10. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЕКСПЛУАТАЦІЇ ХВОСТОВОГО ГОСПОДАРСТВА

10.1. Експлуатація споруд хвостового господарства повинна відповідати вимогам Правил безпеки при експлуатації хвостових і шламових господарств гірничорудних і нерудних підприємств, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 22.12.87 (НПАОП 0.00-1.53-87).

Реконструкція споруд хвостового господарства повинна здійснюватися відповідно до проекту і відповідати вимогам СНиП III-4-80 "Техника безопасности в строительстве" (далі - СНиП III-4-80), затверджених Державним комітетом СРСР у справах будівництва 09.06.80.

10.2. Усі водозбірні споруди гідровідвалів (водозбірні канави, труби та шандорні колодязі) необхідно розраховувати на максимально можливий притік.

10.3. Зведення та нарощування дамб гідровідвалів повинні виконуватися за проектами, складеними на основі гірничо-геологічних вишукувань і визначення фізико-механічних властивостей порід.

Висота дамби обвалування повинна перевищувати рівень намитого ґрунту не менше ніж на .

10.4. Піднімання обладнання та очищення зумпфів, пульпозбірників повинні бути механізовані.

10.5. Експлуатація гідровідвалу та водосховища повинна виконуватися згідно з інструкцією, що діє на підприємстві.

10.6. На гідровідвалах у разі прориву пульпи потрібно мати аварійний запас матеріалів і інструменту, місце розташування, найменування та кількість яких установлюються планом ліквідації аварій, затвердженим наказом керівника кар'єроуправління.

Між гідровідвалом і відділенням промивання кар'єроуправління повинні бути забезпечені надійний зв'язок і аварійна сигналізація.

10.7. Місця відвалів повинні бути обгородженими дамбами з установленими на них щитами з написами, що попереджають про небезпеку ходіння по свіжонамитому ґрунту.

10.8. Не дозволяється укладати пульповоди на відстані менше від повітряних ліній електропередач і ліній зв'язку.

10.9. Зумпфи (пульпоприймачі) повинні бути закриті зверху ґратами або щитами, що унеможливлюють падіння людей у зумпф.

10.10. Очищати пульпоприймач необхідно після вимикання насосів і землесосів та повної їх зупинки.

10.11. На землесосних установках пульповоди та водоводи повинні розділятися зворотними клапанами.

10.12. У місцях переходів через пульповоди повинні бути влаштовані спеціальні містки.

11. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС УЛАШТУВАННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ СТРІЧКОВИХ КОНВЕЄРІВ, ЕЛЕВАТОРІВ

11.1. Підлога під конвеєром повинна мати тверде рівне покриття.

Відстань від підлоги до обертових частин конвеєра повинна бути не менше .

11.2. Елементи металоконструкцій, розташовані паралельно стрічці, повинні бути віддалені від її неробочої поверхні на відстань понад , а від її несучої поверхні на холостій вітці - понад .

11.3. "Вузлові точки" конвеєрів (приводні та натяжні станції, вузли завантаження та розвантаження, кінцеві барабани, очисні пристрої) і місця скупчення просипів повинні мати освітленість не менше 20 люксів.

11.4. Для запобігання скиданню (скочуванню) із стрічки великих фракцій і одиночних вантажів необхідно встановлювати вертикальні борти.

Висота борта повинна становити 0,7 максимального розміру шматків, але не більше . Установка бортів передбачається на ділянках траси з кутом нахилу більше 16°, якщо максимальний розмір фракцій перевищує .

Відстань між бортами та стрічкою повинен виключати заклинювання вантажу, що транспортується.

11.5. Відстань між найбільш виступними елементами конвеєра та стелі повинна бути не менше .

11.6. Місця розташування конвеєра нижче рівня підлоги (відкриті приямки, траншеї, прорізи міжповерхових перекриттів тощо) слід огороджувати бар'єром заввишки не менше , що має обшивку з металевої сітки з отворами не більше 10 х , а по низу - суцільний металевий борт заввишки .

11.7. Муфти, вали та відкриті передачі привода повинні бути закриті суцільним огородженням (кожухом) з листової сталі таким чином, щоб був виключений доступ до обертових деталей з будь-якого боку.

Зазор між торцевою частиною кожуха, що закриває вал, і корпусом підшипника повинен бути не більше .

11.8. Для забезпечення нормального завантаження стрічки по ширині поперечний розмір розвантажувальної щілини (тічок, лотків) не повинен перевищувати 0,65 - 0,7 ширини стрічки.

11.9. У разі встановлення на стрічковому конвеєрі барабанного скидального візка повинні бути передбачені проходи не менше по обидва боки конвеєра.

11.10. У місцях перетинання підземними та надземними галереями нульової площадки в галереях потрібно влаштовувати зовнішні входи та перехідні містки через конвеєр.

Зазор між низом конструкції перехідного містка та шаром матеріалу не повинен бути менше .

11.11. На довгих конвеєрах повинні бути влаштовані перехідні містки: для конвеєрів, розташованих у галереях, - через , для конвеєрів, розташованих у виробничих приміщеннях, - через 25 - .

Містки повинні мати суцільні настили та поручні заввишки не менше , крім конвеєрів, на яких установлені барабанні скидальні візки.

Переходи повинні бути добре освітлені.

Ці вимоги не поширюються на конвеєри, на яких установлені барабанні скидальні візки.

11.12. Якщо конвеєри розташовані над проходами та обладнанням, нижня вітка їх повинна бути огороджена суцільним обшиванням, що виключає можливість падіння матеріалу, що просипається, і мимовільного дотику людей до стрічки.

11.13. Нижня вітка конвеєрної стрічки повинна бути захищена від посипання на неї матеріалу.

11.14. У разі установки привода конвеєра на висоті більше над рівнем підлоги для його обслуговування влаштовують площадку з поручнями та сходами.

Скидальний барабан і нижня вітка стрічки на відстані від осі барабана повинні мати знизу огородження з дверцятами, відчинення яких блокується з пусковим пристроєм конвеєра.

11.15. У похилих конвеєрних галереях для проходу людей повинні бути влаштовані трапи з поперечними рейками на відстані 30 - одна від одної на всю ширину проходу.

11.16. Обводнені місця підземних галерей повинні осушуватися.

У вологих місцях на вільному проході прокладаються трапи.

Не дозволяється захаращувати проходи біля конвеєрів.

11.17. Під час транспортування сухих матеріалів і матеріалів, що виділяють пил, стрічковими конвеєрами необхідно передбачати герметизацію місць перевантаження з підключенням укриттів до систем аспірації, улаштування систем гідрознепилення та змив з підлог для забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці.

11.18. Для розвантажувального візка на конвеєрах установлюються кінцеві вимикачі.

Проводи живлення струмом електродвигунів автоматичних скидальних візків повинні бути розташовані на висоті не менше від поверхні площадок.

11.19. На стрічкових конвеєрах повинні бути передбачені пристрої, що вимикають привод у разі обриву стрічки.

11.20. Конвеєри повинні бути обладнані тросовими вимикачами для зупинки конвеєра з будь-якої точки.

Трос тросового вимикача повинен бути розташований уздовж усієї траси конвеєра з боку робочого проходу ділянками не більше .

Трос повинен проходити через дротові петлі або ролики, прикріплені до несучої металоконструкції нижче поруччя на 150 - з інтервалом на висоті 0,8 - від підлоги.

Діаметр троса повинен бути в межах 2 - .

Не дозволяється заміняти трос дротом.

Незалежно від довжини конвеєра необхідно встановити аварійні вимикачі біля завантажувального та розвантажувального кінців конвеєра.

11.21. Для запобігання довільному руху конвеєрної стрічки з вантажем у разі вимкненого двигуна, а також при куті нахилу конвеєра більше 6° на приводі повинно бути встановлено гальмовий пристрій, що унеможливлює зворотний хід стрічки.

11.22. Стрічкові конвеєри повинні мати пристрої для механічного очищення стрічки та барабанів від матеріалу, що налипає на стрічку.

11.23. Розвантажувальні тічки конвеєрів повинні одночасно огороджувати привідні барабани.

У конструкції верхньої частини тічки повинні бути знімні борти, що захищають руки від потрапляння до місця набігання стрічки на барабан.

11.24. У разі розташування верха поздовжньої балки рами конвеєра на висоті і менше від підлоги необхідно уздовж проходу з боку конвеєра встановлювати огородження.

Огородження прикріплюються до прогонної рами на консолях так, щоб вони не звужували прохід і були розташовані на висоті 1,0 - від підлоги.

11.25. Натяжні барабани повинні бути огороджені сітчастими огородженнями на довжину не менше від осі барабана.

11.26. Пристрої для змащування повинні бути виведені за межі огороджень.

11.27. Вантажі натяжних пристроїв стрічкових конвеєрів необхідно розташовувати над підлогою на висоті, що не перевищує довжину ходу натяжних гвинтів барабана.

Вантажі та канати, розташовані в зоні проходу, повинні бути огороджені.

11.28. Не дозволяється розташовувати вантажі натяжних пристроїв над перекриттями.

Якщо за місцевими умовами це неможливо, необхідно під вантажами передбачати амортизатори та перекриття, розраховані на удар від можливого падіння вантажів.

11.29. Швидкість руху транспортерної стрічки при ручному породовідбиранні не повинна перевищувати 0,5 м/с.

11.30. Не допускається зміщення стрічки конвеєра під час руху за межі країв барабанів і роликових опор.

Для запобігання сходу стрічки на бік стаціонарні стрічкові конвеєри повинні бути обладнані саморегулювальними пристроями.

11.31. Прибирання матеріалу, що просипався, з-під стрічкових конвеєрів повинно виконувати за допомогою гідрозмиву (гідравлічне прибирання тощо).

Прибирання матеріалу з-під конвеєра вручну дозволяється тільки при зупиненому конвеєрі.

З електродвигуна конвеєра повинна бути знята напруга.

11.32. Траншеї та приямки конвеєрів, установлених поза виробничими приміщеннями, а також конвеєри, прокладені по поверхні, необхідно огороджувати бар'єрами заввишки не менше .

Місця, де можливе випадкове падіння яких-небудь предметів з верхніх площадок і проходів у траншеї, приямки та розташовані на поверхні конвеєри, повинні бути захищені сіткою.

11.33. Електричні проводи на конвеєрі та від конвеєра до рубильника повинні бути захищені від випадкових пошкоджень.

11.34. Елеватори, що транспортують мокрі продукти, щоб уникнути розбризкування рідини в зонах завантаження та розвантаження, необхідно закривати запобіжними щитами або кожухами.

11.35. Шнеки, що транспортують матеріали, що виділяють пил, необхідно вкривати спеціальними кожухами та ретельно герметизувати.

Кожухи повинні бути приєднані до систем аспірації.

11.36. У разі установки елеваторів необхідно передбачати вимикачі як біля місць завантаження, так і біля місць розвантаження.

11.37. Для своєчасного виявлення обриву ланцюгів елеватори повинні бути обладнані сигнальними пристроями.

11.38. На елеваторах повинні бути встановлені пристрої для запобігання зворотному ходу ковшів.

11.39. Не дозволяється під час роботи елеватора відкривати люки, торкатися руками ковшів елеватора.

11.40. Для попередження випадкових умикань пускових приладів під час ремонту та чищення натяжних головок елеватора на електричних ланцюгах керування елеваторами повинні бути зняті запобіжники або вимкнуті роз'єднувачі.

11.41. У разі установки елеваторів нижче рівня землі приямок повинен мати розміри, що дає змогу проводити огляд та поточний ремонт механізмів. Площа його в усіх випадках повинна бути не менше .

Приямок повинен бути огороджений бар'єром не нижче з обшиванням по низу на висоту .

11.42. Відстань між верхньою габаритною точкою елеватора та стелею (дахом) повинна бути не менше .

11.43. Отвори в підлозі надштабельних галерей, призначені для скидання матеріалу з конвеєра в штабель, повинні бути огороджені поручнями заввишки не менше з обшиванням по низу на висоту .

12. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТА АВТОМОБІЛЬНОГО ТРАНСПОРТУ

12.1. Залізничні колії, споруди та рухомий склад, що належать або підпорядковані кар'єроуправлінню, слід будувати, ремонтувати та експлуатувати відповідно до вимог Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.12.96 N 411, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.02.97 за N 50/1854 (із змінами).

12.2. Під час експлуатації автомобільного транспорту в кар'єроуправлінні необхідно керуватися Правилами дорожнього руху.

12.3. Швидкість і порядок руху автомашин з вантажем і порожніх по території кар'єроуправління, а також у місцях розвантаження встановлюються керівництвом кар'єроуправління з урахуванням місцевих умов і регламентуються відповідною інструкцією, що діє на підприємстві.

12.4. Площадки біля приймальних бункерів для забезпечення безпеки маневрів автомашин повинні бути освітлені, обладнані сигналізацією, указівними знаками, огородженнями відповідно до прийнятої схеми маневрів. На розвантажувальній площадці біля приймального бункера необхідно влаштовувати упор, що виключає скочування автомобілів у бункер.

Не дозволяється рухатися автосамоскидам після розвантаження з піднятим кузовом.

12.5. Барабани та редуктори маневрових лебідок, установлених на ділянках навантаження, повинні мати суцільне металеве огородження з вікном для пропуску каната.

12.6. Керування маневровою лебідкою повинно бути дистанційним з пункту навантаження.

При цьому лебідка та пункт навантаження повинні бути розташовані в межах прямої видимості.

Працівники, що перебувають на коліях і на розвантажувально-навантажувальних площадках, повинні бути одягнені в сигнальні жилети.

13. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РЕМОНТНИХ РОБІТ

13.1. Ремонтно-монтажні роботи повинні виконуватися відповідно до вимог СНиП III-4-80.

У разі виконання ремонтно-монтажних робіт у діючих цехах кар'єроуправління керівник ремонтних робіт разом з керівництвом кар'єроуправління зобов'язаний розробити план проведення заходів, що забезпечують безпечне виконання цих робіт, а також нормальну дію обладнання, що залишилося в роботі.