7.1.17.26. Забороняється розміщення в одному приміщенні кислотних і лужних акумуляторів.

7.1.17.27. Усе протипожежне обладнання повинно розміщуватися зовні акумуляторного приміщення, поблизу входу до нього.

7.1.17.28. При виникненні пожежі в акумуляторному приміщенні батереї слід негайно відключити від електромережі і приступити до гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння.

7.1.18. Матеріальні склади (комори)

7.1.18.1. Завідуючий складом (коморою) повинен мати інструкцію, яка визначає основні вимоги правил пожежної безпеки та дії обслуги на випадок пожежі.

7.1.18.2. Зберігати на складах матеріали та вироби слід з урахуванням однорідності їх фізико-хімічних та пожежонебезпечних властивостей.

7.1.18.3. Спільне зберігання в одній секції з каучуком або автомобільною гумою, а також з легкозаймистими та горючими рідинами будь-яких інших матеріалів, незалежно від однорідності застосовуваних вогнегасних речовин, не дозволяється.

7.1.18.4. У складських приміщеннях (коморах) всі операції, що пов'язані з розкриттям тари, розфасуванням продукції, приготуванням робочих сумішей вогненебезпечних рідин повинні здійснюватися в ізольованих приміщеннях.

7.1.18.5. Напроти дверних прорізів у приміщенні складу слід залишати між штабелями товару проходи шириною, що дорівнює ширині дверей, але не менше 1 м.

У разі розміщення складу в підвальному приміщенні ширина проходу повинна бути не менше 2 м.

Відстань між стінами та штабелями товару має бути не менше 0,8 м.

7.1.18.6. Складські приміщення (комори), що розташовані в підвальних або цокольних поверхах, повинні мати люки чи вікна розміром 0,9 м х 1,2 м з приямками, що влаштовуються відповідно до будівельних норм.

У разі неможливості влаштування вікон дозволяється обладнання цих приміщень спеціальною системою димовидалення.

7.1.18.7. У складах конторські та побутові приміщення слід виділити протипожежними перегородками 1-го типу та перекриттями 3-го типу (без отворів). Вони повинні мати самостійний вихід.

7.1.18.8. Дозволяється розміщувати в складських приміщеннях робочі місця комірників з обгородженням їх заскленими перегородками з негорючих матеріалів висотою 1,8 м, які не повинні перешкоджати евакуації людей і матеріальних цінностей.

7.1.18.9. Балони з горючими газами, посудини (пляшки, сулії тощо) з легкозаймистими та горючими рідинами, аерозольні упаковки необхідно захищати від дії сонячних променів та інших джерел тепла.

7.1.18.10. Дерев'яні конструкції всередині складських приміщень слід обробляти вогнезахисною речовиною.

7.1.18.11. Установка й експлуатація в матеріальних складах газових плит, печей, побутових електронагрівних приладів і місцевих електророзеток не дозволяється.

Для опалення конторських і побутових приміщень можуть бути використані електронагрівні прилади типу РБЕ-1, БК-2, БК-4, ПТ-8-2, що обладнані справними терморегуляторами та мають індивідуальний електрозахист.

7.1.18.12. Зберігання вантажів, вантажно-розвантажувальних механізмів на рампах складів не допускається. Матеріали, що розвантажуються на рампу, наприкінці роботи складу необхідно прибирати.

7.1.18.13. У складських приміщеннях загальний електрорубильник повинен розташовуватись у шафі поза межами складського приміщення на неспалимій стіні, а для спалимих будівель - на окремо стоячій опорі, яка знаходиться на відстані не менше 1 м від будівлі складу.

7.1.18.14. Завідуючий складом (комірник) перед закінченням роботи повинен особисто здійснити обхід усіх приміщень і, лише переконавшись у їх пожежобезпечному стані, відключити електромережу та зачинити склад.

7.1.18.15. У складських приміщеннях не дозволяється:

- зберігати продукцію навалом або впритул до приладів і труб опалення;

- влаштовувати стоянку та ремонт вантажно-розвантажувальних і транспортних засобів;

- влаштовувати чергове освітлення;

- встановлювати прожектори зовнішнього освітлення безпосередньо на дахах складів;

- зберігати аерозольні упаковки в одному приміщенні з окислювачами, горючими газами, легкозаймистими та горючими рідинами;

- зберігати кислоти у місцях, де можливе їх стикання з деревиною, соломою й іншими речовинами органічного походження;

- застосовувати транспорт з двигунами внутрішнього згоряння без іскрогасників.

7.1.19. Склад легкозаймистих і горючих рідин

7.1.19.1. Усі легкозаймисті і горючі рідини, призначені для обробки кіноплівки, повинні зберігатися в спеціально обладнаному приміщенні, що розташоване окремо або відокремлене від інших приміщень протипожежною стіною.

7.1.19.2. Зберігання легкозаймистих і горючих рідин у напівпідвальних і підвальних приміщеннях забороняється.

7.1.19.3. Видачу, отримання та транспортування легкозаймистих і горючих рідин необхідно здійснювати у справній, чистій тарі, яка не розбивається і не здатна до накопичення зарядів статичної електрики, та щільно закривається.

7.1.19.4. У робочих приміщеннях легкозаймисті і горючі рідини слід зберігати в закритих ємкостях.

7.1.19.5. Зберігання рідин з температурою спалахування парів вище 120 град. у кількості до 60 куб. м дозволяється в підземних сховищах з горючих матеріалів за умови влаштування підлоги з негорючих матеріалів і засипання покриття шаром утрамбованої землі товщиною не менше 0,2 м.

7.1.19.6. Будівлі та споруди (за винятком металевих резервуарів) складів для зберігання легкозаймистих і горючих рідин повинні бути не нижче II-го ступеня вогнестійкості.

7.1.19.7. Бочки з легкозаймистими і горючими рідинами повинні укладатися пробками догори, обережно, без ударів.

7.1.19.8. Забороняється перекантовувати бочки з легкозаймистими і горючими рідинами за допомогою стальних ломів. Для відкривання бочок з легкозаймистими і горючими рідинами треба застосовувати спеціальний інструмент, що не дає іскор.

7.1.19.9. Бочки з легкозаймистими і горючими рідинами, що мають зіпсовані пробки або зовсім їх не мають, на склад не приймаються.

7.1.19.10. Забороняється спільне зберігання легкозаймистих, горючих рідин і порожньої тари. Порожня тара й усі упаковочні матеріали повинні систематично прибиратися в спеціально відведене місце.

7.1.19.11. Наливати легкозаймисті і горючі рідини безпосередньо із ємкості в інші забороняється. Для цього слід застосовувати спеціальні пристрої (насоси, сифони тощо).

7.1.19.12. Місця наливання легкозаймистих і горючих рідин повинні постійно утримуватись у чистоті.

7.1.19.13. Роботи по ремонту ємкостей з-під легкозаймистих і горючих рідин дозволяється проводити в окремих приміщеннях після повного зливу рідини, відокремлення їх від трубопроводів, відкриття всіх люків, ретельної обробки (пропарки та промивання), взяття з ємкості проби на предмет наявності вибухонебезпечної концентрації газо-повітряної суміші.

7.1.19.14. На складі легкозаймистих і горючих рідин забороняється користування транспортними засобами з двигунами внутрішнього згоряння, які не обладнані іскрогасниками та засобами пожежогасіння.

7.1.20. Склади хімічних речовин

7.1.20.1. Обслуга складу повинна знати пожежну небезпеку та правила безпеки при зберіганні хімічних речовин і реактивів.

7.1.20.2. На складі слід мати план розміщення хімічних речовин із зазначенням їх характерних особливостей ("Отруйні", "Вогненебезпечні", "Хімічно активні" тощо).

7.1.20.3. Зберігання хімічних речовин може здійснюватись у закритих сухих приміщеннях або під навісами в тарі в залежності від фізико-хімічних і пожежонебезпечних властивостей продукції та кліматичних умов.

7.1.20.4. Під навісами дозволяється зберігання лише тих хімічних речовин, що не розкладаються, не розігріваються і не спалахують від вологого повітря або води.

7.1.20.5. Будівлі складів хімічних речовин повинні бути не нижче II-го ступеня вогнестійкості.

З урахуванням однорідності фізико-хімічних і пожежонебезпечних властивостей речовин, що зберігаються, склади слід розбивати на окремі приміщення (відсіки), що ізольовані одне від одного протипожежними перегородками I-го типу.

7.1.20.6. Хімічні речовини, які схильні до самоспалахування при контакті одне з одним, з повітрям, водою, органічними речовинами або можуть утворювати вибухонебезпечні газо-повітряні суміші, повинні зберігатися в таких умовах, які повністю виключають можливість такого контакту.

Окисники повинні зберігатися на стелажах, виготовлених із негорючого матеріалу, окремо від інших речовин і матеріалів в окремих секціях складів.

7.1.20.7. Стелажі, на яких зберігаються хімічні речовини та матеріали, повинні бути виготовлені з негорючих матеріалів і розміщатися від нагрівних приладів на відстані не менше 1 м.

7.1.20.8. Хімікати в дрібній тарі необхідно зберігати на стелажах відкритого типу, а у великій тарі - штабелями. З метою запобігання перенавантаженню стелажів слід встановити допустиму кількість вантажних місць, на яких дозволяється зберігання хімічних реактивів, або означити на підлозі чіткими лініями територію майданчиків для складування реактивів, передбачивши вільні проходи не менше 1 м, евакуаційні проходи та підступи до засобів пожежогасіння.

7.1.20.9. На кожній тарі з хімічною речовиною повинна бути бирка або напис з її назвою. Усі роботи з хімічними речовинами слід проводити так, щоб не пошкодити упаковку.

7.1.20.10. Сулії з рідкими хімічними речовинами дозволяється зберігати лише обрешетованими дерев'яними планками або у плетених кошиках.

7.1.20.11. Для вантажно-розвантажувальних робіт слід застосовувати устаткування залежно від вибухопожежонебезпечних властивостей продукції.

7.1.20.12. Підлога в приміщеннях для зберігання хімічних речовин у тарі повинна мати похил для стікання випадково розлитих рідин до спеціальних приймачів.

7.1.20.13. У складах та під навісами, де зберігаються кислоти, необхідно мати готові розчини крейди, вапна або соди для нейтралізації випадково розлитих кислот.

7.1.20.14. У приміщеннях, де зберігаються хімічні речовини, які мають властивості при пожежі плавитися, необхідно передбачати пристрої, призначені для обмеження вільного розтікання розплаву (бортики, пороги з пандусами тощо).

7.1.20.15. Металеві порошки, що здатні до самозаймання, слід зберігати в окремих відсіках у герметично закритій тарі.

Зберігання інших горючих матеріалів у цих відсіках забороняється.

7.1.20.16. Сулії, бочки, барабани з хімічними реактивами розміщувати на відкритих майданчиках групами не більше 100 од. у кожній, з розривом між групами не менше 1 м. У кожній групі повинні зберігатися реактиви тільки одного виду, про що робляться відповідні написи. Майданчик необхідно добре утрамбувати та обгородити бар'єром. Сулії з реактивами на відкритих майданчиках повинні бути захищені від дії сонячних променів.

7.1.20.17. При зберіганні азотної та сірчаної кислот повинні бути передбачені заходи щодо недопущення взаємодії їх з деревиною, соломою й іншими речовинами органічного походження.

7.1.20.18. Переносити кислоти, луги, легкозаймисті рідини і такі, що можуть самоспалахувати, допускається тільки в спеціальній тарі, яка запобігає руйнуванню ємкості.

7.1.20.19. Розфасування хімікатів повинно проводитись у спеціальному приміщенні. Розлиті та розсипані речовини необхідно негайно знежирити та вилучити.

7.1.20.20. Наливати легкозаймисті та горючі рідини безпосередньо із ємкості забороняється. Для цього слід застосовувати спеціальні пристрої (насоси, сифони тощо).

7.1.20.21. Місця наливання легкозаймистих і горючих рідин повинні постійно утримуватися в чистоті.

7.1.20.22. Карбід кальцію необхідно зберігати в сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Рівень підлоги приміщення повинен бути на 0,2 м вище планувальної позначки прилеглої території.

7.1.20.23. Забороняється розміщати склади для зберігання карбіду кальцію в підвальних приміщеннях і низьких затоплюваних місцях.

7.1.20.24. Барабани з карбідом кальцію можуть зберігатися на складах як у горизонтальному, так і у вертикальному положенні.

У немеханізованих складах дозволяється зберігання барабанів з карбідом кальцію не більше ніж у три яруси у разі горизонтального розташування, і у два яруси - у разі вертикального розташування.

Ширина проходу між штабелями барабанів з карбідом кальцію повинна бути не менше 1,5 м.

7.1.20.25. Електротранспорт, електронавантажувачі й електрокари, які використовуються для вантажно-розвантажувальних робіт, не допускається залишати на території складів після закінчення роботи, за винятком спеціально виділених і обладнаних місць.

7.1.20.26. Знищення зіпсованих реактивів необхідно здійснювати згідно спеціально розробленої на об'єкті інструкції по кожному типу реактивів у місцях, узгоджених з органами держпожнагляду та санітарно-епідеміологічного нагляду.

7.1.20.27. На складах хімічних речовин не дозволяється:

- проводити роботи, що не пов'язані із зберіганням хімічних речовин;

- входити до складських приміщень, де зберігаються лужні метали й інші речовини, що вступають у реакцію з водою, у вогкому (вологому) одязі та взутті;

- застосовувати для закривання сулій з кислотою пробки з органічних матеріалів.

7.1.21. Механічні цехи (майстерні)

7.1.21.1. Усе обладнання механічних цехів (майстерень) необхідно очищати від пилу, бруду, мастил та промащеного ганчір'я не рідше одного разу на зміну, а будівельні конструкції та світильники - щомісячно.

7.1.21.2. Маслянки й інші переносні пристрої для змащення деталей машин і механізмів слід зберігати в металевих шафах.

7.1.21.3. Мастила для змащення деталей машин і механізмів необхідно зберігати в закритих металевих ємкостях у спеціально призначеному приміщенні.

7.1.21.4. Для чистого і промащеного мастилами ганчір'я слід мати окремі ящики.

7.1.21.5. Ремонт агрегатів верстатів повинен проводитися в спеціально виділеному місці (приміщенні).

7.1.21.6. Для промивання та знежирення деталей необхідно застосовувати негорючі миючі препарати, а також ультразвукові й інші безпечні в пожежному відношенні установки чи способи.