1.2.3.Групові водопроводи можуть бути автоматизовані та телемеханізовані. Сучасне серійне обладнання та прилади дозволяють забезпечити управління усіма агрегатами насосних станцій з диспетчерського пункту, телевимірювання необхідних параметрів з передачею показань приладів на диспетчерський пункт, телесигналізацію неполадок, надійний зв’язок між всіма структурними підрозділами.

1.2.4.Водопостачання окремих об’єктів групових систем повинне здійснюватись шляхом врізки розподільчих мереж в напірний трубопровід насосної станції, резервуарів чистої води (РЧВ), водонапірної башти, що знаходяться на балансі управлінь групових водоводів. Підприємства, що не мають розподільчих мереж, можуть користуватись водою через водомірні пристрої з водорозбірного стояка, обладнаного у відповідності до вимог районної санітарно-епідеміологічної станції в колодязі, що пристосований для під’єднання розподільчих мереж.

1.2.5. Для здійснення якісного введення в експлуатацію групових та локальних систем водопостачання існуючі експлуатаційні підрозділи повинні створюватись одночасно з початком будівництва цих об’єктів. В обов’язки цих служб входять : технічний нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт з підписанням актів на приховані роботи, випробуванням трубопроводі, обладнання та резервуарів, реєстрація виконаних робіт у відповідних журналах.

Управління експлуатації групових водопроводів повинні приймати на баланс водозабірні та очисні споруди, магістральні водоводи в комплексі з РЧВ, водонапірними баштами та насосними станціями та іншими спорудами до точок водовиділу споживачам.

1.2.6. Якщо внутріселищні розподільчі мережі, під’єднані до групових водопроводів, передані на баланс Управління водопроводів, останнє повинне виконувати їх технічну експлуатацію та забезпечувати їх належний санітарно-гігієнічний стан до дворових, будинкових вводів та відгалужень на тваринницькі ферми, комплекси та до інших споживачів.

Якщо внутріселищні розподільчі мережі, які забирають воду з групових водопроводів, знаходяться на балансі водоспоживачів, останні здійснюють технічне обслуговування цих мереж своїми силами по договорах із спеціалізованими підприємствами.

1.2.7. Для експлуатації групових систем водопостачання, крім Управлінь водопроводів, можливі інші форми організації експлуатації : госпрозрахункові дільниці, орендні підприємства сільгоспводопостачання, об’єднання по спільній експлуатації об’єктів водопостачання та меліорації і т.д.

Структура обслуговування систем водопостачання залежить від добової продуктивності, довжини водоводів та мереж, кількості та складності водопровідних споруд та місцевих умов.

Локальні водопроводи

1.2.8.Локальні водоводи обслуговують окремі сільські населені пункти або окремо розташовані тваринницькі ферми та фермерські господарства. Централізовані локальні системи водопостачання мають зовнішню мережу господарсько-питного, виробничого та протипожежного призначення та загальні головні споруди. До локальних централізованих систем відносяться також дуплексні системи водопостачання з використанням мінералізованих підземних вод.

1.2.9. Експлуатація та ремонт локальних систем водопостачання та розподільчих мереж повинні здійснюватись їх господарями, а також спеціалізованими госпрозрахунковими підрозділами комунальних служб об’єднання «Укрсількомунгосп». При відсутності таких служб мережі роботи можуть виконуватись Управліннями групових водопроводів за договорами з споживачами.

1.2.10. До локальних централізованих систем відносяться також дуплексні системи водопостачання з використанням мінералізованих підземних вод.

Принцип дуплексних систем грунтується на можливості часткового використання невизначено мінералізованої води на деякі господарські потреби населення та підприємств, тоді як опріснена вода витрачається на задоволення фізіологічних потреб людей та тварин, а також на технологічні операції, де необхідна вода з нормованим вмістом солей.

1.2.11.До складу ремонтно-експлуатаційних робіт повинні входити:

  • капітальний ремонт мереж та споруд;
  • ліквідація аварій та обстеження споруд для складання технічної документації на ремонт;
  • поточний ремонт;
  • технічне обслуговування (промивка та очистка водопровідних мереж, очистка колодязів та свердловин, і т.д.);
  • щоденне обстеження мереж та споруд, профілактичне обслуговування та контроль за технологічними процесами згідно діючої документації;
  • профілактична дезінфекція та промивка мереж та споруд згідно затвердженого графіка, погодженого зі службою СЕС, але не рідше 2-х разів на рік (весна, осінь), що виконується згідно вимог СНіП 3.05.04-85;
  • обов’язкова дезінфекція та промивка мережі та споруд після проведення капітальних та поточних ремонтів, усунення поривів.

1.3. Обслуговуючий персонал, його підготовка та обов’язки

  1. Склад, чисельність та кваліфікація обслуговуючого персоналу повинні визначатись штатним розкладом в залежності від добової потужність водопроводів, рівня складності споруд та технологічних процесів, довжини магістральних водопроводів, кількості населених пунктів, що обслуговуються, з врахуванням об’ємів робіт по обслуговуванню та ремонту діючих мереж та споруд.

Чисельність обслуговуючого експлуатаційного персоналу ремонтно-експлуатаційних дільниць (РЕД) повинна призначатись управліннями в залежності від зони обслуговування кожною ділянкою, відстані між населеними пунктами, доріг, ЛЕП та інших місцевих умов.

1.3.2. При складанні штатного розкладу необхідно керуватись діючими нормативними документами по праці. Штат обслуговуючого персоналу по експлуатації споруд повинен комплектуватись згідно «Збірника типових норм обслуговування нормативів чисельності та тарифікації працівників, зайнятих на роботах по експлуатації групових водопроводів, каналізаційних мереж та споруд», Держводгосп України,Київ,1991 р.

На інженерно-технічні посади повинні призначатись спеціалісти з вищою або середньою спеціальною освітою.

1.3.3. Допускається експлуатація споруд або об’єктів меншою кількістю працівників, ніж передбачено нормативами, якщо при цьому визначені об’єми робіт виконуються без порушення правил охорони праці, якості робіт та технології процесів.

Якщо кількість працівників, що передбачена нормативними документами по експлуатації об’єктів водопостачання та каналізації, менша ніж кількості, що передбачена вимогами охорони праці при виконанні робіт, то до розрахунку приймається чисельність, що передбачена правилами охорони праці.

При відсутності нормативів чисельності з окремих професій працівників, необхідних підприємству (управлінню) для забезпечення виконання технологічних процесів, чисельність їх повинна визначатись на місцях.

1.3.4. Працівники, які приймаються на роботу, що пов’язана з безпосереднім обслуговуванням, ремонтом, випробуванням та налагодженням роботи споруд, комунікацій, обладнання, при прийомі на підприємство повинні обов’язково проходити медичне обстеження на відповідність їх фізичного стану вимогам для даної професії, а потім періодичні огляди згідно "Положення про медичний огляд працівників певних категорій», затвердженого наказом МОЗ України 31.03.94 г., № 45.

1.3.5. До призначення на самостійну роботу або при переводі на іншу роботу (посаду) працівники зобов’язані пройти спеціальну підготовку, навчання на робочому місці, перевірку знань Правил охорони праці при експлуатації систем водопровідно-каналізаційного господарства, виробничих та посадових інструкцій в об’ємі, необхідному для даної посади, згідно «Типового положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників з питань охорони праці», затвердженого наказом комітету Держнаглядохоронпраці України від 4.04.94 р.

Для спеціалістів, що обслуговують електрообладнання, обов’язкове знання «Правил технічної експлуатації електрообладнання споживачів» та «Правил техніки безпеки при експлуатації електрообладнання споживачів».

Для працівників, що обслуговують хлорне господарство та хлораторні установки, обов’язкове знання «Правил безпеки при виготовленні, зберіганні, транспортуванні та використанні хлору» (ПБХ-93), затверджених Держнаглядохоронпраці України наказом N 105 від 29.10.93 г.

1.3.6. Попередню перевірку знань повинен проходити весь персонал, включаючи керуючих та інженерно-технічних працівників, в строки, встановлені керівником підприємства.

Чергову періодичну перевірку знань необхідно проводити для працівників робочих професій - щорічно, для інженерно-технічного персоналу - один раз в 3 роки.

  1. Знання повинні перевірятись кваліфікованою комісією, що призначається керівником підприємства, в складі не менше трьох чоловік.

Для перевірки знань працівників та інженерно-технічного персоналу, що обслуговують об'єкти, підконтрольні органам Державного санітарного нагляду України та Держнаглядохоронпраці України, до комісії обов'язково повинні залучатись представники інспекцій цих органів.

Особи, які успішно витримали попередню перевірку, повинні отримувати посвідчення. Працівникам, що обслуговують електрообладнання, повинні видаватись спеціальні посвідчення про присвоєння кваліфікаційної групи згідно правил охорони праці.

1.3.8. Працівник, який отримав при попередній перевірці знань незадовільну оцінку, повинен пройти повторну перевірку не пізніше ніж за місяць. При повторному незадовільному результаті перевірки знань працівник має бути понижений в посаді на строк до трьох місяців з правом здачі нового іспиту за цей строк.

Працівник, який не здав екзамен на протязі трьох місяців, може бути звільнений з займаної посади.

1.3.9. Систематична перевірка знань персоналу повинна організовуватись та контролюватись особисто першим керівником та головним інженером підприємства.

1.3.10.Особи, що порушили дані Правила, правила охорони праці або виробничі інструкції, повинні підлягати позачерговій перевірці знань, об’єм та строки яких встановлюються керівником підприємства.

1.3.11. На підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства повинні застосовуватись такі форми навчання працівників :

  • виробничо-технічні курси; курси навчання іншим та суміжним професіям;
  • курси цільового навчання;
  • школи по вивченню передових методів праці;
  • школи майстрів.

1.4. Обов’язки чергового персоналу

1.4.1. Обов’язки чергового персоналу повинні визначатись посадовими інструкціями.

1.4.2. Черговий персонал відповідає за правильне обслуговування та безперебійну роботу, з дотриманням вимог правил і норм з охорони праці, споруд та обладнання, а також за санітарний стан ділянки, що обслуговується.

1.4.3. Під час чергування персонал зобов’язаний :

  • забезпечувати найбільш економічний та надійний режим роботи споруд та обладнання згідно графіків, інструкцій та оперативних розпоряджень;
  • систематично проводити обхід та огляд споруд та обладнання;
  • забезпечувати збереження майна підприємства, що знаходиться на ділянці;
  • терміново виконувати розпорядження чергового диспетчера;
  • вести контроль роботи споруд та обладнання згідно показань контрольно-вимірювальної апаратури;
  • вчасно заносити до спеціальних журналів показники роботи споруд та обладнання, а також результати обходів та оглядів;
  • доповідати вищому черговому про всі відхилення від заданих режимів роботи споруд та обладнання;
  • суворо виконувати та вимагати виконання іншими працівниками встановлених на даній ділянці правил, штатних інструкцій та інструкцій по охороні праці;
  • не допускати на свою дільницю осіб без спеціальних перепусток чи дозволу адміністрації.

1.4.4. При виникненні аварій черговий персонал зобов’язаний :

  • негайно доповісти про аварію вищому черговому або диспетчеру;
  • виконати заходи по ліквідації аварії згідно посадової інструкції та плану ліквідації аварійної ситуації (якщо цього вимагає процес);
  • в подальшому керуватись посадовою інструкцією та вказівками вищого чергового, диспетчера, адміністрації.
  1. Черговий персонал повинен приймати та здавати зміну згідно з місцевими інструкціями. Під час приймання зміни черговий зобов’язаний :
  • ознайомитись з записами та розпорядженнями за час, який пройшов після його останнього чергування;
  • ознайомитися із станом та режимом роботи споруд та обладнання на своїй ділянці шляхом особистого огляду в об’ємі, встановленому посадовою інструкцією;
  • перевіряти наявність інструментів, запасів необхідних експлуатаційних матеріалів, приймати ключі від приміщень, журнали та відомості;
  • переконатись у справності всіх протипожежних засобів, засобів аварійного освітлення, зв’язку, перевірити точність годинників;
  • оформити прийом та передачу зміни записами в журналі або відомості з підписами тих, хто приймає та здає зміну;
  • доповісти вищому черговому про прийняття чергування та про недоліки, замічені при прийманні зміни.

1.4.6. Приймання та передача зміни під час ліквідації аварій або в період відповідальних переключень, при несправному обладнанні або недостатній забезпеченості експлуатаційними матеріалами забороняється. Порядок прийому та передачі зміни в таких випадках повинен регламентуватись адміністрацією.

  1. Залишати чергування без передачі зміни забороняється. У випадках відсутності зміни черговий повинен доповісти про це вищому черговому або адміністрації та продовжити виконання своїх обов’язків до особливого розпорядження.

1.5. Обов’язки інженерно-технічного персоналу

  1. Інженерно-технічний персонал підрозділів зобов’язаний :
  • виконувати посадові інструкції;
  • проводити технічне навчання з метою підвищення кваліфікації персоналу;
  • керувати роботою виробничого та ремонтного персоналу;
  • забезпечувати робочі місця посадовими та експлуатаційними інструкціями, інструкціями по охороні праці та планами ліквідації аварійних ситуацій (якщо цього вимагає процес), правилами охорони праці та пожежної охорони, вказівками по попередженню аварій, інструкціями по цивільній обороні згідно до діючих положень законів та ознайомити з ними кожного працівника;
  • контролювати задані режими роботи споруд та обладнання;
  • складати дефектні відомості по поточному та капітальному ремонту будівель, споруд, обладнання, графіки виконання робіт та забезпечувати їх виконання;
  • оформляти заявки на матеріали, обладнання, запасні частини, т.п.;
  • слідкувати за веденням журналів та відомостей обліку роботи споруд та обладнання, наявністю паспортів та іншої технічної документації, вчасно відмічати в цих документах зміни, що відбуваються в процесі експлуатації;
  • складати звіти про роботу споруд та обладнання;
  • вивчати роботу окремих споруд, установок та обладнання, вносити пропозиції по впровадженню нової техніки, удосконаленню технологічних процесів, покращенню конструкцій споруд, обладнання і т.д.;
  • проводити заняття та інструктажі з обслуговуючим персоналом з питань охорони праці, постійно контролювати виконання ними цих правил.