Об'їзди (обходи) мережі повинні виконуватись бригадою або ланкою в складі не менше двох чоловік. Кожній бригаді слюсарів-обхідників щоденно повинен видаватись підготовлений напередодні наряд обходу, без якого бригада не може розпочинати роботу. Слюсар -обхідник може бути допущений до роботи після перевірки знань по експлуатації водопровідної мережі та правил охорони праці.

7.4.6.При оглядах та профілактичних ремонтах необхідно проводити технічне обслуговування арматури у відповідності до інструкцій по її експлуатації.

Приблизна технологія виконання робіт наведена в таблиці 7.5.

7.4.7. До робіт по ремонту водоводів та мереж відносяться всі роботи, що проводяться з метою запобігання пошкоджень та аварій :

  • поточний ремонт, який планується на основі опису робіт, що складається при періодичних оглядах водоводів та мереж, полягає у виправленні незначних пошкоджень;
  • капітальний ремонт включає в себе заміну ділянок водоводів та мереж, колодязів та їх обладнання (засувок, вантузів, пожежних гідрантів, водорозбірних колонок і т.ін.), очистку трубопроводів, захист від корозії, ліквідацію пошкоджень дюкерів та кріплення берегової смуги та інші великі та працемісткі роботи.

Перелік основних робіт поточного та капітального ремонтів водоводів та водопровідної мережі наведений в таблиці 7.7.

7.4.8. Забороняється стороннім особам, крім працівників експлуатаційного управління водопроводів, відкривати колодязі та проводити будь-які роботи на водопровідних мережах. Забороняється будувати над трасами водопроводів будь-які будівлі постійного або тимчасового типу, завалювати траси водоводів та мереж сміттям, будівельними матеріалами і т.ін. Забороняється самовільне регулювання засувок на магістральних водоводах. Забороняється /використання пожежних гідрантів не за призначенням.

7.4.9. Аваріями на водоводах та мережах є пошкодження трубопроводів та споруд на них або порушення умов їх експлуатації, що викликають часткове або повне припинення подачі води споживачу.

До аварій на водоводах та мережах відносяться :

  • пошкодження стінок трубопроводів;
  • випирання забивки стиків труб;
  • вихід з ладу зворотних клапанів, засувок, вантузів та іншої арматури та фасонних частин, вихід з ладу та ремонт яких викликає необхідність припинення подачі води на період ліквідації аварії.

Аваріями на водоводах та мережах не вважаються :

  • виключення обладнання або приладів, виконане для попередження аварії, якщо при цьому не було припинення подачі води споживачам;
  • виключення окремих ділянок трубопроводів, що виконуються для здійснення планово-попереджувального ремонту або дезінфекції;
  • виключення окремих споживачів, що виконуються для влаштування приєднань до діючих водоводів або мереж нових прокладених магістралей або вводів, з попереднім попередженням водоспоживачів про час та тривалість виконання робіт.

Розрахунковий час ліквідації аварій наведений в таблиці 7.6.

При необхідності дезінфекції трубопроводів після ліквідації аварій, вказаний в таблиці 7.6. час необхідно збільшити на 12 годин.

7.4.10. Безаварійну роботу водоводів та мереж необхідно забезпечувати:

  • дотриманням правил та інструкцій по експлуатації;
  • дотриманням гідравлічних режимів, ретельним наглядом за діючим обладнанням;
  • вчасним та якісним виконанням планово-попереджувальних ремонтів.

Роботи по ліквідації пошкоджень аварійного характеру повинні виконуватись в терміновому порядку. Всі аварії та пошкодження водоводів, мереж і споруд на них повинні заноситись в журнал.

При виявленні аварії бригада слюсарів під керівництвом старшого слюсаря (аварійна бригада) повинна терміново розпочати роботи по усуненню пошкодження та виконувати роботу до повного усунення аварії.

Аварійний ремонт повинен проводитись у випадках виявлення пошкоджень, в результаті яких порушується режим роботи водопровідної мережі та системи водопостачання в цілому (перелам труб, тріщини, порушення герметичності стиків і т.ін.). Несправності та способи їх усунення наведені в таблиці 7.8.

7.4.11. Після ліквідації аварії або пошкодження необхідно провести детальний аналіз, вияснити причини аварії та розробити заходи по попередженню подібних аварій надалі.

На кожну аварію необхідно складати акт з внесенням в нього результатів аналізу, даних про причини її виникнення та розвитку, тривалості аварії, порядок виявлення місця пошкодження та спосіб її ліквідації. В акті повинні бути вказані конкретні винуватці пошкодження, якщо пошкодження виникло з вини експлуатаційного персоналу. В заключній частині акту повинні бути викладені профілактичні заходи по попередженню подібних аварій надалі

Таблиця 7.5.

Технологія виконання робіт по обслуговуванню водопроводів та арматури

Склад технологічних операцій експлуатації та методика виконання

Технічні вимоги

Дослідження режиму роботи водопровідної мережі

Встановити зразкові манометри класу 0.4 у найбільш близьких до вузлів мережі колодязях, де є пожежні гідранти або завчасно передбачені гідранти для підключення манометрів. Вільні напори при випробуванні повинні вимірюватись одночасно у всіх точках

Зниження напору у порівнянні з робочим свідчить про наявність втрат, підвищення напору свідчить про забруднення ділянок мережі.

Всі засувки на ділянці повинні бути повністю відкриті.

Обстеження технічного стану арматури мережі

Засувки та затвори

Перевірити стан маховика засувки та насадку його на шпиндель.

Впевнитись у тому, що засувка (затвор) діє вірно (наскільки легко та щільно виконується закриття)

Підтягнути або знову набити сальник, якщо він протікає.

При забрудненні показника величини закриття-відкриття засувки (затвора) очистити його та змастити тавотом.

Промити засувку при її забрудненні шляхом декількох закриттів-відкриттів.

Непрацюючі засувки (затвори) діаметром до 300 мм необхідно замінити новими, великі засувки (затвори) діаметром від 300 до 1000 мм бажано відремонтувати на місці.

Вантузи, клапани впуску – випуску повітря

Закрити кран, відкрити верхню частину вантуза і перевірити його клапан, який повинен щільно прилягати до сідла.

При забрудненні отвору, що перекривається клапаном, відключити вантуз від мережі, перекрити кран, зняти верхню кришку та прочистити отвір.

При пошкодженні поплавка замінити його.

При пошкодженні мембрани замінити її.

При неполадках вантузів або клапанів, які неможливо усунути необхідно замінити їх справними.

Запобіжні клапани, гасителі гідравлічних ударів

Відключити клапан за допомогою ремонтної засувки від трубопроводу.

Зняти верхній фланець, прочистити та, при необхідності, замінити деталі (мембрани, поплавки, дроселі).

Відрегулювати клапан (гаситель) на потрібний тиск.

Пружини клапана перед постановкою на місце покрити асфальтовим лаком. Перевірити щільність посадки клапана (відсутність протікання).

При неполадках гасителів або клапанів, які неможливо усунути необхідно замінити їх справними.

Продовження таблиці 7.5.

Склад технологічних операцій експлуатації та методика виконання

Технічні вимоги

Пожежні гідранти

Випробувати дію гідранта шляхом випуску води. Перевірити різьбу оголовку, який служить для встановлення стендера. Якщо різьба забруднена, очистити її, а якщо забита - вм'ятини різьби відновити трьохгранним напилком.

Перевірити стан верхньої частини квадратного штока гідранта. Якщо він збитий, відновити його пласким напилком.

Перевірити та прочистити боковий отвір для стікання води.

Утеплити або зняти утеплення з гідранта.

При неможливості усунути несправність клапана гідрант зняти, терміново замінити резервним, а несправний відправити для ремонту в майстерню.

Водорозбірні колонки

Перевірити зусилля натиску на руків'я колонки. Колонка повинна відкриватись та закриватись вільно або з незначним зусиллям, що не перевищує 8 кгс.

Перевірити роботу вентиля, що відключає колонку.

Утеплити або зняти утеплення.

Очистити майданчик навколо колонки, перевірити стан покриття майданчика, пристосування для відводу води від колонки.

При зусиллі, що перевищує 8 кгс (80 Н), колонку необхідно промити та прочистити. Водорозбірні колонки в неробочому стані зняти для ремонту в майстерні.

Сальникові компенсатори

Перевірити щільність сальникового компенсатора. У випадку протікання води через сальникові ущільнення потрібно підтягти сальник а якщо цього буде недостатньо, замінити набивку сальника новою.

Ослаблені болти підтягти.

При спрацюванні сальникового компенсатора розтягування або стискання до можливої межі пересування кінця труби, необхідно ділянку водопровідної лінії з роботи виключити, трубу розрізати і вварити патрубок відповідної довжин.

Спуски бруду

На спусках бруду оглянути засувки, видалити бруд, що нагромадився.

Присутність бруду свідчить про необхідність промивки.

Болтові з'єднання

На болтових з'єднаннях не менше одного разу на рік необхідно перевіряти затяжку болтів.

Довжина болтів повинна бути такою, щоб різьбовий кінець виступав з гайки на 2...3 мм

При необхідності допускається встановлення однієї або двох шайб.

Через 5...8 років болти, при їх корозії необхідно замінити.

Повітряні резервуари

Повітряні резервуари є акумуляторами енергії, тому їх конструкція та експлуатація повинні відповідати відповідним вимогам охорони праці.

Змонтований резервуар повинен бути доступним для огляду як із зовні, так і з середини. Патрубок, який з'єднує повітряний резервуар з трубопроводом, можна використовувати для ревізії резервуара з середини, якщо його діаметр не менше 400 мм.

При оглядах необхідно перевіряти стан водомірних скелець та манометрів.

Нормальний статичний рівень води в водомірному склі необхідно відмічати на стінці резервуара при пуску його в експлуатацію.

Найбільше підвищення рівня води в резервуарі визначається розрахунком і також відмічається на стінці резервуара. Поповнювати повітрям резервуар необхідно кожен раз, коли рівень води в ньому підходить до верхньої межі.

При використанні повітряних резервуарів для водопроводів об'ємом більше 25 л, для яких об'єм в метрах кубічних помножений на тиск в мегапаскалях перевищує 20, конструкції, обладнання та випробування повинні відповідати "Правилам устройства и безопасной експлуаатции сосудов, работающих под давлением", 1971 г.

Зовнішній огляд трубопроводів з метою виявлення місць втрат води

Обійти трасу водопроводу з метою виявлення як помітних, так і прихованих пошкоджень трубопроводу.

Головними ознаками прихованих пошкоджень мережі можуть бути :

  • просідання землі на трасі або поблизу неї;
  • утворення на трасі або в безпосередній близькості від неї виходу води та заболочування грунту;
  • поява води в сухих оглядових колодязях;
  • утворення в зимовий час намерзань на трасі або поблизу неї;
  • шум всередині трубопроводу або корпуса арматури.

Визначення прихованих місць втрат можна виконувати шляхом прослуховування траси спеціальними акустичними приладами або шляхом опресовування мережі по ділянках.

При виявленні несправностей, що можуть викликати аварію, необхідні термінові ремонтні роботи.

Таблиця 7.6.

Розрахунковий час ліквідації аварій на трубопроводах систем водопостачання

Діаметр

Категорія систем водопостачання

труб,

І

ІІ

ІІІ

Розрахунковий час ліквідації аварій на трубопроводах, год., при глибині закладання труб, м

мм

до 2

більше 2

До 2

більше 2

до 2

більше 2

До 400

8

12

10

15

12

18

400...1000

12

18

15

22.5

18

27

> 1000

18

24

22.5

30

27

36

.7.4.12. Для обліку виконаних робіт по ліквідації аварій необхідно вести журнал, в якому відмічати дати та склад виконаних робіт. Записи повинні виконуватись відповідальними виконавцями робіт та перевірятись технічними працівниками водопроводу.

В журналі аварійних робіт всі роботи по ліквідації пошкоджень необхідно класифікувати за такими чотирма видами:

  1. Роботи по ліквідації пошкоджень, пов'язані з організацією робочого місця (встановлення щитів, зняття дорожнього покриття, доставка та встановлення кріплень, організація водовідливу і т.ін.);
  2. Роботи по ліквідації пошкоджень без розкопок в камерах та колодязях (виправлення, піднімання або опускання горловини колодязів, заміна люків, кришок, скоб, заміна та ремонт гідрантів, засувок та іншої трубопровідної арматури, очистка колодязів, усунення дефектів стиків та фланців в колодязях);
  3. Роботи по водорозбірних колонках з їх ремонтом, відігріванням або заміною;
  4. Роботи по виключенню та пуску домових вводів, відкачування води при затопленні підвалів і т.ін.