Розмір коштів інвесторів, що залучаються на пайових засадах на впорядкування території комплексної забудови, визначається за договорами між замовником та інвестором на підставі проектної документації.

Регулювання земельних відносин при забудові територій здійснюються відповідно до земельного законодавства.

6. Надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування.

6.1. Вибір, визначення, вилучення та надання земельних ділянок для містобудівних потреб необхідно здійснювати згідно із законодавством, містобудівною документацією, місцевими правилами й забудови.

Відділ архітектури та містобудування дає пропозиції, висновки, щодо розташування об'єкта, граничні розміри та параметри необхідної площі земельної ділянки для його регіонального, безпечного функціонування згідно з місцевими правилами забудови, генеральним планом, іншою містобудівною документацією, державними будівельними нормами.

  1. Рішення прийнято міськвиконкомом (делеговано радою)про надання земельної ділянки одночасно є дозволом на будівництвооб'єкта.
  2. Фізичні та юридичні особи, які мають здійснити любийвид будівництва, на земельних ділянках, що належать їм на правахособистої власності чи користування, зобов'язані отримати дозвіл набудівництво в інспекції ДАБК.

Фізичні особи подають письмову заяву у відділ архітектури та містобудування про отримання дозволу на будівництво любого об'єкта.

До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання дозволу та здійснення проектно-вишукувальних робіт на виконання будівельних робіт у встановленому порядку.

6.4.Комплексний висновок про розміщення об'єкта й проектрішення про дозвіл на будівництво готує головний архітектор міста(начальник ДАБК, заступник завідувача відділом архітектури тамістобудування) протягом місяця від дня звернення.

Комплексний план готується з урахуванням висновків земельного відділу, екологічного та санітарного висновків та інших органів місцевого самоврядування. Свої висновки зазначені, надають на протязі двох тижнів від дня звернення до головного архітектора міста.

У разі надання негативного висновку, зацікавленим особам надаються відповіді на протязі одного місяця від дня отримання.

- тих, що розміщуються в зоні охорони пам'яток

архітектури;

- розташовані на автошляхах регіонального та

міжнародного значення;

- тих, що становлять підвищену екологічну безпеку;

- будівництво яких передбачено за рахунок місцевого

бюджету, що є у власності громадян міста;

- важливих спорудах і комплексах архітектури, які

формують містобудівне середовище, лікувальних,

санітарно-курортних та оздоровчих установ;

- культових споруд понад 500 чоловік, пам'ятних знаках,

пам'ятників;

- з будівництва шляхів, ліній електропередач та зв'язку,

трубопроводів, осушувальних і зрошувальних систем

каналів та інших лінійних споруд, розташованих у межах міста.

6.5.Надання комплексного висновку здійснюється на підставівідповідних містобудівних обґрунтувань.

Дозвіл на будівництво об'єкта містобудування не дає права власності чи права користування (оренди) землею до часу оформлення права в установленому порядку, а також на початок виконання будівельних робіт без одержання відповідного дозволу інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю.

6.6. У разі, якщо фізична або юридична особа не розпочала роботи протягом двох років, від дня отримання договору об'єкта містобудування, цей дозвіл визнається недійсним.

Поновлення дозволу відбувається в такому порядку, як і його надання. Строки будівництва встановлено в такі терміни, і мають бути прийняті до неухильного виконання.

  1. при новому будівництві любій формі власності - 3 роки;
  2. засвоєння земельної ділянки згідно функціональногопризначення - 2 роки.
  3. при реконструкції - 2 роки;

На виконання вимог п.6.6.1, 6.6.3 тягне за собою покарання штрафовими санкціями а адміністративному порядку згідно діючого законодавства.

7. Порядок реконструкції будинків, вбудовано-прибудованих приміщень, горищ та мансард.

7.1.надання дозволу на проведення реконструкції будинків,вбудовано-прибудованих приміщень, горищ і мансард повинноздійснюватись згідно з "Положенням про систему технічногообслуговування, ремонту і реконструкції жилих будинків у містах іселищах України", затверджених наказом "Держжитлокомунгоспу Українивід 31.12.1991 3135", Законами України "Про архітектурну діяльність","Про охорону культурної спадщини", рекомендаціями з обстеженняжитлових будинків перших масових серій, схваленими наказами, наказомДержбуду України від 09.02.2000 року №9.

7.2.для отримання дозволу на реконструкцію(перепрофілювання) вбудованого-прибудованого приміщення замовникзвертається до виконавчого комітету міської ради. У заяві зазначаєтьсяпередбачене функціональне призначення об'єкта, чисельністьпрацюючих, місткість. До заяви додаються документи, які засвідчуютьправо власності чи користування приміщення, або угода з власником направо здійснення реконструкції, технічний паспорт на зазначенеприміщення, а також ескізні проектні пропозиції передбаченоїреконструкції (схема генплану, плану поверхів, фасадів, розріз).

7.3.Відділ архітектури та містобудування, управлінняміського господарства виконкому міської ради у ТБ даний строк від

отримання запиту виконкому готує дозвіл на проектні роботи або обґрунтовану відмову.

В дозволі визначається необхідний обсяг проектно-кошторисної документації, порядок її погодження, термін проектування, реконструкції щодо необхідності експертних висновків про несучу спроможність існуючих конструкцій та конструктивну частину проекту, а при необхідності - участь у дольовому землекористуванні для визначення розміру плати за землю.

7.4. Якщо приміщення переводиться згідно законодавства з житлового до нежитлового фонду, або навпаки за рішенням міської ради (делеговано виконкому) зазначене рішення є дозволом на розробку відповідного проекту реконструкції цього приміщення. Проект рішення готується відділом містобудування архітектури, УМГ, за участю відповідних органів місцевого самоврядування.

Порядок підготовки матеріалів для отримання дозволу на добудову, чи переобладнання горищ, будинків та мансардні поверхи здійснюється в такому ж порядку. При наявності співвласників в будинках необхідно додатково представити їхні письмові згоди, завірені в установленому порядку.

Проектно-кошторисна документація розробляється згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.2,-3,97 "Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва" в обсязі, визначеному в архітектурно-планувальному завданні та завданні на проектування.

8. Порядок підготовки та надання вихідних даних на проектування об'єктів архітектури.

8.1.До складу вихідних даних на проектування входять:- завдання на проектування;- архітектурно-планувальне завдання (далі АПЗ);- технічні умови на інженерне забезпечення об'єкта.

  1. Підготовка вихідних даних на проектування, ведення їх,архіву, внесення відповідних змін до матеріалів містобудівного кадаструвиконується підрозділом відділу архітектури та містобудування.
  2. АПЗ та технічні умови розробляються й надаютьсязамовнику у випадках:

8.3.1. якщо він є власником (користувачем) земельної ділянки в разі надання виконкому дозволу на виконання проектно-вишукувальних робіт на зазначеній території за умови, що наміри забудовника не суперечать містобудівній документації місцевим правилами забудови. До

10

цього дозволу додається викопіювання з генерального плану відповідної території та план земельної ділянки.

8.3.2. якщо він не є власником (користувачем) земельної ділянки, в разі прийняття рішення міської ради про продаж земельної ділянки потенційному покупцю, є підставою на виконання проектно-вишукувальних робіт. До цього дозволу додається викопіювання відповідної території про можливе функціональне визначення використання території та функція можливих будівель, розташування яких можливо на даній території.

9. Надання дозволу на встановлення пам'ятних знаків, пам'ятників, а також розміщення зовнішньої реклами, вивісок, панно та малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.

  1. Підставою для початку робіт з проектування пам'ятників,монументів і пам'ятних знаків є відповідне рішення виконкому міськоїради, яке готується відділом архітектури міськвиконкому за відповіднимзверненням громадських організацій, громадян, юридичних та фізичнихосіб до органів місцевого самоврядування із зазначенням замовника таджерел фінансування відповідальних за їх виконання, а також наявностіісторичної довідки.
  2. Проектування пам'ятних знаків, пам'ятників, монументівповинно здійснюватись, як правило на конкурсній основі з дотриманнямвимог постанови Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1999 року№2133 "Про проведення архітектурних та містобудівних конкурсів".Умови конкурсу розробляються оргкомітетом та затверджуютьсярішенням міської ради.

9.3.АПЗ на проектування пам'ятних знаків, пам'ятниківвидаються відділом архітектури та містобудування.

9.4.Проекти й моделі пам'ятних знаків, пам'ятниківзатверджуються архітектурно-художньою радою міста при необхідностіобласті. Виготовлення пам'ятних знаків, пам'ятників без затвердженнямакетів на місці їх установлення архітектурно-художніми радами недопускається.

9.5.Порядок отримання дозволу на розміщення зовнішньоїреклами регламентується Законом України "Про рекламу" та "Типовимправилам розміщення зовнішньої реклами", затвердженими постановоюКабінету Міністрів України від 23.09.1998 року №1511 та рішеннямміськвиконкому №324 від 27 грудня 2001 року.

  1. Порядок про отримання дозволу на розміщення малихархітектурних форм для здійснення підприємницької діяльностірегламентуються "Типовими правилами розміщення малих архітектурнихформ для здійснення підприємницької діяльності", затверджениминаказом Держбуду України від 13.10.2000 року №227, прийнятих рішеньміської ради з цих питань, а також розроблених форм заяв та типовихдокументів відділом архітектури та містобудування.
  2. Розміщення зовнішньої реклами, малих архітектурнихформ для здійснення підприємницької діяльності інших об'єктів вохоронних зонах пам'яток архітектури та містобудування місцевогозначення допускається за попереднім погодженням відділу архітектури тамістобудування, та розпорядження міського голови. Без розпорядженняміського голови розміщення такої реклами категорично заборонено.

10. Основні вимоги щодо організації комплексного освоєння масивів індивідуальної садибної забудови.

10.1.Індивідуальне житлове будівництво в місті є

пріоритетним і основним видом створення та покращення житлових умов громадян.

  1. Розміщення кварталів, (житлових груп) індивідуальноїзабудови повинно здійснюватись компактно, переважно в місцевостях ізнаявною інженерною та соціальною інфраструктурами.
  2. Виконавчі органи міської ради:

10.3.1.На підставі попередніх проектів садибної забудовитериторії масиву, кварталу, житлової групи в обсязі, визначеному ст. 15Закону України "Про планування й забудову територій".

  1. Визначають замовника розроблення проекту,ліцензовану проектну організацію та джерела фінансуваннявишукувальних і проектних робіт.
  2. Організовують підготовку вихідних даних напроектування та погодження проектних рішень.
  3. Сприяють здешевленню вартості будівництваіндивідуальних житлових будинків шляхом організації спорудженнякомунальних мереж та систем інженерного забезпечення за рахуноккоштів місцевого бюджету та відповідних експлуатуючих служб.

12

10.3.5. Залучають до пайової участі в комплексній забудові кварталів індивідуального будівництва підприємства, організації усіх форм власності та забудовників за їх, згодою.

10.4.Для комплексної забудови існуючих масивів садибної забудови виконавчі органи місцевих рад:

10.4.1.Проводять інвентаризацію технічного станунезавершеного будівництва та цільового освоєння земельних ділянок,наданих громадянам для індивідуального житлового будівництва.

10.4.2.Розробляють із залученням спеціалізованихпроектних організацій на підставі зібраних технічних умов відповіднихслужб техніко -економічні розрахунки вартості будівництва мережелектро-, водо -, газопостачання, каналізації, інженерної підготовкитериторій, будівництва під'їзних вулиць і доріг.

10.4.3.Визначають вартість витрат на спорудженняінфраструктури з розрахунку на одну ділянку, про що в письмовій форміповідомляють кожного забудовника.

  1. Відкривають при виконкомах в установленому порядкупозабюджетні рахунки для кооперування коштів на виконання проектнихробіт та спорудження систем інженерного забезпечення або делегують ціповноваження юридичним особам.
  2. Приймають рішення про припинення права власностіна землю та права користування земельними ділянками в порядку,визначеному ст.27-29 Земельного Кодексу України.

10.5.Порядок надання дозволів на будівництвоіндивідуальних житлових будинків, господарських споруд, індивідуальнихгаражів, майстерень, добудов, перебудов, встановлення огорож ділянок,а також оформлення будівельних паспортів регламентується місцевимиправилами забудови.

10.6.Порядок приймання в експлуатацію індивідуальнихжитлових будинків подано в розділі 13 цих Правил.

11. Порядок проведення топографо-геодезичних та інженерно-геологічних вишукувань.

11.1. Для виконання топографо-геодезичних та інженерно-геологічних вишукувань (далі - вишукувальні роботи) забудовник повинен отримати дозвіл, який видається на підставі рішення відповідних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування про надання дозволу на