись належні випробування і тренування.

  1. Неавтоматичні протипожежні засоби повинні бути зручними і легко досяжними. Вони повинні мати позначення відповідно до Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників. Ці позначення мають бути достатньо стійкими і наноситись на відповідних місцях.
  2. Вимоги до вентиляції
  3. З урахуванням робочого процесу і фізичних потреб працівникам слід забезпечити надходження достатньої кількості свіжого повітря для дихання.
  4. Якщо використовуються вентиляційні установки, вони повинні бути в працездатному стані і розташовуватися так, щоб працівники не підпадали під дію шкідливих для здоров’я протягів.
  5. Повинна здійснюватися система контролю, що сигналізує про пошкодження систем вентиляції.
  6. Виконання роботи за наявності специфічних видів небезпеки
  7. Граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин (газів, парів, пилу) у повітрі робочих зон, а також рівень шуму і вібрації не повинні перевищувати показники, зазначені у відповідних нормативно-правових актах та нормативно-технічних документах.
  8. Якщо працівники повинні входити у зону, де повітря містить отруйні чи шкідливі речовини, не має достатньо кисню або може бути вибухонебезпечним, то необхідно здійснювати постійний нагляд за станом повітря у цій зоні та вживати необхідних заходів для запобігання виникненню будь-якої небезпеки.
  9. Працівник не повинен працювати один в зоні, де повітря може бути причиною підвищеної небезпеки. Він повинен бути під постійним наглядом із безпечного середовища, мають бути вжиті всі належні підготовчі заходи для надання негайної і ефективної допомоги.
  10. Природне і штучне освітлення робочих місць, приміщень і шляхів пересування на будівельному майданчику
  11. Робочі місця, приміщення і шляхи пересування повинні бути забезпечені денним світлом, а в нічний час, а також при слабкому денному освітленні - бути належним і достатнім чином освітленими штучно. При цьому за необхідності слід застосовувати переносні, захищені від механічних пошкоджень джерела світла.

Колір штучного освітлення не повинен порушувати сприйняття позначень, сигналів або попереджувальних написів або впливати на нього.

  1. Освітлення приміщень, робочих місць і шляхів пересування повинно бути так організовано, щоб спосіб освітлення не міг стати причиною нещасних випадків з працівниками.
  2. Приміщення, робочі місця і шляхи пересування, де виконуються роботи з підвищеним ризиком для життя і здоров’я працівників у випадку аварії зі штучним освітленням, повинні бути оснащені аварійним освітленням.
  3. Двері й ворота
  4. Розсувні двері, а також двері та ворота, що відкриваються догори, мають бути встановлені таким чином, щоб унеможливити їх падіння та обривання.
  5. Двері й ворота на шляху евакуації повинні мати відповідні позначення.
  6. Поблизу воріт, призначених для автомобільного руху, повинні бути добре видимі, належно позначені і постійно доступні двері для пішоходів, за винятком випадків, коли прохід пішоходів є небезпечним.
  7. Двері і ворота, обладнані приводом, повинні діяти, не створюючи небезпеки для працівників.

Вони повинні бути обладнані добре видимими і легкодоступними аварійними вимикачами, такими щоб їх можна було відкрити вручну, якщо вони не відкриваються автоматично у випадку припинення подачі струму.

  1. Шляхи пересування, небезпечні зони
  2. Шляхи пересування, включаючи сходи, закріплені драбини і навантажувальні рампи, повинні бути так розраховані, розміщені, встановлені і мати такі розміри, щоб забезпечити безперешкодний прохід (проїзд), не створюючи загрози для працівників, що працюють поблизу.
  3. Розміри шляхів пересування людей та/або вантажів, включаючи шляхи переміщення під час вантажно-розвантажувальних робіт, повинні відповідати кількості потенційних користувачів і характеру діяльності.

Якщо на шляхах пересування використовуються транспортуючі засоби, для інших користувачів повинні бути передбачені достатні безпечні відстані або належні захисні пристрої.

Шляхи мають бути ясно позначені, регулярно перевірятись і бути під наглядом.

  1. Шляхи пересування автомобілів повинні проходити на достатній відстані від дверей, воріт, проходів, проїздів і сходів.
  2. Якщо на будівельному майданчику є зони з обмеженим доступом, ці зони повинні бути устатковані пристроями, які запобігали б входу в ці зони працівників, не зайнятих у них.

Для захисту працівників, зайнятих у небезпечних зонах, повинні бути вжиті відповідні запобіжні заходи.

Небезпечні зони повинні мати добре видимі позначення.

  1. Навантажувальні рампи

Навантажувальні рампи повинні мати:

розміри, які відповідали б розмірам вантажів, що транспортуються;

як мінімум один вихід;

пристосування для захисту працівників від падіння.

  1. Невідкладна медична допомога
  2. Має бути забезпечена можливість надання невідкладної медичної допомоги працівникові в будь-який момент відповідно підготовленим персоналом.

Повинні бути вжиті заходи для забезпечення транспортування працівників, з якими стався нещасний випадок або несподіване погіршення самопочуття, та надання необхідної невідкладної медичної допомоги.

  1. Якщо цього вимагають розміри будівельного майданчика або характер діяльності, слід передбачити одне або кілька приміщень для надання невідкладної медичної допомоги.
  2. Приміщення для невідкладної медичної допомоги повинні бути устаткованими необхідним обладнанням і матеріалами для невідкладної медичної допомоги і бути легкодоступними для людей з ношами.

Вони повинні мати позначення згідно з Технічним регламентом знаків безпеки і захисту здоров’я працівників.

  1. Засоби, необхідні для надання невідкладної медичної допомоги, повинні зберігатись в місцях, де цього вимагають умови роботи.

Місця зберігання цих засобів повинні мати відповідні позначення і бути легкодоступними.

Номер телефону швидкої медичної допомоги повинен бути зазначений на добре видимому місці.

  1. Приміщення для переодягання, шафи для одягу
  2. Працівники мають бути забезпечені гардеробними, якщо вони під час своєї діяльності використовують спеціальний одяг і спеціальне взуття та з міркувань безпеки не можуть переодягатись в іншому місці.

Гардеробні приміщення для переодягання повинні бути легкодоступними, мати достатні розміри і бути устаткованими пристроями для сидіння.

  1. Гардеробні приміщення для переодягання повинні мати достатні розміри і мати обладнання для того, щоб кожний працівник за необхідності міг висушити спеціальний одяг та взуття, а також зберігати власний одяг і особисті речі під замком.
  2. Для чоловіків і жінок потрібно облаштувати окремі гардеробні приміщення для переодягання або передбачити роздільне користування цим приміщенням.
  3. Якщо немає необхідності в окремому гардеробному приміщенні для переодягання, для кожного працівника повинно бути передбачене місце в іншому приміщенні, де він міг би зберігати під замком власний одяг і особисті речі.
  4. Душові приміщення і умивальні раковини
  5. Працівники повинні бути забезпечені достатньою кількістю душових, якщо цього вимагає характер діяльності.

Для чоловіків і жінок слід обладнати окремі душові приміщення або передбачити роздільне користування ними.

  1. Душові приміщення повинні мати достатні розміри, щоб кожний працівник міг без перешкод скористатись ними.

Душі повинні бути забезпечені холодною і гарячою водою.

  1. Якщо душові приміщення або умивальні раковини розташовані окремо від приміщень для переодягання, слід між цими приміщеннями забезпечити зручні переходи.
  2. Туалети і рукомийники
  3. Працівники повинні бути забезпечені поблизу робочих місць, гардеробних приміщень, душових приміщень або приміщень, в яких розміщені умивальні раковини, спеціальними приміщеннями з достатньою кількістю туалетів і рукомийників.
  4. Для жінок і чоловіків необхідно обладнати окремі туалетні приміщення або передбачити роздільне користування туалетами.
  5. Приміщення для відпочинку і/або можливого розміщення людей
  6. Працівники повинні бути забезпечені пристосованими приміщеннями для відпочинку та/або можливого розміщення людей, якщо це необхідно з міркувань безпеки і здоров’я, особливо беручи до уваги характер діяльності, кількість осіб, зайнятих на підприємстві, і віддаленість будівельного майданчика.
  7. Приміщення для відпочинку та/або можливого розміщення людей повинні мати достатні розміри і бути устатковані столами і стільцями відповідно до кількості працівників.
  8. Якщо такі приміщення не передбачені, слід надати працівникам у користування інші приміщення для відпочинку та/або можливого розміщення їх під час перерв у роботі.
  9. Стаціонарні приміщення для тимчасового проживання людей, які використовуються не тільки у виняткових випадках, повинні бути укомплектовані санітарним обладнанням, їдальнею і приміщенням для відпочинку.

Приміщення повинні бути устатковані ліжками, шафами, столами і стільцями відповідно до кількості працівників, при виділенні приміщень слід належним чином враховувати наявність працівників різної статі.

  1. У приміщеннях для відпочинку під час перерв та/або для розміщення працівників слід передбачити належні заходи для захисту тих, які не палять, від дії тютюнового диму.
  2. Інші вимоги
  3. Протягом робочого часу з урахуванням застосовуваних методів роботи і фізичних потреб організму працівників температура повітря в приміщенні повинна бути комфортна.
  4. Розміри робочих місць повинні бути такими, щоб дати працівникам можливість достатньої свободи рухів з урахуванням розміщення необхідного обладнання і приладів.
  5. Робочі зони за необхідності повинні бути обладнані з урахуванням потреб працівників з фізичними вадами.

Це, особливо, стосується дверей, шляхів сполучення, сходів, душів, умивалень, туалетів, якими користуються ці особи, а також робочих місць, на яких вони безпосередньо працюють.

  1. Працівники повинні бути забезпечені на будівельному майданчику, у використовуваних приміщеннях або поблизу робочих місць достатньою кількістю питної води і за необхідності іншими безалкогольними напоями.
  2. Працівники повинні бути забезпечені:

приміщенням для приймання їжі під час обідньої перерви;

засобами для того, щоб вони могли готувати собі їжу.

  1. Вагітні жінки і матері-годувальниці повинні мати можливість відпочити, лежачи у зручних умовах.

XIII. Мінімальні вимоги до робочих місць на будівельних майданчиках.Улаштування робочих місць в приміщеннях

  1. Температура
  2. У приміщеннях для відпочинку під час перерв, чергового персоналу, санітарно- технічного призначення, їдальнях, приміщеннях для надання невідкладної медичної допомоги температура повинна відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.
  3. Вікна, дахові ліхтарі і скляні стіни повинні мати пристосування для затінення їх від надмірного сонячного світла відповідно до характеру робіт і призначення приміщення.
  4. Вентиляція
  5. При застосуванні кондиціонерів і механічних вентиляційних пристроїв необхідно, щоб працівники не підпадали під дію протягів.
  6. Речовини та пил, які безпосередньо можуть призвести до загрози здоров’ю працівників, повинні швидко видалятись.
  7. Підлоги, стіни та стелі приміщень
  8. Підлоги приміщень не повинні мати нерівностей, отворів або небезпечних ухилів, вони повинні бути міцними, такими, щоб працівники не могли спіткнутись або послизнутись.
  9. Поверхня підлог, стель і стінок приміщень повинна бути такою, щоб забезпечувалась можливість їх очищення і оновлення.
  10. Прозорі і світлопроникні стіни, суцільноскляні перегородки у приміщеннях поблизу робочих місць і шляхів пересування повинні мати чіткі позначення і виготовлятись з безпечного матеріалу або бути відгородженими від робочих місць і шляхів пересування таким чином, щоб уникнути контакту працівників з цими стінками, можливого руйнування цих стінок і поранення осколками.
  11. Вікна і дахові ліхтарі приміщень
  12. Вікна, дахові ліхтарі і вентиляційні пристосування повинні бути такими, щоб працівники могли не наражаючись на небезпеку відкривати їх, закривати та регулювати.

У відкритому стані вони не повинні створювати небезпеку для працівників.

  1. Вікна і дахові ліхтарі повинні бути оснащені пристроями, які дозволяють проводити їх очищення без виникнення ризику для працівників, що проводять очищення, та інших працівників.
  2. Двері й ворота
  3. Розташування, матеріал і розміри дверей і воріт повинні відповідати типу і призначенню приміщення.
  4. Прозорі двері повинні мати позначення на рівні очей.
  5. Обертові двері і ворота повинні бути прозорими або мати віконця на рівні очей.
  6. Якщо прозорі або світлопроникні елементи дверей і воріт виготовлені не з безпечного матеріалу або є ризик травмування осколками, працівники повинні бути захищені від доторкання до цих елементів дверей і воріт.
  7. Інші вимоги
  8. Приміщення повинні мати конструкцію і міцність, що відповідають характеру їх використання.
  9. Двері аварійних виходів повинні відкриватись у напрямку евакуації.

Двері аварійних виходів повинні закриватись так, щоб кожна особа у випадку аварії могла їх відкрити легко і без затримки.

Не дозволяється використовувати розсувні і обертові аварійні двері.

  1. Робочі зони повинні мати достатньо денного світла і бути обладнаними пристроями для належного штучного освітлення, необхідного для безпеки і захисту здоров’я працівників.
  2. Якщо цього вимагає характер використання приміщень і їх обладнання, межі шляхів пересування повинні бути позначені.
  3. При експлуатації ескалаторів та рухомих тротуарів не повинна створюватись небезпека.